Strešné boxy sú ideálnym riešením pre všetkých, ktorým nestačí batožinový priestor automobilu. Svoje vyžitie majú prakticky po celý rok, umiestniť do nich môžete bežnú batožinu alebo napríklad lyžiarske vybavenie, do tých širších môžete uložiť kočík ale tiež napríklad kempingové vybavenie.
Pri nákupe strešného boxu treba zohľadniť niekoľko parametrov, ako je objem boxu, výrobný materiál, spôsob uchytenia aj systém otvárania.
Strešné boxy vyžadujú aj správne rozloženie nákladu, preto sa presvedčte, či strešný box disponuje gumovými upínačmi a račňovými popruhmi. Potom je nutné batožinu naskladať podľa určitého systému. Najťažšie veci patria doprostred, ľahšie sa potom umiestňujú po stranách.
Typy
Strešné boxy sa od seba nijako zásadne nelíšia, rozdeliť ich však môžeme do skupín podľa ich veľkosti. Veľkosť je udávaná v bežnej miere alebo objeme. Postrážte si však, či výrobca uvádza vonkajší alebo vnútorný rozmer boxu, rozdiel medzi týmito hodnotami môže byť až 10 cm. Čo sa týka objemu, býva v prípade boxov štandardne v rozmedzí 270 – 640 litrov.
- Krátke, úzke – dĺžka boxov je cca 130 cm a využijete ich ako ďalší batožinový priestor
- Krátke, široké – dĺžka boxov je cca 160 cm a vďaka svojej šírke umožňujú umiestniť aj detský kočík. Ideálne sú na prepravu kempingového vybavenia alebo napríklad nafukovacie lode.
- Dlhé, úzke – dĺžka je cca 235 cm, tieto boxy budú uprednostňovať milovníci zimných športov, pretože do boxu umiestnite okrem iného aj lyže
- Dlhé, široké – majú rovnakú dĺžku ako predošlý typ a do útrob boxu je možné uložiť prakticky čokoľvek.
Inštalácia
Aby bolo možné strešný box nainštalovať, musí automobil disponovať strešnými nosičmi – priečnikmi, na ktoré sa rakva pripevňuje. Priečnikov je k dostaniu opäť veľké množstvo a ani v tomto prípade nehrá najdôležitejšiu úlohu cena priečnika, ale značka vášho vozidla.
Každá značka totiž potrebuje trochu odlišný priečnik. Pri výbere nosičov, tak mnohé internetové obchody umožňujú zadať značku auta, načeš sa zobrazia nosníky, ktoré vaše vozidlo umožňuje použiť.
Strešné nosiče sa delia na:
- Základné nosiče – montujú sa do originálnych záchytných bodov, ktoré sú určené výrobcom vozidla.
- Priečniky na hagusy – používajú sa predovšetkým u automobilov combi, SUV a liftbacky a jedná sa o pozdĺžne lyžiny. Na tieto hagusy sa nosič pripevňuje sťahovacím mechanizmom.
Akonáhle budete mať vybraný nosič, budete sa zaoberať výberom spôsobu uchytenia. V tomto prípade máte na výber z troch možností:
- U – strmene – štandardný spôsob uchytenia, ktoré je o niečo náročnejšie na montáž, patrí však medzi najbezpečnejší spôsob.
- T – drážka – uchytenie pomocou špeciálneho adaptéra. Túto drážku využijete aj na uchytenie ďalšieho vybavenia ako sú nosiče lyží či bicyklov
- Rýchloupínanie – najčastejší spôsob uchytenia, ktorý je obľúbený pre svoju jednoduchosť
Otváranie
Strešné boxy, sú spravidla obojstranne otvárateľné a uzamykateľné. Okrem týchto boxov sú však k dostaniu aj jednostranne otvárateľné a najmenej sú zastúpené boxy so zadným otváraním.
V prípade všetkých modelov by nemali chýbať ani praktické vzpery, ktoré vám uľahčia manipuláciu s batožinou pri nakladaní aj vykladaní. Lacnejšie boxy majú vzpery mechanické, drahšie potom plynové.
Všetky boxy umožňujú uzamknutie a to pomocou jednoduchých zámkov v prípade jednostranného či bočného otvárania. Boxy, ktoré umožňujú obojstranné otváranie, môžu mať zámky dva, praktickejšie je však centrálne zamykanie, ktoré jednoducho uzamkne celý box.
Materiál
Vo väčšine prípadov sú strešné boxy vyrobené z ABS materiálu. Ten vyniká dlhou životnosťou, pevnosťou aj húževnatosťou. Napriek tomu však nejde o to najlepšie, čo môžete z hľadiska materiálu vybrať.
Drahšie boxy môžu byť vyrobené z vysoko odolného UV stabilizovaného plastu, ktorý je tým najpevnejším, čo môžete vybrať. Naproti tomu medzi najmenej kvalitné boxy patria tie, ktoré sú vyrobené z polyetylénu.
Značka
Medzi najspoľahlivejšie a najobľúbenejšie patria nosiče značiek Hapro, Cruz, Thule, Hakr, Neumann a niektoré ďalšie.
Cena
Cena strešných boxov je pomerne priaznivá. Najlacnejšie boxy s objemom cca 380 litrov kúpite za cenu, ktorá nepresiahne 214 eur. Stredná cenová kategória je v rozmedzí 214 – 427 eur. Boxy z kvalitnejších materiálov s centrálnym zamykaním kúpite do 853 eur.
Tie najväčšie a najkvalitnejšie boxy môžu vyjsť až na 1 279 eur. Cena je spätá s kvalitou, pokiaľ však box využijete skôr príležitostne, nie je nevyhnutné vyberať medzi TOP výrobkami. Tie by však mali uprednostniť tí, ktorí majú pre strešnú rakvu celoročné využitie.
Otázky a odpovede
Akú majú boxy nosnosť?
Nosnosť boxov môže byť od 40 – 90 a viac kg. To, ako ťažký box môžete na automobil umiestniť, závisí aj od toho, čo vám dovolí váš automobil. Pred výberom si tak zistite informáciu o nosnosti jeho strechy, od ktorej sa môžete na začiatku odraziť.
Túto informáciu nájdete uvedenú z manuálu či technického preukazu. Pri výbere boxu potom nezabudnite, pripočítať hmotnosť samotného boxu.
Na čo ešte dávať pri výbere pozor?
Pri výbere strešného boxu je vhodné prihliadnuť aj na samotný tvar, ten má vplyv na jazdné vlastnosti. Tie sú pochopiteľne vplyvom zaťaženia automobilu horšie a to predovšetkým v zákrutách. Okrem toho sa nevyhnete ani vyššej spotrebe paliva.
Strešný box by nemal presahovať cez strechu automobilu a to ani z jednej strany. Presah cez prednú stranu auta môže viesť k zhoršenej viditeľnosti, pri prečnievaní vzadu môže byť zložitejšie dostať sa do kufra.
Je nejaká lacnejšia alternatíva k strešným boxom?
Zdá sa vám cena strešných boxov vysoká, ale napriek tomu by ste uvítali väčší batožinový priestor? Potom sa poobzerajte po strešných košoch alebo záhradkách. Tie boli hitom minulých rokov, ale znova sa vrátili s plnou parádou v modernom dizajne.
Umiestniť ich môžete rovnakým spôsobom ako rakva. Kúpiť je možné záhradku pre osobné aj úžitkový automobil. Okrem praktického využitia ich vo veľkom kupujú aj milovníci tunningu, ktorí svojim plechovým miláčikom vracia historický nádych.
Záver
Kúpa strešného boxu vyrieši vaše problémy s malým batožinovým priestorom. Pred výberom si najskôr ujasnite, čo chcete v boxe prevážať. Malé a krátke boxy využijete na prepravu batožiny, dlhé boxy umožňujú umiestnenie lyžiarskeho či iného vybavenia.
Väčšie pohodlie vám poskytnú boxy s centrálnym zamykaním, zvoliť môžete z niekoľkých možností otvárania, pričom najväčší výber umožňuje obojstranné otváranie.
Vo chvíli, keď budete mať box umiestnenie na streche automobilu a to pomocou U – strmeňa, T – drážky alebo rýchloupínacieho systému, myslite na to, že jazda bude vyžadovať väčšiu opatrnosť a problémy môže spôsobiť aj bočný vietor. Automobil s boxom má potom vyššiu spotrebu.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.mall.sk, www.alza.sk, www.autoboxy.sk, www.mojekolo.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?