Monitory dychu

Zistenie, že do rodiny pribudne nový člen, sprevádza vo väčšine prípadov radosť. Nastávajúci rodičia začnú skôr či neskôr nakupovať všetko, čo im starostlivosť o bábätko uľahčí. Súčasťou výbavy môže byť tiež monitor dychu.

Niektorí rodičia sú voči tomuto výrobku skeptickí, iní ho považujú za samozrejmosť. V prípade, že sa bábätko narodí skôr alebo ho hneď na začiatku života sprevádzajú zdravotné komplikácie, je táto pomôcka často doporučovaná priamo pediatrami.

Monitor dychu kontroluje dýchanie tých najmenších a najzraniteľnejších detí. Vďaka nemu je možné zabrániť smrti novorodenca, ktorému zlyhá dýchanie. Tento jav môže nastať kedykoľvek počas spánku. Dôvod prečo novorodenci a dojčatá prestanú náhle dýchať, nebol doteraz zistený. Táto nevyjasnená smrť je označovaná skratkou SIDS čiže Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa.

Monitor dychu patrí k výrobkom, ktoré si nebudete priať nikdy naplno využiť. V ideálnom prípade má strážiť vaše bábätko, avšak žiadny rodič si nepraje počuť varovný signál, upozorňujúci na skutočnosť, že dieťa prestalo dýchať. Alarm sa spúšťa v okamihu, kedy dôjde k absencii dýchacích pohybov. K aktivácii alarmu dôjde po cca 20 sekundách.

V lepšom prípade, sa bábätko hlasného zvuku zľakne a opätovne začne dýchať, v tom horšom je nutné zahájiť okamžitú resuscitáciu a zavolať na tiesňovú linku.

Porovnať ceny monitorov dychu

Typy

Predtým bolo možné kúpiť iba doskové monitory, ktoré bolo možné vďaka väčším rozmerom používať prevažne v postieľkach. V súčasnej dobe je možné kúpiť viac typov, vďaka ktorým môžete bábätko kontrolovať celý deň.

Dieťa nemusí prestať dýchať iba v spánku, k zlyhaniu dychu môže dôjsť aj vplyvom dusenia. S týmto problémom sa stretávajú rodičia detí, ktoré trápi reflux. Tieto deti trpia častým zvracaním. V prípade, že vaše dieťa spí napríklad v kočíku a nemáte ho pod dohľadom, môže táto situácia vyústiť k uduseniu.

Doskový monitor dychu

Doskový monitor patrí zrejme medzi najznámejšie monitory dychu, bežne sa používa aj v pôrodniciach alebo nemocniciach. Súčasťou balenia je väčšia doska, ktorá je spojená pomocou kábla s vyhodnocovacou jednotkou. Platňa sa umiestni do postieľky pod matrac. Dôležité je, aby ležala na pevnom a rovnom podklade.

Ak je postieľka vybavená len roštom, použite tvrdú podložku, ktorá môže byť vyrobená napríklad z drevotriesky. Jednotku pripevníte na dobre prístupné miesto k bočnici postieľky. V prípade novorodencov výrobca doporučuje dosku umiestniť priamo pod prestieradlo. Neskôr, až dieťa povyrastie a začne sa prevaľovať, umiestni sa doska pod matrac, tá by mala byť široká cca 10 cm. Riadiaca jednotka funguje vďaka batériám.

Riadiaca jednotka sa ovláda stlačením jediného tlačidla. K dispozícii máte niekoľko farebných signalizácií, ktoré vás budú upozorňovať na stav dýchania. V prípade, že svieti zelená dióda, je všetko v poriadku, ak sa rozsvieti červená, znamená to možnú zástavu dychu. Ak dieťa nezačne behom 20 sekúnd opäť dýchať, spustí sa veľmi hlasný alarm.

Tieto monitory sú veľmi obľúbené a spoľahlivé, avšak aj v tomto prípade je tu niekoľko nevýhod. Prvou je väčší rozmer, vďaka čomu nie je možné prístroj použiť inde ako doma. Druhou je potom časté spúšťanie alarmu aj v prípade, že bábätko dýcha úplne pravidelne. To je bežné najmä v prípade väčších detí, ktoré sa v spánku posúvajú po postieľke. Stačí, aby prestali byť v kontakte s podložkou. Túto skutočnosť je možné riešiť prikúpením druhej podložky.

Monitor dychu na plienku

Monitor dychu na plienku sa podobá detskej pestúnke. Tento monitor sa pomocou klipu ľahko pripevní na plienku, kde monitoruje pohyb bruška bábätka. V prípade, že dieťa prestane dýchať, spustí sa najprv vibrácia, ak dieťa dýchať nezačne, budete informovaní alarmom.

Výhodou týchto malých zariadení je predovšetkým možnosť použitia kdekoľvek, kde sa bábätko nachádza. Nie je však presný, ak je monitorované dieťa vezené v aute alebo kočíku. V týchto prípadoch môže chybne vyhodnotiť pohyb spôsobený jazdou.

Tento typ môže bábätko v určitej miere obmedzovať v pohybe. V prípade, že monitor používate v kočíku v zime, keď je bábätko zabalené do viacerých vrstiev, bude prípadný alarm málo počuteľný.

Monitor dychu pre dvojčatá

Tieto monitory je možné kúpiť v doskovom aj plienkovom prevedení. Od predchádzajúcich zariadení sa líšia len väčším počtom dosiek alebo monitorovacím zariadením. Princíp fungovania je však úplne rovnaký. Výhodou zdvojeného prevedenia je predovšetkým nižšia obstarávacia cena.

Kombinovaný monitor dychu

Monitor dychu je možné využiť cca do 1 roka dieťaťa, potom nie je potrebné tento prístroj ďalej potrebovať. V prípade, že zakúpite kombinovaný monitor dychu, dostanete zariadenie, ktoré spája výhody týchto prístrojov aj klasickéj pestúnky.

Vďaka tomu ho môžete používať dlhšiu dobu. Tieto zariadenia napriek tomu nie sú toľko rozšírené, najmä vďaka vyššej obstarávacej cene.

Špeciálny monitor

Medzi špeciálne monitory je možné zaradiť tzv. Inteligentný náramok. Je určený pre sledovanie zdravotného stavu nielen novorodencov a malých dojčiat.

Použiť ho môžu staršie deti do cca 7 rokov. Náramok monitoruje základné životné funkcie, sleduje teplotu, okysličenie krvi i pulz. Funguje pomocou bluetooth v kombinácii s aplikáciou v mobilnom telefóne.

Možno ho pripevniť pomocou suchého zipsu na zápästie alebo členok, vďaka tomu máte prehľad o stave dieťaťa celý deň, bez toho, aby bolo akokoľvek obmedzované v pohybe. Je vhodný najmä pre predčasne narodené alebo deti, ktoré majú ťažkosti s dýchaním alebo srdcom. Využijete ho aj pre deti s teplotou.

Funkcia

V monitore dychu nie je veľa parametrov, ktorými sa treba zaoberať. Väčšina bežných typov funguje pomocou bežne dostupných batérií a nie je potrebné zohľadňovať ani dosah zariadenia. Dosah by ste mali zohľadniť iba v prípade, keď budete chcieť kúpiť kombinovaný monitor dychu.

Monitory dychu neponúkajú ani mnoho funkcií, u týchto výrobkov si všímajte predovšetkým zdravotné certifikácie. Vďaka nim budete mať istotu, že kupujete spoľahlivý prístroj.

Vizuálne upozornenie

Z funkcií je možné spomenúť vizuálne upozornenie. Vďaka kontrolkám máte prehľad o tom, že je monitor v prevádzke. K dispozícii máte väčšinou viac farieb, jedna vám dáva vedieť, že je bábätko v poriadku. Druhá naopak upozorní, že sa s dieťaťom niečo deje. Ak sa situácia neupokojí, spustí sa alarm.

Alarm

Alarm sa väčšinou spúšťa po 20 sekundách absencie dychu. Jedná sa o veľmi hlasný zvuk, ktorý len tak neprepočujete. Častou témou diskusií je falošný poplach monitora. Ten je u týchto zariadení veľmi častý.

Na vine môže byť zlá inštalácia monitora, uvoľnenie monitorovacieho zariadenia alebo ak sa dieťa ocitne mimo podložky. Ak počujete alarm a následne zistíte, že bábätko dýcha, nemusí sa však vždy nutne jednať o falošný poplach. Bábätko môže predýchať práve vysoký zvuk alarmu.

Senzor

Súčasťou niektorých monitorov môžu byť ďalšie senzory, ktoré sledujú pohyb bruška, tep, teplotu atď.

Vibrácie

Umožňujú monitory na plienku. Monitor začne vibrovať, ak nezaznamená pohyb bruška. Vďaka vibráciám je možné dieťa prebrať natoľko, aby sa opäť nadýchlo, než dôjde k spusteniu alarmu.

Aplikácia

V prípade náramkov alebo iných špeciálnych monitorov môžu byť rôzne aplikácie, ktoré vám údaje o stave dieťaťa prenášajú na mobil.

Falošný / planý poplach

Môžeme naraziť na mnoho veľmi opatrných rodičov, ktorí majú strach používať monitor dychu už len z toho dôvodu, že by mohol spustiť poplach, bez toho, aby mal dôvod. Musíme si však uvedomiť, že žiadny poplach nesmieme považovať za zbytočný, keď je v stávke život dieťaťa.

Čokoľvek môže viesť k tomu, že sa niečo také ako planý poplach spustí. Impulzom môže byť prakticky čokoľvek, či už príliš hrubý matrac, nevhodná inštalácia, nesprávna manipulácia atď. Často stačí, že sa bábätko náhle pretočí, snímacia doska ho nezaznamená, takže nebude snímať a vďaka tomu potom spustí monitor dychu falošný poplach.

To však neznamená, že niektorý poplach len nemôže vyzerať ako falošný. Dochádza aj k situáciám, kedy dieťa naozaj prestane dýchať, ale prostredníctvom monitora dychu dostane impulz, napríklad prostredníctvom vibrácií a samo sa znovu nadýchne skôr, než dorazia rodičia a potom sa môže zdať, že išlo len o falošný poplach. Nikdy preto žiadnu vzniknutú situáciu nesmie žiadny rodič podceniť.

Značka

Monitory dychu nie sú nijako rozšírené, tieto výrobky ponúka iba niekoľko výrobcov. Nanny je najobľúbenejšia značka doskových monitorov, vyrábaných v Českej republike. Výrobok spĺňa rad certifikácií, jeho výhodou je jednoduché ovládanie, spoľahlivý a hlasný alarm. Tento výrobok je bežne používaný v pôrodniciach i dojčenských ústavoch.

Snuza je druhou veľmi obľúbenou značkou ponúkajúcou plienkové monitory dychu. Tomy je doskový monitor dychu, ktorý umožňuje prepojenie s detskou pestúnkou rovnakej značky.

Tommee Tippee ponúka monitory dychu s digitálnou videopestúnkou. K ďalším značkám patrí Angelcare alebo Respisense.

Cena

Cena monitorov dychu sa pohybuje v rozmedzí od 80 – 120 EUR. K doskovým monitorom je možné dokúpiť ďalšie dosky, ktorých cena sa pohybuje okolo 40 EUR. Ak budete chcieť prístroj s viacerými doskami, je výhodnejšie kúpiť rovno väčšie balenie. Kombinované monitory kúpite za cca 160 a viac eur.

Monitory dychu je často možné len požičať, v prípade, že nechcete alebo nemôžete do zariadenia investovať, zistite, či túto možnosť vo vašom okolí máte. Na možnosť zapožičania upozorňujú na svojich stránkach výrobcovia a je možné túto skutočnosť zistiť aj vo vami vybranej pôrodnici.

Porovnať ceny monitorov dychu

Otázky a odpovede

Existuje prevencia proti SIDS?

Na túto skutočnosť sa názormi veľmi rôzny. To čo odporúčajú jedni odborníci, vyvracajú iní. K týmto protichodným názorom patrí ukladanie novorodenca na chrbát. Kým jedni varujú pred inou polohou spanie, druhí radí ukladať len na bok. Dôrazne sa však neodporúča ukladať bábätko na bruško.

To isté platí aj pre možnosť spanie bábätka v posteli rodičov. Kým jedni túto variantu zásadne neodporúčajú, druhí naopak upozorňujú na skutočnosť, že spaním v jednej posteli sa riziko znižuje.

Na čom sa zhodnú všetky štúdie je riziko pobytu bábätka v fajčiarske rodine. Ak žena v tehotenstve fajčí alebo ak je bábätko tzv. Pasívnym fajčiarom, zvyšuje sa riziko náhleho úmrtia.

Aké deti spadajú medzi ohrozené náhlym úmrtiam?

Do rizikovej skupiny spadajú všetky deti do 4 mesiacov veku. K úmrtiu môže dôjsť aj v prípade zdravého bábätka, preto nie je vhodné toto riziko podceňovať.

Monitor dychu sa odporúča zaobstarať ženám, ktoré v tehotenstve fajčili. Ďalej potom v prípade nedonosených detí, detí s nízkou pôrodnou váhou, tak, kde už k tomuto úmrtiu došlo, alebo v prípade, že žena po čas tehotenstva užívala drogy.

Záver

Monitor dychu je zariadenie, ktoré môže ochrániť vaše bábätko. Pre mnohých sa jedná o zbytočnú vec, ktorú zaobstarávajú ustráchaní rodičia.

Na tento syndróm umiera v našej krajine niekoľko desiatok detí ročne. Každý za život zakúpi mnoho rôznych a mnohokrát nepotrebných vecí. To, aby medzi nich patril aj monitor dychu, je prianím každého rodiča.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroj: www.hej.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo