Rezačky na papier

Rezačku na papier nájdete predovšetkým v školách, kanceláriách a na ďalších miestach, kde je nutné pravidelne presne a rýchlo rozrezávať väčšie množstvo papierov. Rezačku si však môžete zaobstarať aj domov a vymeniť ju tak za klasické nožnice a pravítko. V domácnostiach ju však využijú prevažne kreatívci, ktorí potrebujú rozdeľovať väčšie množstvo papiera.

Rezačka na papier je pomerne jednoduché zariadenie, napriek tomu je však k dostaniu v niekoľkých typoch. Každá rezačka pracuje trochu iným spôsobom a slúži na rezanie rôzneho množstva papiera. Pri výbere rezačky sa zamerajte aj na formát papiera, ktorý je schopná spracovať.

Najväčší výber budete mať v prípade, keď budete spracovávať papier s formátom A4. Možno však kúpiť aj takú, ktorá si poradí s formátom väčším. Veľmi dobre zvážte, koľko papierov budete chcieť rezať naraz. Aj v tomto ohľade sa rezačky papiera líšia.

Porovnať ceny rezačiek papiera

Typy

Podľa toho, aký spôsob rezania papierov rezačky umožňujú, ich možno rozdeliť do niekoľkých skupín. V domácnostiach aj kanceláriách sa používajú rezačky kotúčové alebo pákové. Vo veľkých podnikoch je možné využívať rezačku veľkoformátovú. Na občasné použitie môžete zvoliť aj jednoduchú ručnú rezačku.

Páková rezačka papiera

Súčasťou rezačky je páka s nožom, ktorá sa postará o bezpečné a predovšetkým veľmi rýchle rezanie. Neoddeliteľnou súčasťou rezačky je aj základňa, ktorá je tvorená palcovým aj metrickým meradlom. Aby bol rez skutočne rovný, mávajú rezačky aj vodiace linky.

Vďaka nim papiere narežete presne na rôzne formáty. Maximálna dĺžka rezu býva v rozmedzí 300 – 460 cm. S pákovou rezačkou odrežete naraz väčšie množstvo papierov. Nevýhodou pákovej rezačky je vyššia hmotnosť a väčší rozmer.

Kotúčová rezačka papiera

Kotúčové rezačky sú menšie a ľahšie, častejšie sa používajú v domácnostiach. S jej pomocou môžete vykonávať nielen rovný, ale aj dvojitý, vlnkovaný alebo perforovaný rez. Veľmi často sa používajú pri úprave fotografií a vizitiek. Dĺžka rezu môže byť od 320 – 510 mm a odrezať môžete cca 10 papierov naraz.

Veľkoformátová rezačka papierov

V tejto skupine nájdete veľké stohové a ateliérové rezačky. V oboch prípadoch sa na rezanie využíva páka a zrazu tak odrežete veľké množstvo papiera. Súčasťou rezačiek je spravidla veľký a stabilný kovový stôl, takže musíte počítať s tým, že rezačka zaberie viac miesta. Stôl však nemusí byť súčasťou každej stohovej rezačky. Nevýhodou veľkoformátových rezačiek je tiež vysoká hmotnosť a obstarávacia cena.

Ručná rezačka papiera

Ručné rezačky majú viac podôb. Tieto rezačky spravidla fungujú na princípe nožníc alebo noža. Využiť ich môžete na rezanie jedného papiera. Pred rezaním si musíte správny rozmer vyznačiť sami, pretože nebudete mať k dispozícii základňu s vodiacimi lištami. Na občasné používanie vám však ručná rezačka určite postačí. Výhodou je aj ich vysoká skladnosť a nízka obstarávacia cena.

Formáty papiera

Na bežných pákových alebo kotúčových rezačkách spracujete papier s formátom A4. Narezať si môžete vizitky, pozvánky alebo upraviť fotografie. V menšom počte sú zastúpené rezačky, ktoré sú schopné spracovať formáty s rozmermi A3, A2 alebo dokonca A0. Pri výbere rezačky si tak všímajte informácie udávajúce maximálnu dĺžku rezu. Bežne je možné kúpiť rezačky s dĺžkou rezu od 300 – 580 mm.

Kapacita rezu

Parameter určujúci maximálny počet naraz spracovaných listov. Menej listov narežete pomocou kotúčovej rezačky. Niektoré rezačky sú vhodné na rezanie len jedného listu papierov, drahšie vám umožnia rezať naraz cca 10 listov.

Viac papierov narežete s pákovou rezačkou, s ktorou narežete cca 10 – 20 listov. Tí, ktorí budú potrebovať narezať skutočne veľké množstvo papierov, budete potrebovať stohovú rezačku. Tieto rezačky môžu spracovať aj viac ako 500 listov naraz.

Materiál

Rezačka na papier sa skladá z niekoľkých rôznych častí. Najväčšia časť je tvorená základňou, ktorá sa vyrába z rôznych materiálov. Najbežnejšia je základňa kovová a plastová. V menšom počte sú k dostaniu rezačky so základňou vyrobenou z tvrdeného skla, ocele alebo dreveného laminátu. Čepeľ noža býva bežne oceľová, menej často sa používa iný kov.

Funkcie a možnosti

Na trhu nájdete rezačky v mnohých podobách. Lacnejšie rezačky využívajú pri práci manuálny prítlak. Tie drahšie sú vybavené automatickým prítlakom. Žiadnu inú funkciu však rezačky neponúka.

Rozdielne však môže byť prevedenie základne. Každá základňa disponuje určitým počtom a typom vodiacich čiar, ktoré vám uľahčia rezanie papiera na rôzne formáty. K dispozícii môžete mať aj pravítko alebo zaobľovač rohov.

Značka

Rezačky papiera vyrába viac rôznych výrobcov. Medzi nimi nájdete známe značky, napríklad Dahle alebo Ideal. Okrem nich je možné rezačku zaobstarať aj od značky Fellowes, EBA, KW-triO, Kobra, Peach, Argo, Rexel, Olympia a ďalšie.

Cena

Obstarávacia cena bežných rezačiek nie je nijako vysoká. Najlacnejšie sú malé ručné rezačky, ktorých cena nepresiahne 5 eur. Najlacnejšiu kotúčovú rezačku kúpite od 9 – 30 eur. Cena pákových rezačiek začína na 17 eur. Kvalitnejšie a väčšie pákové rezačky vyjdú na 129 – 171 eur. Cena veľkoformátových rezačiek býva v rozmedzí 1 279 – 8 522 eur.

Porovnať ceny rezačiek papiera

Otázky a odpovede

Bude nutné kupovať náhradné diely?

Náhradné diely by mala umožniť dokupovať kotúčová rezačka. Časťou, ktorá sa bude opotrebovávať je jazdec, ktorý budete musieť z času na čas vymeniť. Ku kotúčovej rezačke však môžete v niektorých prípadoch dokúpiť aj jazdcov, ktorými je možné vykonávať aj rôzne okrasné rezy. K rezačkám je možné kúpiť aj náhradné podložky.

Akú gramáž môže mať list papiera?

Kapacitu rezania ovplyvňuje aj gramáž papiera. Niektorí výrobcovia neudávajú počet listov, ale maximálnu výšku rezu. Bežný kancelársky papier má hrúbku 0,1 mm a rezačka s maximálnou výškou 1,5 mm vám umožní naraz spracovať maximálne 15 listov papiera. Kúpiť však môžete papier s hrúbkou 0,15 a 0,2 mm. Hrúbka výkresu je 0,25 mm.

Čo je kruhová rezačka papiera?

Ako kruhová býva bežne označovaná kotúčová rezačka papiera. Ide teda o jeden a ten istý typ rezačky.

Záver

Rezačky na papier majú viac podôb, najčastejšie sa však používajú kotúčové alebo pákové rezačky papiera. Kotúčová rezačka reže pomocou rezného kolieska, ktorým cez list papierov tlakom prejdete. Tieto rezačky sú ľahšie a určené na rezanie menšieho počtu listov. Obľúbené sú aj v domácnostiach.

Viac papierov rýchlo spracujete pomocou robustnejšej pákovej rezačky. Tieto rezačky je možné vidieť v kanceláriách či na iných miestach, kde je potrebné spracovať väčšie množstvo papiera. Do prevádzok môžete zaobstarať aj veľkoformátové rezačky, ktorými je možné rezať veľké formáty alebo veľké množstvo listov zároveň.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.lamitec.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo