Nosítka

Nosenie k bábätku patrí od nepamäti, v každej dobe bolo treba nejakým spôsobom dojčatá prenášať z miesta na miesto. Ako pomôcky slúžili najčastejšie kusy látky, ktoré si matka oviazala okolo tela, a dieťa sa do úväzu umiestnilo.

Na našom trhu neboli nosidlá v skorších rokoch príliš známe, v dnešnej dobe sú pre mnohé mamičky neoceniteľnými pomocníkmi. Majú veľké množstvo výhod, sú praktické a pohodlné.

K hlavným výhodám patria predovšetkým voľné ruky a nie ste teda nijako obmedzované v pohybe a môžete vykonávať bežné práce ako varenie a upratovanie, ktoré by ste s dojčaťom na ruke vykonávali s ťažkosťami.

Nosítka sú výborné aj na cesty v MHD, kedy nemusíte bojovať s kočíkom, využiť ich môžete aj pri nákupoch alebo pri rôznych pochôdzkach, kam sa s kočíkom nedostanete. Bábätko sa v nosidle zabaví pozorovaním okolia alebo sa v ňom môže prespať.

Nosítka sú veľmi prospešné aj pre zdravie fyzický aj psychický vývoj dieťaťa. Deti milujú pevné objatia, ktoré im dávajú pocit bezpečia. Už v brušku trávilo celý čas za upokojujúceho zvuku tlkotu srdca a uspávalo ich hojdanie chôdze.

Pokiaľ je bábätko odložené do postieľky, kde je samo, môže plakať strachom a osamením. Predchádzajúca metóda nechať dieťa vyplakať však už v modernom svete príliš nefunguje, za čo naši najmenší vďačia práve šatkám a nosidlám.

Porovnať ceny nosidiel

Prečo nosiť deti?

Dôvodov, prečo deti nosiť, je celý rad, medzi hlavné a pre čerstvých rodičov ten najzákladnejší je, že nosené bábätká menej plačú. Bolo dokázané, že bábätká, ktoré sa často nosia, sú pokojnejšie, lepšie prospievajú a dobre spia.

Vhodne zvolené nosítko alebo šatka prispieva aj k správnemu vývoju bedier, vďaka tomu, že nožičky zaujímajú polohu do písmena M. Preto bývajú nosidlá odporúčané aj ortopédy.

Vďaka noseniu bábätka lepšie zvládajú aj koordináciu pohybu, pretože sa musí vysporiadať s častou zmenou polohy, mamička sa s bábätkom rôzne predkláňa, mení rýchlosť aj štýl chôdze. Vďaka tomu si dieťa neustále cvičí chrbtové aj brušné svaly.

Typ nosidiel

Nosítka prináša do rodiny s novorodencom množstvo výhod, ale aj pri výbere tohto výrobku treba dobre zvážiť niektoré parametre. Stále sú totiž k dostaniu nosidlá, ktoré sú pre vývoj dieťaťa úplne nevhodné.sítka

Ergonomické nosítko

Ergonomické nosidlá dovoľujú pri nosení bábätku zaujať správnu polohu tzv. na žabičku. Medzi hlavné rysy patrí predovšetkým zaguľatený chrbát do písmena C a dôležitá je taká správna poloha nožičiek. Tie musia byť roztiahnuté a zároveň ľahko pozdvihnuté v kolenách, aby zaujímali tvar písmena M.

Dôležité je aj to, aby boli kolienka o niečo vyššie ako zadoček. Ako sme už spomínali, je táto poloha vhodná pre správny vývoj bedrových kĺbov. Ergonomické nosidlá spoznáte aj podľa toho, že nemajú vystuženú chrbtovú opierku.

Šatka

Druhým variantom je nosenie dieťaťa v šatke. Aj tieto pomôcky majú rovnaké výhody ako ergonomické nosidlá. Šatky sú vhodnejšie na nosenie novorodencov a mladších dojčiat. Bábätko je v šatke lepšie fixované a šatka lepšie podopiera hlavičku.

Pre niektoré mamičky môže byť najmä na začiatku ťažké poradiť si s úväzom šatky. Potom, čo túto techniku zvládnu, potom môže byť šatka oproti klasickému nosítku obľúbenejšia.

Nosítko alebo visítko

Tieto nosidlá sú pre nosenie bábätiek nevhodné, pretože dieťaťu neumožňujú zaujať správnu polohu pri nosení, teda umiestnení nožičiek do polohy M.

V tomto nosidle dieťa skôr visí za rozkrok. Neergonomické nosítko poznáte tiež podľa vystuženej chrbtovej časti, ktorá neumožňuje zaguľatenie chrbta do písmena C.

Rozdelenie podľa veku

Nosítka je možné rozdeliť aj podľa toho, pre aké veľké deti sú určené. Širšie využitie ponúka rastúce nosidlá, ktoré je možné používať do cca 2 rokov veku. Jednoveľkostné nosidlá využijete iba niekoľko mesiacov.

Novorodenci

Najmenším deťom sú určené predovšetkým šatky, vhodné sú aj šatníkové nosidlá. Tieto nosidlá umožňujú látku obtiahnuť presne podľa malého telíčka bábätka a poskytnú mu tak bezpečnú a správnu polohu pri nosení, a tiež bezpečnú fixáciu hlavičky.

K dostaniu sú tiež nosidlá, ktoré sú vybavené novorodeneckou vložkou, vďaka ktorej je možné podľa výrobcu v nosidle nosiť aj 3,5 kilogramové bábätko. Ani tieto nosidlá však najmenším deťom neposkytnú potrebnú fixáciu.

Pokiaľ teda nemôžete investovať najprv do šatky a potom zaobstarať nosítko, používajte šatku aj na nosenie starších detí alebo počkajte, až vaše bábätko trošku povyrastie a kúpte vhodné nosítko.

Od 4. mesiacov

Napospol všetky nosidlá sú odporúčané pre používanie od 4. mesiacov veku. Ich nosnosť je v rozmedzí 7 – 20 kg, vďaka čomu ich môžete používať až do 2 a viac rokov dieťaťa. Nosítka s veľkou nosnosťou umožňujú nastaviť výšku predného dielu a ramenných popruhov.

Pokiaľ kúpite nosítko s menšou nosnosťou, jedná sa o jednorazový typ, ktorý využijete iba niekoľko mesiacov. Potom budete musieť s nosením prestať, alebo investovať do ďalšieho nosidla.

Tieto nosidlá majú vo väčšine prípadov vrecko, v ktorom je ukrytá kapucňa určená pre lepšiu fixáciu hlavičky. Je vhodná pri nosení spiaceho bábätka, ale použiť ju môžete aj v zlom počasí.

Batoľacie

Pre väčšie deti sú určené batoľacie nosidlá, ktorých nosnosť je 30 a viac kg. Tieto nosidlá nie sú na trhu príliš rozšírené a sú určené predovšetkým pre zaprisahané nosiče, ktorí chcú deťom poskytnúť všetok komfort i pohodlie.

Typické sú u týchto nosidiel predovšetkým široké ramenné pásy a kvalitné polstrovanie, ktoré má priniesť pohodlie dieťaťu aj tomu, kto ho nesie. Aj napriek tomu sú vhodné skôr pre fyzicky zdatných jedincov.

Šatková alebo látková

Nosítka sú vyrobené z dvoch základných materiálov. Podľa toho ich možno rozdeliť na šatkové alebo látkové. To, ktorý typ uprednostníte, závisí predovšetkým od toho, pre aké staré dieťa je bábätko určené a ako často budete nosítko využívať.

Šatková

Šatkové nosidlá stále ešte patria k obľúbenejším typom. Sú pružnejšie a všeobecne vhodnejšie najmä pre najmenšie deti, najmä vďaka tomu, že sú tiež veľmi jemné. Vďaka tomu je tento materiál príjemný aj tomu, kto bábätko nesie.

Nevýhodou je potom rýchlejšie opotrebenie, na nosidle sa môžu časom tvoriť žmolky a potrápiť vás môžu aj vyťahané nitky. Pokiaľ teda uprednostníte šatkové nosidlá, venujte pozornosť materiálu, z ktorého bude vyrobené. Je vhodné, aby materiál vydržal časté pranie a umožňoval pranie aj pri vyššej teplote.

Látková

Látkové nosidlá sú odolnejšie a patria k lacnejším. Ľahšie sa udržujú a dajú sa prať aj pri 60°C.
Nevýhodou je horšia prispôsobivosť a vyššia tuhosť nosidla. Sú teda vhodnejšie pre staršie deti.

Materiál

Tiež materiál má veľký vplyv na tom, ako dlho nosítko vydrží a aké pohodlné nosenie bude vám aj bábätko.

Bavlna

Patrí k obľúbeným materiálom. Jej prednosťou je priedušnosť. Bavlna je mäkká, dobre saje pot a dá sa ľahko udržiavať. Z tohto materiálu je vyrobených mnoho nosidiel i šatiek. Bavlnu je možné prať na 40 °, a je možné ju tiež žehliť.

Hodváb

Je veľmi jemné, tenké a má malú hmotnosť. Tento materiál je veľmi príjemný, dobre saje pot a patrí k funkčným materiálom, v zime vás zahreje a lete ochladí. Z tohto materiálu sa vyrábajú predovšetkým nosiace šatky.

Hodváb sa horšie udržuje, možno ich prať iba v ruke alebo na šetrný program a vyžaduje aj menej agresívne prostriedky. Tento materiál nie je možné žmýkať ani sušiť v sušičke.

Ľan

Je pevný a odolný, vyznačuje sa predovšetkým veľkou životnosťou. Aj tento materiál je ľahký a priedušný, na tele pôsobí chladivo a je príjemný najmä v letných mesiacoch. Nevýhodou je jeho vysoká krčivosť, ľanové nosidlá je možné prať aj na vyššiu teplotu, ale vyžaduje žmýkanie na nižších otáčkach.

Tencel

Patrí k ekologickým materiálom a vyznačuje sa dobrou savosťou, je príjemný k pokožke a veľmi jemný. Jeho výhodou je nekrčivosť, aj tento materiál vás v lete ochladí av zime naopak zahreje.

Tencel je možné prať na 30 ° C pri použití šetrného pracieho prostriedku a nie je možné používať aviváž. Žmýkanie je možné na nízke otáčky a sušenie je možné iba na vzduchu.

Bambus

Je jemnejšia a priedušnejšia ako bavlna. K jeho výhodám patrí aj to, že bambusové nosítko nebude zapáchať ani pri dlhodobom používaní vďaka látke, ktorú obsahuje a ktorá je odolná proti množeniu baktérií. Bambus chráni pred UV žiarením a vyniká schopnosťou odvádzať od tela vlhkosť. Opäť sa jedná o ekologický materiál.

Bambusové nosítko je vhodné prať otočené naruby pri 40 °C. Ani v tomto prípade nie je možné používať aviváž a sušenie je možné iba na vzduchu.

Konope

Je veľmi pevné, ale zároveň jemné. Má schopnosť ničiť plesne a nemnožia sa v ňom baktérie. Aj tento materiál zadržiava UV žiarenie a má termoregulačné schopnosti. Konope je antistatické a odpudzuje nečistoty.

Možno ich prať obrátené naruby pri teplote maximálne 40 ° C, vďaka náchylnosti k lámavosti vlákien je možné žmýkanie pri nízkych otáčkach. Pri údržbe nosidiel a šatiek z konope nepoužívajte aviváž ani sušičku.

Polstrovanie

Polstrovanie je u nosidiel iba v ramenných popruhoch a bedrovej časti. Príjemnejšie nosenie vám poskytnú širšie popruhy, ktoré sú tiež príjemnejšie na nosenie. Niektoré nosidlá vyžadujú kríženie popruhov okolo krku, čo nemusí každému vyhovovať.

Bedrový pás musí byť pevný a dostatočne dlhý, aby ho bolo možné použiť pri všetkých typoch postáv. Nosítka majú dve polohy uchytenia ramenných popruhov. Tie môžu v prvom prípade viesť k bedrovému pásu. V druhom sú prichytené do polovice chrbtovej opierky.

Značka

Nosítok je k dostaniu veľké množstvo, spoľahnúť sa môžete na značku TULA, Ergobaby, LennyLamb, Manduca, Storchenwiege a ďalšie. Šatky sú k dostaniu od Liliputi, MAM, ByKay a iné.

Cena

Nosítka je možné kúpiť za cenu v rozmedzí 80 – 200 eur, čo nie je úplne zanedbateľná cena. V tomto cenovom rozmedzí je možné zaobstarať všetky dostupné nosidlá od kvalitných výrobcov. Lacnejšie sú šatky, ktoré je možné zaobstarať od cca 25 – 60 eur.

Porovnať ceny nosidiel

Otázky a odpovede

Je možné využiť nosítko aj na dlhšie túry?

Na dlhšie nosenie a najmä turistiku je možné zakúpiť krosnú na dieťa. Oplatí sa vám v prípade, že patríte k aktívnym športovcom, ktorí vyrážajú často na túry. Krosne sú však vhodné až pre samostatne sediace deti. Dajú sa teda použiť až v cca 8 mesiacoch veku dieťaťa.

Je lepšie nosítko alebo šatka?

Na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď, pretože každému vyhovuje niečo iné. Niektoré mamičky sa noseniu v šatke vyhýbajú zo strachu, že nezvládnuť bábätko do šatky správne uviazať.

Do nosidla sa bábätko umiestni ľahšie a rýchlejšie, ale pokiaľ zvládnete uväzovanie do šatky, môžu vám práve tieto nosidlá vyhovovať viac. Kompromisom medzi týmito výrobkami sú šatníkové nosidlá.

Záver

Zaobstaranie nosidla nie je úplne lacnou záležitosťou, oplatí sa investovať do modelu, ktorý využijete dlhšiu dobu. Niektoré deti nosenie v nosítku odmietajú, kým teda zaobstaráte nosítko domov, je vhodné tento výrobok najskôr vyskúšať.

Pomôcť vám môže nejaká iná mamička, ale tieto výrobky je možné tiež na určitú dobu zapožičať priamo od výrobcov. Pre nosenie najmenších detí uprednostnite šatky, aj tieto nosidlá majú veľkú nosnosť a možno ich využiť aj na nosenie starších dojčiat a batoliat.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo