Vŕtačky

Najobľúbenejšie typy vŕtačiek

Vŕtačka je jedným z nástrojov, ktoré si nájdu svoje miesto v dielňach domácich majstrov aj v bežnom bytovom dome. Každý potrebuje z času na čas niečo navŕtať a vďaka kvalitnej vŕtačke zvládnu malé úpravy muži aj ženy.

V bytových domoch, kde budete vŕtačku používať naozaj sporadicky, si vystačíte s lacnejším a menej výkonným náradím, zatiaľ čo majitelia rodinných domov sa nevyhnú častejším drobným opravám alebo úpravám, a preto by sa mali poobzerať po niečom výkonnejšom. Domáci majstri tak môžu vlastniť niekoľko rôznych nástrojov, ktoré sa dajú použiť pri vŕtaní do rôznych materiálov.

Vŕtačku však možno použiť nielen pri vŕtaní do rôznych materiálov, ale aj pri skrutkovaní, môže sa použiť ako metlička pri miešaní rôznych zmesí. S opatrnosťou ho možno použiť aj na brúsenie alebo frézovanie.

Výber vŕtačky nie je úplne jednoduchý, pretože na trhu je zastúpená niekoľkými rôznymi zariadeniami a každé z nich sa dá použiť trochu iným spôsobom. Keď máte jasno v modeli, stačí si vybrať spôsob napájania a zvážiť, či vám viac vyhovuje príklepová alebo nepríklepová vŕtačka.

Porovnanie cien vrtákov

Typy

Vrtáky sa delia do dvoch skupín podľa spôsobu ich ovládania. Môžete si vybrať medzi menej výkonnou akumulátorovou vŕtačkou a výkonnejšou elektrickou vŕtačkou.

Bezdrôtový

Akumulátorová vŕtačka môže mať podobu jednorýchlostného alebo dvojrýchlostného nástroja. Môže sa používať na vŕtanie a skrutkovanie a je k dispozícii aj s funkciou príklepu. Napriek tomu je klasifikovaná ako menej výkonná a vo všeobecnosti sa odporúča zvoliť radšej elektrickú vŕtačku s príklepom.

Akumulátorové zariadenie vás môže skôr sklamať svojím nízkym výkonom. Jeho výhodou je skôr to, že ho môžete používať takmer kdekoľvek, pretože pri práci nebudete obmedzovaní elektrickým káblom. Musíte však venovať pozornosť kapacite dobíjacej batérie.

Akumulátorové vŕtačky sú vybavené batériami rôznej kvality. V lacnejších typoch sú to Ni-Cd, t. j. nikel-kadmiové batérie. Drahšie a modernejšie modely majú lítium-iónové batérie Li-Io. Majú väčšiu kapacitu a sú menej náchylné na samovybíjanie. Môžete si ju kúpiť, ale je možné kúpiť aj vŕtačku s náhradnou batériou, ktorá vám umožní pokračovať v práci po vybití pôvodnej.

Elektrické

Elektrické vŕtačky sú výkonnejšie a umožňujú vŕtanie do rôznych mäkkých a tvrdých materiálov. Kvôli vysokému krútiacemu momentu však nie sú vhodné na skrutkovanie.

Elektrické vŕtačky sú k dispozícii aj s príklepom alebo bez neho. V tomto prípade sa však vždy oplatí vybrať vŕtačku s príklepom, pretože túto funkciu možno kedykoľvek vypnúť a vŕtačku možno použiť na vŕtanie do mäkších aj tvrdších materiálov.

  • Príklepové vŕtačky – pracujú rýchlosťou približne 60 000 úderov za minútu. Môžete ich použiť na vŕtanie do betónu, tehlových stien a kameňa. Vo väčšine prípadov sú príklepové vŕtačky jednorýchlostné a na skrutkovanie sa nedajú veľmi použiť.
  • Dvojrýchlostné – umožňujú meniť otáčky, a preto sa dajú použiť na vŕtanie. Kvôli vyššej hmotnosti však bude práca namáhavejšia, ale môžete ju používať na príležitostné použitie.

Vŕtacie kladivá

Ani najvýkonnejšia elektrická vŕtačka nie je vhodná na vŕtanie do tvrdého kameňa, železobetónu alebo panelu. Vŕtacie kladivá sú určené na túto prácu a môžu sa používať aj na sekanie. Vďaka pneumatickému nárazu majú veľkú silu. Na rozdiel od vŕtačky pracujú pri nižších otáčkach, čo môže spôsobiť ťažkosti pri vŕtaní do mäkších materiálov.

S rázovým ovládačom alebo bez neho

Príklepové vŕtacie kladivo je funkcia, ktorá vám umožní vŕtať efektívnejšie. Využijete ho najmä vtedy, ak potrebujete vŕtať do tvrdých a krehkých materiálov. Príklepová vŕtačka má v prevodovke ozubené koleso, ktoré spôsobuje, že vrták skáče sem a tam. Výstupný hriadeľ vŕtačky sa môže voľne pohybovať okolo svojej osi.

Žiadne poklepanie

Sú vhodné na vŕtanie do dreva, preto sa odporúčajú do stopárskych alebo zámočníckych dielní. Sú vhodné na nitovanie, kolíkovanie alebo vŕtanie závitových otvorov.

Hriadeľ je pevný a vŕtanie je presnejšie. Pri vŕtačkách bez kľúča si musíte vystačiť s menším výkonom, zvyčajne nemajú pomocné rukoväte a zvyčajne sa nedajú upnúť do držiaka alebo stojana.

S príklepovými vŕtačkami

Tieto vrtáky sú univerzálnejšie a možno ich použiť na vŕtanie do rôznych materiálov, ale aj na skrutkovanie, odstraňovanie otrepov a v kombinácii s vhodným nástavcom aj na brúsenie.

Príklepové vŕtačky sú k dispozícii v dvoch verziách:

  • S konštantným prevodom môžu dosiahnuť 0 až 3 000 otáčok za minútu.
  • Pri dvojstupňovej prevodovke alebo tiež dvojrýchlostnej prevodovke majú dve rýchlosti, menšia rýchlosť je od 0 do 1 000 ot/min a väčšia rýchlosť od 1 000 do 3 000 ot/min.

Sklíčko

Sklíčidlo je upínacia hlava. Vrtáky sú v ňom upnuté. Jednotlivé modely sú vybavené rýchloupínacou hlavou, ktorú možno dotiahnuť rukou. Tento typ sa ľahko ovláda a vrtáky sa dajú meniť počas práce jednou rukou.

Druhým typom je upínacia hlava v tvare ozubeného venca, ktorá sa musí utiahnuť kľúčom. Výmena vrtáka je o niečo zložitejšia, ale upínacia sila je v tomto prípade väčšia.

Napájanie

Pri vŕtačke sa prirodzene zaujímate o výkon. To, aký výkonný nástroj potrebujete, závisí predovšetkým od toho, ako ho používate a ako často ho používate. Výkonnejšie vŕtačky dokážu vŕtať do tvrdých materiálov, ako je napríklad betón, a patria, samozrejme, medzi drahšie.

Ak ich nepoužívate, investícia do výkonnej vŕtačky je prakticky zbytočná. Pri menej používaných vŕtačkách si vystačíte s výkonom do 600 W. Tieto vŕtačky patria do kategórie hobby náradia.

Na častejšie práce je vhodné zvoliť vŕtačku s výkonom 700 – 1 000 W. A domáci majstri alebo profesionáli si môžu kúpiť vŕtačku s výkonom okolo 1 500 W.

Krútiaci moment

Krútiaci moment udáva, akou silou vŕtačka pracuje. Udáva sa v newtonoch pod označením Nm.

  • Najmenšie vrtáky majú krútiaci moment len 5 Nm a sú určené len na skrutkovanie. Vŕtačky s krútiacim momentom do 20 Nm ponúkajú väčšie možnosti.
  • Na častejšie domáce použitie sú vhodnejšie vŕtačky s krútiacim momentom 30 až 50 Nm.
  • Profesionálne náradie potom používa krútiace momenty od 50 do 100 Nm.

Funkcie

Existuje niekoľko funkcií, ktoré na vŕtačke oceníte, medzi najobľúbenejšie patrí možnosť zmeny smeru otáčania. Pomocou vŕtačky môžete skrutky nielen uťahovať, ale aj povoľovať. Touto funkciou sú dnes vybavené takmer všetky modely.

Praktické je aj osvetlenie LED, ktoré môžete používať v stiesnených priestoroch a za zníženej viditeľnosti.

Ochrana proti preťaženiu je bezpečnostný prvok a ochrana proti preťaženiu batérie sa často nachádza na akumulátorových vŕtačkách.

Určite oceníte aj automatickú aretáciu vretena vŕtačky, ktorá umožňuje jednoduchú výmenu jednotlivých vrtákov alebo bitov.

Ďalšou funkciou je možnosť manuálneho nastavenia rýchlosti, aby ste mohli regulovať rýchlosť podľa ľubovôle.

Pri práci v náročnejších podmienkach oceníte aj druhú rukoväť.

Tí, ktorí si vyberajú elektrickú vŕtačku, by pri výbere mali zohľadniť aj dĺžku napájacieho kábla. Odporúčaná dĺžka je aspoň 3 metre. Pokiaľ ide o materiál, vhodnejší je pogumovaný kábel, pretože guma je pružná aj pri práci v zime a pri nízkych teplotách netvrdne. Plastové káble majú túto nevýhodu.

Niektoré vŕtačky majú funkciu pomalého štartu alebo môžu byť vybavené hadicou určenou na odsávanie prachu.

Značka

Vrtačky vyrábí známé značky jako je Makita, Extol, Metabo, Narex, Hitachi, Bosch a další. Známé značky nabízí i kvalitní vrtáky či bity a spolehnout se můžete i na potřebný servis.

Cena

Nejlevnější vrtačky v elektrické i akumulátorové podobě je možné koupit od 20 – 35 Kč. Jsou dostačující pro občasné použití. Mezi levnější patří i stroje s cenou do 60 eur, jsou vybaveny příklepem i dvourychlostní převodovkou. Pro častější používání v kombinaci s různými materiály je lepší zainvestovat do vrtačky s cenou 80 – 120 eur. Profesionálové pak mohou koupit ještě dražší model.

Porovnanie cien vrtákov

Údržba

Při správném používání a skladování nevyžaduje vrtačka žádnou velkou údržbu. Jestliže bude při vrtání hlučnější, nebo bude její zvuk jiný, než na jaký jste zvyklý, je vhodné promazat namáhané části vazelínou.

Jistou péči vyžadují akumulátorové vrtačky, kdy je třeba správně skladovat a nabíjet baterii. S případnou poruchou je pak vhodné obrátit se na autorizovaný servis.

Otázky a odpovědi

Jaké další vrtačky je možné koupit?

Kromě již zmíněných typů můžete vlastnit stolní vrtačku, která je připevněná k pracovní ploše na pevno. Pneumatická vrtačka je při práci poháněna stlačeným vzduchem a využijete ji při vrtání do dřeva, kovu i plastu.

Úhlová vrtačka je vhodná při práci v nepřístupných místech. Bourací kladiva jsou vhodná při práci na stavbě a s pomocí magnetické vrtačky dosáhnete spolehlivých a pevných spojů.

Jaká je hmotnost vrtaček?

Hmotnost se nejčastěji pohybuje v rozmezí 2 – 2,5 kg. Lze však pochopitelně koupit lehčí nebo naopak těžší nářadí. Záleží především na tom, jakým způsobem budete vrtačku používat. Ty nejlehčí jsou nejméně výkonné, vrtačky s hmotností nad 3 kg pak určené spíše profesionálům.

Kdy použít jednorychlostní a kdy dvourychlostní vrtačku?

Jednorychlostní vrtačky jsou malé, mají nízký výkon a jsou tedy ideální pro občasné používání. Vystačíte si s nimi spíše v bytech, kdy budete potřebovat spíše něco zašroubovat. Nástroje s dvourychlostní převodovkou patří k výkonnějším a vhodné pro různé způsoby používání. Hodit se budou do rodinných domů i dílen.

Jak vybrat správný vrták?

K vrtání budete potřebovat 3 základní typy vrtáků. Prvním je vrták určený na vrtání kovu, dále pak vrták do dřeva a zdiva. Vrtáky jsou nejčastěji dostupné v sadách ve více velikostech. Tak jako v případě samotné vrtačky se vám i zde vyplatí koupit vrtáky kvalitních výrobců.

Vrtáky do dřeva mají středící hrot, do trámů a jiných hlubokých děr jsou určeny hadovité vrtáky a při výrobě nábytku nebo čehokoliv jiného budete pracovat s křížovým vrtákem. Největší pozornost je vhodné věnovat vrtáku, určenému pro vrtání do skla. Zde si s běžnými neporadíte a musíte vybírat mezi speciální vrtáky.

Závěr

Vybrat správnou vrtačku není vhodné podcenit, vždy ji vybírejte s ohledem na to, kde bude využívaná. S dřevěnými materiály si poradí nejlépe bezpříklepové vrtačky. Při vrtání do panelu se neobejdete bez vrtačky s příklepem.

Tu je možné použít i při vrtání do betonu, ale v tomto případě je už na zvážení, zda raději nezvolit vrtací kladivo. Kachličky, obklady a dlažbu vyvrtáte pomocí bezpříklepové vrtačky, která bude pracovat při nízkých otáčkách. Jestliže budete potřebovat vrtat do skla, můžete použít jakoukoliv vrtačku, ale pouze v kombinaci se speciálním vrtákem.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.hornbach.sk, www.profigaraz.sk, www.hej.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo