Cukrovka je veľmi časté ochorenie, ktoré postihuje všetky osoby bez rozdielu veku. Vzniká na základe nedostatočnej tvorby inzulínu. V súčasnosti sa rozlišujú dva typy cukrovky. Cukrovka 1. typu vzniká v detstve a období dospievania a je pre ňu typický absolútny nedostatok inzulínu v tele. Cukrovka 2. typu postihuje najčastejšie osoby s nadváhou, pankreas v tomto prípade inzulín vylučuje, avšak telesné bunky naň patrične nereagujú.
Nebezpečenstvo tejto choroby tkvie v tom, že prvé príznaky väčšinou chorý nespozná, k prvým typickým príznakom patrí smäd, chudnutie a únava. Cukrovku môže objaviť váš ošetrujúci lekár počas preventívnej prehliadky z výsledkov moču alebo krvi. V horšom prípade dochádza u poškodeného k poruchám vedomia. Neliečená cukrovka môže spôsobiť poškodenie dôležitých orgánov.
Ak cukrovkou trpíte alebo chcete poznať hladinu cukru v krvi, bude pre vás nepostrádateľným pomocníkom glukomer. Vďaka tomuto prístroju budete množstvo cukru v krvi v priebehu niekoľkých sekúnd. Súčasťou glukomera sú tzv. lancety.
Týmto slovom sú označované malé ihličky, ktoré sa vložia do lancetového pera. Perom potom vykonáte vpich a odoberiete kvapku krvi. Kvapku krvi potom nasajete do testovacieho prúžku, ktorý je vložený v glukomere. Ten vám počas chvíle zobrazí výsledky merania.
Pri výbere glukomera vás budú zaujímať parametre ako bolestivosť, presnosť a pohodlnosť merania. U glukomerov môžete využiť niektoré funkcie a správny typ môžete vyberať aj na základe ceny testovacích prúžkov, ktoré budete musieť pravidelne dokupovať.
Typy
Glukomery môžu používať osoby každého veku. Každá veková hranica má svoje špecifiká a na základe týchto potrieb budete vyberať správny typ.
Fotometrický
V súčasnej dobe sa jedná o menej používaný a skôr zastaraný spôsob merania. U tohto typu zisťujete množstvo cukru v krvi určovaním farby testovacieho prúžku. Toto meranie nie je vhodné príliš presné, odhadovanie správnej farby môže byť ťažké pre staršie osoby. Vplyv na sfarbenie prúžku môže mať aj okolitá teplota.
Elektrochemický
Väčšina dostupných glukomerov je práve elektrochemickým. Meranie je rýchle, pohodlné a presnejšie, výsledok sa zobrazuje behom chvíle na displeji.
Laserový
Novinkou je laserový glukomer, ktorý vám umožní meranie vykonávať bez nutnosti bolestivých vpichov. Tento typ u nás zatiaľ nie je na zohnanie. Nájdete ho však na rôznych internetových stránkach pod označením Laser Doc Plus. Nevýhodou tohto typu je predovšetkým vysoká cena.
Presnosť
Pre glukomer je presnosť jedným z hlavných parametrov. Glukomery môžete kúpiť od mnohých rôznych výrobcov, prioritou pri jeho nákupe by však nemala byť iba cena. V tomto prípade je nutné zakúpiť výrobky opatrené certifikáciou.
Kvalitný glukomer spĺňa normu ISO 15197:2013. Tieto výrobky sú síce drahšie, ale umožnia vám meranie s malou odchýlkou. Presnosť je udávaná v jednotkách mmol/l alebo mg/dl. Chybovosť sa pri jednotlivých typoch pohybuje v rozmedzí 5 – 20 %. Za dostačujúce sú považované glukomery s odchýlkou 0,8 mmol/l.
Bolestivosť
Bolestivosť je parameter, ktorý je podstatný pre každého, obzvlášť však bude zaujímať rodičov detí. K najmenej bolestivým patria glukomery, ktoré dokážu množstvo cukru v krvi namerať z veľmi malej kvapky krvi. Objem krvi u glukomerov býva v rozmedzí 0,5 – 5 μl a je daný hĺbkou vpichu.
Glukomery s objemom krvi 0,5 – 1,4 μl, sú vhodné pre deti a osoby, ktoré trpia prvým typom cukrovky.
Glukomery s objemom krvi 2 – 5 μl sú odporúčané dospelým a starším osobám.
Krv sa najčastejšie odoberá z prstov, menej bolestivý je odber zo strany. Krv však môžete odobrať aj z predlaktia, stehna alebo paže.
Displej a pamäť
Súčasťou glukomerov je pomerne veľký displej, na ktorom sú zobrazované čísla v dostačujúcej veľkosti. Napriek tomu je vhodné pred kúpou glukomer vyskúšať. Zobrazené čísla by mali byť pre osobu, ktorá bude glukomer používať dostatočne čitateľná.
Pre používanie vo večerných a nočných hodinách oceníte pri displeji možnosť podsvietenia. Osobám so zlým zrakom budú vyhovovať glukomery, ktoré namerané výsledky oznámia hlasom.
Glukomery umožňujú výsledky merania uchovávať do pamäte. Lacnejšie prístroje sú schopné uložiť 10 – 500 meraní. Mladším ročníkom bude pravdepodobne vyhovovať väčší rozsah pamäte, staršie osoby sú skôr zvyknuté jednotlivé výsledky zapisovať a pamäť tak pri výbere nebude hrať veľkú rolu.
Funkcia
Glukomery sú vybavené niekoľkými funkciami. Takmer pri všetkých typoch sa stretnete s podsvieteným displejom, rôznou veľkosťou pamäte alebo indikátorom batérie.
Drahšie prístroje sú potom doplnené o ďalšie funkcie. S počtom funkcií rastie cena prístroja, je teda na zvážení každého, ktoré funkcie sú pre neho smerodajné.
Vhodná je funkcia automatického vypnutia, ktorá šetrí batérie glukomera. Po nejakej dobe nečinnosti dôjde k vypnutiu prístroja.
Pomocou alarmu vás prístroj sám upozorní na ďalšie meranie. Na nesprávne zasunutý testovací prúžok vás upozorní indikátor.
Glukomer je možné pomocou Bluetooth bezdrôtovo prepojiť s mobilným telefónom alebo počítačom. Vďaka tomu budete môcť ukladať namerané hodnoty. Prepojiť ho môžete aj pomocou USB kábla.
Drahšie glukomery nebude musieť vďaka funkcii Codefree kalibrovať zakaždým, keď budete prechádzať na nové balenie testovacích prúžkov.
Značka
Glukomery je možné kúpiť v každej lekárni. Vďaka ich dostupnosti nie je problém jednotlivé modely vyskúšať. Pod odborným dohľadom sa zoznámite s ich obsluhou a máte istotu, že kupujete kvalitný výrobok. Spoľahnúť sa môžete na výrobce Medtrust, Ascensia Diabetes Care, Beurer, Medisana, Wellion a iné.
Cena
Cena glukomera nie je nijako vysoká. Veľmi kvalitné prístroje kúpite za necelých 22 eur. Cena drahších sa pohybuje okolo 43 eur. Súčasťou balenia je aj odberové pero, lancety a často aj testovacie prúžky. V niektorých prípadoch je glukomer predávaný navyše s puzdrom, ktoré vám ho umožnia bezpečne uložiť.
Otázky a odpovede
Čo je šikovný glukomer?
Šikovný glukomer je možné spárovať s mobilným telefónom pomocou aplikácie. Namerané výsledky sa zobrazujú priamo na telefóne. Okrem toho môžete zaznamenávať svoje denné aktivity, jedálniček. Využívať môžete rôzne grafy a tabuľky. Výsledky potom môžete konzultovať s vašim ošetrujúcim lekárom.
Čo všetko je možné pomocou glukomera zmerať?
Aj lacnejšie glukomery využijete aj na meranie cholesterolu, kyseliny močovej a hemoglobínu.
Je nutné kupovať k prístroju nejaké príslušenstvo?
Ku každému glukomeru budete musieť priebežne dokupovať testovacie prúžky. Jednotlivé modely umožňujú dokúpiť vlastnú verziu prúžkov. Ich cena sa môže značne líšiť. Preto si pred nákupom glukomera zistite, aké veľké balenie av akom cenovom rozsahu je možné dokupovať.
Nevyhnete sa ani nákupu lancet, čo sú špeciálne tenké ihly umožňujúce odoberanie vzoriek krvi. Aj ihly je možné používať jednorazovo. Ihly rovnako ako prúžky sú určené pre rovnaké značky glukomerov a ich cena sa môže líšiť.
Aká je normálna hodnota cukru v krvi?
U zdravej osoby sa hodnota cukru v krvi pohybuje medzi 4 – 6 mmol/l, pri meraní 2 hodiny po jedle je normálna hodnota do 8 mmol/l.
Záver
Diabetici sa bez glukomeru nezaobídu, vďaka nemu budú môcť priebežne kontrolovať svoj zdravotný stav. Cena prístroja nie je nijako vysoká, preto je vhodné vyhnúť sa lacným a nekvalitným výrobkom. Pokiaľ vám prístroj predpíše ošetrujúci lekár, máte nárok na finančnú kompenzáciu od poisťovne. Pre správnosť merania je nutné dodržiavať odporúčaný postup.
Podomné články, čo by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?