Absinthy

Žiadny alkoholický nápoj nemá takú históriu ako absinth. Absinth v minulosti popíjalo mnoho významných umelcov, maliarov, ale aj obyčajných remeselníkov. Žiadny nápoj nevzbudil ani tak vášnivé odsúdenie a žiadny nápoj nebol takmer jedno storočie zakázaný.

Podľa legendy vznikol prvý absinth v Španielsku v roku 1792. V tej dobe však nešlo o alkoholický nápoj, ale skôr o univerzálny všeliek. Ako alkoholický nápoj sa začal absinth vyrábať okolo roku 1798.

Pravý a vysoko kvalitné absinth je vždy bylinným destilátom. V žiadnom prípade sa nesmie jednať o zmes liehu, farbív a aróm. Absinth obsahuje okolo 70% alkoholu a nikdy nie je určený na priamu konzumáciu. Vždy ho treba zriediť studenou vodou.

V minulosti bol absinth zakázaný, dnes sa však opäť vracia na scénu. Vybrať ten správny je však pomerne zložité, pretože v mnohých krajinách nemá absinth zákonnú definíciu. Výrobcovia tak môžu absinthom označovať akýkoľvek nápoj bez toho, aby sa museli riadiť konkrétnym zákonom. Pri výbere tak musíte byť skutočne obozretní, pretože nie každá fľaša s označením absinth je skutočným tradičným nápojom.

Porovnať ceny absinthov

Typy

Absinth je nápoj, ktorý sa rozdeľuje podľa toho, v akej krajine bol vyrobený. Vyberať tak môžete medzi pravým francúzskym a českým bohémskym.

Pravý absinth

Vyrába sa máčaním bylín v alkohole. Tento postup je známy ako macerácia. Potom prichádza na rad 2 – 3 fázová destilácia. Výsledkom je alkohol bielej farby. Pravý absinth však môže mať aj zelenú alebo hnedú farbu. Zelené sfarbenie získa farbením chlorofylom. Hnedé sfarbenie získa destilát za dlhšiu dobu po dozretí chlorofylu.

Bohémsky absinth

Pri výrobe českého absinthu sa nemacerujú všetky byliny, alebo sa vynechávajú iné kroky, napríklad destilácia. Aj v tomto prípade je výsledný nápoj číry. Na zafarbenie sa používajú umelé farbivá. Vďaka nim môžete kúpiť modrý aj zelený absinth.

Zloženie

Za absinth je možné označiť alkoholický nápoj, ktorý je vyrobený z bylín. Základom by mal byť aníz, fenikel a palina. Výrobcovia však používajú aj ďalšie byliny napríklad mäta, levanduľa, medovka či badián. Pri macerovaní sa používa neutrálny lieh, na výrobu drahších absintov sa používa aj grapa alebo vínovice.

Obsah alkoholu

Okrem základných bylín obsahuje absinth vysokopercentný lieh. Práve v ňom sa svätá trojica bylín maceruje. Vysokopercentný lieh robí z absinthu jeden z najsilnejších alkoholických nápojov, ktoré sú na trhu dostupné. Podiel alkoholu sa bežne pohybuje okolo hranice 80 %.

Kvôli vysokému obsahu alkoholu nie je možné piť absinth samostatne. Riediť ho musíte s ľadovo studenou vodou a to v pomere 3:1, kedy 3 diely tvorí voda a jeden absinth. Bežné je aj riedenie 5:1, alebo 6:1.

Vyskúšať môžete aj klasický spôsob konzumácie. K nemu budete potrebovať špeciálnu absintovú lyžičku a jednu kocku cukru. Cukor sa položí na lyžičku s dierkami. Tá sa potom umiestni na pohárik absinthu. Cez cukor potom budete pozvoľna prekvapkávať studenú vodu.

Stretnúť sa môžete aj so spôsobom, pri ktorom sa cukor najprv ponorí do absinthu a potom sa na lyžičke zapáli. Do pohára napádajú aj malé hrudky karamelu. Tento spôsob je však milovníkov absinthu odsudzovaný, pretože nápoj týmto postupom skôr znehodnotíte. Oveľa rozumnejšie je používanie špeciálnej absinthovej fontánky.

Značka

Absinth sa vyrába v mnohých krajinách. V každej krajine sa používa na výrobu absinthu trochu iná receptúra. Nie vždy tak budete môcť kúpiť skutočne pravý absinth, ktorý obsahuje všetky byliny a je vyrábaný tradičným spôsobom. Menej kvalitný výrobcovia dokonca pri výrobe nepoužívajú byliny z onej známej svätej trojice. Dôvodom sú vysoké náklady, ktoré pri macerovaní pravých bylín minú. Tu sú byliny nahradené lacnejšími aromatickými látkami a farbivami.

Ďalší výrobcovia potom môžu vynechávať destiláciu, ktorá je tiež pri výrobe pravého nápoja nevyhnutná. Pokiaľ nie je nápoj destilovaný, vyznačuje sa veľmi horkou chuťou. Známym výrobcom pravého českého destilovaného absintu je Žufánek a Hill’s. Absinth podobné kvality kúpite aj od Bairnsfather, La Fée alebo Rodnik´s. Na trhu je možné ďalej zohnať absint značky Rudolf Jelínek alebo Mr.Jekyll.

Cena

Cena fľaše absithu sa mení podľa značky a použitej receptúry. Za pravú fľašu absinthu môžete zaplatiť 86 a viac eur. Alkohol s menej kvalitným zložením stojí okolo 43 eur. Za alkohol nesúci označenie absinth však môžete zaplatiť aj 9.1 – 22 eur. V tomto prípade však toho nebude mať nápoj vo fľaši s pravým absinthom moc spoločného.

Otázky a odpovede

Ako sa absinth vyrába?

Absinth je bylinný nápoj, pri ktorého zrode stojí tzv. svätá trojica bylín palina pravá, aníz a fenikel. Bez týchto bylín sa pravý absinth nezaobíde. Zvyšok bylín je potom úplne na uváženie výrobcu, každý vyrába absinth svojim vlastným unikátnym spôsobom. Byliny sa najprv macerujú v kvalitnom obilnom liehu. Vzniknutý macerát sa potom znova destiluje, čím sa získa číry alkoholický nápoj. Zelený absint sa vyrobí pomocou nových bylín, ktoré sa vkladajú do destilátu.

Ako sa absinth pije?

Príprava absinthu je niečo ako pomalý a veľmi starostlivo vykonaný rituál. Ako už bolo povedané, absinth nie je určený na priamu konzumáciu, vždy sa musí zriediť so studenou vodou. Väčšinou sa používa 3 – 5 dielov vody na jeden diel absinthu.

V reštauráciách je známa príprava pomocou tzv. absinthovej fontány. Do nej sa nasype ľad, ktorý sa zaleje ľadovou vodou. Ľad sa nikdy nevkladá priamo do pohára s absinthom. Do pohára s absinthom kvapká voda veľmi pomaly, takto sa mení farba nápoja a dochádza k pomalému uvoľňovaniu vône jednotlivých bylín.

Je pitie absinthu bezpečné?

Absinth bol vo svojej dobe veľmi obľúbený nápoj, ktorý dokonca nahradil víno. V roku 1860 sa však prvýkrát objavil názor, že pravidelné popíjanie absintu je nebezpečné a spôsobuje nielen závislosť, ale taktiež vyvoláva halucinácie a dokonca epileptické záchvaty.

Vďaka tomu silnel tlak na jeho zákaz. Kvôli silnejúcemu tlaku a mnohým zločinom, ktoré boli pripisované práve absinthu, bol nápoj nakoniec skutočne v mnohých krajinách zakázaný. Ľudia boli presvedčení, že všetky tieto neduhy spôsobuje chemická zlúčenina thujon, ktorý obsahuje palinu. Vedecké analýzy preukázali, že malé množstvo thujonu na správanie nemá žiadny vplyv a preto sa aj dnes táto zlúčenina v absinthe vyskytuje. Jeho množstvo je však o niečo nižšie, než tomu bolo predtým.

Záver

Absinth patrí medzi najtvrdšie alkoholické nápoje sveta. Ako jediný má potom veľmi tajuplnú históriu a viaže sa k nemu aj zákaz používania. Svoju neblahú povesť získal absith vďaka paliny, čo je bylina, ktorá je oddávna používaná v lekárstve. Absinth je známy v mnohých podobách, za ten najlepší sa považuje absinth francúzsky, ktorý nesie označenie Pravý absinth. Druhým variantom je český absinth, ktorý sa vyrába jednoduchšou metódou.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo