Ako vyčistiť škáry v kúpeľni?

Kúpeľňa je jedna z najdôležitejších miestností vo vašom domove, pretože v nej človek strávi veľa času relaxáciou a starostlivosťou o osobnú hygienu. Aby ste z času stráveného v kúpeľni mali ten najlepší pocit, je nutné kúpeľňu udržiavať čistú. Okrem iného čistenia v kúpeľni je nevyhnutné pravidelne čistiť škáry medzi dlaždičkami. V dnešnom článku vám ponúkneme pár tipov, s ktorými vám pôjde čistenie škár ľahko.

Prečo čistiť škáry v kúpeľni?

Pri sprchovaní sa v škárach usadzuje voda, zvyšky mydla a čistiacich prostriedkov, prach a ďalšie nečistoty. Tieto usadeniny po nejakej dobe nielenže spôsobujú nepekné sfarbenie, tvoria vodný kameň, ale taktiež vytvárajú dokonalé prostredie pre vznik plesní. Plesne sa môžu rozmnožovať a rozširovať po celej kúpeľni, kde môžu spôsobovať ďalšie problémy. Preto je dobré škáry pravidelne a dôkladne čistiť, aby ste predišli problémom so vzniknutou plesňou a zachovali dobré hygienické podmienky.

Čistenie prírodnou cestou

Kvôli čisteniu škár nemusíte nutne bežať do najbližšej drogérie. Na bežné upratovanie by vám malo stačiť pár vecí, ktoré nájdete doma. Ide o citrón, sódu, paru, ocot a zubnú pastu.

Čistenie octom a jedlou sódou

Ocot a jedlá sóda sú dva osvedčenia pomocníci, ktorí vám dokážu pomôcť s akoukoľvek nečistotou v domácnosti. Zmiešajte ocot so sódou v takom množstve, aby vám vznikla kašovitá hmota. Túto kašičku stačí naniesť medzi dlaždice – k tomu sa vám bude hodiť napríklad stará zubná kefka – a nechajte pôsobiť niekoľko desiatok minút. Potom stačí len vydrhnúť hubkou alebo utrieť jemnou handričkou. Vôbec sa nebojte octového zápachu, po zaschnutí ocot príde o svoj špecifický odér.

Kyselina citrónová a jedlá sóda

Pokiaľ doma nenájdete ocot, možno budete mať po ruke citrón. Kyselina citrónová, ktorú nájdete v citrónovej šťave, je známa svojimi čistiacimi a bieliacimi účinkami. Vytlačenú šťavu zmiešajte s jedlou sódou tak, aby vám vznikla hustá pasta. Pokiaľ je pasta príliš hustá alebo nemáte dostatok kyseliny citrónovej, môžete primiešať trochu horúcej vody. Pastu nanesiete do škár, necháte pôsobiť aspoň pol hodiny, a potom vydrhnete hubkou.

Parné čističe

Jednoduchým a rýchlym spôsobom údržby škár je parný čistič. Vysoká teplota pary totiž dokáže odstrániť nečistoty a povrch vydezinfikovať. Poradí si aj s vodným kameňom alebo začínajúcou plesňou. Okrem iného je parný čistič veľmi šetrný, takže sa nemusíte báť poškodenia škárového materiálu. Len pozor na drevený nábytok, teplá para by drevo mohla narušiť.

Čistenie zubnou pastou

Skvelým tipom je čistenie zubnou pastou. Tá obsahuje také látky, ktoré okrem zubov dokážu vybieliť aj škárový materiál. Okrem toho sa v zubnej paste vyskytujú malé kryštáliky, s ktorými nečistotu ľahko vydrhnete. Mentol obsiahnutý v zubnej paste vám tiež príjemne rozvonia kúpeľňu. Stačí vám k tomu najlacnejšia zubná pasta, ktorú zoženiete.

Špeciálne prostriedky a čističe

Pokiaľ vyššie spomínané tipy nezabrali, bude potrebné kúpiť špeciálne chemické prípravky, väčšinou na báze chlóru, ktoré majú schopnosť nielen zabíjať plesne, ale tiež vybieliť nevzhľadné miesta.

S ich pomocou sa jednoducho zbavíte aj tej najusadenejšej špiny, ale bývajú drahšie, majú negatívny dopad na životné prostredie a tiež môžu mať nepríjemný zápach. Pokiaľ sa to dá, je oveľa lepšie vyskúšať domáce metódy. Avšak, ponúkame vám tipy na chemické čističe. Pri ich aplikácii odporúčame používať ochranné rukavice.

Tekutý piesok

Najbežnejším čistiacim prostriedkom na čistenie škár je tekutý piesok. Malé zrniečka mechanický pôsobia na špinu, a prakticky ju „vydrhnú“. Čistiaci piesok naneste na škáry a nechajte pár minút pôsobiť, potom použite hubku alebo kefu a vydrhnite. Príliš ale netlačte, aby ste nepoškriabali dlaždice. Potom stačí dlažbu opláchnuť vodou. Medzi najznámejšie značky patria: Cif, Jeleň.

Čistiace prostriedky do kúpeľne

Na trhu nájdete aj špeciálne čistiace prostriedky určené na kúpeľňu, alebo priamo na škáry a dlaždice. Účinne bojujú s nečistotami a vodným kameňom. Predávajú sa väčšinou vo forme spreja na ľahkú aplikáciu. Ide o značky ako HG, Fixinela, Domestos. Stačí pár postrekov na dlažbu, nechať chvíľku pôsobiť a opláchnuť.

Savo proti plesniam

Savo proti plesniam funguje na báze aktívneho chlóru, ktorý povrch vybieli a vydezinfikuje. Odstraňuje rôzne vírusy, kvasinky, baktérie a plesne. Nájdete ho snáď v každej drogérii, je ľahké na aplikáciu a účinné. Je ale veľmi silné, a preto si pred používaním nezabudnite naniesť ochranné rukavice. Je dobré ho použiť, pokiaľ v kúpeľni už nájdete znaky rozšírenej plesne, ale pre bežnú údržbu vám budú stačiť ostatné metódy.


Zdroj: www.sanitino.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo