Kompresory sa využívajú na výrobu stlačeného vzduchu, ten odoberajú z okolitého prostredia a stláčajú ho na požadovaný tlak. Kompresor je určený do dielní, prevádzok, ale využiť ho môžete aj v domácnosti.
Pri výbere sa zamerajte na niekoľko parametrov. Zaujímať by vás mal výtlačný výkon, ktorý musí byť dostatočne veľký, aby zvládol utiahnuť všetko potrebné náradie ako ofukovacia pištoľ, rôzne stroje atď.
Podľa toho, ako často budete kompresor používať, je možné vyberať medzi hobby, poloprofesionálnym a profesionálnym typom. Podľa miesta a účelu využitia by vás malo zaujímať rozdelenie na olejový a bezolejový kompresor, ďalej je to veľkosť vzdušníka, výtlačný tlak, účinnosť a taktiež cena.
Typy
Na bežné využitie v domácnostiach a dielňach sú určené piestové kompresory. Vo väčších prevádzkach majú svoje využitie skrutkové kompresory.
Piestové kompresory
Princíp piestového kompresora je podobný ako piest v motore auta, aj tu sa vzduch stláča piestom pohybujúcim sa vo valci. Piest je poháňaný elektromotorom, jedným smerom je vzduch nasávaný a následne je vháňaný do vzdušníka.
Keď je vo vzdušníku potrebný tlak, dôjde za pomoci tlakového spínača k vypnutiu kompresora. Ak tlak klesne o stanovenú hodnotu, tlakový spínač kompresor opäť zapne.
Nevýhodou piestového kompresora je skutočnosť, že sú určené pre prerušovanú prevádzku, môžu sa podľa potreby zapínať aj vypínať. V prípade, že by pracovali nepretržite, dôjde k ich prehrievaniu a zničeniu. Možno však kúpiť aj kompresor určený pre nepretržitý chod, nevýhodou je však vysoká obstarávacia cena.
Pri používaní bežného piestového kompresora by ste sa teda mali držať nasledujúcich pravidiel:
Dôležité je striedanie doby chodu a pokoja v pomere 3:1, čo znamená, že v prípade, že kompresor pobeží 12 minút, mal by potom 4 minúty odpočívať atď.
Kompresor by mal spínať maximálne 10 x za hodinu, v opačnom prípade bude dochádzať k väčšiemu opotrebovaniu agregátu aj motora.
Piestové kompresory môžu byť aj veľmi hlučné, v súčasnej dobe je však možné zakúpiť aj odhlučnený model. Výhodou je minimálna údržba, ktorá stojí na občasnej výmene oleja a vypúšťaní kondenzátu zo vzdušníkov.
Skrutkové kompresory
V tomto kompresore sa nachádzajú dve skrutky špeciálneho tvaru, ktoré do seba presne zapadajú. Pri ich otáčaní sa dochádza k zmenšovaniu priestoru vo vnútri kompresora, čo vedie k stláčaniu vzduchu. Stlačený vzduch je potom opäť vedený do vzdušníka. Aj tento kompresor pracuje za pomoci elektromotora. Výkon je potom možné regulovať frekvenčným meničom, ktorý sa na kompresor pripojí.
Výhodou je tichý chod av prípade pravidelnej výmeny oleja a spotrebných dielov aj dlhšiu životnosť. Skrutkové kompresory môžu pracovať nepretržite a bežne sa používajú v rôznych prevádzkach. Z tohto dôvodu sa jedná o veľké a ťažké zariadenia, ktoré v bežnom živote nevyužijete.
Ďalšie delenie
Kompresory sa delia na olejové a bezolejové. Toto rozdelenie sa týka oboch typov, vo väčšine prípadov sa však špecifikuje iba u piestových kompresorov.
V prípade skrutkových kompresorov sa môžete stretnúť s označením mazané, čo značí skutočnosť, že je olej používaný najmä na odvod tepla a ďalej potom na mazanie stroja. Bazmazné kompresory využívajú na chladenie vstrek chladiacej kvapaliny.
Piestové olejové kompresory sú určené na dielenskú činnosť, bežne ich využívajú v autodielňach a vhodné sú aj na nástrek bary. Naopak sa vďaka oleju nevyužívajú v potravinárskom priemysle. Tieto kompresory vyžadujú pravidelnú kontrolu a doplňovanie oleja, ich výhodou je však dlhšia životnosť.
Piestové bezolejové kompresory sú vďaka absencii oleja určené do zdravotníctva, pre potravinársky priemysel a využívajú sa pri čapovaní piva. Vďaka špeciálnym tesniacim a trecím krúžkom sa nemusíte báť prípadného zadretia kompresora, naopak výhodou týchto typov je nulová údržba a dlhá životnosť.
Použitie
Podľa početnosti využitia je možné piestové kompresory rozdeliť do 3 skupín na hobby, poloprofesionálne a profesionálne typy.
Hobby
Hobby určený do domácnosti, s ich pomocou nafúknete kolesá, bazén atď. Hobby kompresory sa používajú iba výnimočne a pri používaní dochádza k ich rýchlemu ohrevu. Vo väčšine prípadov sa jedná o malé a lacné zariadenia, ktoré pri poruche neumožňujú opravu.
Poloprofesionálny
Sú kompresory, ktoré sú určené na každodenné bežné využitie. Sú ideálne tam, kde je možná ich prerušovaná prevádzka. Sú vyrobené z menej odolných materiálov najčastejšie hliníka, ktoré by sa pri dlhodobom chode poškodili.
Profesionálna
Sú určené pre nepretržitú prevádzku, svoje využitie majú najmä v rôznych dielňach, vďaka kvalitnému výrobnému materiálu, ktorým je najčastejšie liatina, znesú aj veľkú teplotu.
Výkon
Výtlačný výkon je pri výbere kompresora tým najdôležitejším parametrom. Výtlačný výkon určuje množstvo vzduchu, ktorý je kompresor schopný vyprodukovať a naplniť do tlakovej nádoby. Hodnota množstva výtlačného výkonu je udávaná v litroch za minútu.
Potrebnú veľkosť si môžete vypočítať na základe spotreby všetkého zariadenia, ktoré budú kompresor využívať. Vždy je lepšie kúpiť kompresor s vyšším výkonom a to až o 50%, vďaka ktorému bude môcť dlhšie odpočívať a vy môžete pridať v prípade potreby aj niektoré ďalšie náradie.
Na hustenie pneumatík, ofukovanie a striekanie malých plôch a tiež do domácej dielne je možné vyberať medzi modelmi s výkonom v rozmedzí 50 – 160 l/min.
V prípade, že kompresor využijete na montážnom pracovisku, pri striekaní stredne veľkých plôch a na chod menej výkonného náradia, vyberajte modely s výkonom v rozmedzí 100 – 260 l/min.
Pre stredne výkonné náradie, NC stroje, ktoré majú nižšiu spotrebu a pri striekaní veľkých plôch, je možné vyberať kompresory s výkonom v rozmedzí 260 – 410 l/min.
A na profesionálne využitie, do pneuservisov, na výkonné náradie a NC stroje s vyššou spotrebou sú určené kompresory s výkonom v rozmedzí 410 – 660 l/min.
Výtlačný tlak
Výtlačný tlak je udávaný v baroch a najčastejšie sa stretnete s kompresormi s tlakom 8 – 15 barov. Vo chvíli, keď tlak klesne o 2 bary, dôjde k aktivácii vzdušníka.
V prípade pneumatického náradia je využívaný tlak 6 barov, potrebovať tak budete kompresor s výtlačným tlakom 8 a viac barov.
Tlaková nádoba
Tlaková nádoba je určená na nárazové vykrytie veľkého odberu vzduchu, čo je bežné napríklad pri ofukovaní, pieskovaní alebo striekaní farby. V prípade stáleho odberu vzduchu sa týmto parametrom zaoberať nemusíte.
Značka
Veľký výber kompresorov ponúka značka Scheppach, ktorej výrobky sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Z ďalších výrobcov môžeme menovať Güde, Hecht, Geko, Compass, Fiac, Makita atď.
Cena
Cena hobby kompresorov sa pohybuje v rozmedzí cca 35 – 120 eur. Ide o malé a skladné modely, ktoré nájdu uplatnenie v každej domácnosti.
Poloprofesionálne kompresory kúpite od 200 – 1 180 eur. Tu už záleží na spôsobe využitia. Profesionáli môžu vyberať medzi piestovými kompresormi, ktorých cena prevyšuje 1 180 eur. Cena skrutkových kompresorov je v rozmedzí 3 920 – 7 840 a viac eur.
Údržba
Ako sa o kompresor starať si prečítate v manuáli každého výrobku. Všeobecne sa dá povedať, že budete musieť cca 1x ročne vymeniť sací filter a olej. V prípade kompresora s klinovým remeňom sa nevyhnete ani tejto výmene a to cca 1 x za 2 roky v závislosti od frekvencie používania. Medzi ďalšie časti, ktoré sa opotrebovávajú a potrebujú teda servis alebo výmenu, patrí spätný ventil, tesnenie ventilovej dosky, tesnenie dochladzovača a medzichladiča.
Dôležité je udržovať v čistote sací filter, pri jeho zanesení dôjde k zníženiu výkonu kompresora. Filtre je možné čistiť alebo ich jednoducho vymeniť.
Otázky a odpovede
Aký kompresor do domácej dielne?
Do domácej dielne je vhodné zaobstarať olejový kompresor. Pokiaľ ho využijete iba pre fúkanie kolies, vystačíte si malým 12V kompresorom, ktorý nemá vzdušník. Ten je možné pripojiť k autozapaľovaču. Kúpiť môžete ale tak 230 V so vzdušníkom.
Pre dielenské práce je vhodné kúpiť väčší a výkonnejší kompresor so vzdušníkom o veľkosti cca 8 a viac litrov.
Aké príslušenstvo je možné využiť?
Hodiť sa bude tryska, vďaka ktorej môžete odfúknuť piliny aj iné nečistoty, ale aj vyčistiť štrbiny. Ak chcete zbaviť kovové povrchy hrdze, využijete pieskovaciu pištoľ.
Na čo je dobrý tlakový spínač?
Tlakový spínač zaistí, aby bol vo vzdušníku stále potrebný tlak. Akonáhle tlak klesne, spínač sa zopne a tým sa rozbehne aj elektromotor. Vo chvíli, keď tlak dosiahne požadovanú hodnotu, dôjde k opätovnému vypnutiu kompresora.
Záver
Piestové kompresory sú menšie prístroje nižšej hmotnosti, vo väčšine prípadov vybavené pre lepšiu mobilitu kolieskami a držadlom. Ich cena je nižšia a sú určené do domácnosti, dielní, pneuservisu, potravinárskeho priemyslu aj iných prevádzok. Lacnejšie kompresory využijete v prerušovanej prevádzke, drahšie využijete aj pri nepretržitej prevádzke.
Zdroje: www.mall.sk, www.madmat.sk, www.zakovsky.sk, www.ibo.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?