Čaj je dnes klasickým nápojom, ktorý si vychutnávame v teplej aj studenej variante. Vôbec po prvýkrát sa v histórii objavil cca 620 n.l. v Tibete. Angličania sa potom zaslúžili o jeho rozšírení v 19. storočí. Druhov čajov je veľa, patrí medzi ne napríklad ovocný, zelený, čierny alebo bylinkový. Okrem chuti sa čaje využívajú na podporu zdravia, pričom každý druh má na telo iné účinky. Zatiaľ čo jeden zlepšuje pamäť, ten druhý dodáva energiu. Vzhľadom na to, že ich zoženiete všade, oplatí sa poznať ich výhody a vedieť, podľa čoho vyberať.
Typy
Čaje sa delia hneď na niekoľko podkategórií, z ktorých môžete vyberať. Nejde len o to, čo vám chutí, ale aj o to, prečo čaj pijete av akej forme ho chcete kupovať.
Podľa chuti
Čierny, zelený a ovocný je taká klasika. Aké ďalšie čaje ale existujú a prečo ich piť?
Čierny čaj
Ak máte radi silnú chuť, potom je čierny čaj pravdepodobne váš obľúbenec. Je skvelou náhradou klasickej kávy, pretože obsahuje najväčšie množstvo teínu (kofeín v čaji), a tak vám dodá energiu. Má dlhú trvanlivosť a jeho farba je hnedá až červenkastá. Býva jednodruhový čierny (ranný) alebo s jemnými výťažkami vanilky či čokolády pre „čaje o piatej“.
Zelený čaj
Pretože má zelený čaj oproti čiernemu krátku oxidáciu, jeho chuť je slabšia a slúži na antioxidáciu a zrýchlenie metabolizmu. Má množstvo odrôd a považuje sa za skutočný čaj.
Ovocný čaj
Ovocné čaje sú tie, ktoré obsahujú aspoň 50% podiel ovocia, druhá polovica sú listy, kôra a kvety. Ďalší spôsob, akým sa tento čaj môže vyrábať, je základ čajových lístkov doplnených o prírodné alebo umelé aromatizačné látky. Odporúčame čítať zloženie a sledovať podiel daného ovocia v čaji. Sú vhodné aj pre deti, pretože neobsahujú teín.
Biely čaj
Tento typ čaju neprechádza oxidáciou, namiesto toho sa lístky iba sušia. Chutí podobne ako čaj zelený, iba je sladkastejší. Aj keď je slabšia, stále obsahuje nejaké množstvo teínu.
Čaj Oolong
Tomuto čaju sa prezýva tiež polozelený, polofermentovaný, modrozelený”. Má veľmi povzbudzujúce účinky a rôzne varianty chutí, pričom najznámejší je Tie Guan Yin (Železná bohyňa).
Čaj Rooibos
Čaj Rooibos alebo „červený čaj” nie je tak úplne čajom, pretože neobsahuje žiadny teín. Má červenú farbu a jeho chuť je sladkastá až orechová. Vhodný pre deti aj tehotné ženy.
Matcha čaj
Druh zeleného čaju, ktorý je typický svojou výraznou zelenou farbou a špeciálnou chuťou. Pravý matcha čaj je vyrobený iba z odrody tencha a jeho účinok sa rovná vypitiu desiatich šálok zeleného čaju. Spracováva sa tak, že sa lístok rozomelie na jemný prášok, a vďaka tomu obsahuje množstvo antioxidantov. Klasicky sa čaj matcha pripravuje šľahaním vo vode špeciálnou metličkou.
Bylinný čaj
Bylinkové čaje sa vyrábajú buď z jednej bylinky alebo zo zmesi viacerých druhov bylín. Každá bylinka má iný účinok na telo a môže nám v mnohom pomôcť. Opäť sa nepočíta ako čaj, pretože neobsahuje žiadny teín (väčšinou), avšak pre naše zdravie je prospešný. Môže ísť napríklad o:
- Mätový čaj
- Medovkový čaj
- Harmančekový čaj
- Žihľavový čaj
Pečený čaj
Posledným druhom je pečený čaj, ktorý si môžete vyrobiť aj sami doma. Skladá sa z kúskov ovocia, korenia, cukru alebo medu. Pečie sa v rúre a potom sa nalieva do pohárov, kde takto vydrží aj niekoľko mesiacov. Pije sa tak, že sa do hrnčeka dajú 2 lyžičky a zalejú sa horúcou vodou, rovnako ako je to pri ostatných čajoch.
Podľa balenia
Zatiaľ čo v supermarketoch prevládajú čaje porciované, skutoční fajnšmekri si potrpia na čaj sypaný. Ktorý je skutočne lepší?
Porciovaný čaj
Výhodou porciovaného čaju je, že je ľahko na zohnanie, jeho cena je nízka a užívanie jednoduché. Na druhú stranu ale nie je toľko kvalitné a zdravotné účinky sú podstatne znížené.
Sypaný čaj
Za sypaný čaj si síce priplatíte a možno preň budete musieť do špecializovanej predajne, za to vám ale poskytne skutočnú kvalitu, dlhšiu výdrž a silnejšie účinky. Budete k nemu potrebovať minimálne sitko, ale oceníte to, že sa čaj dá vylúhovať hneď niekoľkokrát, zatiaľ čo porciovaný čaj by po druhom zaliatí veľa chuti nemal.
Podľa účelu
Podľa toho, aký čaj si zvolíte, sa budete po jeho vypití cítiť. Jeden vám môže dodať energiu, druhý upokojiť a tretí pomôcť so zdravotným problémom. Poďme sa pozrieť na to, ako ktorý funguje.
- Na povzbudenie – čierny čaj, zázvorový čaj, biely čaj, matcha,
- Na upokojenie – zelený čaj, čaj Oolong, bylinné čaje,
- Urologický – brusnicový čaj,
- Detoxikačná – špeciálna zmes na zbavenie sa škodlivých látok,
- Chudnúca – zmes s citrusmi alebo zázvorom, zrýchľuje metabolizmus a potláča chuť do jedla,
- Prieduškový – aníz, fenikel, sladké drievko, tymián, šalvia, materina dúška, uľahčuje vykašliavanie, zbavuje kašľa,
- Pre tehotné a dojčiace – žihľava, mäta, maliník, neobsahujú kofeín, upokojujúce účinky a pomoc s tráviacimi problémami.
Typy byliniek v čaji a ich účinok
Aby ste vedeli, ktorá bylinka dokáže riešiť aký problém a mohli tak vybrať presne tú, ktorá vám pomôže, predstavíme si jednotlivé bylinky a ich účinky.
- Harmanček – tráviace ťažkosti, stres, úzkosť, unavené oči
- Čierny bez – kvet – chrípka a prechladnutie, kašeľ, senná nádcha
- Medovka – stres, ospalosť, trávenie, nálada a podráždené nervy
- Žihľava – senná nádcha, žihľavka, detoxikácia, podpora metabolizmu a chudnutie, stimulácia pankreasu
- Lipový kvet – stres, napätie, bolesť hlavy, znižuje teplotu, lepšie zaspávanie
- Šípok – prevencia pri prechladnutí, detoxikácia tela
- Materina dúška – chrípka a prechladnutie, úľava od bolesti, povzbudzujúce účinky
- Púpava – zníženie krvného tlaku, podpora močenia, detoxikácia tela, pomoc so zlým videním, dopĺňa železo
- Aníz – menštruačné bolesti, žalúdočné poruchy, nevoľnosť, kašeľ, prechladnutie,
- Mäta – proti kŕčom, žalúdočné poruchy, poruchy trávenia, znižuje plynatosť, posilňuje imunitný systém, upokojenie, stres
Podľa spôsobu spracovania
Aj spôsob spracovania môže mať vplyv na kvalitu čaju. Ktorý by ste mali uprednostniť?
Listové čaje
Čaje z lístkov sú najkvalitnejšie a tiež najdrahšie. Spracovávajú sa rolovaním, ktoré uvoľňuje chuť a arómu.
Zlomkové čaje
Roztrhané čajové lístky sú roztlačené, natrhané a zarolované pomocou technológie CTC (crushing, tearing, curling). Takto dôjde k intenzívnejšej fermentácii a uvoľneniu chutí.
Čajová drvina
Čajová drvina vzniká rozsekaním zavädnutých lístkov, ktoré sa potom fermentujú a sušia. Týmto spôsobom sa vyrábajú porciované čaje.
Čajový prach
Čajový prach je odpad, ktorý vzniká pri spracovávaní čaju. Nemal by teda byť v čaji obsiahnutý, avšak niektorí výrobcovia si takto znižujú náklady. Pokiaľ na dne krabičky vidíte prášok, jedná sa práve o čajový prach. Výnimkou, kde sa čajový prach nachádza zámerne, je matcha, ktorá sa týmto spôsobom spracováva.
Funkcia
Čaj väčšina populácie využíva predovšetkým kvôli chuti, a to buď samostatne alebo k určitým pokrmom. Najväčšiu tradíciu má v Británii, ale ani u nás nechýba na stole pri návšteve známych. Má množstvo druhov, vďaka ktorým sa môžeme dočkať rôznych účinkov – načerpanie energie, upokojenie aj riešenie zdravotných problémov. Možno ich tak piť ako preventívne, tak pri „prvej pomoci”.
Typické sú pre ochorenie typu chrípka, pomôcť ale dokážu aj ženám pri menštruácii či bolestiach hlavy. Výborné sú aj na spánok.
Ako na správnu prípravu čaju?
Pred samotnou prípravou čaju je dôležité aj skladovanie. Čaj musí byť uložený v temnej vzduchotesnej nádobe na suchom a tmavom mieste. Rozhodne by ste sa mali vyhnúť skleneným dózam. Ďalej sa budeme venovať príprave sypaného čaju.
- Na 1,5 dcl vody použite jednu až dve lyžičky, na celú kanvičku potom tri.
- Teplota vody sa odvíja od toho, aký druh čaju pripravujete. Čierny čaj lúhujte 3–4 minúty vo vode s teplotou 85/90 °C, zelený čaj 3–4 minúty v teplote 75/80 °C a bylinné zmesi 5–6 minút v 95/100 °C. Aby ste mohli jednoducho kontrolovať teplotu, kúpte si kanvicu na vodu, kde si teplotu vody môžete vopred nastaviť.
- Uistite sa, že voda, z ktorej čaj pripravujete, je tiež kvalitná. Aby ste kvalitu vody dokázali zariadiť, zakúpte filtračnú kanvicu, ktorá z nej odstráni ťažké kovy aj chlór, ale pritom zachová horčík a vápnik.
Značka
Vychutnanie si kvalitného čaju vás čaká iba vtedy, ak zakúpite kvalitný produkt. Máme pre vás zoznam niekoľkých popredných značiek, ktoré vo výrobe čajov excelujú.
Leros
Tuzemská značka Leros sa venuje výrobe liečivých čajov a bylinných zmesí tej najvyššej kvality. Čaje sú prírodné a nenájdete v nich chemické ani konzervačné prísady.
Ahmad Tea London
Ako už ste si mohli všimnúť podľa názvu, jedná sa o anglickú značku čajov. Špecializujú sa skôr na sáčkové čaje, avšak v ich ponuke nájdete aj tie sypané. Cena je veľmi dostupná.
SONNENTOR
Čaje a bylinky z ekologického poľnohospodárstva s trefnými názvami a originálnym spracovaním. Nájdete tu aj ovocné zmesi, biele, zelené a čierne čaje ako porciované, tak sypané. Iste oceníte aj detskú kolekciu.
Grešík
Český výrobca bylinných, ovocných čajov a mnoho ďalšieho sa zameriava na rôzne problémy, ako sú alergie či menštruačné bolesti. Vyberať môžete z porciovaných aj sypaných verzií. Kvalita za nízku cenu je to, čo značku Grešík vystihuje.
Cena
To, koľko miniete za čaj sa odvíja nielen od kvality, ale aj od toho, aký druh sa rozhodnete zakúpiť. Biely čaj napríklad býva drahší, pretože jeho zbieranie je o niečo náročnejšie. Kvalitný čaj vás ale nemusí vyjsť na veľa peňazí, poďme si ukázať, čo od danej cenovej kategórie očakávať.
Do 5 eur
Nízka cena nemusí nutne znamenať zlú kvalitu, ale treba čítať zloženie a vyvarovať sa produktom s čajovým prachom. V supermarketoch sa do stovky úplne v kľude vojdete, to isté platí aj pri kvalitných sypaných čajoch, väčšinou s hmotnosťou 50 g.
Od 5 do 13 eur
Okrem setov čajov nájdete v tejto cenovej kategórii aj sypané čaje s gramážou 100 g a kvalitnejšie porciované čaje.
Nad 13 eur
Ak si chcete užiť to najlepšie, čaje nad 13 eur budú vaša voľba. Kvalita byliniek a väčšie balenie, poprípade sety sú to, čo v tejto cene zoženiete.
Príslušenstvo
Na prípravu sypaných čajov budete potrebovať určité príslušenstvo, ktoré vám používanie zjednoduší.
Sitá
Aby ste nemuseli piť kúsky byliniek v čaji, stačí zmes nasypať do sita, ktoré buď položíte na okraj hrnčeka alebo ich v uzatvárateľnej podobe hodíte dovnútra. Po určitej dobe sito vyberiete a čaj si vychutnáte.
Čajníky
Pokiaľ by ste radi pripravili väčší objem čaju, skvele vám poslúži čajníky. V nich sa dá čaj vylúhovať a získať z neho tú najlepšiu chuť.
Otázky a odpovede
Ako spoznať kvalitný čaj?
Kvalitný čaj nesmie obsahovať čajový prach, v zložení musia byť napísané iba zložky, ktoré tam skutočne patria a jeho chuť by mala byť silná. Neznamená to, že iba drahý čaj je ten kvalitný, všetko sa dočítate na etikete.
Ktorý čaj je najlepší na spánok?
Pre lepší spánok sa odporúča čaj s levanduľou alebo CBD. Pite cca 2 hodiny pred spaním do postele.
Je lepší čaj sypaný alebo porciovaný?
Určite sypaný. Síce budete potrebovať nejaké to príslušenstvo, za to sa ale dočkáte lepších zdravotných účinkov.
Záver
Čaj je už od dávnych čias obľúbeným nápojom všade po svete. Sem tam sa oplatí vymeniť ho za kávu, pretože funguje iným spôsobom, ktorý pre vás môže byť výhodnejší v mnohých ohľadoch. Zakúpte si kvalitný čaj, ktorý vám bude nielen chutiť, ale ktorý taktiež bude pôsobiť preventívne a pomôže vám, keď to budete potrebovať. Teraz už viete, ako na to.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroj: www.wikipedia.org
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?