Soundbary

Chcete zažiť pri sledovaní filmov podobnú atmosféru ako tú, ktorú poznáte z kina? Čo všetko preto musíte zaobstarať? Ako prvá nesmie samozrejme chýbať televízia, ktorá vám poskytne skvelý obraz. Tým druhým, čo robí zo sledovania filmov dokonalý zážitok je zvuk.

Na ďalších riadkoch sa na zvuk zameriame, a to konkrétne na priestorový zvuk, ktorý vás pri sledovaní televízie doslova vtiahne do deja. Predstavíme si soundbar, ktorý vám tento zvuk poskytne, bez zbytočných drôtov, bez nutnosti čokoľvek zložito montovať a bez vŕtania reproduktorov do stien.

Porovnať ceny Soundbar

Čo je sounbar?

Soundbar v preklade znamená zvuková tyčinka. Tento typ zvukového systému kombinuje zosilňovač a reproduktory do podlhovastej lišty. Zapojenie soundbaru býva veľmi jednoduché, väčšinou za použitia dvoch káblov, jedného do zdroja, druhého do televízie.

Výhodou soundbaru je elegantný dizajn a kompaktné rozmery. Možno ho umiestniť prakticky kamkoľvek, na poličku, stolík alebo napríklad priamo na stenu. Toto riešenie je praktické najmä v malých bytoch, kde nie je veľa miesta na stĺpové alebo regálové reproduktory. Soundbary sú aj veľmi jednoduché na nastavenie a nemusíte riešiť ani veľké množstvo káblov.

Prečo nestačí zaobstarať kvalitný televízor? Možno si poviete, že keď investujete nemalé peniaze do kúpy nového televízora, bude pre vás zbytočné kupovať ešte ďalšiu elektroniku.

V tomto prípade vám ale televízia kvalitný zvuk neponúkne. Na vine je tu stále sa stenčujúce prevedenie, ktoré neumožňuje disponovať veľkými a kvalitnými reproduktormi. Malé reproduktory proste nikdy nemôžu znieť dobre a hlasno zároveň.

Počet kanálov

Na čo by ste sa mali pri výbere soundbaru zamerať? Základným číslom je výkon udávaný vo wattoch. Veľmi zjednodušene sa dá povedať, že je to údaj, ako veľmi to budete doma môcť „rozbaliť“. O samotnej kvalite prevedenia však tento údaj nepovie všetko, veľa totiž záleží, akú veľkú máte izbu.

Pokiaľ má vaša obývacia izba štandardné rozmery, nemusí vás výkon zariadenia príliš zaujímať. Na kvalitu zvuku a jeho priestorovú simuláciu má vplyv predovšetkým počet kanálov.

Kanál je miesto, z ktorého prúdi zvuk. V podstate je to vlastne reproduktor schovaný v soundbare. SoundBary môžu byť 2 – 7 kanálové. Koľkými kanálmi soundbar disponuje, sa dozviete z popisov na jednotlivých baleniach alebo zo štítka priamo z výrobku.

  • 2.0 – takéto označenie znamená, že zariadenie disponuje iba dvoma prednými kanálmi a jeho súčasťou nie je subwoofer, čo skôr než majiteľa nadchne okolitých susedov.

Takéto soundbary patria k tomu najjednoduchšiemu zariadeniu. Zvuk síce o niečo vylepší, ale ak od výrobku čakáte viac, boli by ste od kúpi takto výkonného výrobku sklamaní.

  • 2.1 – zariadenie disponuje opäť dvoma prednými kanálmi a tiež subwooferom. Takéto zariadenia ponúkajú kvalitný predný priestorový zvuk bez skreslenia a niektoré modely dokážu meniť zvukové režimy podľa toho, čo sa prehráva.
  • 3.0 – opäť máte k dispozícii dva predné kanály, subwoofer a naviac je tu ešte stredný kanál pre lepšiu kvalitu hovoreného slova, čo nadchne najmä športových fanúšikov. Vďaka tomuto kanálu dostanú všetky hovorené komentáre poriadny šmrnc.
  • 5.1 – Päť reproduktorov sa spoločne so subwooferom postará o pohlcujúci zvuk v celom frekvenčnom rozsahu. 3 kanály sa nachádzajú v prednej časti zariadenia a 2 sú umiestnené vzadu.
  • 7.1 – toto zariadenie vám okrem iného ponúkne 3D priestorový zvuk, ale vie toho samozrejme oveľa viac. K dispozícii tu máte 7 kanálov, z ktorých sú 4 špeciálne surround kanály a sú umiestnené po dvojiciach vpredu a vzadu. Ostatné 3 kanály sú štandardné, 1 je umiestnený vpredu a 2 vzadu.

Subwoofer

Soundbar bez tohto prídavného zariadenia vám vždy poskytne iba plochý zvuk bez hĺbky. Subwoofer sa stará predovšetkým o basy, teda o ten dunivý efekt a tým lepšie zvukový zážitok, ktorý môžete zažiť napríklad na koncertoch, kedy vnímate hudbu nielen ušami, ale zvuk cítite doslova v celom tele.

Takýto zvuk však ponúka len soundbar, ktorého súčasťou je subwoofer. Práve basy sa postarajú o intenzívny zážitok a kvalitný subwoofer dokáže zvuk pozdvihnúť do oveľa vyššej dimenzie.

Subwoofer môže byť súčasťou soundbaru a vy tak máte iba jeden prístroj. Táto skutočnosť je príjemná, ale v tomto prípade nedosiahnete tak kvalitného zvuku ako v prípade, keď si zaobstaráte samostatný subwoofer.

Vstupy a výstupy

Dôležitou vecou je možnosť pripojenia. Samozrejmosťou je napájací kábel a kábel vedúci k televízii. Predtým sa tieto zariadenia pripájali pomocou optického kábla. Dnešné výrobky majú však vstup pre HDMI pripojenie, ktoré je modernejšie a umožňuje prenášať aj viackanálový zvuk vo vyššej kvalite.

Ďalej potom máte k dispozícii aj ďalšie výstupy, ktoré vám umožňujú pripojiť aj ďalšiu elektroniku. Jednotlivé modely sa v množstve týchto vstupov líšia. Je to dané najmä ich cenou. Preto pri nákupe zvážte, čo od zariadení očakávate a naopak, či máte pre všetky vstupy využitie.

Jednotlivé typy ponúkajú možnosti ako HDMI, digitálny optický výstup, USB port, slúchadlový výstup, audio vstup a ďalšie.

Dôležitou vecou je možnosť pripojenia k internetu. Tieto zariadenia môžete pripojiť cez WiFi alebo Bluetooth. To znamená, že si môžete prehrávať tiež videá z mobilných telefónov, tabletu alebo počítača. Možnosť bezdrôtového pripojenia cez Bluetooth ponúkajú aj tie najlacnejšie modely a umožňujú vám tak prehrávať videá z kanálov ako YouTube alebo Spofity.

  • USB – pomocou tohto vstupu môžete pripojiť ďalšie pamäťové médiá ako flash disk alebo pevný disk
  • 3,5mm – slúži na pripojenie slúchadiel

Funkcia

Soundbar disponuje aj niekoľkými funkciami, menovať môžeme napríklad:

Diaľkový ovládač

Patrí k základnému vybaveniu. Túto elektroniku však môžete vo väčšine prípadov ovládať aj pomocou mobilného telefónu a to cez Bluetooth alebo WiFi.

NFC

Je bezdrôtová technológia, ktorá funguje na malú vzdialenosť. Môžete ju využívať aj pri bezkontaktnom platení. V tomto prípade slúži k rýchlemu spárovaniu s iným zariadením.

FM Tuner

Vďaka tejto funkcii môžete soundbar využívať tiež pri počúvaní rádia.

Podpora MP3

Umožňuje prehrávanie hudby napríklad z flash disku alebo pamäťovej karty.

Multiroom

Funkcia, ktorá vám umožní bezdrôtovo prepájať reproduktory cez WiFi

Nočný režim

Môžete ho nájsť pod skratkou DRC. Jedná sa o utlmenie zvuku, kedy je tento zvuk menej počuť do diaľky. Vďaka tejto funkcii nebude vaše sledovanie televízie toľko rušiť ostatných členov rodiny alebo susedov.

Značka

Víziou spoločnosti LG je zaujať vedúce postavenie na trhu a čo sa týka soundbaru, tak sa jej to aj darí. Výrobky tejto značky zaujmú v obľúbenosti popredné miesta. Rovnako dobre si vedú aj výrobky nesúce označenie Samsung, ktorý je jednou z najdynamickejšie rastúcou značkou na svete.

Samsung ponúka špičkové výrobky a umiestnil sa medzi 10 najlepšími značkami v oblasti elektroniky. Popredné miesta v rebríčku obľúbenosti zaujímajú výrobky Panasonic, Yamaha, JBL, Phillips, LG a ďalšie.

Cena

U tohto zariadenia hrá cena podstatnú úlohu a ako u väčšiny výrobkov tu platí, že čím je cena vyššia, tým viac toho jednotlivé modely ponúkajú. Tie najjednoduchšie soundbary kúpite už za necelých 80 EUR. Najdrahšie vás potom vyjdú aj na 1180 EUR.

U soundbaru budete veľmi obmedzovaní aj tým, kde sa nachádza váš domov. Tí, ktorí majú to šťastie, že majú vlastný dom, si budú môcť dovoliť viac, než užívatelia bývajúci v byte, ktorých od ďalších obyvateľov delí iba tenká stena bytového jadra.

Porovnať ceny Soundbar

Otázky a odpovede

Ako vylepšiť zvuk SoundBar?

Podobne ako u klasických reproduktorov, tak i výrobcovia jednotlivých soundbarov používajú svoje vlastné technológie, meniče a iné, vďaka ktorým sa od seba tieto výrobky líšia. Ak ale chcete naozaj kvalitný zvuk, mal by súčasťou soundbaru byť aj subwoofer, ktorý vám poskytne priestorový zvuk.

Uspokojí soundbar aj náročných užívateľov?

Kvalitný soundbar doplnený o subwoofer náročného poslucháča určite neurazí. Na druhú stranu však toto zariadenie nepatrí k tým najlepším.

Ak sa radíte v prvom rade k milovníkom hudby, bude vám viac vyhovovať skôr klasické stereo so zosilňovačom doplnené napríklad o CD prehrávač. SoundBar sa viac hodí pre filmových fanúšikov.

Ako je to s kabelážou?

Soundbary sú uvádzané ako jednoduché bezdrôtové zariadenia, čo ale nie je tak úplne pravda. Soundbar budete vždy pripájať pomocou kábla k televízii, DVD prehrávaču alebo inému podobnému zariadeniu. Bezdrôtovo medzi sebou komunikujú soundbar a subwoofer a rovnako tak môžete zariadenia bezdrôtovo ovládať pomocou aplikácie z mobilu.

Ďalej musíte myslieť na to, že soundbar je samostatné zariadenie a pre svoj chod potrebuje elektrickú energiu, čo znamená ďalší kábel, ktorý je nutné zapojiť do siete.

Na koľko vyjde kvalitný soundbar?

Kvalitný soundbar vás vyjde na cca 5 alebo 6 tisíc. Jedná sa o malý hranol, ktorý je náhradou za plochý zvuk, ktorý vám poskytne televízia. Naozaj kvalitný výrobok vás vyjde na 15 a viac tisíc korún. Tieto modely už majú zabudovaný subwoofer.

Záver

Na záver je potrebné poukázať na to, že ani ten najlepší soundbar sa nevyrovná domácemu kinu, ktoré sa skladá z niekoľkých samostatných reproduktorov, ktoré môžete umiestniť kamkoľvek do miestnosti a tým vytvoriť naozaj kvalitný priestorový zvuk. Na druhej strane vám však poskytne omnoho kvalitnejší zvuk ako samotná televízia.

Aj jednoduché zariadenie vylepší zvuk a tým aj skvalitní zážitok pri sledovaní obľúbených programov. Kvalitné výrobky s niekoľkými reproduktormi sa domácemu kinu takmer priblížia a potešia tak aj náročnejších užívateľov. Ak teda patríte predovšetkým medzi milovníkov filmov, bude pre vás kvalitný soundbar určite dobrou voľbou.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.mall.sk, www.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

1 Comment
  1. Nedávno som si kúpila tento modelod značky Samsung HW-Q60. A celá moja rodina je spokojná s týmto produktom.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo