Protišmykové ponožky sú špeciálne ponožky, ktoré zabránia šmýkaniu chodidla po povrchu aj v obuvi. Protišmykové ponožky sú známe predovšetkým rodičom malých detí, avšak kúpiť ich môžu aj dospelí. Jediné, čo musíte vedieť, bude, za akým účelom budete chcieť ponožky používať. Ponožky sa vyrábajú z niekoľkých materiálov. Teplejšie ponožky je možné nosiť v byte, tenšie ponožky sú určené na bežné nosenie s obuvou.
Princíp protišmykových ponožiek je veľmi jednoduchý. Na spodnej strane majú ponožky malé silikónové poprípade umové protišmykové zóny. Tie sa v závislosti od výrobcu líšia tvarom, veľkosťou i hĺbkou. Úlohou zón je chodidlo v ponožke dokonale zafixovať a neumožniť mu žiadny pohyb.
Používanie protišmykových ponožiek prináša množstvo výhod. Vďaka nim bude mať nohy vyššiu priľnavosť, výsledkom je menej pľuzgierov a väčšie pohodlie pri športe aj bežných činnostiach. Športové ponožky dokážu taktiež veľmi dobre odvádzať pot. Tieto vlastnosti sa postarajú, aby bol váš výkon na ihrisku čo najlepší. Nevýhodou ponožiek je však vyššia obstarávacia cena. Protišmykové zóny vám môžu sťažiť obúvanie kopačiek či inej obuvi. Tento problém vás bude trápiť skôr v začiatkoch, po čase si na zložitejšie obúvanie zvyknete.
Typy
Protišmykové ponožky sú k dostaniu v mnohých veľkostiach a designoch. Tým najdôležitejším je však účel, za akým ponožky kupujete.
Klasické ponožky
Klasické ponožky s protišmykovými zónami je možné zaobstarať deťom i dospelým. Najmenším deťom pohodou s prvými krôčikmi, starším pomôžu pri bežných činnostiach. Tieto ponožky možno zaobstarať prakticky kdekoľvek. V ich prípade nie je nutné dbať v takej miere na výrobcu. Ak však chcete naozaj kvalitné ponožky, mali by ste ich kupovať iba v špecializovaných obchodoch. Výhodou bežných ponožiek je nižšia obstarávacia cena, avšak musíte počítať s nižším protišmykovým efektom. Tu je kladený oveľa väčší dôraz na pohodlie.
Športové ponožky
Športová verzia protišmykových ponožiek má zabrániť podkĺznutiu chodidla v športovej aj bežnej obuvi, ktorú budete používať počas športovej aktivity. Veľmi známymi sa stali predovšetkým protišmykové ponožky pre futbalistov. Úlohou ponožiek je zvýšiť výsledný výkon športovca, zabrániť možnému zraneniu alebo napríklad tvorbe pľuzgierov.
Športové protišmykové ponožky sa líšia svojou výškou aj hrubosťou a používajú rôznu technológiu protišmykových zón. Zatiaľ čo pre niektorí výrobcovia kladú väčší dôraz na protišmykový efekt, je pre iné dôležitejšie pohodlné nosenie.
Veľkosť
Pri výbere je pochopiteľne nutné zvoliť správnu veľkosť ponožiek. Tu sa však výber líši v závislosti od výrobcu. Niektorí výrobcovia vyrábajú ponožky v mnohých veľkostiach a stretnúť sa môžete s číselným značením aj značením pomocou písmen. Iní výrobcovia vyrábajú ponožky v univerzálnej veľkosti.
Výhodou je, že sa ponožka nohe dokáže sama prispôsobiť. To, akej variante dáte prednosť, je otázkou vkusu každého. Pravdou je, že protišmykové ponožky kúpite prakticky v akejkoľvek veľkosti.
Materiál
Ponožky sa vyrábajú v kombinácii rôznych materiálov. Najväčšie percento tvorí bavlna, čo je materiál, ktorý je mäkký a dotyk veľmi príjemný. Čím je podiel bavlny vyšší, tým komfortnejšie tieto ponožky budú. K ďalším materiálom, ktoré sa na výrobu používajú, patria elasten, polyamid a iné.
Výška
Protišmykové ponožky možno rovnako ako klasické ponožky zaobstarať v rôznych výškach. Kúpiť ich môžete v letnom ultra krátkom prevedení. Klasikou sú členkové ponožky. Športovcom budú vyhovovať vyššie ponožky nad členky a tie najdlhšie budú končiť asi v polovici lýtok alebo ich kúpite v podobe podkolienok.
Značka
Ponožky si dokonca obľúbili aj profesionálni futbaloví hráči. V súčasnej dobe kúpite ponožky od mnohých výrobcov Boma, Steven, Gaiam, Heat Holders, JJW.
Cena
Cena protišmykových ponožiek je veľmi rozdielna. Aj tu záleží na tom, za akým účelom ponožky kupujete. Lacnejšie sú ponožky na bežné nosenie, ktoré je možné kúpiť prakticky kdekoľvek. Ich cena začína na cca 3 eurách. Za značkové, avšak oveľa kvalitnejšie ponožky zaplatíte cca 4 eurá a viac.
Drahšie sú protišmykové ponožky určené športovcom. Ich cena začína na cca 6 eurách a vyšplhať môže k 30 eurám. Cena môže byť pre niekoho možná vysoká, pokiaľ to so športom myslíte naozaj vážne, oplatí sa tieto ponožky minimálne vyskúšať.
Otázky a odpovede
V čom sú protišmykové ponožky pre futbalistov iné?
Pri výrobe športových ponožiek sa používajú iné technologické postupy. Zatiaľ čo klasické protišmykové ponožky majú výstupky iba na vonkajšej strane, športové ponožky môžu mať tieto výstupky aj na strane vnútornej. Noha tak bude dokonale fixovaná.
Nevýhodou môže byť predovšetkým v začiatkoch menej pohodlné nosenie. Než si vaša noha na ponožky zvykne, môžu sa vytvoriť otlaky. Po nejakom čase však problém odznie. Avšak aj športové ponožky je možné kúpiť s výstupkami umiestnenými iba na vonkajšej strane.
V čom sa líšia protišmykové ponožky jednotlivých výrobcov?
Rozdielny je nielen vzhľad, ale aj spôsob výroby, ktorý ovplyvňuje vlastnosti ponožiek. Pri výbere protišmykových ponožiek vás bude najviac zaujímať podoba a hĺbka protišmykových zón.
Niektoré ponožky majú zóny vyššie, iné naopak nižšie. Ponožky s vyššími zónami budú nohu lepšie fixovať, ale budú menej pohodlné. U ponožiek s nižšími protišmykovými zónami je to presne naopak.
V akých prevedeniach sú protišmykové ponožky k dostaniu?
Okrem bežných možno zaobstarať aj prstové protišmykové ponožky. Ide o veľmi pohodlné ponožky, ktoré sú vyrobené z veľkého podielu bavlny. Protišmykové ponožky však môžete kúpiť aj psom. Hodiť sa budú v bytoch s klzkou podlahou, kedy psovi zjednodušia pohyb a zároveň ochránia podlahu pred poškriabaním.
Záver
Protišmykové ponožky sú obľúbeným variantom ponožiek. Na rozdiel od klasických ponožiek majú protišmykové zóny, ktoré dokážu nohu zafixovať na akomkoľvek povrchu. Ponožky sú vyrábané v teplejšej aj bežnej variante a nosiť ich tak môžete namiesto domácej obuvi aj v kombinácii s topánkami.
Protišmykové ponožky v súčasnosti používa stále viac športovcov. Hoci sú na trhu známe ako protišmykové ponožky pre futbalistov, môžete ich použiť prakticky pri akomkoľvek športe. Dôležité je vybrať nielen pohodlné, ale predovšetkým dobre padnúce ponožky, ktoré sa nebudú nijako krabatit ani vás limitovať v pohybe. Rozumnejšie je vyhnúť sa univerzálnym ponožkám, ktoré nemusia byť vždy ideálne.
Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?