Raclette grily

Raclette gril patrí do kategórie elektrických grilov. Tento gril bezpečne spoznáte podľa jeho špecifickej konštrukcie. Tieto grily sa skladajú z dvoch poschodí, pričom každé poschodie využijete na trochu inú prípravu pokrmov. Na hornej doske môžete klasicky grilovať, spodné poschodie obsahuje panvičky, ktoré sú určené na zapekanie. Vďaka tomu môžete gril využiť na prípravu hlavného pokrmu aj prílohy.

Označenie raclette pochádza z názvu švajčiarskeho zrejúceho syra, ktorý sa rozohrieva na ohni a konzumuje spoločne so zemiakmi alebo inou prílohou. Raclette gril je vyrobený tak, aby vám umožnil túto obľúbenú švajčiarsku pochúťku pripraviť.

Tí, ktorí sa rozhodli elektrický raclette gril zaobstarať, by mali pri jeho výbere prihliadnuť na niekoľko rôznych parametrov. Medzi tie najdôležitejšie patrí príkon, veľkosť grilu, prevedenie a materiál grilovacej plochy. O užívateľský komfort sa postará predovšetkým termostat a podsvietený teplomer, ktorý bude zobrazovať aktuálnu teplotu. Na kvalitu grilu má potom vplyv najmä kvalitný výrobca.

Porovnať ceny grilov

Konštrukcia

Raclette grily sú k dostaniu v mnohých prevedeniach. Kúpiť môžete gril hranatý, oválny aj okrúhly. Jednotlivé grily sa potom líšia svojou veľkosťou. Správnu veľkosť vyberajte s ohľadom na počet osôb, pre ktoré budete pokrmy pravidelne pripravovať.

Raclette grily ponúka na prípravu pokrmov hneď dve poschodia:

Horná grilovacia doska

Na grilovacej doske je možné grilovať mäso, ryby, zeleninu i ovocie. Raclette grily môžu mať jednotnú alebo kombinovanú grilovaciu plochu.

  • Hladká doska – na hladkej ploche ľahko opečiete menšie kúsky mäsa, zeleniny a ovocia. Vhodná je aj na prípravu rýb, ale poslúži aj pri príprave vajec, omeliet, lievancov a ďalších pokrmov. Hladký plocha by mala byť vyrobená z nepriľnavého materiálu, ktorý vám umožní zdravšiu prípravu a bude sa jednoducho udržiavať.
  • Rebrovaná doska – je ideálna pri príprave steakov a iných mäsitých pokrmov. Na rebrovanej ploche môžete tiež pripravovať zeleninu, ktorá sa nebude dusiť vo vlastnej šťave, ale iba stále opekať. Rebrovaný povrch navyše zanechá na pripravovaných pokrmoch typickú mriežku.
  • Rošt – klasikou je rošt, ktorý umožňuje pripravovať mäso, ryby, hydinu, hamburgery aj väčšie kusy zeleniny.

Panvičky

Sú umiestnené pod vykurovacou špirálou a lemujú obvod grilu. Pôsobenie žiaru vám umožňuje na panvičke zapekať syr aj iné suroviny. Počet panvičiek sa líši v závislosti od veľkosti grilu.

Príkon

Pri každom elektrickom spotrebiči by vás mal zaujímať príkon. Príkon určuje, ako rýchlo bude gril pripravený na použitie a ovplyvňuje samotnú dĺžku prípravy pokrmov. Pri týchto stolných griloch sa príkon najčastejšie pohybuje v rozmedzí 1 200 – 1 900 W. Naraziť môžete aj na menej alebo naopak viac výkonné grily.

Materiál

Kvalitu grilu určuje najmä kvalita grilovacej plochy. Na výrobu sa používajú rôzne materiály.

  • Liatina – materiál rovnomerne rozvádza teplo, ktoré potom môžu udržať po celý čas grilovania.
  • Mramor/prírodný kameň – jedná sa o materiály, ktoré budete musieť dlhší čas nahrievať. Po nahriatí však veľmi ľahko požadovanú teplotu udrží, čo oceníte najmä pri príprave mäsa. Aj tieto materiály vám umožnia pripravovať pokrmy bez tuku.
  • Kameň – je prírodný materiál, ktorý ocenia priaznivci zdravého grilovania.
  • Teflón – je nepriľnavý materiál, ktorý je však náchylnejší na poškriabanie.
  • Keramika – jedná sa o univerzálny materiál, ktorý je vhodný na prípravu akéhokoľvek pokrmu. Keramická plocha vám umožní pokrmy pripravovať bez tuku a báť sa nemusíte ani zložitej údržby.
  • Terakota – je veľmi odolný materiál, ktorý vám umožňuje suroviny krájať priamo na doske. Pred umiestnením surovín sa odporúča potrieť dosku olejom.

Funkcie a možnosti

Rakletovače bývajú vybavené niekoľkými funkciami, ktoré vám ich používanie ešte viac uľahčia.

  • Regulácia teploty – každý gril by vám mal v určitom rozsahu umožniť regulovať teplotu. Každý pokrm totiž vyžaduje prípravu pri inej teplote. Grily môžu mať reguláciu plynulú alebo krokovú, to čo vám gril umožní, určuje spravidla obstarávacia cena.
  • Kombinovaná grilovacia plocha – umožní vám pripravovať viac rôznych pokrmov zároveň.
  • Nepriľnavý povrch – je typický pre každý kvalitný gril. Vďaka nepriľnavému povrchu sa vyhnete pripaľovaniu a uľahčíte si údržbu grilu.
  • Indikácia – upozorní vás na zapnutý a nahriaty gril.
  • Podsvietenie – zobrazuje aktuálnu teplotu grilu.
  • Fondue – niektoré grily disponujú príslušenstvom, vďaka ktorému môžete gril využiť aj na prípravu obľúbeného fondue.
  • Kábel – zamerať by ste sa mali na potrebnú dĺžku prívodného kábla. V prípade niektorých grilov môžete prívodný kábel odňať.
  • Pogumované nožičky – zaistia väčšiu stabilitu a tým aj bezpečnejšie používanie grilu.
  • Tepelne izolovaná rukoväť – zvýši bezpečnosť pri používaní grilu.

Značka

Raclette gril na trh dodávajú poprední výrobcovia kuchynských spotrebičov. Medzi vysoko kvalitné patria grily Klarstein, Clatronic, Sencor, Solis. Rakletový gril kúpite aj od značky Domo, Princess, KELA alebo Solis.

Cena

Obstarávacia cena sa odvíja predovšetkým od veľkosti grilu. Najmenšie grily vybavené 4 panvičkami a menšou grilovacou plochou, môžete zaobstarať za cenu nižšiu ako 64 eur. Tieto malé grily uspokoja nároky 2 osôb. Do početnejšej rodiny budú vhodnejšie väčšie grily so 6 – 8 panvičkami a väčšou plochou na grilovanie.

Ich cena začína na 70 eur a šplhať môže k 86 eur. Za raclette gril v prémiovej kvalite môžete zaplatiť 86 – 214 eur. Súčasťou grilov môže byť bohaté príslušenstvo v podobe mištičiek či nástrojov vhodných na prípravu pokrmov.

Porovnať ceny grilov

Otázky a odpovede

Kde je možné raclette gril používať?

Rakletovač je jedným z typov stolných elektrických grilov. Pri príprave pokrmov nevzniká dym, čo vám umožní grilovať prakticky kdekoľvek. Grilovať sa dá nielen na záhrade, ale aj v interiéri či na balkóne. Vďaka tomu môžete gril využívať celoročne.

Aká zložitá je údržba grilu?

Čistenie grilu je vďaka odnímateľným grilovacím doskám jednoduché. Jednotlivé časti grilu umyjete klasicky v dreze, v niektorých prípadoch môžete využívať umývačku riadu. Ani čistenie panvičiek nie je vďaka nepriľnavému povrchu nijako zložité.

Je súčasťou grilu nejaké príslušenstvo?

Neoddeliteľnou súčasťou grilu sú panvičky trojuholníkového alebo štvorcového tvaru. Vo väčšine prípadov budete mať k dispozícii 4 – 8 panvičiek. K dispozícii môžete mať aj niekoľko receptov, ktoré využijete pri zoznamovaní sa s grilom. Prikúpiť potom môžete špeciálne grilovacie nástroje. Odporúča sa siahnuť po drevených pomôckach, pri ktorých nehrozí nebezpečenstvo poškriabania.

Záver

Raclette gril je pomerne špecifický typ elektrického grilu. Poznať ho môžete podľa dvojposchodovej konštrukcie s grilovacou plochou a panvičkami. Správny typ grilu vyberajte podľa veľkosti, materiálu a prevedenia grilovacej plochy.

Správny gril by mal byť vybavený reguláciou teploty a nepriľnavým povrchom. Raclette grily využijete pri príprave mnohých pokrmov, inšpiráciu môžete čerpať nielen z internetu, ale zakúpiť môžete aj kuchárku v tlačenej podobe. V niektorých prípadoch je niekoľko najobľúbenejších receptov priamo súčasťou grilu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo