Ako vyčistiť staré mince?

Väčšina ľudí staré mince nevyhľadáva, skôr na ne narazí omylom, napríklad pri vypratávaní pôdy alebo návštevy starých rodičov. To však neplatí, ak vás zaujíma numizmatika – teda veda zaoberajúca sa kovovými peniazmi. Väčšina numizmatikov mince zámerne vyhľadáva a zbiera. Či už ste alebo nie ste numizmatikom, a chceli by ste nejakú tú starú mincu vyčistiť, tento článok je pre vás.

Je dobré mince čistiť?

Jedna minca za svoj život koluje desiatok rokov či stáročia, kým nevyjde z obehu. Nie je preto divu, že precestuje mnoho peňaženiek a ľudských rúk, a po nejakej dobe už nevyzerá, ako predtým. Je to ale práve jej zašlosť, ktorá jej pridáva na zberateľskej hodnote. U niektorých mincí je patina vysoko cenená, a preto by nebolo rozumné snažiť sa jej zbaviť.

Okrem toho si musíte byť istí kovom, z ktorého je minca razená. Každý kov reaguje inak na vonkajšie podmienky. Aby ste mohli teda začať mincu čistiť, musíte vedieť, aký prostriedok môžete na ňu použiť, aby ste mohli zabrániť jej poškodeniu.

Ak si teda nie ste istí hodnotou vašej mince a materiálu, z ktorého je razená, do čistenia sa radšej nepúšťajte. V prípade, že chcete vašej minci dodať aspoň trochu „lesku“, postupujte čo najšetrnejšie.

Voda a mydlo

Najjednoduchšou a najšetrnejšou metódou je obyčajná mydlová voda. Mince stačí do mydlovej vody vložiť aspoň na niekoľko hodín, nečistota sa sama odmočí. Môžete použiť aj hubku na riad, napeniť ju a mince veľmi jemne omývať.

Ako vyčistiť hliníkové mince?

Hliník je pomerne lacný a mäkký kov, takže mince razené z hliníka tiež nie sú veľmi hodnotné. Pokiaľ aj napriek tomu chcete revitalizovať nejakú hliníkovú mincu, môžete použiť gumu na ceruzky. Jednoducho sa snažte nečistoty z mince vygumovať. Obyčajná guma dokáže mince pekne vyčistiť, nesmiete ale pri gumovaní príliš tlačiť. Mincu môžete aj vykúpať v roztoku teplej vody a saponátu.

Ako vyčistiť mince z medi?

S medenými mincami sa stretnete najčastejšie, sú tiež najnáchylnejšie na usadzovanie nečistôt. Staré medené mince mávajú na svojom povrchu takzvanú ušľachtilú patinu. Má modrozelenú či hnedastú farbu a vzniká na minci pomerne dlho, a aj preto zvyšuje hodnotu mince. Patiny sa rozhodne nezbavujte!

Mince z medi a jej zliatin však často podliehajú korózii, ľudovo – hrdzím. Na minci sa môže vytvoriť hrdza alebo hubovitá medenka. Týchto nečistôt sa môžete zbaviť pomocou mydlovej vody, vyskúšať môžete aj zubnú pastu. Pokiaľ ani jedno nezaberie, skúste špeciálne prostriedky na čistenie medi.

Ako vyčistiť mince zo striebra?

Strieborné mince idú pomerne jednoducho vyčistiť a zaberá na ne mnoho rôznych prostriedku. Môžete vyskúšať rovnako ako pri hliníku mydlovú vodu a gumu. Ďalšie účinné čistidlá sú alkohol, šťava z citróna alebo ocot. Vybrať si môžete z dvoch metód: buď mince necháte odmočiť v roztoku vody a vami zvoleného čistidla, alebo čistidlom namočíte handričku, s ktorou potom mince jemne vydrhnete.

Ako vyčistiť mince zo zlata?

Zlato je mäkký a veľmi odolný materiál. V bežnom obehu sa ale so zlatými mincami nestretnete. Pokiaľ už na nejakú zlatú mincu narazíte, pravdepodobne bude obsahovať ešte prímes medi. Je to práve meď, ktorá začne oxidovať a vytvorí na povrchu mince červené škvrnky. Týmto škvrnám sa hovorí červená hrdza a je to dôležitý indikátor pravosti zlatých mincí. Neodporúčame sa tejto hrdze zbavovať.

Okrem červenej hrdze sa na zlatej minci môžu objavovať aj inak sfarbené patiny a stopy. Nijako ale mincu neznehodnocujú, nemusíte sa ich zbavovať. Ich odstránenie je náročné a môže byť nebezpečné, pretože na ich vyčistenie je potrebné použiť špeciálne kyseliny.

Čistenie zlatých mincí je najlepšie prenechať odborníkom. Pokiaľ sa ale radšej spoliehate sami na seba, použite špeciálny prípravok na čistenie zlatých mincí. Mincu ničím nedrhnite, zlato je náchylné na poškriabanie.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo