Hokejové prilby

Hokejová helma patrí medzi základný prvok hokejovej výstroje. Bez helmy by sa po ľade nemali pohybovať dospelí hráči, ale ani deti. Kúpiť môžete akúkoľvek helmu, ktorá vám sadne. Ak však chcete mať naozaj istotu, že helma, ktorú budete vy alebo váš blízky používať, bude schopná pri náraze zabrániť zraneniu, kupujte vždy kvalitnú helmu, opatrenú potrebnou certifikáciou.

Prvý hráč použil helmu na hokej v roku 1928, išlo o hráča Georga Owena. Častejšie však boli helmy k videniu v rokoch 1933, potom, čo počas hry došlo k smrteľnému zraneniu jedného ak veľmi vážnemu zraneniu druhého hráča. Helmu však stále používali iba niektorí hráči, pretože stále nepatrila k povinnému výstroju. V roku 1986 došlo počas zápasu k ďalšiemu smrteľnému zraneniu a na tento popud sa z používania helmy stala v roku 1988 povinnosť. Túto povinnosť mali nielen všetci hráči, ale aj rozhodcovia.

Hokejová helma je zložená z niekoľkých častí, hlavnou časťou je plastová štruktúra. Pod ňou je viac vrstiev výstužných materiálov. Tie sa starajú o tlmenie nárazov aj o to, aby helma na hlave správne držala. Ďalšie chrániče sa nachádzajú v oblasti uší, tieto ušné chrániče bývajú vyberateľné av prípade potreby ich môžete odstrániť. Na hlave helma drží vďaka nastaviteľnému pásiku a gumovým úchytom. Pri výbere by vás tak okrem iného mali zaujímať aj jednotlivé materiály, z ktorých sa helma vyrába.

Hokejovú helmu kupujte iba od kvalitných výrobcov. Tí ponúkajú naozaj kvalitné a hlavne bezpečné výrobky. Hokejovú helmu kúpite pochopiteľne aj od menej známych výrobcov, avšak za málo peňazí kúpite menej odvetrávanú helmu, ktorá sa vďaka menej kvalitným výstelkám nedokáže dokonale prispôsobiť tvaru hlavy. To sa pochopiteľne odrazí na menej komfortnom používaní. Hokejovú helmu by ste mali vždy kupovať v špecializovaných predajniach, kde budete môcť jednotlivé modely vyskúšať a vybrať tú najlepšiu helmu pre vás.

Porovnať ceny hokejových heliem

Veľkosť

Veľkosť je tým hlavným, čo vás bude pri výbere helmy zaujímať. Aby ste zistili, akú veľkú helmu budete potrebovať, je nutné zmerať obvod hlavu v mieste, kde sa nachádzajú spánky. Helmu na hokej kúpite od veľkosti XS po veľkosť XL. Deťom sú určené helmy s veľkosťou XS, niekedy sa uvádza značenie Youth/junior a S. Dospelí hráči budú vyberať medzi veľkosťou M, L a XL.

Nová helma by nemala byť nijako tesná ani voľna. Po nasadení by mala hlavu tesne obopínať, avšak jej používanie nesmie byť bolestivé alebo nepríjemné. Myslieť musíte aj na to, že sa helma po cca 4 tréningoch dokonale prispôsobí tvaru hlavy. Helmu by malo byť možné nastaviť do dĺžky a niektoré helmy umožňujú meniť aj šírku.

  • Veľkosť XS – JR je možné použiť pre obvod hlavy od 48 – 53 cm
  • Veľkosť S je možné použiť pre obvod hlavy od 53 – 56,5 cm
  • Veľkosť M je možné použiť pre obvod hlavy od 55 – 59 cm
  • Veľkosť L je možné použiť pre obvod hlavy od 58 – 61,5 cm
  • Veľkosť XL je možné použiť pre obvod hlavy od 60,5 – 63 cm

Materiál

Helma na hokej je zložená z vonkajšieho obalu zvaného škrupina a vnútorné výplne.

Vonkajší obal

Na výrobu hokejových heliem sa používa kvalitný nárazuvzdorný plast vinylnitrát VN. Tento materiál je schopný rozptýliť silu v mieste nárazu. Ďalším materiálom, z ktorého bývajú kvalitné helmy vyrobené je aj polypropylén doplnený kompozitom alebo už spomínaným vinylnitrilom. Každá helma by potom mala umožňovať namontovať mriežku alebo plexi a chýbať by nemali ani odvetrávacie otvory.

Vnútorný obal

Vložka je tvorená nastaviteľnou vypchávkou. Na výrobu sa používa pena z expandovaného polypropylénu EPP alebo vinylnitrilu. Oba materiály sú schopné adekvátne tlmiť a rozptýliť nárazovú silu. Vnútri helmy nájdete aj rôzne gélové vypchávky alebo vložky z mäkkej peny. Tieto časti bývajú spravidla odnímateľné.

Certifikácia

Platné IIHF pravidlá určujú, že hokejový hráči môžu používať iba helmy, ktoré spĺňajú medzinárodné normy. Helma musí byť ďalej doplnená o remienky, ktorými ju môžete uchytiť pod bradou. Remienok by mal ísť utiahnuť tak, aby sa medzi bradu a remienok zmestil jeden prst.

Deti a všetci hráči pod 18 rokov, musia svoju helmu opatriť celotvárovým krytom. Môže sa jednať o plexi alebo mriežku. Seniorskí hráči majú povinnosť používať helmu, ktorej minimálne nechýba chránič očí. Aj tento chránič musí spĺňať platné medzinárodné normy.

Hokejové helmy obsahujú certifikáty CSA, CE a HEEC.

Certifikácia CE

Helmu s touto certifikáciou spoznáte podľa nálepky CE. Helma s certifikáciou CE nemusí byť vyrobená v Európskej únii a nie je ani značkou kvality. Certifikácia CE označuje, že helma prešla pred tým, než bola uvedená na Európsky trh, potrebnou kontrolou. Vďaka tomu spĺňa všetky nároky na ochranu zdravia aj bezpečnosť.

Certifikácia HEEC

Tu sa už jedná o hokejovú certifikáciu, udelenú neziskovou organizáciou HEEC. Tá bola založená v roku 1978 na žiadosť USA hockey. Helmy prešli testovaním podľa noriem USA hockey pod pozorným dohľadom organizácie HEEC.

Certifikácia CSA

Ide o ďalšiu organizáciu Certified Hockey Helmet. CSA Group pracujúca na globálnej úrovni. Cieľom CSA je postarať sa o bezpečnosť mnohých športových potrieb. Na stránkach tejto organizácie zistíte, či je vami vybraná helma otestovaná a teda bezpečná.

Značka

Na trhu nájdete niekoľko výrobcov, ktorí sa výrobou hokejových heliem zaoberajú. Ide napríklad o značku Reebok, Coveted, Mylec alebo Wall. Medzi popredných výrobcov, od ktorých kúpite tie najkvalitnejšie helmy, však patrí značka CCM, Bauer a Warrior. Títo výrobcovia ponúkajú helmy s prepracovanou výstelkou, dokonalým odvetrávaním a lepším tvarom.

Cena

Hokej patrí medzi finančne náročnejšie športy, čo sa zaobstaranie hokejovej výstroje týka. Na niektorých častiach hokejovej výstroje môžete ušetriť, do tejto skupiny patria predovšetkým chrániče holení alebo lakťov. Šetriť by ste však v žiadnom prípade nemali pri robení hokejovej helmy. Tu pred financiami radšej uprednostnite bezpečie aj pohodlie. Na výrobu drahších heliem sa používajú vysoko kvalitné materiály vnútornej i vonkajšej časti. Nechýba ani dôkladné odvetrávanie.

Základné modely juniorských i seniorských heliem je možné kúpiť za menej ako 64 eur. V tejto skupine nájdete okrem iného aj tých najkvalitnejších výrobcov. Poloprofesionálne i profesionálne helmy možno kúpiť od 86 – 129 eur. Hokejovú helmu pre bežných hráčov je možné kúpiť do cca 255 eur. Drahšie sú hokejové helmy pre brankárov. Ich cena začína na cca 171 a môže šplhať aj k 427 eur.

Porovnať ceny hokejových heliem

Otázky a odpovede

Ako vybrať hokejovú helmu pre dieťa?

Deťom majú niektorí rodičia tendenciu kupovať väčšiu helmu s tým, že do nej jednoducho dorastú. Tento postup však nie je tým najlepším a deťom by ste tak mali kupovať helmu rovnako ako dospelým. Aj tu hrá najväčšiu rolu správne zvolená veľkosť.

Helma nesmie z hlavy kĺzať, ale mala by pohodlne sedieť. Tiež dieťa by malo helmu pred nákupom vyskúšať a orientačne vám s výberom pomôže aj obvod hlavy meraný v oblasti spánkov.

Aký vybrať tvárový kryt?

Niektoré helmy sa predávajú priamo s tvárovým krytom, iné musia umožniť tento kryt dodatočne namontovať. Vyberať môžete medzi mriežkou alebo priehľadným štítom. Obe varianty sú úplne bezpečné, a to, ktorú zvolíte je tak čisto otázkou vkusu. Povinnosť mať tvárový kryt majú deti do 18 rokov. Muži musia svoju helmu vybaviť aspoň chráničom očí.

Čo musí mať kvalitná hokejová helma?

Hokejová helma musí ochrániť celú oblasť hlavy pred všetkými údermi zvonku. Aby ste si boli istí, že helmu túto funkciu adekvátne spĺňa, mali by ste sa vždy zamerať na helmy opatrené platnými atestáciami. Každá kvalitná helma by mala byť označená logom IIHF a nájsť by ste mali aj iné značenie.

Helma bez atestácie neprešla žiadnym testovaním, čo značí, že nespĺňa požiadavky na bezpečnosť. Vnútorná časť musí byť vystlaná kvalitnou výstelkou. Helma musí umožniť upraviť veľkosť. Jej súčasťou by mali byť aj závity, ktoré využijete na primontovanie mriežky alebo plexi. A chýbať nesmie ani remienok, ktorým helmu prichytíte pod bradou.

Záver

Hokejovú helmu potrebujú pri hre deti, muži aj ženy. Ide o povinnú výbavu, ktorá musí byť používaná aj počas amatérskych tréningov. Kvalitná helma musí spĺňať platné atestácie. Pri výbere hokejovej helmy je najdôležitejším parametrom veľkosť.

Na to, aby ste určili správnu veľkosť, je potrebné zmerať obvod hlavy v oblasti spánku a potom môžete helmu vybrať pomocou veľkostných tabuliek. Oveľa rozumnejšie je však helmu pred nákupom vyskúšať. Pri výbere preferujte kvalitných výrobcov, ktorých helmy sú vyrobené z odolných materiálov, ktoré sa dokonale prispôsobia veľkosti a tvaru vašej hlavy.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.hokejfloryk.sk, www.hokejexpert.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo