Tlačiarne štítkov

Tí, ktorí sa venujú akejkoľvek podnikateľskej činnosti, budú musieť z času na čas tlačiť etikety alebo štítky pomocou ktorých ľahko označia potrebný tovar. Na tento účel je možné použiť malé stolné tlačiarne, ktoré sú ideálne pre kancelársku činnosť. Tlačiarne nájdete pod označením termálna tlačiareň.

Cena týchto špeciálnych tlačiarní nie je nijako vysoká, pri výbere tlačiarne však myslite aj na to, že budete musieť pravidelne dokupovať spotrebný materiál. Preto by ste mali pred samotným nákupom skontrolovať, na koľko vás tento materiál z dlhodobého hľadiska vyjde. Práve lacnejšie tlačiarne majú spravidla tento materiál drahšie. Záleží pochopiteľne aj na tom, ako často budete tlačiareň používať.

Štítky/etikety budete môcť tlačiť pomocou termotlačiarne. Tieto špeciálne tlačiarne sú zastúpené v niekoľkých podobách. Využívajú sa na tlač štítkov, etikiet, účteniek i fotografií. Pri výbere je rozhodujúce to, kde budete mať štítky vylepené a aké nároky máte na kvalitu a odolnosť tlače.

Porovnať ceny tlačiarní štítkov

Typy

Tlačiarne štítkov sa delia podľa technológie tlače na termotransferové a termálne. Termotransferovú tlačiareň voľte v prípade, keď budú vytlačené etikety vystavené dlhodobej vlhkosti, vyšším teplotám, priamemu slnečnému žiareniu alebo budú dlhodobo skladované. Termálne tlačiarne sú schopné vytlačiť štítky a etikety v nižšej kvalite tlače, počítať musíte s tým, že etikety nevydržia dlhodobo čitateľné.

Termálna tlačiareň

Tlačiareň na štítky, ktorá využíva tzv. termotlač, označené bývajú skratkou DT. Tieto tlačiarne sa bežne používajú na tlač účteniek, kvalita tlače nie je z dlhodobého hľadiska vyhovujúca. Tlačiarne sú lacnejšie, dostupné v mnohých veľkostiach a vyznačujú sa aj tichým chodom a malým rozlíšením najčastejšie do 300 DPI. Tlačiareň je schopná tlačiť jednofarebne, najčastejšie pomocou čiernej farby, niekedy však môžete mať k dispozícii dve farby.

Termotransferová tlačiareň

Tlačiareň teplo aplikuje na pásky vyrobené z polyesteru. Tieto tlačiarne sa označujú skratkou TT. Teplo z tlačiarne vosk roztaví, následne vytlačí a ochladí, vďaka čomu je tlač kvalitnejšia a nerozmaže sa. Opasok používaný v termotransferových tlačiarňach je opatrený ochrannou vrstvou. Tá je podobná laminačnej fólii a ochráni etikety aj štítky pred zodraním, UV žiarením aj vode. Tieto tlačiarne sa používajú na potlač textílií, plastov aj keramiky. Väčšinu termotransferových tlačiarní môžete využiť na priamu termotlač.

Parametre

Tlačiarne na etikety sú pomerne jednoduché zariadenia. Ak máte vybraný vhodný typ tlačiarne, bude vás zaujímať iba niekoľko ďalších parametrov:

  • Náklady – zvážiť budete musieť cenovú dostupnosť spotrebného materiálu. V prípade termotlačiarne to je cena špeciálneho papiera, pri termotransferovej tlačiarni cena pásky.
  • Formát – šírka formátu je daná šírkou tlačiarne a šírkou pásky, ktorú do nej môžete vložiť. V prípade niektorých tlačiarní je možné použiť viac rozdielnych formátov. Najčastejšie býva formát v rozmedzí 3,5 – 105 mm.
  • Rozlíšenie – termotlačiarne, ktoré sa používajú na tlač štítkov, majú spravidla rozlíšenie okolo 300 DPI
  • Pripojenie – tlačiareň môžete k počítaču pripojiť pomocou USB kábla alebo bezdrôtovo pomocou Bluetooth alebo Wi-Fi. Sieťová tlač môže prebiehať aj vďaka LAN káblu.
  • Excel, Word – výhodou je, ak tlačiareň štítkov podporuje tlač z aplikácií Microsoft Excel a Word.

Výhody a nevýhody

Používanie termotlačiarní prináša mnoho výhod. Hlavnou výhodou je ekologická aj ekonomická prevádzka, a to vďaka absencii náplne. V prípade termotransferovej tlačiarne môžete tlačiť na mnoho rôznych materiálov. Tieto tlačiarne vynikajú vysoko odolnou aj kvalitnou tlačou.

Vďaka kompaktnému rozmeru sú tlačiarne ľahko prenosné, na druhú stranu musíte počítať s veľmi obmedzeným formátom tlače. Za nevýhodu možno považovať aj malý výber pások.

Značka

Klasické tlačiarne sú na trhu zastúpené pomerne veľkým množstvom výrobkov. V prípade termotlačiarní je výber, čo sa výrobcov týka, mnohonásobne menší. Tieto tlačiarne sú na trhu zastúpené hlavne značkami ZEBRA alebo Brother. Hoci budete vyberať iba medzi týmito výrobcami, je výber pomerne široký a zastúpené sú tlačiarne pre viac aj menej náročných užívateľov.

Cena

Cena tlačiarní sa najčastejšie pohybuje od 86 – 255 eur. Lacnejšie sú tlačiarne vhodné na tlač účteniek, drahšie potom termotransferové tlačiarne, ktoré majú vyššie rozlíšenie.

Porovnať ceny tlačiarní štítkov

Otázky a odpovede

Čo všetko vie termotlačiareň?

Tieto tlačiarne sa používajú najmä na tlač účteniek, s termotlačiarňou sa teda bežne stretávate v obchodoch aj reštauráciách. Kvalitnejšie termotlačiarne môžu tlačiť plastové štítky, textilné etikety, tiknúť môžu aj na lakovaný papier. Pomocou termotlačiarne vytlačíte aj veľmi kvalitné a odolné fotografie.

Aké slabiny má tlačiareň pre priamu termotlač?

Termálna tlačiareň používa na tlač termopapier obarený termovstvou, ktorá je citlivá na svetlo aj oter. Tieto tlačiarne tak nie sú vhodné na tlač štítkov a etikiet trvalej povahy. Nehodí sa ani pri tlači etikiet na tovar alebo výrobky, ktoré sú vystavené vonku na priamom slnečnom svetle alebo pri nízkych teplotách.

Aké príslušenstvo je možné k tlačiarni kúpiť?

V prípade, keď budete tlačiť väčšie množstvo etikiet, môže sa vám hodiť externý navíjač, odvíjač alebo podávač etikiet. Toto príslušenstvo je možné kúpiť k obom typom tlačiarní.

Záver

Priemyselné termotlačiareň sa používajú na tlač kancelárskych i priemyselných štítkov, štítkov na regály, pokladničných dokladov atď. Tlačiť môžu na textil, plast, syntetické materiály a ďalšie. Tieto tlačiarne sa vyznačujú veľmi rýchlym a tichým chodom.

Tlačiarne sú veľmi malé, ľahko prenosné a vhodné pre menšiu oblasť využitia. Ich nevýhodou môže byť pre niekoho pevne stanovená šírka tlače. Tlačiarne určené pre termotlač nepoužívajú náplň, tá už je súčasťou špeciálneho papiera. Pri termotransferovej tlačiarni je nutné používať špeciálne pásky.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo