Ako vybrať drvič vetiev?

Při práci na zahradě vzniká velké množství organického odpadu. S pomocí drtiče nebo štěpkovače můžete tento odpad dále využívat. Drtiče jsou schopné nadrtit větve silné až 8 a více cm. Výslednou drť je možné použít jako mulč, nebo ji jednoduše vhodíte do zahradního kompostéru, kde se promění na kvalitní kompost. Ti, kdo vytápí své obydlí pomocí tuhých paliv, mohou rozdrcenou směs využít také jako palivo.

Drtiče nevyužijete pouze pro zpracovávání větví. Kromě tvrdého odpadu, kam lze zařadit větve stromů nebo keřů, můžete za pomocí drtičů zpracovávat také odřezky květin nebo listí. Díky tomu vám výrazně ubyde množství odpadu, který bude následně dříve přeměněn na kvalitní kompost.

Na zpracování odpadu lze využít dvě podoby stroje, které využijete trochu jiným způsobem. Zvolit můžete také pohon, vybírat můžete mezi stroji poháněnými elektrickou energií nebo benzínem. Stroje můžete vybírat také na základě sekacího mechanismu, zohlednit byste měli také výkon motoru a dodatečné funkce.

Snadnou manipulace vám umožní drtiče vybavené pojezdovými kolečky, nevyplatí se podceňovat ani kvalitního výrobce a důležitá je také cena, která napoví, z jak kvalitních materiálů jsou drtiče vyrobeny.

Porovnať ceny drvičov

Typy

Pri spracovávaní bio odpadu môžete využiť drvič alebo štiepkovač. Na prvý pohľad sa od seba stroje príliš nelíšia, ten hlavný rozdiel je v rezacom ústrojenstve a teda aj v spôsobe využitia.

Drviče

Vnútri drviča sa nachádza nôž, ten vetvy naseká na malé kúsky, ktoré môžete následne využiť pri mulčovaní alebo kompostovaní. Ak sa vo vašej domácnosti nachádzajú domáci miláčikovia, je možné nadrvenú zmes použiť aj ako podstielku. Drviče si poradia so slabšími vetvami, rozdrviť v nich môžete stonky paprík, paradajok alebo slnečníc.

Vetvy a ostatný odpad vložíte do drviča, kde budú v tom lepšom prípade pomocou vťahovacieho mechanizmu vtiahnuté k pracujúcim nožom. Lacnejšie drviče, ktoré nie sú vťahovacím mechanizmom vybavené, môžete obsluhovať pomocou vtláčadla. Nevýhodou drvičov je hlučnejšia prevádzka, ktorou môžete rušiť svojich susedov.

Štiepkovače

Štiepkovače na drvenie využívajú rezný kotúč, s jeho pomocou potom dokáže spracovať aj silnejšie vetvy. Výsledná drvina je väčších rozmerov, využiť ju môžete ako kúrenie. Vďaka väčším rozmerom sa nehodí pre ďalšie kompostovanie, ktoré by trvalo dlhú dobu.

Štiepkovače sú určené predovšetkým na drvenie veľkého množstva vetiev, ktoré sú do stroja vťahované valcovou frézou. Na rozdiel od drvičov tak nehrozí zaseknutie. Výhodou je aj jeho tichší chod.

Pohon

Drviče odpadov je možné rozdeliť do dvoch základných skupín, a to na elektrické a benzínové.

Elektrický drvič

Je menších rozmerov, vďaka tomu ho budete môcť ľahšie premiestňovať. Oproti benzínovým je lacnejšie, nedosahuje však také výkony a zvládne rozdrviť vetvy do priemeru do 5 cm. Využiť ich môžete aj pri spracovaní ostatného odpadu, vyznačujú ich menšou hlučnosťou.

Benzínový drvič

Je väčšia a ťažšia, jeho premiestňovanie tak môže byť ťažšie. Vďaka tomu, že nevyžaduje pri práci využívať elektrickú energiu, ho však môžete používať kdekoľvek. Výhodou benzínových drvičov je väčší výkon, vďaka tomu môžu nadrtiť vetvy s priemerom až 8 cm.

Kosací mechanizmus

V poslednom rade potom môžete drviče rozdeliť do 3 skupín podľa sekacieho mechanizmu:

Valcový

Za pomocou valcového mechanizmu sú vetvy vťahované do drviča bez vašej pomoci, nie je nutné ich teda nijako zatláčať. Výhodou je aj vyšší výkon a možnosť využitia spätného chodu. Hodí sa na spracovanie všetkého záhradného odpadu.

Nožový

Tento mechanizmus je častý v kombinácii s menšími drvičmi. Nevýhodou je nižší výkon a väčší hluk. Využijete ho pri spracovaní menších vetvičiek a ostatného mäkkého odpadu.

Šnekový

Pre šnekové drviče je typický veľký výkon, vďaka ktorému môžete drviť silnejšie vetvy. Odpad je potom následne určený ako kurivo. Šnekovým mechanizmom sú najčastejšie vybavené profesionálne stroje.

Výkon

Výkon určuje, aký materiál dokáže drvič spracovať. Výkonnejšie stroje sú schopné spracovávať aj silnejšie vetvy. Menej výkonné stroje využijete skôr pri drvení mäkších materiálov. Ako minimálny je potom uvádzaný výkon 2 000 W. Elektrické drviče môžu dosahovať výkon 5 000 W. Benzínové stroje sú potom výkonnejšie, tu môže byť výkon až 18 000 W.

Veľkosť výkonu má vplyv na spotrebu energie. Nie je teda nutné vyberať tie najvýkonnejšie stroje, pre ktoré nebudete mať využitie. Drviče s výkonom do 2 000 W zvládnu spracovať 2 cm hrubé vetvy. Výkon 3 000 W vám umožní drviť vetvy o sile do 4 cm.

Funkcia

Drviče môžu disponovať niektorými funkciami. Jednotlivými funkciami nie sú bežne vybavené všetky stroje, je tak na vás, ktorú funkciu u drviča oceníte.

Dvojkomorový systém spočíva v dvoch samostatných plniacich otvoroch. Jeden otvor je určený na drvenie vetiev, druhý potom využijete pri spracovávaní mäkších materiálov.

Smer otáčania nožov v závislosti od typu odpadu, je možné zmeniť jednoduchým stlačením vypínača. Aj tieto stroje vďaka tejto funkcii využijete pri spracovávaní rôzne tvrdého materiálu.

Otočením na jednu stranu je možné spracovávať vetve, po prepnutí na druhú stranu potom mäkší odpad.

Odhlučnená plniaca násypka je schopná minimalizovať hluk, ktorý pri drvení vzniká. Násypka vám tiež uľahčí vkladanie košatých vetiev.

Chýbať by nemal bezpečnostný spínač, vďaka ktorému môžete kedykoľvek zastaviť motor.

Značka

Kvalitný výrobca vám umožní dokúpenie potrebných náhradných dielov, v tomto prípade sú to nože. Pri výbere drviča sa tak uistite, či je možné opotrebované nože vybrať a nahradiť inými. V prípade lacnejších výrobkov to nemusí byť pravidlo.

Tieto stroje vám vďaka tomu budú slúžiť iba obmedzenú dobu. Okrem náhradných dielov by vám mal výrobca poskytnúť na stroj aj niekoľkoročnú záručnú dobu aj prípadný pozáručný servis.

Jednotlivý výrobcovia myslia aj na nerozhodných majiteľov záhrad, pre ktorých nie je jednoznačné rozhodnutie, či využijú skôr drvič alebo štiepkovač. Tým potom umožňujú zaobstarať kombináciu oboch strojov v jednom výrobku. Ku kvalitným výrobcom môžete zaradiť značky Riwall, Fieldmann, Hecht, Stihl, Bosch, Makita, VeGa atď.

Cena

Za cenu do 400 eur kúpite predovšetkým elektrické drviče, ich výkon je najčastejšie v rozmedzí 2 500 – 3 000 W. V malom množstve sú zastúpené menej výkonné benzínové stroje. Za cenu nad 400 eur je možné kúpiť ešte niektoré vysoko kvalitné elektrické stroje, častejšie narazíte aj na benzínové drviče väčších výkonov.

Oba typy pohonu sú zastúpené aj v cenovej kategórii v rozmedzí 790 – 1 960 eur. Ide o veľmi výkonné stroje väčších rozmerov, vhodné skôr pre majiteľov väčších záhrad. Cena drvičov môže šplhať až k 3 920 a viac eur. Jedná sa však pre stroje vhodné najmä na komerčné využitie.

Porovnať ceny drvičov

Otázky a odpovede

Aké príslušenstvo k drviču zaobstarať?

Súčasťou niektorých drvičov je aj vak na odpad. V prípade, že vami vybraný stroj týmto závesným vakom nedisponuje, je možné dokúpiť zberný kôš, ktorý je najčastejšie vyrobený z plastu. Hodiť sa môže zakúpiť vtláčadlo, ktoré vám uľahčí plnenie.

Zabudnúť však nesmiete ani na vlastnú bezpečnosť. Z tohto dôvodu je vhodné zaobstarať si ochranné okuliare alebo štít a samozrejme aj rukavice.

Je možné spracovávať čerstvé vetvy?

Čerstvé vetvy môžete bez obáv spracovávať s pomocou drviča. Naproti tomu štiepkovač môže mať s ich spracovaním problémy, a to kvôli kôre, ktorá sa nemusí pri spracovávaní oddeliť. Jednotlivé nadrvené kúsky dreva tak môžu zostať spojené, čo môže viesť k jeho zaseknutiu.

Z tohto dôvodu sa odporúča nechať vetve, ktoré majú byť spracované s pomocou štiepkovača, aspoň 2 týždne preschnúť. Po tejto dobe by malo byť možné kôru ľahko oddeliť.

Vyžaduje drvič nejakú údržbu?

Po každom použití, treba v prvom rade vyprázdniť kôš. Starostlivosť by ste mali venovať aj reznému ústrojenstvu, ktoré je nutné očistiť, poprípade aj osušiť. Nože alebo rezný kotúč sa odporúča ošetrovať pomocou maziva v spreji. Toto mazivo materiál vyčistí, povrch pokryje antikoróznym povlakom, vďaka ktorému budú ošetrené časti chránené pred vlhkom.

Záver

Ak budete spracovávať prevažne menšie vetvičky a mäkší odpad, ktorý bude následne umiestnený do záhradného kompostéra, oplatí sa vám zakúpiť drvič. Na spracovávanie väčších a silnejších vetiev je určený štiepkovač. V prípade, že máte využitie pre oba stroje, môžete zakúpiť kombináciu oboch strojov.


Zdroje: www.hecht.sk, www.zakovsky.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo