Televízory nechýba v drvivej väčšine domácností. Okrem klasických môžete kúpiť modernú Smart televíziu. Smart alebo tiež chytré televízory disponujú rovnako ako počítače alebo chytré mobilné telefóny operačným systémom. Pomocou operačného systému môžete televíziu pripojiť k internetu av televízii potom používať rôzne aplikácie. Niektoré z nich môžu byť predinštalované, iné si môžete nainštalovať sami.
Pri výbere SMART televízory vás budú zaujímať rovnaké parametre ako pri výbere televízie klasickej. Prvé, na čo sa zameria drvivá väčšina používateľov je veľkosť televízorov. Druhým dôležitým parametrom je rozlíšenie a teda aj kvalita obrazu. Pri televízoroch sú veľmi dôležité rôzne vstupy a výstupy, ktoré vám umožnia pripojiť ďalšie zariadenia. Tým najdôležitejším sú v prípade SMART televízií rôzne funkcie, možnosti, aplikácie a operačné systémy.
Porovnať ceny smart televízorov
Veľkosť uhlopriečky
Prvé, čo musíte vedieť je, akú veľkú televíziu budete chcieť zaobstarať. Veľkosť televízie určuje veľkosť uhlopriečky, čo je parameter, ktorý je udávaný v palcoch. 1 palec je cca 2,5 cm. Veľkosť uhlopriečky je čisto individuálnou záležitosťou, ktorá súvisí s umiestnením televízie. Väčšie televízie sa kupujú do obývacích izieb, menšie do spálne, detských izieb atď. Smart televízie majú veľkosť uhlopriečky od cca 32 „- 100“.
Pri výbere veľkosti televízie si všímajte aj prevedenie stojanu. Jednotlivé televízie majú rôzne stojančeky, pričom najobľúbenejším variantom je stredový stojan, ktorý vám umožní televíziu postaviť aj na menší stolík. Viac priestoru bude potrebovať televízia, ktorá má nôžky umiestnené po stranách.
Rozlíšenie
Rozlíšenie udáva kvalitu obrazu, čím je rozlíšenie väčšie, tým bude obraz detailnejší a ostrejší. Štandardom je dnes rozlíšenie Full HD, kvalitnejšia televízia ponúka 4K rozlíšenie a tie najmodernejšie sa môžu pýšiť 8K Ultra HD rozlíšením.
- Full HD – rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov. Ide o úplný štandard, ktorý ponúka dobrú kvalitu obrazu. Výhodou televízií s rozlíšením Full HD je priaznivá obstarávacia cena. Full HD rozlíšenie je bežné predovšetkým pri klasických televízoroch.
- 4K – rozlíšenie 3840 x 2160 pixelov. Obraz je detailnejší a ostrejší, čo ocenia milovníci filmov aj počítačových hier. Toto rozlíšenie vám umožní sledovať filmy v 4K kvalite. Rozlíšenie 4K ponúka prakticky všetky SMART televízie.
- 8K – rozlíšenie 7680 x 4320 pixelov zaistí perfektný obraz aj pri televízii s veľkou uhlopriečkou. Za televíziu s 8K rozlíšením si budete musieť výrazne priplatiť. Najlacnejšiu televíziu s 8K rozlíšením kúpite za cca 3409 eur, za tú najdrahšiu môžete zaplatiť viac ako 8522 eur.
Frekvencia obrazu
Frekvencia je parameter, ktorý súvisí s plynulosťou obrazu. Čím je frekvencia vyššia, tým je obraz plynulejší. Televízory majú obnovovaciu frekvenciu v rozmedzí 50 – 100 Hz. To, aká frekvencia vám bude stačiť, súvisí s tým, čo všetko budete na televízii sledovať. Bežný používateľ si vystačí s nižšou frekvenciou. Tí, ktorí budú televíziu využívať aj na hranie hier ocenia oveľa vyššiu frekvenciu. Vyššia frekvencia je vhodnejšia aj pre tých, ktorí budú často sledovať rôzne športové prenosy.
Zobrazovacie panely
Drvivá väčšina televízií je vybavená LED panelom. Tieto panely ponúkajú úspornejšie LED podsvietenie, televízory sú navyše menej ekologicky náročné, pretože sa pri ich výrobe nepoužíva ortuť, ako je to pri výrobe LCD televízorov. Medzi ďalšie výhody patrí dlhšia životnosť a nižšia hmotnosť.
LED televízory je možné v závislosti na cene a kvalite rozdeliť do niekoľkých skupín:
- Edge LED – televízia má diódy umiestnené po stranách obrazovky. Vďaka tomu je televízia tenšia, ale lacnejšie televízie môžu mať podsvietenie nerovnomerné.
- Direct LED – diódy má televízia rozmiestnené po celej ploche. Obraz je tak rovnomerne podsvietený. Za nevýhodu je možné považovať väčšiu hrúbku televízie.
- Q LED – táto technológia dokáže zobraziť celé spektrum farieb vo všetkých úrovniach jasu. Technológia je bežná pri herných televízoroch.
- OLED – tieto televízory umožňujú jas ovládať, čo oceníte najmä pri sledovaní filmov.
Vstupy a výstupy
Súčasťou každej televízie je väčší počet vstupov a výstupov.
- HDMI – umožňuje pripojenie kamery, počítača, fotoaparátu atď.
- SCART – umožňuje k televízii pripojiť Blu-ray alebo DVD prehrávač. Pomocou SCART je možné taktiež pripojiť set-top box.
- USB – pripojiť môžete flash disk aj externý pevný disk.
- 3,5 mm Jack – je slúchadlový vstup. Pripojiť môžete slúchadlá aj reproduktory.
- LAN – drôtové pripojenie k internetu.
- SPDIF – je digitálny vstup, ktorý umožní pripojiť domáce kino.
- Anténny vstup – pripojiť môžete anténu pre satelitný aj pozemný príjem.
Operačný systém
Operačný systém určuje, ako bude vyzerať prostredie chytrej televízie. Operačný systém sa líši v závislosti od výrobcu, ale mnoho výrobcov využíva operačný systém Android TV.
- Android TV – je najrozšírenejším typom, ktorý ponúka Google. Tento operačný systém používa okrem iného značka Sony a Philips. Android TV umožňuje sťahovať rôzne aplikácie z Google Play.
- Tizen – je operačný systém televízorov Samsung. Tento operačný systém nepodporuje príliš veľa aplikácií, ale pýšiť sa môže vysokou kvalitou. Tizen vám umožní prístup k aplikáciám ako je Nezflix, Amazon Prime alebo HBO GO. Ďalej umožňuje streamovať hry.
- WebOS – operačný systém televízorov LG. Tento operačný systém má podobné vlastnosti ako Tizen, čo znamená, že podporuje menšie množstvo aplikácií.
Medzi ďalšie operačné systémy patrí napríklad Linux alebo my Home Screnn. S modernými televízormi však budú pravdepodobne prichádzať aj nové operačné systémy.
Tunery
Dôležité je aj to, akým spôsobom televízia prijíma televízny signál. O príjem signálu sa stará tuner av súčasnej dobe môžete vyberať medzi 3 rôznymi typmi.
- DVB-T2 – H.265/HEVC je tuner na príjem klasického digitálneho pozemného signálu v novom štandarde. Ten bol spustený na konci roka 2019 av súčasnosti pokrýva celé územie SR.
- DVB-S/S2 – umožňuje prijímať digitálny satelitný signál. Príjem je spoplatnený a potrebovať budete dekódovaciu kartu.
- DVB-C – je tuner pre káblové digitálne vysielanie.
Možnosti
Chytré televízie ponúka mnoho praktických funkcií. Okrem toho rastie aj počet aplikácií, ktoré môžete do televízie nainštalovať.
- WiFi, Bluetooth – k tomu najzákladnejšiemu patrí možnosť pripojenia k internetu pomocou oboch týchto technológií. Pomocou bezdrôtovej technológie budete k televízii môcť pripojiť reproduktory, slúchadlá, klávesnicu a ďalšie zariadenia.
- Widi – je bezdrôtové prehrávanie fotografií a videí z notebooku. Plocha notebooku sa zobrazuje na televízii.
- HbbTv – funkcia známa ako červené tlačidlo. Ide o interaktívne tlačidlo mnohých televíznych staníc.
- DLNA – umožňuje zdieľať fotografie, hudbu aj videá zo smartfónov či tabletov.
- Prehliadač – k dispozícii budete mať aj internetový prehliadač, vďaka ktorému môžete televíziu používať na prehliadanie internetu rovnako ako počítač.
- Aplikácia – k tomu najobľúbenejšiemu patria rôzne aplikácie. Filmy môžete prehrávať z aplikácie Netflix, Voyo, HBO a iných. K dispozícii je YouTube, Stream, Twich, Sportify, Skype, Facebook a mnoho iného.
- Hry – na chytrej televízii môžete hrať desiatky rôznych hier.
Značka
SMART televíziu kúpite od všetkých popredných výrobcov televízorov. Prvotriednu elektroniku ponúka Samsung. Prednosťou chytrých televízií Samsung sú chytré funkcie aj rozsiahla konektivita. Televízory Samsung vás zaujmú aj svojim jedinečným dizajnom. Celosvetovo uznávaným výrobcom je aj značka LG. Tento výrobca ponúka celý rad klasických aj šikovných televízií. Veľký výber ponúka aj značka Philips, Sony, JVC, GoGen, Hisense, Hyundai alebo Panasonic.
Cena
Smart televízie sú drahšie ako klasické televízory, na druhú stranu však nejde o nedostupný tovar. Najlacnejšie televízie s menšou uhlopriečkou môžete kúpiť za cenu okolo 255 eur. Za televízor so 4K rozlíšením zaplatíte okolo 427 eur. Veľký výber ponúka cenové rozpätie 427 – 1279 eur, tieto televízie patria medzi najobľúbenejšie. Nároční užívatelia však za múdru televíziu zaplatia oveľa viac.
Porovnať ceny smart televízorov
Otázky a odpovede
Aké aplikácie je možné v chytrej televízii využívať?
Smart televízia vám umožní používať klasický internetový prehliadač. Okrem neho budete mať k dispozícii mnohé aplikácie, medzi ktoré patrí Netflix, HBO O, Stream, YouTube, Amazon Prime Video a ďalšie.
Akým spôsobom je možné SMART televíziu ovládať?
Na ovládanie televízie použijete klasicky diaľkový ovládač, ktorý ponúka využívať rôzne chytré funkcie. Na ovládanie je možné použiť aj klávesnicu k televízii. Na ovládanie je možné použiť aj hlasových asistentov Google Assistant alebo Amazon Alexa.
Čo je upscaling obrazu?
Upscaling je funkcia, ktorú ponúka televízia so 4K rozlíšením. Vďaka tejto funkcii môžete sledovať vo vyššom rozlíšení staršie filmy vo Full HD kvalite. Pomocou upscalingu sa obraz jednoducho roztiahne. Táto funkcia nie je štandardom a neponúka ju každá SMART televízia.
Záver
Smart televízie sú v súčasnosti oveľa obľúbenejšie ako klasické televízie. Tieto televízie vám umožnia nielen sledovať aktuálny televízny program, ale vďaka množstvu funkcií budete môcť sledovať programy spätne alebo máte možnosť pretáčať reklamy. Všetko je možné vďaka možnosti pripojiť televíziu k internetu a využívať rôzne aplikácie.
Do televízie potom môžete nahrať aj mnoho ďalších aplikácií vďaka čomu môžete sledovať množstvo filmov, počúvať môžete obľúbenú hudbu alebo si zahrať stovky počítačových hier.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroj: www.wikipedia.org
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?