Každý, kto miluje jazdu na bicykli, by nemal podceňovať ani výber rôznych doplnkov, vďaka ktorým bude jazda bezpečná aj komfortnejšia. Medzi to, čo by nemalo vo výbave cyklistu chýbať, patria aj okuliare na bicykel. Cyklistické okuliare ochránia vaše oči pred prachom, rôznymi nečistotami a škodlivým UV žiarením.
Mnohí cyklisti svoj zrak chránia bežnými slnečnými okuliarmi. Tie vaše oči ochránia pred UV žiarením, líšia sa však veľkosťou, tvarom aj výrobným materiálom, ich používanie teda nie je tak komfortné. Okuliare na bicykel majú pretiahnuté zorníky, ktoré chránia oči zo všetkých strán a umožnia vám periférne videnie.
Cyklistické okuliare by ste nemali vyberať iba na základe tvaru a dizajnu, sledovať treba aj niekoľko ďalších parametrov. V prvom rade by ste mali vyberať iba medzi okuliarmi, ktoré majú potrebnú UV hodnotu filtra.
Informáciu o UV ochrane nájdete najčastejšie na vnútornej strane rámu. Chýbať by nemalo ani označenie CE, čo je potvrdenie o tom, že okuliare spĺňajú potrebnú európsku normu. Najbežnejšia hodnota UV ochrany je UV 400, tieto okuliare ochránia váš zrak adekvátne.
Typy
U okuliarov na bicykel máte na výber z 2 variant. Tou prvou sú okuliare s vymeniteľnými sklíčkami, druhú alternatívu predstavujú polarizačné okuliare.
- Okuliare s vymeniteľnými sklíčkami – balenie obsahuje okrem obrúčok aj určitý počet zorníkov v rôznych farebných kombináciách. To, ktorú farbu budete používať v daný čas, závisí od svetelných podmienok.
- Polarizačné okuliare – tieto okuliare vám poskytnú potrebný užívateľský komfort. Okuliare vás budú chrániť proti odrazeným lúčom. Cez tieto okuliare budete vidieť ostro pri západe slnka aj cez odlesky spôsobené dažďom.
- Fotochromatické – okuliare majú samozafarbovacie zorníky, ktoré upravujú farbu zorníkov podľa toho, ako intenzívne na ne dopadajú slnečné lúče. Na silnom slnku okuliare stmavnú do čiernej alebo šedej farby, v zamračenom počasí budú jemne šedé a pri používaní v noci sa zmenia na priesvitné číre.
Určenie
Okuliare na bicykel sú určené ženám, mužom aj deťom. Podstatnejšie pri ich výbere však je to, ako často budete okuliare používať a akú jazdu preferujete.
Bežná jazda
Všetci, ktorí používajú bicykel v bežných podmienkach, si vystačia s klasickou podobou okuliarov. Hlavnými parametrami výberu je v tomto prípade farba skla, typ okuliarov alebo riešenie rámov.
Extrémny šport
Milovníci adrenalínovej cyklistiky a predovšetkým zjazdov, budú potrebovať aj špeciálne okuliare, ktoré sú vzhľadovo veľmi podobné okuliarom pre motokrosárov či lyžiarov. Na rozdiel od okuliarov na lyže sú okuliare na bicykel lepšie odvetrávané a líšia sa aj výrobnou technológiou zorníkov.
Okuliare, ktoré budete používať v náročných podmienkach, ako je jazda v bahne, kde môže dôjsť k ich rýchlemu zašpineniu, môžu byť doplnené o fólie, ktoré sú na zorníku nalepené. Tie môžete veľmi rýchlo strhnúť aj počas jazdy a pokračovať ďalej s čistým hľadím.
Priepustnosť
Cyklistické okuliare spadajú do 5 kategórií podľa toho, aká je ich svetelná priepustnosť. Priepustnosť je udávaná nielen použitou technológiou, ale aj farbou zorníkov.
- Kategória 0 – okuliare prepustia 80 – 100 % svetla a okuliare sú určené do horších svetelných podmienok. Zorníky sú číre alebo bezfarebné.
- Kategórie 1 – okuliare prepustia 43 – 80% svetla, sú ideálne pre jazdu za šera, v prípade zatiahnutej oblohy alebo hmly. Filter okuliarov je veľmi svetlý.
- Kategória 2 – okuliare prepustia 18 – 43% svetla a použiť ich môžete pri polojasnej oblohe. Zorníky okuliarov sú stredne tmavé.
- Kategória 3 – okuliare prepustia 8 – 18% svetla a sú určené do slnečného počasia. Filter okuliarov je tmavý.
- Kategória 4 – okuliare prepustia 3 – 8% svetla a sú vhodné pri jazde za veľmi výrazných svetelných podmienok. Vyplatí sa vám pri jazde na horách či na snehu. Zorníky okuliarov sú veľmi zatmavené.
Farba
Cyklistické okuliare majú rôzne zafarbené sklá. Nejedná sa čisto o dizajnovú záležitosť, každá farba je vhodná do určitých svetelných podmienok.
- Hnedá/šedá/čierna – sklá týchto farieb sú ideálne na vychádzku v slnečnom počasí.
- Žltá/ oranžová – túto rozjasňujúcu farbu využijete pri zatiahnutej oblohe.
- Číre – tieto zorníky sú ideálne pre podvečerné vychádzky, kedy sa už pozvoľna šíri.
- Fialová/modrá – okuliare vhodné na jazdu na snehu.
Materiál
- Sklá – veľké množstvo okuliarov na bicykel má sklá vyrobené z polykarbonátu. Ide o netrieštivý materiál. Pri prípadnom páde sa sklíčko okuliarov neroztriešti na malé úlomky, ktoré by vás mohli ešte viac poraniť.
- Rám – zamerať by ste sa mali aj na rám okuliarov. Lacné okuliare majú rám pevný, drahšie cyklistické okuliare sú doplnené o pružný rám. Pružný rám je vyrobený z granitu, čo je materiál, ktorý sa vyznačuje výnimočnou pružnosťou a nízkou hmotnosťou.
- Nosník – v ideálnom prípade by sa mal nosník prispôsobiť tvaru vášho nosa. Nosenie tak bude pohodlné, okuliare budú dokonale sedieť a nebudú nikde tlačiť.
Možnosti
To, akým spôsobom sú cyklistické okuliare riešené az akého materiálu sú vyrobené, má zásadný vplyv na ich životnosť, komfortnosť aj obstarávacie ceny.
Najlacnejšie okuliare neponúka žiadnu ochranu zorníkov pred poškriabaním. Napriek tomu, že nie sú úplne ideálne, predsa len poskytnú vašim očiam aspoň nejakú ochranu. Drahšie okuliare vám umožnia nastaviť bočnice, vďaka čomu budú okuliare dobre držať. Niektoré modely môžu umožňovať aj nastaviť nosník, alebo majú pružný rámček.
Drahšie cyklistické okuliare majú tiež úpravu proti zahmlievaniu, čo nie je síce nijako častý jav, ale pokiaľ budete jazdiť aj v zimnom období, môže sa stať, že sa okuliare občas zahmlievať môžu. Z dôvodu zahmlievania sú však bežné aj malé otvory, ktoré majú za úlohu lepšie odvádzať teplo od tváre.
Značka
Cyklistické okuliare by ste mali vždy kupovať od známych výrobcov. V žiadnom prípade sa vám nemusí vyplatiť nákup lacných okuliarov, ktoré kúpite napríklad v supermarkete, na tržnici alebo v podozrivých internetových obchodoch. Svojím vzhľadom a obstarávacou cenou vás môžu lákať, ich kvalita však bude pravdepodobne mizivá.
Okuliare nemusia poskytovať potrebnú ochranu pred UV žiarením a istí si nemôžete byť ani výrobným materiálom. Naopak okuliare, ktoré spĺňajú všetky bezpečnostné parametre, kúpite od značiek ako R2, 3F, Force, Laceto, Alpina, Bliz, Oakley, Julbo, Rudy Project a niektorých ďalších.
Cena
Cena cyklistických okuliarov je pomerne priaznivá. Pre občasné používanie si vystačíte s okuliarmi, ktoré je možné kúpiť od 13 – 26 eur. Aj v najlacnejšej cenovej kategórii je pomerne veľký výber a kvalitu vám zaručia poprední výrobcovia.
S tým, ako rastie obstarávacia cena, stúpa aj kvalita okuliarov. Od cca 30 eur je možné kúpiť polarizačné sklá, okuliare opatrené ochranou proti poškriabaniu atď. Najdrahšie okuliare vyjdú na 129 – 255 eur. Tieto okuliare majú spravidla vymeniteľné sklá ak dostaniu sú aj s ďalším príslušenstvom.
Otázky a odpovede
Je možné dať okuliare na okuliare?
Ak nosíte bežné dioptrické okuliare a nie ste zvyknutí alebo nemôžete používať šošovky, môžete kúpiť špeciálne okuliare, ktoré sú doplnené o klipy pre dioptrické sklá. Tieto okuliare sú o niečo drahšie a dioptrické sklá si však pravdepodobne budete musieť nechať vyrobiť na mieru.
Aký rám by mali okuliare mať?
To, aký rám si vyberiete, záleží predovšetkým na vašom vkuse. Vyberať budete medzi okuliarmi celorámovými, bezrámovými, rám môže tvoriť iba hornú alebo spodnú časť okuliarov. Bežným cyklistom postačia klasické okuliare s obrúčkami. Milovníci triatlonu alebo biketrialu viac ocenia okuliare bez obrúčok. Tieto okuliare majú väčšie zorné pole, čo oceníte najmä pri jazde v sklonenej pozícii.
Akú UV ochranu by mali mať cyklistické okuliare?
Odporúčaná ochrana pred škodlivým UV žiarením je UV 400. U týchto okuliarov si môžete byť istí 100% ochranou. Tieto požiadavky však už spĺňajú všetky kvalitné okuliare.
Záver
Cyklistické okuliare môžete používať pri rôznych športoch. Ich prednosťou je odľahčený materiál, dobré odvetrávanie a bezpečné netrieštivé zorníky. Drahšie okuliare disponujú ochranou proti poškriabaniu či zahmlievaniu. O kvalitu sa postarajú poprední výrobcovia, ktorí často ponúkajú k okuliarom mnohé príslušenstvo. Hodiť sa určite bude ochranné puzdro a čistiaca sada.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.trenujeme.sk, www.najsport.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?