Elektrobicykle zažívajú v dnešnej dobe obrovskú popularitu. V rodine, kde dospelí elektrobicykle bežne využívajú je časté, že sa elektrický variant zaobstará aj väčším deťom. V opačnom prípade bude dieťa na výletoch výrazne zaostávať, pretože používanie bežného bicykla bez pohonu je oveľa náročnejšie.
Detské elektrobicykle môžu vaše používať vo veku 6 – 7 rokov. Nezáleží ani tak na veku, ale na skúsenostiach a výške dieťaťa. Bicykel dieťaťu vydrží cca do veku 10 – 11 rokov, od výšky 150 cm potom môžete prejsť na najmenší variant elektrobicyklov pre dospelých. Detské bicykle sa od klasického veľkého bicykla líšia iba výškou. Batéria aj motor je rovnaký ako pri variantoch pre dospelých.
Pri výbere detského elektrobicykla je najdôležitejšie zvoliť správnu veľkosť, súčasný trh ponúka kolesá v dvoch rôznych veľkostiach. Okrem veľkosti môžete zohľadniť dojazd a zvoliť môžete aj umiestnenie motora.
Typy
Ponuka detských elektrobicyklov je o poznanie menšia ako ponuka elektrobicyklov pre dospelých. Detské bicykle sa nerozdeľujú podľa miesta využívania, obvykle majú podobu crossového alebo horského bicykla. Detským bicyklom nechýba obmedzovač rýchlosti, ktorý umožní vyvinúť rýchlosť maximálne 20 km/hod. Na bicykli pre dospelých môžete ísť rýchlosťou maximálne 25 km/hod.
Veľkosť kolies
Detské elektrobicykle najčastejšie disponujú kolesami s veľkosťou 24“ alebo 26“. Využívať ich môžu deti aj dospelé osoby s výškou do 150 cm.
- 24“ – bicykle budú vyhovovať deťom do výšky 120 cm, čo zodpovedá veku 9 – 12 rokov.
- 26“ – deti s výškou nad 120 cm budú potrebovať väčšiu verziu detského elektrobicykla.
Motor
Motor detského bicykla môže byť umiestnený na dvoch rôznych miestach. Najčastejšie sú zastúpené kolesá so zadným motorom, menej často môžete voliť športovejšie koleso so stredovým motorom. Okrem umiestnenia sa zamerajte na značku motora. Kvalitné sú motory značiek Yamaha alebo Bafang.
- Zadný náboj – detské elektrobicykle mávajú v drvivej väčšine motor umiestnený v zadnom náboji. Výhodou tohto riešenia je dobrý pomer cena/výkon. Okrem toho môžete počítať s veľmi dobrým prenosom krútiaceho momentu. V teréne nebude koleso preklzovať. Kolesá so zadným nábojom sú ideálne na jazdu na komunikácii či v miernom teréne.
- Motor na strede – toto umiestnenie sa používa pri bicykloch vhodných do ťažšieho terénu. Výhodou je, že umiestnenie motora nemení ťažisko a je zachovaná vyváženosť kolesa. Vďaka tomu je jednoduchšie elektrobicykel ovládať. Jazda je veľmi efektívna, počítať však musíte s vyššou obstarávacou cenou.
Batérie
Pri batérii je potrebné zohľadniť kapacitu, ktorá určuje dojazd kolesa. Bicykle pre deti bývajú najčastejšie vybavené batériou s kapacitou od 250 – 400 Wh. Ak ste náročnejší, môžete zaobstarať aj bicykel s kapacitou batérie okolo 500 Wh.
Detské elektrobicykle sú rovnako ako elektrobicykle pre dospelých vybavené Lionovou batériou, ktorá je najčastejšie umiestnená na ráme kolesa.
- Rámová batéria – batéria na ráme nenarúša ťažisko bicykle. Detské elektrobicykle mávajú veľmi často batériu na ráme, ktorú budete môcť zložiť a nabíjať doma. Iba niektoré väčšie bicykle sú vybavené integrovanou batériou, ktorá je pevnou súčasťou kolesa.
Životnosť batérie sa pohybuje v rozmedzí 500 – 800 opätovných nabití. Aby batéria dlho vydržala, je nutné sa o ňu správne starať. Batériám všeobecne nevyhovuje nízka teplota, skladovať by ste ju mali v teple a suchu. Oveľa jednoduchšie to bude v prípade elektrobicyklov, ktoré umožňujú batériu vybrať. Pravidelne dobíjať by ste mali aj nepoužívanú batériu. Opätovné nabitie je žiaduce vo chvíli, keď jej kapacita klesne pod 50 %.
Dojazd
Dojazd je parameter, ktorý je veľmi dôležitý pri výbere akéhokoľvek elektrobicykla. Dojazd detských elektrobicyklov býva najčastejšie v rozmedzí 100 – 120 km. Uvedenú informáciu od výrobcu však berte s rezervou. Uvádzaný dojazd je meraný za ideálnych podmienok. Ak bude dieťa častejšie využívať asistenciu motora, bude sa pohybovať v kopcovitom teréne alebo pôjde v chladnejšom počasí, bude dojazd o niečo menší. Na dojazd má vplyv aj hmotnosť jazdca.
Spôsob ovládania
Detský elektrobicykel je vybavený niekoľkými typmi ovládačov. Spôsob ovládania súvisí s komfortom používania aj s obstarávacou cenou. Jednotlivé elektrobicykle ponúkajú niekoľko rôznych módov pripomôcť. Obvykle sa jedná o mód Turbo, Eco a niekoľko ďalších. Pri najdrahších kolesách je možné mieru prípomoci nastaviť podľa vlastných požiadaviek.
Detské bicykle nebývajú tak vybavené ako bicykle pre dospelých, obvykle budete voliť medzi LED a LCD displejom. Možnosť využívať smart systémy je v tomto prípade skôr vzácnosťou.
- LED displej – jedná sa o základný a najlacnejší variant. Displej vie bicykel zapnúť aj vypnúť, nastaviť môžete stupeň pripomoci a pomocou displeja je možné ovládať aj svetlá. Na displeji by sa mal zobrazovať stav batérie.
- LCD displej – drahšie a prepracovanejšie sú LCD displeje. Tieto displeje už fungujú prakticky rovnako ako cyklopočítače a zobrazujú aj rôzne informácie týkajúce sa rýchlosti, najazdených kilometrov atď. Aj tu môžete pochopiteľne nastaviť stupeň prípomoci.
- Smart systém – bicykel je možné spárovať s mobilným telefónom a využívať mnoho ďalších praktických funkcií. Často nechýbajú ani rôzne tréningové módy a funkcie GPS.
Značka
Detský elektrobicykel je na trhu zatiaľ zastúpený v pomerne malom počte. Vyberať môžete medzi bicyklami značiek Crussis, Apache, Haibike, Lovelec alebo Woom. Toho správneho výrobcu vyberajte aj podľa dostupnosti autorizovaného servisu a možnosti nákupu náhradných dielov či rôzneho príslušenstva.
Cena
Kvalitné detské elektrobicykel predstavuje pomerne veľkú investíciu. Nevýhodou bicyklov pre deti je skutočnosť, že z neho po nejakej dobe vyrastú a nezostane vám nič iné ako potomkovi zaobstarať väčšie bicykel. Napriek tomu sa však neoplatí vsádzať na lacné modely menej známych výrobcov.
Dôležitejšie ako financie by mala byť bezpečnosť vášho dieťaťa. Cena detských elektrobicyklov sa pohybuje v rozmedzí 1 279 – 2 557 eur. Lacnejšie kolesá sú vybavené odnímateľnou batériou a zadným motorom. Drahšie naopak mávajú batériu integrovanú, motor je umiestnený v strede.
Otázky a odpovede
Je vhodné zaobstarať dieťaťu elektrobicykel?
Táto otázka rozdeľuje národ na dva tábory. Zatiaľ čo jedni zastávajú názor, že dieťa by malo jazdiť na klasickom bicykli, iní nevidia na obstaraní elektrobicykla nič zlé.
Ak kupujete bicykel dieťaťu, ktoré jazdí iba pre svoju vlastnú potrebu, bude určite vhodnejší nákup klasického bicykla. Ak je vaša rodina aktívna a bežne využíva na presun elektrobicykel, bude vhodné, zaobstarať ho aj dieťaťu. Vďaka elektrickému pohonu bude dieťa schopné ušľapať ľahšie aj náročnú trasu a vaše vychádzky môžu byť dlhšie aj náročnejšie.
Z čoho je detský elektrobicykel vyrobený?
Na výrobu detských elektrobicyklov sa používa v drvivej väčšine hliník. Tento materiál je dostatočne odolný a jeho výhodou je aj nižšia hmotnosť. Hliník sa používa aj na výrobu väčšiny elektrobicyklov pre dospelých, iba tie najkvatlitnejšie kolesá majú rám karbónový. Výhodou hliníka je aj prijateľná obstarávacia cena.
Na čo nezabudnúť?
Pred každou vychádzkou skontrolujte stav batérie aj celkový stav bicykla. Na bicykel by zo zákona malo dieťa zasadnúť iba s ochrannou prilbou. Elektrobicykle pre deti mávajú rámovú batériu. Vďaka tomu nebudete môcť na rám umiestniť držiak na fľašu. Vyriešiť tak budete musieť aj pitný režim dieťaťa.
Záver
Detský elektrobicykel sa na slovenský trh dostáva veľmi pozvoľna. V súčasnosti nie je ponuka nijaká veľká, dá sa však predpokladať, že v ďalších rokoch bude výber oveľa väčší. Dnešné elektrobicykle je možné zaobstarať deťom vo veku od 6 – 7 rokov, ktoré dorástli do výšky cca 120 cm.
Poslúžiť potom môžu do doby, kedy sa výška jazdca dostane na 150 cm. Tu je už možné prejsť na prvé elektrobicykle pre dospelých. Deťom je možné kúpiť iba jeden variant elektrobicykla.
Ide o horský bicykel, ktorý môžete využiť v rôzne náročnom teréne. Spôsob použitia v tomto prípade určuje predovšetkým uloženie motora. Do mierneho terénu sa viac hodí bicykel s motorom v zadnom náboji. Náročnejší terén dieťa zvládne na elektrobicykli s motorom v strede šliapania.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?