Keto diéta je jedným zo spôsobov, ako zredukovať tuk v tele, a to veľmi rýchlo a účinne bez jojo efektu. Je vhodná pre tých, ktorí majú problémy s nadváhou a chcú sa do zmeny naozaj oprieť. Treba podotknúť, že keto diéta je náročná na psychiku, hlavne, ak ste boli zvyknutí mať nestály či nezdravý jedálniček.
Skladá sa z troch fáz, ktorými musíte prejsť, a najmä tá prvá býva najťažšia. Pripravte sa ale na úžasné zmeny, ktoré prídu už v rámci prvých týždňov. Chceli by ste keto diétu vyskúšať? Tu sú odpovede na všetky otázky, ktoré vás napádajú.
Čo je keto diéta?
Keto diéta je spôsob, ako zhodiť prebytočné tuky pomocou minimálneho príjmu sacharidov. Oproti tomu sa stravujete veľkým množstvom bielkovín a tukov, ktoré vám pomáhajú zachovať svalovú hmotu. Sprevádza ju niekoľko fáz, ktoré si neskôr rozoberieme. Je vhodná pre mužov aj ženy s akýmkoľvek stupňom obezity. Keto diéta, inak aj diéta ketónová, proteínová, bielkovinová, cyklická ketogénna, sa považuje za jeden z najúčinnejších spôsobov chudnutia.
Ako dlho držať keto diétu?
Odporúčaná doba sa týka hlavne jednotlivých fáz, celkovo sa stav ketózy, teda tej najprísnejšej fázy, v ktorej konzumujete hlavne proteín a povolené druhy zeleniny, odporúča len na pár týždňov. Poslednú fázu, udržiavaciu, by ste už mali dodržiavať stále, je totiž kľúčom k zdravému stravovaniu a vyváženému jedálničku.
Typy
Keto diétu je možné dodržiavať rôznymi spôsobmi podľa toho, ako komu čo vyhovuje. Pokiaľ nestíhate pripravovať jedlo a je pre vás jednoduchšie piť len nápoje, môžete vo svojej diéte piť len drinky. Ak chcete jesť vopred pripravené jedlo, alebo si ho variť doma sami, to všetko je na vás, stačí si iba jedálniček prispôsobiť.
Instantný nápojový variant
V prípade, že je pre vás pohodlnejšie diétu držať v rámci nápojov, ktoré stačí pripraviť v shakeri za pár minút, vyskúšajte nápojový variant, ktorý zahŕňa päť porcií denne. Vyjde vás navyše lacnejšie.
Instantný kombinovaný variant
Obsahuje ako proteínové nápoje, tak aj klasické jedlo s vyšším obsahom bielkovín. Viac sa podobá bežnému jedálničku, preto pre vás tiež bude jednoduchšie ju konzumovať. Nájdete tu napríklad instantné polievky, kaše, omelety a palacinky, cestoviny, tyčinky a ďalšie doplnky. Síce vás príprava bude stáť trochu viac času, jedálniček ale bude oveľa pestrejšia.
Vlastná diéta
Najnáročnejším spôsobom, ako dodržiavať keto diétu, je vytvárať si vlastné pokrmy. Medzi potraviny, ktoré budete používať, patrí zelenina s nízkym obsahom sacharidov, chudé mäso, najmä hydina, morské ryby, vajcia, syry s vyšším obsahom tuku, orechy a dostatok tekutín.
Je nutné sa zamýšľať nad receptami a počtom makroživín, aby ste mali dostatok živín, ale zároveň došlo k stavu ketózy, čo je stav organizmu charakterizovaný zvýšenými hladinami ketolátok v krvi. Pri ketogenéze sa ketolátky tvoria v pečeni v situácii, keď poklesnú zásoby glykogénu, a tak telo začne spaľovať tuky, ale zachová svalovú hmotu.
Fáza keto diéty
Keto diéta má rôzne fázy, ktorými si pri jej dodržiavaní musíte prejsť. Počítajte s tým, že najmä zo začiatku to bude náročnejšie, ale nevzdávajte sa, časom bude jedálniček voľnejší a vy si zase budete môcť dopriať to, čo máte radi.
1. fáza
Najnáročnejšie býva u keto diéty začiatok, teda redukčná či chudnúca fáza, kedy si telo bude musieť zvyknúť na vylúčenie sacharidov, ktoré nahradíte bielkovinami. V tomto období sa konzumujú iba proteínové potraviny doplnené o niektoré druhy zeleniny, napríklad uhorku, šalát, reďkev, brokolicu, kalerábu alebo karfiol, ale aj mlieko a oriešky ako zdroj zdravých tukov. Táto fáza by nemala trvať dlhšie ako 8 týždňov. Výsledky pri nej pocítite najviac a veľmi rýchlo.
2. fáza
Druhá fáza sa nazýva stabilizačná, pretože váhu iba udržuje. Pomaly sa pripravujete na návrat k normálnej strave, a tak pozvoľna pridávate potraviny ako ďalšie druhy zeleniny, ovocia, vajcia, mäso alebo napríklad syry.
3. fáza
Posledná, fixačná fáza, má za úlohu vás naučiť zdravým návykom aj naďalej, a preto pomaly začínate pridávať sacharidy a stravujete sa normálne, avšak stále zdravo, čo by vám malo aj zostať do budúcnosti. V tomto čase by ste mali získať svoje vysnívané telo, avšak pokiaľ to tak nie je, prejdite si treťou fázou, vďaka ktorej vaše telo získa bohatšiu stravu, a po nejakom čase sa opäť vráťte do prvej alebo rovno druhej fázy.
Ak po skončení diéty chcete prejsť na nízkosacharidové stravovanie, môžete, len myslite na to, že minimum sacharidov slúžilo na podporu chudnutia, nie ako zbavenie sa niečoho nezdravého. Sacharidy sú jednou zo základných makroživín a telu ich treba dodávať minimálne v takom množstve, aby ich príjem pokryl váš bazálny metabolizmus.
Výhody a nevýhody
Rovnako ako každá diéta, aj tá keto so sebou nesie isté výhody a nevýhody. Než s ňou začnete, rozhodne by ste tieto aspekty mali zvážiť.
Výhody
- Rýchla a efektívna redukcia tukov – prvé zmeny môžete vidieť už v prvých týždňoch.
- Naučia vás zdravým návykom – po úspešnom absolvovaní keto diéty by ste si mali osvojiť zdravý jedálniček a vnímanie toho, kde sa nachádzajú bielkoviny, tuky a sacharidy, čo vám pomôže žiť udržateľne aj naďalej.
- Je variabilný (možné si zvoliť spôsob, akým diétu dodržiavať) – je možné konzumovať iba nápoje, kombináciu nápojov a jedál alebo si pokrmy pripravovať sám/sama.
- Zmiznutie chutí na sladké – vaše telo si zvykne na nižšiu porciu sacharidov, a tak v budúcnosti nebude vyžadovať toľko sladkého.
- Chudnete aj bez fyzickej aktivity – v priebehu diéty môžete, ale nemusíte cvičiť. Myslite na to, že vaše telo je zaťažené, preto ho šetrite.
- Menšie riziko jojo efektu – pretože úplne nehladujete a pridávate ďalšie potraviny postupne, nie je riziko jojo efektu také vysoké.
Nevýhody
- Nejde o trvalý spôsob stravovania – keto diétu by ste mali držať po dobu maximálne dvoch mesiacov, po ktorých pozvoľna prejdete na bežné pokrmy.
- Obmedzený jedálniček, najmä v prvej fáze – pretože budete konzumovať hlavne potraviny s nízkym obsahom sacharidov, nemáte na výber z toľkých jedál, a hlavne zo začiatku vám vaše obľúbené pokrmy budú dosť chýbať.
- Náročná diéta na psychiku – vzhľadom na zmenu, ktorú vaše telo prekoná, to nebude ľahké, jedálniček sa dosť zmení a budete sa musieť ovládať.
- Nevhodná diéta pre tehotné a dojčiace ženy – dieťa potrebuje všetky živiny, preto by na keto diéte trpelo. Nehovoriac o tom, že vy by ste nemali dostatok sily.
Funkcia
Účelom keto diéty je efektívne schudnúť vo veľmi krátkom čase, a to bez nutnosti fyzickej aktivity, čo je výhoda, ale zároveň nevýhoda. Pohyb je totiž veľmi dôležitý av momente, keď diéta skončí a vy sa vrátite na konzumáciu klasických zdravých potravín, bude práve cvičenie to, čo vám pomôže vašu postavu ešte vylepšiť. Nehovoriac o tom, že je to dobré aj pre vašu psychiku. Keto diéta je vhodná pre každého, kto nemá zdravotné ťažkosti, nie je v teenage veku alebo nejde o tehotnú či dojčiacu ženu.
Značka
Vzhľadom na to, že sa o keto diéte dnes veľa hovorí, existuje na trhu niekoľko značiek, z ktorých môžete vyberať. Patria medzi ne napríklad KetoMix, KetoDiet, Kompava, Chia Shake alebo BeKeto. Líšia sa medzi sebou obsahom sacharidov v porciách a tiež cenou.
Cena
Čo sa týka ceny, keto diéta vás veľmi draho nepríde vzhľadom na to, že nahrádza celý jedálniček – nemusíte chodiť nakupovať ani variť, vymýšľať recepty a máte porciu vždy ihneď k dispozícii. Najnižšia cena sa pohybuje do 107 eur, v ktorej sa nachádzajú ochutnávkové balíčky a samostatné hotové jedlá. Kompletný balíček sa skladá z proteínových nápojov pre 1. fázu.
Zlatou strednou cestou sú balíčky od 107 eur do 214 eur, ktoré ponúkajú kompletné balíčky s nápojmi a instantnými jedlami.
Nad 214 eur sú vám k dispozícii veľké kompletné balíčky až na 4 týždne, ktoré vám pomôžu zredukovať veľké množstvo hmotnosti. Môže sa jednať až o 140 porcií.
Otázky a odpovede
Pre koho je keto diéta vhodná?
Pre každého, kto netrpí žiadnymi zdravotnými ťažkosťami (ochorenie štítnej žľazy, srdca, pečene, obličiek, pankreasu či tráviacej sústavy – v prípade zvažovania diéty sa poraďte so svojím lekárom), nevhodná je ale pre mládež, tehotné a dojčiace ženy. Teda pre tých, ktorí sú ešte nejakým spôsobom vo vývine alebo vyžadujú plnohodnotnú stravu.
Aké potraviny sú v keto diéte povolené?
Môžete jesť zeleninu, mäso, ryby, vajcia a syry, čaje, kávu a iné nesladené nápoje. Jednoducho sa zamerajte na bielkoviny, ktoré podporíte zdravými tukmi.
Aké potraviny sú v keto diéte zakázané?
Sladkosti sú snáď jasné, tým by ste sa mali vyhnúť, nech už máte akúkoľvek diétu, ďalej produkty s nízkym obsahom tuku (vaše telo má nízky príjem sacharidov, musí odniekiaľ čerpať energiu), ovocie s vysokým obsahom cukru (cieľom je vyhnúť sa sacharidom), sladené nápoje a malinovky a alkohol, ktorý obsahuje veľké množstvo cukru aj kalórií.
Záver
Ak chcete rýchlo a efektívne zhodiť kilá, keto diéta je určite skvelý spôsob, u ktorého sa nemusíte obávať jojo efektu. Tento typ diéty je úplne bezpečný, pokiaľ nemáte žiadne zdravotné problémy, pretože pri ňom nehladujete a postupne sa vraciate ku klasickému jedálničku. Naučíte sa tak jesť zdravo a zamýšľať sa nad potravinami, ktoré konzumujete. Vyskúšate si, aké je to žiť bez cukru a možno zistíte, že sa k nemu ani vracať nechcete. Dodržujte stanovené pravidlá a tešte sa z nového tela.
Podobné články, čo by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?