Autodiagnostika je zariadenie, ktoré je schopné rozpoznať alebo odhaliť rôzne závady vášho automobilu. Autodiagnostiku pravdepodobne využijete vo chvíli, keď automobil ohlási závadu prostredníctvom rozsvietenej kontrolky. Pomocou autodiagnostiky môžete odhaliť problémy, ktoré nie sú vidieť na prvý pohľad.
Riadiace jednotky automobilov sú vybavené pamäťou, do ktorej sa ukladajú všetky informácie o závadách, ktoré boli zistené. Autodiagnostika dokáže rýchlo vyhodnotiť aj závady, ktoré sa pomocou kontroliek prakticky nezobrazujú. Tieto závady by ste bez tohto zariadenia dopredu odhaliť nedokázali. Autodiagnostika je schopná načítať presné informácie z rôznych modulov a čidiel, ktoré je nutné následne opraviť alebo zmeniť.
OBD
V každom automobile by ste mali nájsť tzv. diagnostickú zásuvku On-Board Dianostics. Vďaka nej môžete pomocou kábla prepojiť zariadenie s riadiacou jednotkou. Po prepojení sa na autodiagnostike zobrazia informácie o automobile, zobrazia sa chybové hlásenia, ktoré už boli odhalené. Autodiagnostika však dokáže detekovať aj nové chyby as jej pomocou je možné nastaviť vozidlo do továrenského hlásenia.
- OBD – zastaralejší typ, ktorý sa dnes už prakticky nepoužíva
- OBD II – novšia podoba zariadenia. Tento adaptér prepojíte jednoduchým spôsobom s automobilom a počítačom alebo iným zariadením. Potom sa na prístroji zobrazia potrebné informácie o stave vášho auta. Modernejšiu diagnostiku do auta však môžete prepojiť aj so smartfónom a tabletom.
Typy
V súčasnej dobe môžete vybrať jeden z 3 typov autodiagnostik. Jednať sa môže o prístroj s displejom, ktorý sa vyznačuje jednoduchým ovládaním. Druhý a tretí typ sa líšia iba v type zariadenia, na ktorom sa budú dáta zobrazovať. V prvom prípade sa jedná o mobilný telefón, v druhom potom o notebook alebo počítač.
Hand – held
Tento typ sa skladá z kábla vybaveným 16 pinovým konektorom a samostatným displejom. Vďaka tomuto riešeniu nebudete potrebovať žiadne ďalšie zariadenia. Ovládanie je jednoduché, čo ocenia najmä používatelia, ktorí plne neovládajú moderné technológie. Nevýhodou môže byť o niečo vyššia cena, avšak aj v tejto kategórii je možné nájsť aj dostupné prístroje.
Bezdrôtový adaptér
Vyznačuje sa malým rozmerom a tým aj dobrou mobilitou. Keďže sa jedná o bezdrôtovú autodiognastiku, využíva pre svoj chod WiFi alebo Bluetooth. Umožňuje prepojenie s mobilným telefónom alebo iným zariadením prostredníctvom aplikácie.
Aplikácia však nebýva súčasťou adaptéra, spoľahnúť sa musíte na voľne dostupné aplikácie, ktoré nemusia byť spoľahlivé, Vhodnejšie je kvalitnú aplikáciu radšej kúpiť. Tento adaptér je teda naopak vhodný pre tých, komu nie sú moderné technológie cudzie.
PC skener
Autodiagnostiku je možné pripojiť rovno k OBD konektoru. Súčasťou skenera je USB výstup, ktorý umožňuje pripojenie počítača aj notebooku. Pri skeneri si ustrážte, či je súčasťou balenia aj patričný softvér, ktorý je nutné do počítača nainštalovať. Nevýhodou tohto riešenia je práve nutnosť použiť veľký počítač, preto je preferovanejším typom predchádzajúci variant, ktorý má prakticky totožné vlastnosti.
Kompatibilita
Aby bolo možné autodiagnostiku použiť, musí byť kompatibilný s OBD štandardom automobilu. Niektoré diagnostiky sú univerzálne a použiť ich môžete na prakticky každý model a značku auta. Okrem nich sú však zastúpené aj autodiagnostiky určené výhradne pre európske, ázijské či americké vozidlá.
Mnohé internetové obchody však umožňujú pri výbere zadať model, značku aj rok výroby vozidla a potom vám vyfiltruje vhodné zariadenia. V kamenných obchodoch vám radi poradia kvalifikovaní pracovníci.
Funkcia
Autodiagnostiky sú vybavené základnými funkciami, s cenou zariadenia rastie počet nadštandardných funkcií.
- Chybové kódy – pomocou zariadenia rozpoznáte jednotlivé poruchy a zistiť môžete aj dôvod poruchy.
- Mazanie chybových kódov – niektoré chybové kódy je možné jednoducho vymazať.
- Výmena oleja – autodiagnostika vás upozorní na výmenu oleja.
- Pamäť – využiť môžete pamäť, kde sa zobrazujú jednotlivé závady.
- Airbag – aktivovať alebo deaktivovať je možné airbagy alebo napríklad ABS.
- Živé zobrazenie – načíta parametre v reálnom čase.
Značka
Kvalitné autodiagnostiky kúpite od značky Sixtol, DevCom, Autophix, ELM, iCarsoft, Autel, Launch, Geko alebo Konnwei.
Cena
Bezdrôtovú autodiagnostiku, ktorú je možné použiť v kombinácii s mobilným telefónom je možné kúpiť väčšinou za cenu od 13 – 26 eur. Naraziť však môžete aj na zariadenie, ktoré vyjde na necelých 9 eur.
Drahšie autodiagnostiky, ktorých súčasťou už býva aj displej, je možné kúpiť za cenu od cca 35 eur. Pre bežné domáce použitie si vystačíte s prístrojmi s cenou do cca 86 eur. K dostaniu sú pochopiteľne aj drahšie prístroje s cenou 298 a viac, tie plne využijú skôr profesionáli.
Otázky a odpovede
Čo dokáže diagnostika?
Diagnostika do auta odhalí konkrétnu závadu pomocou chybovej hlášky. Tak veľmi presne zistíte každý problém, vďaka čomu môžete ušetriť na prípadnej oprave. Čím viac elektroniky sa v automobile nachádza, tým presnejšie budú aj informácie. Autodiagnostiku je možné použiť aj v kombinácii so staršími vozidlami, tu máte však obmedzené možnosti jej využitia.
Niektoré problémy budete schopní autodiagnostikou opraviť softvérovo. Ide výhradne o závady, ktoré nemajú vplyv na pojazdné schopnosti vozidla, avšak aj tieto sa môžu na informačnom paneli zobraziť. Vymenovať môžeme napríklad vystrelený airbag. Pomocou diagnostiky túto chybovú hlášku jednoducho vymažete.
Nahradí zariadenie autodiagnostiku v servise?
Kontrolu pomocou autodiagnostiky vykonáva každý autoservis. Tu majú kvalitnejšiu a hĺbkovú kontrolu, diagnostika je schopná merať emisie, vykonať kontrolu mazív alebo vyhodnotí opotrebenie materiálov. Autodiagnostiky v servisoch sú teda oveľa kvalitnejšie a mnohé autoservisy využívajú autodiagnostiky konkrétnych výrobcov automobilov. Tie sú skonštruované priamo na mieru danej značky.
Neautorizované servisy používajú univerzálnu diagnostiku, ktorú je možné prepojiť s akýmkoľvek typom vozidla. Pomocou domácej autodiagnostiky však budete schopní odhaliť rôzne základné závady. S odhalenou závadou si môžete poradiť sami, alebo ju popísať v servise.
Vďaka tomu, že budete presne vedieť, čo je s vozidlom v neporiadku, nebude potrebné použiť autodiagnostiku servisnú, čo zníži náklady za opravu. Vlastniť domácu autodiagnostiku sa teda rozhodne oplatí.
Čo je kompletná diagnostika?
Ide o kompletný prístroj, ktorého súčasťou je displej. V tomto prípade nie je potrebné inštalovať aplikáciu ani softvér. Prístroj je možné ovládať pomocou tlačidiel alebo dotykového displeja. O spojenie sa postará kábel, je možné využiť aj bezdrôtové pripojenie pomocou bluetooth. Výhodou je aj väčšia odolnosť prístroja.
Záver
Pomocou autodiagnostiky môžete pri občasných kontrolách odhaliť prípadné závady už vo chvíli, kým dôjde k vážnejšiemu problému na vašom vozidle. V najväčšom počte sú zastúpené univerzálne diagnostiky, ktoré je možné použiť na rôzne typy vozidiel.
Tieto diagnostiky umožňujú využívať prevažne základné funkcie. Medzi ne patrí pamäť závad, zobrazenie aj mazanie závad alebo emisná diagnostika. Ak budete chcieť vlastniť autodiagnostiku pre konkrétnu značku, musíte počítať s vyššou cenou, ale využívať môžete aj nadštandardné funkcie. Skontrolovať môžete klimatizáciu, ABS, prevodovku atď.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?