Rolety

Tienením interiéru vyrieši nežiaduci slnečný svit, ale poskytne vám aj potrebné súkromie. Na tienenie môžete použiť tradičné závesy, overené žalúzie alebo moderné rolety. Rolety budete môcť inštalovať na vonkajšiu aj vnútornú stranu okna. Zatiaľ čo vnútorné rolety sú väčšinou látkové, ich inštalácia je jednoduchá a cena veľmi prijateľná, vonkajšie hliníkové rolety už oveľa nákladnejšie.

Interiérové rolety slúžia na zatemnenie, predokenné rolety majú množstvo ďalších funkcií. Pred výberom si tak ujasnite, na aké miesto budete chcieť rolety inštalovať. Zvoliť musíte správny rozmer, vybrať farbu, typ rolety, spôsob ovládania a správneho výrobcu.

Porovnať ceny roliet

Typy

Rolety sa delia na interiérové a predokenné. Každý typ potom ponúka niekoľko rôznych výrobkov. V prvom rade je vhodné sa s každým z nich zoznámiť a spoznať ich výhody a nevýhody.

Interiérové

Interiérové rolety sú oveľa lacnejšie, jednoduchšie, inštaláciu zvládnete svojpomocne behom chvíle. Vyberať môžete z nasledujúcich možností.

  • Klasické – jednoduché látkové rolety, ktorých konštrukcia je vyrobená z kovu alebo plastu a pri výbere vás tak bude zaujímať iba typ látky. K dispozícii máte tieniace aj zatemňovacie látky a samotnú roletu budete môcť pripevniť na stenu alebo strop.
  • Rolety deň a noc – rolety sú známe aj pod označením Duo rolety, poprípade Rolety zebra. Tieto rolety sú na trhu pomerne krátku dobu a majú svoje špecifiká. Roleta je vyrobená z dvoch rôznych typov látok, a roletu môžete použiť na čiastočné aj úplné zatienenie. Okrem tejto funkčnosti vyzerajú rolety aj veľmi pekne.
  • Rolety bez vŕtania – ideálne riešenie pre obyvateľov nájomných bytov aj tých, ktorí nechcú pri inštalácii vŕtať do steny. Zatiaľ čo v prípade predošlých typov sa pri montáži nezaobídete bez vŕtačky, v prípade týchto roliet sa o rýchlu a jednoduchú inštaláciu postarajú držiačky, ktoré sa umiestňujú na rám okna. Tieto rolety je možné použiť v prípade plastových, drevených alebo EURO oknách. Neodporúčajú sa naopak v prípade hliníkových okien.
  • Rímske rolety – tieto rolety sa nenavíja rovnako ako predchádzajúce typy. Pri vyťahovaní sa skladajú a to smerom nahor. Rolety môžete ovládať ručne pomocou retiazkového mechanizmu, ale zvoliť môžete aj diaľkovo ovládané rolety. Rolety sú ku konštrukcii prichytené pomocou suchého zipsu, dajú sa tak jednoducho zložiť a vyprať.

Exteriérové

Vonkajšie rolety vás ochránia nielen cez slnkom, ale vďaka nim bude v miestnostiach v letných mesiacoch nižšia teplota. Rolety sa starajú aj o úsporu energie, ochránia vás veľmi dobre pred pohľadmi zvonku aj zlodeji. V základnom prevedení sú schopné zatieniť plochu o veľkosti zhruba 6 m2 plochy, pri 3 metrovej šírke.

V prípade, keď budete chcieť zatieniť väčšiu plochu, je nutné použiť silnejšie lamely, ktoré sú vyplnené tvrdšou penou. Potom môžete rolety používať v 4 metrovej šírke a zatienite plochu okolo 9 m2. Extrudované lamely sú určené skôr pre verejné priestory, tieto rolety sa používajú aj ako spoľahlivá ochrana pred zlodejmi.

Rolety

Predokenné rolety sa skladajú z hliníkových lamiel, ktoré sa do seba spájajú zámkom. Okno zatieňujú tak, že schádzajú zhora nadol a zatieňujú tak celý otvor. Vonkajšie rolety tvorí schránka z hliníkového plechu, do ktorej sa rolety zasúvajú. Ďalšiu časť tvoria hliníkové lamely, ktoré sú vyplnené polyuretánovou penou.

Pena sa stará o potrebnú stabilitu lamiel. Koncová lamela je na rozdiel od ostatných hrubostenná av dolnej časti je opatrená tesniacou gumou. A chýbať nesmú ani extrudované a hrubostenné vodiace lišty. Aj tu nechýba tesniaca guma, ktorá sa postará o dokonalé tesnenie.

  • Panorama lamely – Panorama rolety simulujú vyklopenie lamely. V momente, keď roleta zíde až dole k parapetu, dôjde k vyklopeniu prednej časti lamiel. V tomto prípade sa totiž lamely skladajú z 2 polovíc. Rolety plnia funkciu rolety aj žalúzie. Kúpiť potom môžete aj rolety doplnené o ochrannú sieť proti hmyzu.
  • Presvetľovacie lamely – medzi jednotlivými lamelami sa nachádza polykarbonát. Kým roleta zíde, až k parapetu zostáva čiastočne otvorená av miestnosti tak nie je úplná tma. V prípade, keď necháte roletu dôjsť až k parapetu, zavrie sa roleta rovnako ako klasická roleta av miestnosti bude úplná tma.

Žalúzie

Vonkajšie žalúzie sú opäť zložené z lamiel, avšak spojené sú akýmsi rebríčkom. Oproti roletám môžete žalúzie jednotlivo naklápať. Žalúzie sú zložené z hliníkovej schránky, jednotlivých lamiel, pevnejšej koncovej lamely a vodiacej lišty.

U žalúzií môžete vyberať tvar lamiel, inštalácia je podobná ako v prípade predokenných roliet. Inštalovať ich môžete dodatočne nad okno, alebo priamo pod omietku. Druhý spôsob však vyžaduje stavebné úpravy a so žalúziami by ste mali počítať už počas stavby domu.

Materiál

Interiérové rolety sa v závislosti od materiálu delia na plastové a kovové.

  • Plast – konštrukcia aj retiazka roliet je vyrobená z tvrdeného plastu v bielej farbe. Plastové rolety splnia nároky menej náročných užívateľov. Plast sa vyznačuje kratšou životnosťou, počítať tak musíte s jeho výmenou. Výhodou je nižšia obstarávacia cena.
  • Kovové – o modernejší vzhľad sa postará kovové telo i retiazka. Kov je často upravený do metalického vzhľadu, roleta je vhodná najmä do moderných domácností a jej prednosťou je dlhšia životnosť. Počítať však musíte s vyššou obstarávacou cenou.

Látka

Neoddeliteľnou súčasťou rolety je látka, ktorá vás bude pravdepodobne zaujímať najviac. Na výber máte z niekoľkých možností.

Látkové

Vo väčšom množstve sú na trhu zastúpené látkové rolety. Látkové rolety majú mnoho predností napríklad vyššiu odolnosť voči slnku, pomalšie vyblednutie látky alebo jednoduchšiu údržbu. K dispozícii máte aj niekoľko druhov látky.

  • Tieniace – jemnejšie tieniace látky prepustia do miestnosti menšie množstvo svetla. Tieniaca látka vám zároveň poskytne potrebné súkromie, do miestnosti nepôjde z vonkajšej strany vidieť.
  • Úplne zatemňujúce – sú ideálne do spální a detských izieb. Pevné látky neprepustia žiadne svetlo.
  • So vzorom – okrem jednofarebných roliet môžete vyberať rolety so vzormi. Aj tu sú zastúpené tieniace a úplne zatemňujúce látky.

Bambusové

Bambusové rolety sú vyrobené z prírodného bambusu, jednotlivé tyče majú trochu odlišnú veľkosť. Vzhľad roliet je prírodný, a vhodné sú do mestských bytov aj na chalupu. Ovládanie je jednoduché a výhodou je aj ľahké čistenie.

Drevené

V menšej miere sú zastúpené aj drevené rolety. Cena týchto roliet je vyššia, v miestnosti však pôsobí veľmi elegantným dojmom. Drevené rolety sú k dostaniu v rôznych odtieňoch, jednoducho ich tak zladíte s rámami okien, podlahou aj nábytkom. Tento materiál nie je vhodný do miestností s vyššou vlhkosťou.

Hliníkové

Používajú sa na výrobu predokenných roliet. Hliník je odolný voči poveternostným vplyvom a väčšia pevnosť lamiel sa stará PUR pena. U hliníkových lamiel môžete počítať s dlhšou životnosťou a dobrou ochranou pred UV žiarením.

Veľkosť

Rolety si budete môcť nechať vyrobiť na zákazku. Objednávku budete môcť vyplniť cez internet v pohodlí domova, je však nutné vyplniť správne potrebné údaje. Tie pochopiteľne musíte poznať aj v prípade, keď budete rolety objednávať priamo v kamennej predajni.

  • Šírka – rozmery šírky sa vždy uvádzajú vrátane profilov, teda vrátane horného držiaka, ktorý je umiestnený na oboch stranách roliet. Ako rozmer sa tak nezadáva iba potrebný rozmer látky.
  • Výška – opäť je potrebné rozmer uvádzať vrátane horného profilu držiaka až po spodnú stranu profilu rolety.

Ovládanie

Interiérové rolety budete ovládať ručne pomocou retiazkového ovládania rovnako ako žalúzie. Pri predokenných roletách môžete zvoliť ručné alebo elektrické ovládanie. Ručné ovládanie sa používa skôr v prípade veľmi malých roliet, na ovládanie väčších roliet sa dnes už štandardne volí elektrické ovládanie.

Pomocou elektrického ovládania budete môcť ovládať všetky rolety zároveň alebo iba niektoré rolety, podľa vašich potrieb. Motor je umiestnený priamo v rolete a vybrať môžete niekoľko spôsobov ovládania:

  • Miestne tlačidlo – s jeho pomocou ovadáte iba jednu roletu. Pri každom okne tak bude musieť byť inštalované jedno tlačidlo. Tento spôsob má svoje výhody, podľa vlastných potrieb môže rolety ovládať každý v jednotlivých miestnostiach. Zasahovať tak nebudete do súkromia starších detí alebo tých, ktorí s vami zdieľajú domácnosť.
  • Diaľkové ovládanie – centrálne ovládanie, ktorým môžete ovládať všetky rolety z jedného miesta.
  • Centrálne ovládanie – umožňuje nastaviť časovač a rolety sa budú ovládať podľa dennej a nočnej doby. Tento spôsob je ideálny najmä v čase, keď netrávite čas doma.

Montáž

Zatiaľ čo montáž interiérových roliet je veľmi jednoduchá a to v prípade vŕtacích aj roliet bez vŕtania, je montáž predokenných roliet predsa len zložitejšia, montáž bude vykonávať odborná firma. Predokenné rolety sa z hľadiska montáže delia na:

  • Rolety pre dodatočnú montáž – najčastejší typ roliet, ktoré poznáte podľa viditeľnej schránky, do ktorej rolety zachádzajú. Vybrať si tu môžete tvar schránky podľa typu stavby aj vlastného uváženia. Napríklad pol okrúhla schránka sa často používa pri drevostavbách.
  • Roleta pod omietku – roleta sa môže schovať do omietky, je však nutné s ňou pri stavbe domu počítať dopredu a nechať nad oknom potrebný priestor. Potrebný servis sa vykonáva servisnou klapkou, ktorá je umiestnená pod schránkou.
  • Montáž s oknom – roleta sa montuje súčasne s oknom.

Značka

Interiérové rolety sú dostupné v mnohých prevedeniach, kúpiť môžete rímske, zatemňujúce, transparentné, zatemňujúce rolety alebo rolety na strešné okná. Na trhu sú zastúpené značkami Velux, KS Handel, Rolmajster, Dekodum, Soluna, Gario a ďalšími. Vonkajšie rolety môžete objednať u vidaXL .

Cena

Vnútornú roletu je možné kúpiť za menej ako 22 eur. Vybrať môžete farbu, funkciu aj veľkosť. Cena roliet, ktoré sa montujú na strešné okná, začína na cca 26 eur. Bambusovú roletu kúpite za cca 43 eur, drevené vyjdú na necelé 86 eur.

Cena predokenných roliet začína na cca 340 eur. Tu vám cenovú ponuku vyčísli firma, u ktorej budete rolety objednávať. V cene môže byť priamo započítaná montáž a mnohí výrobcovia poskytujú na rolety množstevné zľavy.

Porovnať ceny roliet

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi roletou a žalúziou?

Medzi vonkajšími roletami a žalúziami je niekoľko rozdielov, napriek tomu si tieto výrobcovia mnohí pletú, alebo ich považujú za jedno a to isté. Rolety aj žalúzie fungujú na trochu inom princípe a líšia sa aj v poskytovanej ochrane.

Pri oboch výrobkoch je prakticky totožná možnosť znížiť teplotu v miestnosti z letných horúčav a to až o 10 °C. Rolety však poskytujú väčšiu úsporu energie, roleta okenný otvor zatesní v celej šírke. Žalúzie však majú po stranách vodiacej lišty medzeru cca 1 cm, práve tadiaľ bude teplo v malom množstve unikať. Oba výrobky vás ďalej ochránia pred pohľadmi zvonku, alebo možným vlámaním. Aj tu je na tom lepšie roleta, ktorá okno úplne uzavrie.

Rolety sa vyrábajú v rôznych bezpečnostných triedach, pred zlodejmi vás môžu ochrániť až 10 minút a odolajú tlaku až 300 kg pri páčení. Roleta vás spoľahlivo ochráni pred nepriaznivým počasím, zatiahnutá môže byť pri daždi, silnom vetre aj krúpami. Vonkajšie žalúzie by však mali zostať pri tomto počasí vytiahnuté, aby nedošlo k ich poškodeniu. Rolety aj žalúzie vám poskytnú prakticky totožnú ochranu proti hluku, hluk môžu znížiť až o 10dB.

Ako sa o rolety starať?

Na čistenie roliet sa odporúča používať vysávač opatrený malým kefkovým nástavcom. Táto údržba je veľmi jednoduchá av prípade, keď sa budete o rolety starať pravidelne, nemusíte nijako inak čistenie roliet riešiť.

Je možné otvárať okno v prípade, keď použijem rolety bez vŕtania?

Na túto otázku nie je možné jednoznačne odpovedať. Záleží na tom, ako ďaleko od držiaka rolety je umiestnené ostenie alebo špaleta okna. V prípade, keď je špaleta od držiaka príliš blízko, nebude pravdepodobne možné okno úplne otvoriť. Rolety bez vŕtania sa odporúčajú používať iba v prípade, keď budete môcť okno otvoriť aspoň do 90°. Ak túto možnosť nemáte, je lepšie zvoliť klasické vŕtacie rolety.

Záver

Rolety môžete umiestniť do interiéru aj exteriéru. Interiérové rolety môžu byť zatemňovacie aj tieniace. Použiť ich tak môžete v každej miestnosti. Predokenné rolety ponúkajú množstvo rôznych funkcií, postarajú sa o váš komfort v horúcich letných dňoch, naopak v zime znížia vďaka utesneniu dverí a okien výdavky za teplo. Použiť ich môžete pri akomkoľvek počasí a ovládať ich je možné aj na diaľku.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo