Sendvičovače

Sendvičovač je malý a veľmi šikovný spotrebič, s ktorého pomocou pripravíte chutné toasty doslova v priebehu niekoľkých minút. Ak si chcete pochutnať aj na iných zapečených dobrotách, môžete s pomocou multifunkčného prístroja pripraviť chutné vafle, panini a využiť môžete aj gril.

Sendvičovač je zariadenie, ktoré sa skladá z horného a dolného krídla. Na oboch poloviciach sú potom platničky. Tie môžu byť pripevnené na pevno, alebo sú odnímateľné. Platničky sa ohrievajú vďaka vykurovacím telesám, ktoré sa nachádzajú pod platničkami.

Veľkou prednosťou sendvičovača je veľmi jednoduché ovládanie a teda aj celá príprava. Tú zvládnu aj väčšie deti. Sendvičovač vo väčšine prípadov stačí len zapojiť do zásuvky, čím sa okamžite uvedie do chodu. Na dostatočné nahriatie vás upozorní svetelná signalizácia, potom už vložíte pripravené toasty, priklopíte hornú časť prístroja a počkáte, než vás sendvičovač upozorní na skončenie zapekania.

Pri výbere sendvičovača je potrebné zohľadniť niekoľko parametrov. Veľkosť je treba vyberať s ohľadom na počet osôb v domácnosti, dostatočný výkon skráti dobu zapekania, výrobný materiál platničiek uľahčí údržbu.

Sendvičovače často bývajú súčasťou kuchynskej linky a nie je teda vhodné podceniť ani vzhľad. Príjemné môžu byť doplnkové funkcie, zamerať by ste sa mali aj na bezpečnosť. Kvalitu vám zaručí seriózny výrobca.

Porovnať ceny sendvičovačov

Typy

Pri nákupe sendvičovača je vhodné zohľadniť, či budete pripravovať iba toasty, alebo využijete model, ktorý umožňuje výmenu platničiek. Podľa toho sa sendvičovače delia na základné alebo multifunkčné typy.

Základné

S pomocou základného sendvičovača pripravíte len toasty. Vo väčšine prípadov sa jedná o lacnejšie prístroje, ktoré neumožňujú platničky odňať. K dostaniu sú však tiež vysoko kvalitné prístroje, ktoré umožňujú nastaviť viac úrovní výšky. Vďaka tomu môžete pripraviť aj toasty s viacerými vrstvami náplne.

Multifunkčné

Viac využijete multifukčný sendvičovač. Vďaka meniteľným pečúcim doskám je možné pripraviť tousty a vafle. Ďalšie platničky môžete využiť na prípravu Panini alebo grilovaných pochúťok.

Multifunkčné typy je možné kúpiť v dvoch variantoch ako prístroje 3v1, 4v1 alebo 6v1.V prípade typu 4v1 máte k dispozícii 2 pečúce dosky na toasty v rôznych tvaroch, alebo môžete vybrať prístroj, ktorého súčasťou je platnička na prípravu jednohubiek. Sendvičovače 6v1 majú navyše platničky na prípravu lievancov a koláčikov.

Medzi výhody týchto prístrojov patrí okrem prípravy viac variantov pokrmov tiež oveľa ľahšia údržba. Je však potrebné spomenúť, že od funkcie grilu nemožno očakávať rovnakú kvalitu, akú vám poskytnú klasické elektrické grily.

V tomto prípade je možné ugrilovať skôr zeleninu alebo biele mäso. Grilovacie dosky sa viac využívajú práve na prípravu Panini, alebo zapekanie väčšieho pečiva.

Veľkosť

Sendvičovače môžu pripraviť 2 alebo 4 toasty naraz. Na trhu sú vo väčšej miere zastúpené menšie modely, v obmedzenom množstvo môžete vyberať z väčších nemenej kvalitných spotrebičov.

To ako veľký prístroj vám bude vyhovovať viac, závisí predovšetkým od počtu členov v domácnosti, pre ktorých budete toasty pripravovať. Ak bude sendvičovač stálym vybavením kuchynskej linky, je potrebné zohľadniť aj priestor, ktorý bude zaberať.

Materiál

Veľmi dôležitý je aj výrobný materiál pečúcich dosiek. Ten má vplyv nielen na prípravu pokrmov, ale aj na samotnú údržbu prístroja. Dnešné sendvičovače majú platničky vyrobené z teflónu alebo keramiky.

Oba materiály sú dobre tepelne odolné a pri príprave pokrmov nedochádza ani k pripaľovaniu. Nevýhodou teflónu je však jeho krehkosť. Teflón je možné poškodiť ostrými predmetmi.

Nie je teda vhodné hotové tousty vyberať pomocou vidličky, noža alebo iných kovových nástrojov, ktoré by mohli povrch poškodiť. Ideálne sú tak drevené nástroje. Keramické platničky majú dlhú životnosť, nevýhodou je v tomto prípade vyššia cena.

Výrobným materiálom tela sendvičovača je odolný plast, nerezová oceľ alebo kombinácia oboch materiálov. Plastové hriankovače bývajú lacnejšie, k dostaniu sú najčastejšie v bielej farbe. Nerez je typický svojím strieborným vzhľadom, vďaka ktorému vyzerá luxusne a štýlovo. Nerezové prístroje sú o niečo drahšie.

Výkon

Rýchlosť a kvalita prepečenia je závislá na veľkosti výkonu spotrebiča. Najviac sú zastúpené sendvičovače s výkonom v rozmedzí od 700 – 900 W. Tento výkon ponúka aj veľmi lacné modely.

Stretnúť sa však môžete aj s výrobkami, ktoré majú veľmi malý výkon cca 450 W, v tomto prípade sa budú platničky nahrievať dlhšiu dobu a ani finálny výsledok nemusí byť dostačujúci.

Preto preferujte spotrebiče s výkonom minimálne 700 W. Na druhú stranu môžete naraziť aj na sendvičovače, ktoré disponujú výkonom 1 000 a viac wattov.

Tvar pečúcich dosiek

Tvar toastov nepatrí medzi zásadné kritériá výberu, napriek tomu môže byť pre niekoho dôležitý. Najčastejšie pripravíte trojuholníkové toasty. Ďalej potom toasty, ktoré majú tvar štvorca, obdĺžnika alebo lastúry.

Pre pečúcu dosku určenú na grilovanie je typický mierne zvlnený tvar. Vafle majú klasický tvar mriežkovaného štvorca. Pripraviť môžete tiež klasické okrúhle lievance. Súčasťou niektorých toastov sú aj dosky s netradičnými tvarmi. Vďaka nim pripravíte lievance alebo koláčiky s motívom zvierat alebo smajlíkov.

Funkcie

U najlacnejších prístrojov na žiadne špeciálne funkcie nenarazíte. Tieto sendvičovače stačí len zapojiť do zásuvky a počkať na konečný výsledok. V prípade drahších prístrojov je možné zvoliť prepečenie, nastaviť teplotu alebo výšku dosiek atď.

Svetelná signalizácia je súčasťou všetkých prístrojov, informuje vás o skutočnosti, že je prístroj pripravený na použitie. K dispozícii sú dve kontrolky, červená znázorňuje ohrievanie. Vo chvíli, keď sa rozsvieti zelená, môžete vložiť toast.

Regulácia teploty vám umožní nastaviť teplotu a zvoliť si, ako má byť toast prepečený.

Spúšťacie tlačidlo nájdete aj u drahších prístrojov. V tomto prípade sa spotrebič nezapne automaticky po pripojení kábla, ale zapnete ho klasicky gombíkom.

Nádobka na odkvapkávajúci tuk je opäť súčasťou drahších prístrojov. Prípadný prebytočný tuk alebo šťava stečie do nádobky. Využijete ju len v prípade grilovania.

Bezpečnosť

Hoci je obsluha sendvičovača naozaj jednoduchá, nie je vhodné zanedbávať bezpečnosť. Sendvičovač sa zahrieva na veľmi vysokú teplotu a pri nesprávnej manipulácii môže dôjsť k popáleniu alebo inej nehode.

Pri výbere tak z bezpečnostného hľadiska uprednostnite výrobky s tepelne izolovanou rukoväťou aj plášťom. Tieto parametre v dnešnej dobe ponúkajú všetky kvalitné sendvičovače, bežne sa s ňou stretnete aj v prípade tých najlacnejších typov.

Sendvičovače sú štandardne vybavené poistkou proti prehriatiu, ktorá prístroj vypne v prípade, že sa zahreje na vysokú teplotu.

Protišmykové nožičky zabránia možnému pádu.

Zámok slúži ako bezpečnostná aj praktická pomôcka. Vďaka nemu nebude možné obe polovice sendvičovača pri zapekaní ľahko otvoriť. To oceníte najmä v prípade zvedavých detí. Kvalitný zámok má však vplyv aj na správne zapečenie náplne. V prípade, že zámok správne nedolieha, budú sa obe polovice piecť zvlášť a toast nebude držať tvar.

Značka

Kvalitu a správny chod výrobku vám zaručí výrobca. Sendvičovače nepatria medzi nijako cenovo náročné spotrebiče, preto nie je potrebné vyberať model od značky, ktorej meno nie je na trhu dostatočne zastúpené. Medzi absolútnu špičku na trhu patrí Tefal, ktorý okrem iného veľmi dbá aj na bezpečnosť výrobkov.

Eta je značka, ktorú nie je potrebné nijako zvlášť predstavovať. Táto tradičná česká značka je na trhu dlhých 75 rokov, za tú dobu sa zaradila medzi najdôveryhodnejšie značky. Veľkej obľube sa tešia aj výrobky Sencor, ECG, DeLonghi, Tescoma alebo Concept.

Ceny

Cena je v tomto prípade v rozmedzí cca od 15 – 80 EUR. Najmä v prípade tých najlacnejších sendvičovačov klaďte dôraz na výrobcu. Ten vám zaručí spoľahlivý a bezpečný chod. Drahšie výrobky sú doplnené o prídavné funkcie a disponujú väčším počtom vymeniteľných platničiek.

Do 20 EUR je možné kúpiť prevažne sendvičovače, vďaka ktorým pripravíte len toasty. Dosahujú kvalitných výkonov, platničky môžu byť teflónové i keramické. Sú vybavené všetkými bezpečnostnými funkciami, avšak prípadné praktické funkcie u týchto prístrojov nenájdete.

Za cenu vyššiu ako 25 EUR kúpite sendvičovače, vďaka ktorým pripravíte vafle a k dispozícii je aj platnička určená na grilovanie. Ďalej sú modely 4v1 aj 6v1. Cena najdrahších prístrojov sa pohybuje okolo 80 EUR.

Porovnať ceny sendvičovačov

Údržba

Údržbu zásadne ovplyvňuje skutočnosť, či je možné pečiace platne vybrať alebo sú zabudované na pevno. V prípade, že prístroj neumožňuje vyňať pečiace dosky, budete ich musieť opatrne otrieť navlhčenou handričkou. Nepoužívajte žiadne ostré predmety ani drôtenky.

V žiadnom prípade nie je možné umyť prístroj pod tečúcou vodou. Pri omývaní nesmie žiadna voda zatiecť do tela prístroja, pretože by mohlo dôjsť k zničeniu sendvičovača. Preto skôr preferujte sendvičovač, ktorý umožňuje pečiace platne vybrať.

V tomto prípade je možné pečiace dosky umyť pod tečúcou vodou, alebo ak to výrobca umožní, použiť na omývanie umývačku.

Niekedy sa stane, že cesto navrhnuté na prípravu vaflí pretečie k vykurovaciemu telesu. Aj v tomto prípade na odstránenie nečistôt alebo mastnoty použite vlhčenú handričku. Prístroj čistite vždy až vo chvíli, keď je vypojený z elektrickej siete. Počkajte, až úplne vychladne.

Recepty

Ako na chutné toasty v sendvičovači? Recepty od nášho poradcu vám pomôžu pripraviť si netradičné pochúťky, ktoré môže byť chutnou večerou, ale napríklad aj raňajkami. Nezabúdame na milovníkov slaného i sladkého.

tousty

Raclette toast

Zaujímavá alternatíva k hriankam, kde je náplňou iba šunka a eidam. Základom tohto receptu je populárny syr raclette. Čo budete potrebovať?

  • syr raclette
  • 4 kusy svetlého toastového chleba
  • jarnú cibuľku
  • rastlinný olej

Najprv vezmite jednotlivé krajce toastového chleba a ľahko ich potrite olivovým, prípadne iným olejom. Následne na ne nasypte nakrájaný syr raclette, ktorý môže byť aj vo väčšom množstve. Na neho potom nasypte nadrobno nakrájanú jarnú cibuľku. Priklopte druhým krajcom chleba a dajte zapiecť. Dobrú chuť.

Toast s arašidovým maslom

Toasty nemusia byť pripravené len v slanej variante. Ak máte chuť na sladké, skúste tento recept na sladkú alternatívu. Je veľmi jednoduchý. Stačí si pripraviť tieto suroviny:

  • 4 krajce toastového chleba
  • arašidové maslo
  • marmeládu

Postup je veľmi jednoduchý. Jeden krajec namažte trochou arašidového masla, druhý trochou marmelády a pritlačte k sebe. Potom vložte do sendvičovača a nechajte zľahka zapiecť. Stačí len pár minút a výsledok bude hotový. Kto miluje sladké ten si stopercentne pochutí.

Otázky a odpovede

Je možné predísť zašpineniu sendvičovača?

Ak chcete zabrániť zašpineniu sendvičovača, najmä pretečeniu syra k vykurovacej špirále, použite papier na pečenie. Ten je možné vložiť na pečiacu dosku, naň položíte toast, ktorý opäť priklopíte papierom. Táto drobnosť zabráni zašpineniu spotrebiča a papier je možné používať opakovane.

Je lepšie vafle pripravovať v sendvičovači alebo waflovači?

Sendvičovač vám umožní pripraviť chutné vafle. V prípade drahších typov, ktoré umožňujú nastaviť teplotu, môžete vafle pripravovať z rôzneho cesta. Výhodou vaflovača, teda spotrebiča, vďaka ktorému pripravíte len vafle je tzv. odtokový žliabok.

Ten zachytí prebytočné cesto, ktoré sa tak nedostane až k vykurovacej špirále. Vaflovače tiež umožňujú zvoliť hĺbku pečiacej dosky. Dá sa teda povedať, že vaflovač sa hodí do domácnosti, kde sa táto pochúťka pripravuje naozaj často.

Záver

Sendvičovače využijete v každej rodine. Tam, kde budete toasty alebo iné dobroty pripravovať menej často, si vystačíte s lacnejším modelom. Pre častejšie prípravy je vhodné investovať do nerezového spotrebiča. Sendvičovače sú k dostaniu v mnohých rôznych prevedeniach aj veľkostiach.

Vďaka tomu môžete vybrať spotrebič, ktorý zladíte so štýlom kuchyne. Pri výbere sa zamerajte na výrobcu, veľkosť výkonu alebo počet toastov. Praktická je tiež možnosť uskladniť prívodný kábel do tela sendvičovača. Vďaka tejto možnosti nebude na linke prekážať, ale bude tiež jednoduchšie prístroj uskladniť.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo