BMX bicykle budú potrebovať všetci vyznávači freestylu. Tento šport získava stále viac priaznivcov, na čo reagujú aj výrobcovia bicyklov. BMX je skratkou pre bicykle motocross a pôvodne išlo o niečo ako prípravu na pravý motokros. Základnou disciplínou je bikros, ktorý napodobňuje práve motokros. Z bikrosu sa neskôr vyvinula disciplína Freestyle BMX. Dnešné Freestyle BMX má mnoho rôznych odvetví. Na každé z nich sa hodí trochu iné kolo.
Bicykel na BMX sa od bežných bicyklov líši už na prvý pohľad. V prvom rade si určite všimnete oveľa menšiu veľkosť, vďaka ktorej si môžu niektorí neznalý BMX bicykel pliesť s bicyklom pre deti. BMX bicykle nemajú prevody a teda ani prehadzovačku a ich súčasťou nie sú ani ďalšie bežné doplnky ako sú svetlá, blatníky, zvonček alebo odrazky. Ďalším rozdielom je vidlica, ktorej chýba odpruženie. Pre BMX bicykle je typická veľmi vysoká odolnosť, na výrobu rámu sa používajú vysoko kvalitné materiály. Mnohé BMX bicykle umožňujú pretáčanie riadidiel o 360° a medzi dôležitý prvok bicykla patria tzv. pegy.
Freestyle má mnoho rôznych podôb a bicykel tak musíte vyberať práve podľa toho, akému štýlu jazdy dávate prednosť. Váš výber by mali ovplyvniť aj vaše jazdné schopnosti. Iné kolo budú potrebovať začiatočníci a iné pokročilí. Pri výbere správneho kolesa je taktiež nutné zohľadniť hmotnosť a výšku jazdca. S hmotnosťou aj výškou rastie veľkosť riadidiel a rámu, čo pochopiteľne ovplyvňuje obstarávaciu cenu.
Dôležitý je aj vek, pretože k dostaniu sú bicykle pre deti i dospelých. Na všetky tieto parametre majú vplyv komponenty, ktorými sú jednotlivé kolesá vybavené. Cenu bicykla taktiež ovplyvňujú materiály, z ktorých sú vyrobené jednotlivé komponenty. Na výrobnom materiáli sa rozhodne neoplatí šetriť, pretože nekvalitné koleso dlhodobo nevydrží nápor jazdca a prináša vyššie riziko porúch alebo zranení. Za kvalitu bicykla vždy ručí preverený výrobca.
Typy
Kolesá na BMX sú často rozdelené podľa disciplín Freestyle BMX. Nájdete tak bicykle vhodné pre BIKROS, PARK, STREET aj DIRT. Jednotlivé disciplíny môžete vykonávať na každom kolese, avšak lepšie výsledky dosiahnete na bicykli prispôsobenom na danú disciplínu.
Bikros
Pretekárska trať na bikros je tvorená rôzne veľkými kopčekmi, dunami a ďalšími prekážkami. Bikros je vlastne závod, kde o konečnom víťazovi rozhodne poradie. Túto disciplínu je možné prirovnať k motokrosu av súčasnosti jeho obľuba postupne klesá. Vyznávači bikrosu budú potrebovať 20“ alebo 24“ kolo, známe ako cruiser. U týchto kolies sa kladie dôraz na nízku hmotnosť, vysokú odolnosť a stabilitu.
Park
Je disciplína, ktorú budete vykonávať v skateparku. Štýl jazdy v tomto prípade ovplyvňuje aj výbava skateparku. Na drevenom povrchu sa lepšie vykonávajú technické triky. Betónový podklad je ideálny pre skoky, rýchlu jazdu a vrkoče, čo je dotyk, pri ktorom koleso zaseknete o hornú hranu jednotlivých prekážok. Kolesá pre štýl park sú obvykle nižšie a umožňujú pretáčanie riadidiel.
Street
Túto disciplínu môžete vykonávať prakticky kdekoľvek. Vyznávači tejto disciplíny jazdia po zábradlí, lavičkách a iných predmetoch a hľadajú miesta, ktoré môžu poslúžiť ako prekážka. Tento štýl jazdy je pravdepodobne tým najobľúbenejším. V tomto prípade by malo byť koleso doplnené o dva pegy, ktoré im umožnia triky vykonávať. Dôležité sú aj riadidlá, ktoré by mali umožniť pretočenie o 360 °. Kolesá vhodné pre street mávajú rovnako hladké plášte a dajú sa ľahšie ovládať.
Dirt
Disciplína, ktorá je známa aj ako jazda na trailsoch. Tu sa jazdí na skokanských dráhach z hliny či blata. V prípade tejto disciplíny sa hodnotí kvalita jazdy, skokov a trikov. Bicykel na dirt by vám mal umožniť silný odraz, umožní vykonať trik vo vzduchu a zaručí aj hladké pristátie. K tomu budete potrebovať skutočne stabilné koleso s dlhšou geometriou. Súčasťou kolesa musí byť brzda s vedením bowdenom. Kolesá majú hrubšiu vzorku, ktorá sa postará o dokonalú priľnavosť.
Rám
Bicykle na BMX sa vyrábajú v niekoľkých veľkostiach, pričom najpoužívanejšie sú bicykle s 20´´ rámom. Veľkosť riadidiel a rámu je čiastočne odvodená od výšky jazdca a taktiež súvisí s preferovanou disciplínou. Bicykle na BMX sa vyrábajú v niekoľkých veľkostiach, pričom platí, že bicykel s vyšším rámom poskytuje väčšiu stabilitu pri skokoch. Kolesá s menším rámom sú zase vhodnejšie na vykonávanie najrôznejších trikov.
- 12 – 18“ – detské BMX kolesá pre deti s výškou do 150 cm. Tieto kolesá sú značené aj ako BMX Benjamin.
- 20“ – je univerzálnou a najčastejšie používanou veľkosťou. Takto vysoké koleso môžu používať všetci jazdci s výškou 140 a viac cm. Kolesá s veľkosťou 20“ sú rozdelené do niekoľkých skupín v závislosti na úrovni jazdca.
Kategória pre začiatočníkov je označovaná ako BMX Expert. Na výrobu bicyklov sa používajú lacnejšie, ale stále veľmi odolné materiály. Vďaka nim môžu bicykle používať aj osoby s vyššou telesnou hmotnosťou. Príležitostní jazdci si môžu vystačiť aj s najmenej kvalitnými kolesami kategórie BMX Low-class.
Pokročilejšie môžu vyberať medzi bicykle BMX Master. Tu sa už používajú oveľa odolnejšie materiály, za ktoré si budete musieť o niečo viac priplatiť.
Nároční jazdci budú potrebovať bicykel z kategórie BMX Pro. Špeciálnou kategóriou je BMX Flatland.
Brzdy
Brzdy nechýbajú žiadnemu bežnému bicyklu, súčasťou BMX bicyklov však nutne byť nemusí. Prakticky každé bicykel je doplnené aspoň o zadnú brzdu, avšak nie každý túto brzdu používa a nájde sa aj rad jazdcov, ktorí brzdu z kolesa odmontujú. Jazda bez bŕzd nesie označenie brakeless. Ide o disciplínu, ktorú by mali skúšať skôr skúsení jazdci.
Materiál
Pri BMX bicyklov je kladená vysoká požiadavka na kvalitu a odolnosť rámu. Dôležitá je však aj nízka hmotnosť. Tieto výnimočné vlastnosti má hneď niekoľko materiálov, ktoré sa na výrobu bicyklov používajú.
- Oceľ – najlacnejšie kolesá majú rám vyrobený z Hi-Ten ocele. Ide o veľmi odolný, avšak ťažší výrobný materiál. Za menej kvalitnú je považovaná aj uhlíková oceľ, ktorá sa však používa skôr výnimočne.
- Chrómová oceľ – vysoko odolný a pritom veľmi ľahký materiál býva súčasťou drahších kolies. Tento materiál používajú na výrobu bicyklov aj poprední výrobcovia.
- Hliník – jedná sa o jeden z najpoužívanejších materiálov, z ktorého sa vyrába bicykle. Výhodou je aj v tomto prípade vysoká odolnosť a nízka hmotnosť. Nevýhodou hliníka je však nižšia pružnosť, vďaka ktorej sa na výrobu BMX kolies používa skôr okrajovo.
- Karbón – patrí medzi drahšie materiály. Hoci sú z karbónu vyrobené predovšetkým drahšie kolesá, je nevýhodou materiálu vysoká krehkosť.
- Titan – tento vysoko kvalitný materiál je súčasťou najdrahších kolies určených predovšetkým profesionálnym jazdcom.
Bezpečnosť
Freestyle patrí medzi adrenalínové športy, ktoré môžu končiť rôzne závažnými zraneniami. Preto je nutné myslieť aj na svoju bezpečnosť. Na bicykel by ste mali zasadnúť iba s patričnými ochrannými prostriedkami. Základom je vždy dokonale padnúca cyklistická prilba. Vyplatiť sa môžu chrániče lakťov, ramien a špeciálne cyklistické rukavice. Vyznávači extrémnych disciplín môžu zvážiť aj obstaranie chrániča chrbtice.
Značka
BMX bicykel by malo byť v každom prípade odolné a bezpečné. Z tohto dôvodu sa pri jeho výbere zamerajte iba na naozaj kvalitných výrobcov. Medzi popredných výrobcov patrí Mongoose a GT. Kvalitné bicykle tiež zaobstaráte od Galaxy, Sunday, Galaxy, Academy, Capriola a ďalších.
Cena
Výhodou BMX kolies je pomerne nízka obstarávacia cena. BMX bicykle je veľmi jednoduché a jeho súčasťou nie sú žiadne ďalšie prvky, ktoré sú typické pre klasické bicykle. Táto skutočnosť sa odráža práve na relatívne nízkej cene. Začiatočníci a menej nároční jazdci môžu bicykel zaobstarať od 129 – 214 eur. Pokročilejší jazdci za bicykel zaplatia 340- 510 eur a tí najnáročnejší kúpia vysoko kvalitné bicykle za 637 a viac stoviek eur.
Otázky a odpovede
Je možné koleso s rámom 20“ používať pri všetkých disciplínach?
Veľkosť 20“ je považovaná za univerzálnu a bicykel s touto výškou rámu môžete použiť pri každom štýle jazdy. Vyznávači Street štýlu však budú potrebovať bicykel s kratším rámom. Park je disciplína, ktorú absolvujete na bicykli s kratším rámom a nižšou geometriou. Také kolo vám umožní ľahké vykonávanie trikov. Dirt je štýl, ktorý vyžaduje veľkú stabilitu, čo vám zaistí bicykel s dlhším rámom.
Čo sú pegy?
Jedná sa o stúpačky, ktorými sú niektoré kolesá vybavené. Toto príslušenstvo je však možné zaobstarať aj dodatočne. Pripevniť ich môžete do stredu bicykla a potrebovať ich budete predovšetkým pri disciplínach street a park. Vďaka pegom sa rýchlejšie naučíte vykonávať rôzne triky, čo ocenia najmä začiatočníci.
Čo je twister?
Twister je systém, ktorý vám umožní otočiť riadidlá okolo osi bez toho, aby došlo k zablokovaniu bŕzd. Aj tento systém ponúka iba niektoré BMX kolesá.
Záver
BMX kolo patrí do kategórie špeciálnych kolies, ktoré potešia vyznávačov náročného jazdenia. BMX bicykle vám umožnia vykonávať rôzne triky a skoky a používať ich môžete v meste, teréne aj bike parkoch.
Kvalitné bicykle poznáte podľa vysoko odolného oceľového rámu, univerzálne bicykel má veľkosť 20“. V tomto prípade nie je až tak podstatná výška postavy. Pri výbere bicykla je oveľa dôležitejšia disciplína, ktorú budete chcieť vykonávať. Zohľadniť by ste mali tiež vašu jazdnú úroveň.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.wikipedia.org, www.bmxshop.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?