Skateboardy

Skateboard alebo tiež doska s kolieskami, patrí medzi najobľúbenejšie varianty rôznych boardov. Od ostatných typov sa líši tvarom, je symetrický a jeho tvar vám dovoľuje prevádzať všetky možné triky na obe strany. Skateboard využijete na takmer akomkoľvek povrchu, je vhodný do ulíc, parkov aj na U-rampe.

Skateboard je možné kúpiť ako komplet, ale môžete ho zostaviť z jednotlivých častí presne podľa vašich predstáv. Najväčšou časťou je doska, na ktorú sa už pomerne bežne umiestňuje protišmykový grip.

Ďalšou časťou je truck a kolieska. Pri výbere však nesmiete zabudnúť ani na pomerne malé súčiastky, ktoré však veľmi ovplyvňujú kvalitu jazdy a ich výber teda vyžaduje aspoň základné znalosti. Medzi ne patria ložiská a bushing.

Porovnať ceny skateboardov

Doska

Jednou z hlavných častí skateboardu je doska. Doska vás môže pri výbere nalákať svojim dizajnom, vzhľad však nie je pri výbere nijako dôležitý. V prvom rade je nutné zamerať sa na tvar a veľkosť dosky.

Šírka dosky sa štandardne pohybuje od 7,5“ – 8“, kúpiť však môžete aj dosku s veľkosťou 10“ a deťom naopak dosky menšie ako 7,4“. To, aká šírka vám bude viac vyhovovať zistíte podľa veľkosti chodidla. Majitelia menších nôh si vystačia s užšou doskou, naopak ak máte väčšiu veľkosť, voľte dosku širšiu.

Grip

Jedná sa v podstate o taký samolepiaci šmirgľový papier, alebo tiež protišmyková vrstva, ktorá sa lepí na hornú stranu dosky. S jeho pomocou budete môcť ľahšie vykonávať rôzne triky.

Gripy sa predávajú v rôznych dizajnom, ale predovšetkým s rôzne hrubým povrchom. Ani ich správny výber by ste nemali podceniť, pretože zásadným spôsobom ovplyvňuje kvalitu jazdy.

Na výber máte z dvoch možností:

Jemný grip

Je známy ako street grip a hodí sa na menej náročnú jazdu parkom alebo štýlom cruising po meste. Je šetrnejší k obuvi a pri jazde vás tak nelimituje svojou vysokou priľnavosťou.

Hrubý grip

Vám poskytne maximálnu oporu a využijete ho tak pri rýchlej jazde. Vhodný nie je na vykonávanie skokov alebo bežnú jazdu parkom. Ideálne je pre milovníkov sľudovania a downhillu. Z tohto dôvodu sa kupuje skôr na longboardy. Jeho nevýhodou je rýchle opotrebenie obuvi, s ktorým budete musieť počítať.

Trucky

Sú tie časti, ktoré sú pripevnené pod doskou. Na osičky truckov sa následne montujú kolieska. Vyrobiť kvalitný truck nie je ľahké, výrobou sa preto zaoberá oveľa menej výrobcov, než je tomu v prípade dosky. Truck je však jedným z hlavných dielov a vyšetrovanie sa v tomto prípade nemusí vyplatiť, a to ani u občasných užívateľov.

Úlohou truckov je meniť pohyb skateboardu pri zatáčaní a poslúži aj pri vykonávaní rôznych trikov. Truck sa skladá z niekoľkých častí, nájdete tu časti pomenované ako kingpin, bushing, baseplate, axle a hanger.

  • Baseplate – sú podložky, ktoré sa umiestňujú medzi truck a skate
  • Hanger – náprava
  • Kingpinu – označenie pre skrutku, ktorá drží hanger a baseplate

Veľkosť trucku závisí od veľkosti koliesok, ktoré chcete využívať. Podľa toho sa delí medzi nízke alebo aj Low trucky. Mid strednej a High vysoké trucky. Niekedy sa však stretnete iba s delením Low a High.

  • Low trucky – poskytujú vyššiu stabilitu pri vykonávaní trikov a patria k univerzálnejším, veľkosť koliesok je v rozmedzí 50 – 52 mm. Pokiaľ budete vyberať medzi dvoma veľkosťami, môžu byť Low trucky až do veľkosti 56 mm.
  • Mid trucky – jedná sa o nie vždy uvádzanú veľkosť. Pokiaľ na ňu narazíte, budete potrebovať kolieska od 52 – 56 mm.
  • High trucky – sa hodí pre štýl carving a cruising, táto veľkosť dovoľuje používať kolieska väčšie ako 56 mm.

Okrem veľkosti sa budete zaujímať aj o šírku, ktorá je opäť veľmi dôležitá. Správna šírka sa určuje na základe dĺžky axie, čo je označenie pre stredovú osičku. Tá by nemala presahovať cez šírku samotnej dosky.

Bushing

Ide o gumičky, ktoré sú na truckách umiestnené. Parameter, ktorý si treba ustrážiť je ich tvrdosť. Na tej závisí, akým spôsobom sa bude skateboard chovať v zákrutách.

  • Mäkký bushing – je menej stabilný, ale lepšie sa vám s ním bude zatáčať. Využijete ich pri štýle cruising alebo carving.
  • Tvrdý bushing – sú presným opakom mäkkých bushingov, čo znamená, že sú stabilnejšie, ale horšie ovládateľné.

Kolieska

Poslednou časťou sú kolieska. Dôležitými parametrami sú v tomto prípade veľkosť, tvrdosť, šírka a materiál. Najľahšie rozhodovanie vás čaká v prípade materiálu, pretože všetky kolieska sú vyrobené z polyuretánu.

Veľkosť koliesok býva spravidla v rozmedzí 50 – 59 mm. Väčšie kolieska sú potom určené pre longboardy. Kolieska s veľkosťou od 50 – 53 mm sú vhodné pre street, veľkosť 53 – 56 mm je určená na jazdenie na malých rampách a veľkosť 56 – 59 mm je odporúčaná pre vertikálne jazdenie. Tí, ktorí patria k začiatočníkom, by mali voliť veľkosť 53 – 56 mm, ktorá je všeobecne najobľúbenejšia.

  • Malé kolieska – rýchlejšie akcelerujú, sú kompaktnejšie a ľahšie. Pre niekoho môže byť nevýhodou nižšia rýchlosť.
  • Väčšie kolieska – sú rýchlejšie a vhodnejšie pre náročnejší terén, kedy nebudete musieť riešiť každý kamienok. Okrem toho o niečo dlhšie vydrží.

Tvrdosť

Je udávaná v Durometroch a označená jednotkou A, ktorá má 100 bodov a je označená ako A škála. Väčšina koliesok má potom tvrdosť v rozmedzí 75 A – 101 A.

Okrem A škály môžete naraziť aj na B škálu, v tomto prípade je tvrdosť nad hodnotou 100 bodov. Pokiaľ teda objavíte kolieska označené ako napríklad 83 B, budú vždy tvrdšie ako kolieska 100 A. Podľa A škály by bola tvrdosť 83 B porovnateľná s tvrdosťou 103 A.

  • Mäkké kolieska – majú označenie v rozmedzí 78 A – 92 A, a sú vhodné na jazdu po nerovnom teréne. Sú priľnavé, tiché a tiež pomalšie. Horšie s nimi budete vykonávať triky.
  • Stredné kolieska – majú označenie v rozmedzí 93 A – 95 A, majú obstojnú priľnavosť a sú o niečo rýchlejšie. Využijete ich na rovnom aj nerovnom teréne.
  • Tvrdé kolieska – majú označenie 95 A – 99 A a sú najlepšou voľbou pre začiatočníkov, pretože poskytujú dostatočnú stabilitu na prakticky akomkoľvek povrchu a ľahko sa ovládajú.
  • Extra tvrdá – 83 B – 84 B sú extrémne rýchle a vhodné pre profesionálov.

Veľkosť kontaktnej plochy

Jedná sa o plochu, ktorou sa kolieska dotýkajú zeme. Na výber máte medzi normálnym a tenkým kolieskom. Tenké kolesá majú šírku od 15 – 17 mm a sú vhodné na sľudovanie či skatovanie. Normálne kolesá majú šírku 18 – 22 mm a radia sa k univerzálnym.

Ložiská

Ložiská majú vplyv na rýchlosť, sú označené písmenami ABEC od 1 – 9, pričom číslo 9 je najkvalitnejšie a najrýchlejšie. Za uplatniteľné sa považujú ložiská s označením ABEC 3. Avšak aj v prípade ložísk nie je vhodné podceniť výrobcu.

Ložiská sú tiež častiam, ktoré si vyžadujú pravidelnú údržbu. Tú budete vykonávať premazávaním, ktoré vyžaduje rozložiť skateboard na jednotlivé diely. To, ako sa správne o ložiská starať zistíte napríklad na YouTube kanále.

Značka

Dosky kúpite od značky Real, Krooked, Antihero, Element alebo Jart. Kolieska sú k dostaniu od značky Meteor, Globe alebo Birdhouse.

Kompletné skateboardy ponúkajú rovnakí výrobcovia, ktorých sme vymenovali v súvislosti s doskou. K tým ďalším kvalitným je možné zaradiť Tony Hawk, Spokey, Nils alebo Enuff.

Cena

V supermarketoch alebo nešpecializovaných predajniach je možné kúpiť skateboard už za necelých 43 eur. Od tohto výrobku však nemožno očakávať žiadnu veľkú kvalitu a poslúži skôr ako hračka deťom.

Pokiaľ sa teda budeme baviť o skutočne kvalitných výrobkoch, bude najlacnejšou možnosťou zakúpenia kompletu. Ten vás vyjde na cenu od 107 – 129 eur. Výrobok kupovaný v akcii môže byť lacnejší a rovnako tak určite narazíte aj na drahšie skate.

Pokiaľ si budete chcieť svoj skateboard zostaviť z jednotlivých komponentov, musíte počítať s výrazne vyššou cenou. Cena dosiek sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 64 – 86 eur a podobná je aj cena truckov.

Kolieska kúpite od 26 – 58 eur. Ložiská môžu stáť od 2 – 30 eur, a potrebovať budete aj skrutky, silentbloky, gripy a ďalšie súčiastky. Za všetky tieto prvky môžete zaplatiť od 22 – 43 eur.

Porovnať ceny skateboardov

Otázky a odpovede

Akú veľkosť dosky kúpiť dieťaťu?

Deťom sú určené skateboardy MICRO alebo MID SIZE. Skateboard je možné kúpiť už deťom mladším ako 5 rokov. V tomto prípade sa ich veľkosť pohybuje v rozmedzí 6,5“ – 6,75“. Deti s výškou od 104 – 133 cm môžu jazdiť na doske s veľkosťou 7“. Pre výšku v rozmedzí 134 – 157 cm sú to dosky s rozmerom 7,3“.

Ako nalepiť grip?

Lepenie gripu vyžaduje patričnú dávku trpezlivosti. Pri práci sa nezaobídete bez noža, ideálny je obyčajný zalamovací nôž a hodiť sa bude aj skate kľúč. Dosku si ideálne položte pred seba na stôl, odstráňte ochrannú fóliu z gripu. Pred nalepením gripu sa najskôr uistite, že pokryje celú plochu dosky, vhodné je ho teda nad doskou najskôr vycentrovať.

Potom grip nalepte a za pomocou sňatej fólie dobre pritlačte na celú plochu dosky. Potom opatrne narežte presahujúci grip a za pomocou skate kľúča vytlačte obrysy dosky. Potom je nutné všetky presahujúce časti, podľa takto vytvorenej šablóny, opatrne odrezať. Hrany je vhodné nakoniec zaostriť pomocou zvyškov odrezaného gripu.

Je možné kúpiť skate komplet?

Túto možnosť pochopiteľne máte, avšak vhodnejšie je skateboard zostaviť z jednotlivých komponentov. Skompletované skateboardy sú menej kvalitné, ale aj výrazne lacnejšie.

Zaobstarať ich môžete deťom alebo začiatočníkom, ktorí ešte nevedia, či sa budú jazdeniu ďalej venovať. Avšak aj v prípade nákupu kompletu by ste mali nakupovať v špecializovanej predajni a vyhnúť by ste sa mali supermarketom aj obchodom so športovou tematikou.

Záver

Skateboard je vždy priamo nutné vyberať v špecializovaných skate predajniach, kde nájdete iba naozaj kvalitné výrobky a svoj skateboard si tu môžete zostaviť presne podľa vašich potrieb.

Rozhodne sa vyhnite nákupu v supermarketoch, kde sú v predaji predovšetkým už skompletizované, a dá sa povedať nekvalitné dosky, ktoré vo svojej podstate ani príliš nejdú, čo je dané aj nekvalitným materiálom samotných koliesok.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.sk, www.insportline.sk, www.mastersport.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo