Waveboard je v rodine boardov pomernou novinkou, avšak jeho obľube strmo stúpa. Od ostatných dosiek sa zásadne líšia tvarom, kontrakciou aj štýlom jazdy. Konštrukcia waveboardu je zostavená z dvoch dosiek, ktoré sú spojené pomocou torznej tyče. Rozdiel je aj v počte koliesok, v tomto prípade si musíte vystačiť iba s dvoma. Tá sa však otáča o 360 °.
Jazdu na waveboarde je možné prirovnať k pohybu plaziaceho sa hada, tento štýl sa považuje za základ. Waveboard nerozpohybujete odrážajúcou sa nohou, ale pohybom bokov, ktorý rozpohybuje ohybný kĺb umiestnený v prostriedku medzi doskami. Vo chvíli, keď sa naučíte waveboard správne riadiť, môžete k bežnej jazde pridať aj ďalšie triky.
Pri výbere waveboardov je rovnako ako pri ostatných doskách nutné zohľadniť predovšetkým kvalitu materiálov, z ktorého sú jednotlivé komponenty vyrobené. Týka sa to najmä koliesok, ktoré sú pri jazde najviac namáhané, a nevyhnete sa ich občasnej výmene.
Doska
Doska môže byť vyrobená z PVC alebo polyuretánu. Plastové dosky nie sú príliš kvalitné a pri výbere by ste mali radšej siahnuť po polyuretánovej, často odľahčenej doske. Dosky môžu mať protišmykovú povrchovú úpravu, napriek tomu sa pre väčšiu stabilitu odporúča hornú časť opatriť aj gripom.
Waveboardy sú dostupné v dvoch veľkostiach. Menšie majú dĺžku 75 cm a sú vhodné pre deti. Dlhšie dosky s dĺžkou 86 cm sú určené dospelým jazdcom.
Pri výbere môžete zohľadniť aj tvar dosky. Tá môže byť rovná alebo tvarovaná. Tvarované dosky sú prehnuté do stredu a pri jazde vám poskytnú vyššiu stabilitu. Tieto dosky využijete na jazdu aj na vykonávanie rôznych trikov.
Kolieska
Sú jednoznačne tou najdôležitejšou časťou a ich prevedenie má vplyv na kvalitu jazdu. U koliesok vás bude zaujímať tvrdosť, ktorá je spätá s nosnosťou a teda aj váhou jazdca.
Najčastejšia tvrdosť koliesok sa pohybuje v rozmedzí 84 A – 90 A, kúpiť môžete aj kolieska mäkšie, ktoré sú vhodné predovšetkým pre deti a naopak tvrdšie, ideálne pre jazdcov s vyššou hmotnosťou. Tvrdé kolieska sú rýchle a pomalšie sa opotrebovávajú, na druhú stranu sú však menej stabilné. Začiatočníkom a deťom by ste tak mali kúpiť skôr mäkšie kolieska.
Materiálom kvalitných koliesok je polyuretán PU, tento materiál je tým jediným, z ktorého by mali byť kolieska vyrobené. Nekvalitné waveboardy môžu mať kolieska z PVC. Veľkosť je v rozmedzí 76 – 80 mm.
Kolieska je nutné z času na čas vymeniť, pri výbere sa tak zamerajte aj na značku, tá je základom kvality, ale preverení výrobcovia umožňujú dokúpenie potrebných náhradných dielov, ktoré musia byť kompatibilné so značkou dosky. Kolieska sú štandardne k dostaniu po dvoch kusoch a súčasťou balenia sú aj ložiská.
Caster
Pri výbere si ostrážte aj výrobný materiál castera, čo je časť, na ktorej je koliesko umiestnené. Ide o ďalšiu veľmi namáhanú časť, a preto aj tu veľmi záleží na kvalite materiálov. Kvalita súvisí s cenou, a aj v tomto prípade máte na výber z dvoch možností:
- Hliník – menej kvalitný a odolný materiál, pri ktorom hrozí rýchlejšie opotrebovanie. Hliníkový caster nájdete na lacných waveboardoch
- Oceľ – kvalitnejší, ale drahší materiál, pri ktorom však oceníte dlhú životnosť a bezproblémové používanie. Z ocele by mala byť vyrobená aj torzná tyč.
Pri opotrebovaní môžu niektoré kvalitnejšie waveboardy umožňovať caster vymeniť. Je to skôr ojedinelá záležitosť, preto sa na túto skutočnosť zamerajte ešte pred samotnou kúpou.
Ložiská
Ložiská sa od ostatných skateboardov nijako zásadne nelíšia. Aj v tomto prípade sú označené technickou normou ABEC, ktorá je doplnená o koncovú číslicu. Tá by mala udávať kvalitu ložísk, čo však nie je až taká pravda. Aj tu totiž veľmi záleží na kvalite výrobného materiálu.
Uhlíková oceľ
Menej kvalitný materiál označený normou ABEC v rozmedzí 1 – 9. Aj keď kúpite waveboard s ložiskami ABEC9, čo by malo značiť tú najvyššiu kvalitu, nebudú uhlíkové ložiská tak kvalitné ako ložiská vyrobené z odolnejšieho materiálu
Chrómová oceľ
Je oným kvalitnejším materiálom, ktorý by ste mali pri výbere uprednostniť. Aj tu narazíte na označenie ABEC v rozmedzí 1 – 9 a na prvý pohľad od seba tieto dva rozdielne materiály nespoznáte. Veľa vám však napovie značka a cena výrobku.
- ABEC 1 – 3 – kvalitné ložiská s týmto označením sú vhodné pre deti
- ABEC 5 – budú vyhovovať začiatočníkom
- ABEC 7 – 9 – sú ideálne pre skúsenejších jazdcov aj profesionálov.
Značka
Značka rozhoduje o tom, či kúpite kvalitný alebo nekvalitný výrobok. Okrem toho vám dobrý výrobca umožní zakúpiť aj potrebné príslušenstvo.
Najčastejšie budete potrebovať vymeniť kolieska s ložiskami, v niektorých prípadoch je nutné zakúpiť caster. Z tohto dôvodu si pred nákupom ustrážte, že výrobca, ktorého waveboard, budete chcieť zakúpiť tieto náhradné diely, umožňuje kúpiť.
V opačnom prípade vám nezostane nič iné, ako si kúpiť ďalší nový model. Medzi výrobcov, na ktoré sa môžete pri výbere spoľahnúť, patria Sulov, Street a Spokey.
Cena
Pri výbere waveboardu môžete naraziť na modely s cenou okolo 13 eur. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že sa jedná o kvalitný výrobok, mali by ste sa mu vyhnúť oblúkom. Prvé kvalitné dosky v MID veľkosti určené deťom stoja cca 30 a viac eur. Waveboard v klasickej veľkosti môžete kúpiť od 64 – 80 eur.
Otázky a odpovede
V čom je jazda na waveboarde prospešná?
Okrem zábavy, ktorú si môžu užívať deti aj dospelí, má jazda pozitívny vplyv na rovnováhu aj koordináciu pohybu. Dosku ovládate balansovaním svojho tela. Blahodarný vplyv na telo je možné prirovnať k bonusom, ktoré vám poskytuje balančná podložka.
Zlepšíte držanie tela, spálite nadbytočné kalórie, posilníte svaly aj kĺby. Pri jazde nenásilne zapojíte vnútorné svalstvo a zlepšíte koordináciu nervového a svalového systému. Štýl jazdy je možné ďalej využiť ako prípravu na korčuľovanie, lyžovanie a ďalšie športy.
Čo je grip?
Jedná sa o protišmykovú vrstvu, ktorú na hornú časť dosky jednoducho nalepíte. Úlohou gripu je poskytnúť vám pri jazde väčšiu stabilitu a štandardne ho možno využiť na akýkoľvek typ dosky.
Kúpiť ho môžete v rôznych designoch, ale dôležitejšie ako vzhľad je jeho hrubosť. Jemnejší grip je vhodný pre samotnú jazdu, väčšiu hrubosť využijete aj pri prevádzaní rôznych trikov. Nevýhodou používania gripov je rýchlejšie opotrebovanie obuvi.
Akú obuv pri jazde používať?
Na jazdu na skate je vhodné používať topánky s plochou podrážkou. Použiť môžete akékoľvek také topánky, alebo vybrať špeciálnu obuv určenú práve pre túto činnosť. Tieto topánky kúpite priamo v skate predajniach.
Výhodou týchto topánok je predovšetkým výrazne tvrdšia podrážka, vďaka ktorej vydržia topánky dlhšiu dobu. Na výber máte z mnohých veľkostí aj štýlov.
Záver
Waveboard rovnako ako ostatné dosky využijete na prepravu mestom alebo zábavu. Táto doska je unikátna svojim tvarom a pohyb vám prináša rad zdravotných bonusov. Pri výbere je potrebné zohľadniť výrobný materiál jednotlivých častí.
Výber nie je nijako zložitý, je však dobré vedieť, na čo si máte dávať pozor. Waveboard je možné kúpiť iba ako komplet a len niektoré značky umožňujú dokúpenie náhradných dielov.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.wikipedia.org, www.sportisimo.sk, www.mastersport.sk, www.alza.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?