Ponožkotopánky

Pokiaľ ešte nepoznáte ponožkotopánky a radi chodíte na túry, žijete zdravo, alebo dokonca beháte, mali by ste sa o nich dozvedieť viac. Sú alternatívou medzi topánkami a ponožkami, podporujú zdravie vašich chodidiel a sú úplne bezpečné. Ako to celé funguje a akým spôsobom premýšľať nad výberom?

Porovnať ceny ponožkotopánok

Ponožkotopánky vs. barefoot topánky

Zatiaľ čo barefoot topánky majú tenkú podrážku, inak ale svojim vzhľadom pripomínajú topánky, ponožkotopánky sú skôr ponožky s pridanou ochrannou vrstvou, ktorá pripomína tartan v čiernom prevedení. Ten vás chráni pred vonkajšími vplyvmi, či už ste vo vode alebo na súši, na teplom alebo studenom povrchu – s ponožkobotami budete v bezpečí všade.

Pocitovo pripomínajú chôdzu naboso, čo je pre vaše chodidlá veľmi prínosné. Zapájajú tak každý sval, ale pritom sa nemusíte báť, že by ste sa nejako poranili. Jedinou nevýhodou je snáď to, že nevyzerajú práve dvakrát módne a nebudú sa vám hodiť ku každému outfitu. Pokiaľ ale vyrážate na výlet, asi si nikto nebude všímať to, čo máte na sebe, a vy si tak môžete užiť všetky benefity, ktoré vám ponožkoboty ponúkajú.

Na aké aktivity sa ponožkotopánky hodia?

Sú skvelé na chôdzu, pretože prospievajú zdraviu chodidiel a posilňujú všetky svaly, ktoré pri chôdzi naboso zapájate. Okrem toho sú ale taktiež vhodné na vodné športy, surfovanie, behanie, fitness či cestovanie. Vydrží teda nižšiu aj vyššiu záťaž bez toho, aby vás nohy boleli. Dajte zbohom otlakom a pľuzgierom, s ponožkobotami vás čaká už len pohodlie.

Typy

Pri ponožkobotách existujú dva typy, a to prstové a bezprstové, rovnako ako je tomu u klasických ponožiek. Záleží na tom, čo vám vyhovuje.

Prstové

Tento typ bude pre niekoho nepohodlný, pretože materiál môže medzi prstami tlačiť. Na druhú stranu najdôvernejšie napodobňuje chodenie naboso. Pokiaľ teda normálne chodíte radi bez topánok, vyskúšajte tento variant.

Bezprstové

Ak by ste radšej klasiku, aj to je možné. Stále bude pocit podobný chôdzi naboso, len vám nebude látka prekážať medzi prstami, a vy tak môžete pohodlne chodiť kamkoľvek sa vám zachce.

Materiál

Čo sa týka prevedenia ponožkotopánok, delí sa na dve časti – horná časť je vyrobená z rôznych elastických materiálov ako je nylon, spandex a polypropylén. Pri niektorých modeloch objavíte aj antibakteriálnu úpravu s prídavkom striebra, ktorá zaistí, že ponožkotopánky nebudú ani po dlhšom nosení zapáchať.

Spodná časť, teda tá ochranná, sa vyrába z oteruvzdorných polymérov, alebo prírodného latexu, vďaka ktorým vás môže chrániť pred porezaním aj popálením. Zvýšená elastická látka okolo členku, ktorá je vyrobená kombinovaním nylonu a spandexu, vám poskytne základnú ochranu proti tŕňom a odreniu aj v oblasti členku.

Veľkosť

Veľkosť ponožkotopánok sa uvádza v konfekčných veľkostiach, teda od XS po XXL. V tabuľke sa môžete dočítať, ako sa vo veľkostiach orientovať, ale najlepšie je, samozrejme, skúšať ponožkoboty v obchode, aby ste si na vlastnej koži overili, že všetko sedí.

Veľkosť topánok  Veľkosť ponožkotopánok Veľkosť v centimetroch
36-37 XS 24
38-39 S 25
40-42 M 26-27
43-44 L 28
45-46 XL 29
47-49 XXL 30

Funkcia

Ponožkotopánky sú zdravšou verziou obuvi, ktorú môžete nosiť kdekoľvek. Vďaka svojej podrážke vás ochráni na akomkoľvek povrchu, či už studenom alebo teplom, s hranami aj bez nich. Nemusíte sa báť, že by ste sa zranili, sú úplne bezpečné a pri ich nosení budete mať pocit, akoby ste chodili naboso, čo pomôže vašim svalom na chodidlách, aby sa zapojili.

Značka

Na trhu existuje iba pár značiek, ktoré vyrábajú ponožkoboty, patria medzi ne Skinners. V oboch prípadoch sa jedná o českú značku, vďaka čomu máte šancu na väčšiu dostupnosť aj u nás, vo svete to tak úplne nie je.

Cena

Najmä, ak hľadáte ponožkoboty pre deti, to budete mať lacnejšie. V takýchto prípadoch ich zoženiete do 30 eur, budú kvalitné a dlho vám vydržia, hodí sa na pohyb aj v ťažšom teréne.

Od 30 do 55 eur sú k dostaniu ručne vyrobené kúsky, na ktoré sa môžete spoľahnúť, sem tam sa objavia aj modely pre deti. Čokoľvek nad 55 eur možno považovať za to najlepšie na trhu. Modely sú antibakteriálne upravené, aby nezapáchali, aj keď ich nosíte dlhšiu dobu, sú nepremokavé a vo vnútri majú vyberateľnú vložku.

Porovnať ceny ponožkotopánok

Údržba

Tu je to o niečo jednoduchšie ako u klasických topánok – ponožkotopánky stačí raz za čas preprať v ruke alebo v práčke na 30 ° C. Sú vyrobené tak, aby čo najmenej zapáchali, preto ich perte podľa potreby, nemalo by to byť nadmerne často (samozrejme tiež záleží na tom, ako veľmi ich používate).

Otázky a odpovede

Nosia sa do ponožkotopánok ponožky?

Pre maximálne pohodlie a zaistenie dlhodobejšieho pocitu sviežosti sa odporúča nosiť do ponožkotopánok tenké členkové ponožky. Je to však úplne na vás, oba spôsoby sú pohodlné, takže si vyberte sami, čomu dávate prednosť.

Hodí sa ponožkotopánky na behanie?

Beh v ponožkobotách je naozaj ako beh naboso. Stále však musíte svaly a šľachy postupne trénovať, aby ste znovu získali silu. Čo sa týka asfaltu, iných tvrdých povrchov, dlhých tratí alebo nebezpečného prostredia, kde by ste bosí nebežali, odporúčame držať sa klasických bežeckých topánok.

Ako na údržbu ponožkotopánok?

Keď cítite, že by bolo dobré ich vyprať, urobíte tak buď ručne alebo v práčke na 30 ° C. Vzhľadom k tomu, že obsahujú striebro, nemali by zapáchať, a tak nevyžadujú príliš častú údržbu.

Záver

Pokiaľ chodíte často na prechádzky, túry, radi beháte alebo sa venujete vodným športom, ponožkoboty sú pomôckou, ktorú určite využijete. Budete síce musieť investovať, produkt ale ponúka skvelé vlastnosti, ktoré cenu určite vykompenzujú. Teraz už viete, ako postupovať pri výbere, aby ste našli pre seba ten správny kúsok.


Zdroj: www.bosonozka.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo