Čelovky

Čelovka je vhodná pre všetkých milovníkov športu a prírody. Vďaka svetlu, ktoré čelovka vyžaruje, nebudete pri pobyte vonku limitovaní iba denným svetlom. Čelovka má oproti klasickej baterke veľkú výhodu v tom, že vám umožňuje mať voľné ruky.

Dnešný trh ponúka ohromné množstvo týchto výrobkov a vybrať naozaj funkčné a odolné svietidlo nie je vôbec jednoduché. O tom, koľko toho tento zdanlivo jednoduchý prístroj ponúka, značí už aj cena jednotlivých typov. Tie najjednoduchšie kúpite za pár eur, cena najkvalitnejších ide do desiatok.

Pri výbere čelovky je nutné vedieť, pre koho a v akej situácii sa najčastejšie bude výrobok používať. Niekto svietidlo využije pri kempovaní alebo rybolove. Pre tieto činnosti nie je nutné kupovať drahé typy a vystačíte si s nejakým menej náročným modelom.

Naproti tomu aktívni športovci, horolezci a dobrodruhovia budú potrebovať vysoko kvalitné výrobky s dlhou výdržou a lepšou výbavou. Pri výbere treba zohľadniť aj množstvo parametrov ako dosvit, svetelný zdroj, stupeň krytia alebo výdrž batérie.

Porovnať ceny čeloviek

Typy

Pre väčšiu prehľadnosť si najprv jednotlivé typy rozdelíme podľa využitia:

Behanie a turistika

Pri večernom behaní najlepšie využijete čelovku, ktorá má aspoň 3 režimy svietenia a kvalitný dosvit dopredu aj do strán. Svetlo by malo byť odolné proti prípadnému pádu a malo by byť vodeodolné. Preferujte výrobok menšej hmotnosti, s väčšou dobou výdrže.

Horolezectvo a cyklistika

Pre tieto činnosti budete opäť potrebovať ľahkú čelovku, ktorá sa vyznačuje výborným dosvitom a dlhou dobou svietenia.

Zimné a vodné športy

Tieto typy by mali byť predovšetkým veľmi odolné a vodotesné. Existujú aj modely, ktoré je možné na cca 30 minút ponoriť do vody.

Stanovanie

Využijete aj lacnejšie modely, ktoré by mali umožňovať aspoň regulovať svetelnosť.

Parametre

Svetelný tok

Svetelný výkon je udávaný v lúmenoch a informuje o tom, ako silno bude svetlo svietiť. Z toho logicky vyplýva, že čím je táto hodnota väčšia, tým lepšia je svietivosť čelovky.

Lacnejšie modely majú stály svetelný tok, kvalitnejšie typy umožňujú svetlo regulovať. Svetelný tok je priamo závislý na výdrži batérie. S postupnou znižujúcou sa kapacitou batérie sa bude znižovať aj svetelný tok.

Svetelný tok možno rozdeliť podľa výkonu do niekoľkých skupín:

  • Svetelný tok menší ako 100 lm – typy vhodné pre bežné domáce používanie alebo stanovanie. Využijete ich aj pri nočnom venčení psov alebo všade tam, kde si budete pri práci potrebovať posvietiť.
  • Svetelný tok v rozmedzí od 100-400 lm – je vhodný pre aktívnych športovcov. Takto veľký svetelný tok využijete pri behaní, cyklistike, lyžovaní alebo napríklad kempovaní a rybárčení.
  • Svetelný tok väčší ako 400 lm – hodí sa pre vysokohorskú turistiku. 800 a viac lm využijete pri extrémnych športoch, profesionálnom nasadení alebo do najnáročnejších podmienok.

Dosvit

To na koľko metrov je svetlo schopné svietiť, udáva dosvit. U tohto parametra však nie sú dôležité iba metre. Čelovka, ktorej dosvit je cca 200 metrov, ale svieti iba úzkym kužeľom, vám neposlúži toľko, ako model s kratším dosvitom ale širším záberom.

Preto vyberajte čelovky aj na základe toho, aký široký záber svetlo má. Vďaka širokému kužeľu svetla sa budete lepšie orientovať v priestore. Dosvit môže byť v rozmedzí cca od 50 – 200 metrov.

Výhodné sú modely, ktoré sú vybavené funkciou zoom. Tá umožňuje dosvit regulovať. U čeloviek s veľkým dosvitom, je ale väčšie zaťaženie batérie a s ním spojená aj jej kratšia živostnosť.

Maximálna výdrž

Maximálna výdrž udáva dobu, počas ktorej bude čelovka svietiť pri dostatočnom svetelnom toku. Po uplynutí tejto doby sa bude jej svietivosť a dosvit zhoršovať, až dôjde k úplnému zhasnutiu.

Nemusíte sa teda báť, že po uplynutí doby maximálnej výdrže svetlo ihneď zhasne. Všeobecne máte ešte niekoľko minút na to, aby ste sa dostali domov alebo do osvetleného priestoru.

Tento údaj je tiež závislý od počasia, všeobecne je maximálna výdrž kratšia v zimných mesiacoch alebo pri maximálnom režime svietenia.

Ak teda chcete dobu svietenia, čo najviac natiahnuť a terén vám to dovoľuje, voľte úspornejší režim svietenia. Najviac úsporné je blikajúce SOS svetlo. Väčšiu výdrž vám poskytnú výrobky s LED diódami, ktoré šetria batérie.

Napájanie

K dostaniu sú čelovky, ktoré fungujú pomocou klasických batérií a tiež modely, ktoré umožňujú pravidelné dobíjanie. Niektoré typy potom umožňujú kombinovať obe tieto možnosti.

Čelovky napájané gombíkovými batériami majú krátku životnosť a sú vhodné skôr pre domáce využitie alebo na nenáročnom výlete. Tužkové alebo mikrotužkové batérie sú u týchto výrobkov najrozšírenejšie. Majú dlhšiu životnosť a využijete ich aj pri športovaní.

Li-ion akumulátory a lítiové batérie sú súčasťou drahších a výkonnejších výrobkov. Ich výhodou je predovšetkým dlhá životnosť. Pre ich opätovné dobíjanie budete potrebovať špeciálnu nabíjačku.

Modely s integrovaným micro USB dobíjaním patria k tým najlepším, čo môžete kúpiť. Možno ich dobíjať rovnako ako napríklad mobilný telefón. Na cestách môžete využiť tiež POWERBANK.

Odolnosť čelovky

Aby mohli tieto výrobky dobre slúžiť, je nutné, aby boli odolné proti vode, vniknutiu prachu alebo cudzích telies. Odolnosť je u čeloviek označovaná skratkou IP čiže stupňom krytia.

Za touto skratkou sa potom nachádzajú dve číslice, prvá udáva ochranu pred vniknutím cudzích telies a pred nebezpečným dotykom. Druhá informuje o krytí proti vniknutiu vody.

Čelovky s krytím môžu mať prvé číslo za skratkou IP v rozmedzí od 0 – 6. V prípade čísla 0 nie sú čelovky chránené proti prachu, číslo 3 značí malú ochranu pred prachom a číslo 6 poskytuje úplnú ochranu. Na trhu sa stretnete najčastejšie s čelovkami, ktoré neposkytujú žiadnu ochranu IPX alebo naopak úplnú ochranu IP6 proti prachu.

Druhé číslo označuje ochranu proti vode a je v rozmedzí od 0 – 9. Aj tie najzákladnejšie výrobky by mali poskytovať aspoň ochranu proti striekajúcej vode zo všetkých uhlov, čo značí číslo 4. IPX0 – IPX3 poskytuje malú ochranu proti kvapkajúcej vode, v prípade čísla 3 je to potom ochrana proti striekajúcej vode v uhle 60 °.

Ochrana proti ponoreniu začína číslicou 7, v tomto prípade sa jedná o ponorenie do vody po dobu 30 minút v hĺbke 1 metra. IPX8 značí ochranu proti potopeniu do vody, ktoré je určené výrobcom a číslo IPx9 poskytuje ochranu proti tlakovej vode.

Hmotnosť

Hmotnosť čeloviek je najčastejšie v rozmedzí od 50 – 200 g. Nejde teda o nijak ťažké zariadenia, napriek tomu je však vždy lepšie voliť čo najnižšiu hmotnosť.

Nízka hmotnosť by sa však nemala odrážať na celkovej kvalite výrobku. Vami vybraný model by mal spĺňať predovšetkým všetky dôležité parametre a hmotnosť by mala byť skôr druhoradá.

Funkcia

Jednotlivé modely ponúkajú aj niektoré funkcie, ktoré môžete pri športovaní alebo pobyte vonku využiť:

  • ZOOM – umožňuje regulovať šírku svetelného kužeľa. Vďaka tomu sa budete lepšie orientovať v teréne. Úzky kužeľ svetla dosvieti ďalej, toto svetlo je ale príliš ostré a môže byť až nepríjemné. Širší kužeľ svetla vám poskytne prehľad aj o priestore okolo.
  • Automatické zapínanie – umožňuje čelovku zapnúť jednoduchým mávnutím ruky.
  • Ovládanie – je najčastejšie pomocou prepínacích gombíkov. Týmto spôsobom je možné meniť jednotlivé režimy svietenia. Pri ovládaní sa zamerajte aj na to, aká jednoduchá alebo naopak obtiažna bude u vami vybraného modelu výmena batérií.
  • Ďalej je nutné venovať pozornosť aj nastaveniu Tie by sa mali dať ľahko regulovať, tak, aby vám svietidlo nepadalo z hlavy a ani nijako netlačilo. Väčšina čeloviek má iba popruh okolo hlavy, drahšie sú potom navyše vybavené stredovým popruhom, ktorý chráni pred možným spadnutím.
  • Červené svetlo – neoslňuje a je teda vhodné pri komunikácii s ďalšími osobami. Toto svetlo tiež nespôsobuje ostré odrazy od lesklých alebo hladkých plôch. Je vhodné tiež pri zníženej viditeľnosti napríklad v hmle.
  • SOS blikanie – je vhodné pre upozornenie na vašu osobu v prípade, keď dôjde k nejakému zraneniu. Je to tiež najmenej náročný režim, ktorý šetrí batériu.
  • Nastavenie intenzity svetla – umožňuje meniť ostré svetlo na tlmené a naopak.
  • Stroboskop – vydáva silné svetelné signály, ktoré by vás mali ochrániť pred zrážkou s divokými zvieratami.
  • Senzor okolitého svetla – čelovky s touto funkciou automaticky prispôsobujú intenzitu svietenia okolitým podmienkam. Na viac osvietených miestach sa svietenie utlmí a vo väčšej tme naopak zintenzívni.
  • Krátkodobé zvýšenie výkonu – vďaka tejto funkcii si posvietite na akýkoľvek zle osvetlený objekt.
  • Naklápacie svietidlo – umožňuje meniť uhol svietenia, čo sa hodí, ak si budete potrebovať posvietiť na ruky.
  • Funkcia LOCK – čiže uzamknutia zabráni náhodnému zapnutiu pri prenášaní.
  • Indikátor stavu batérie – vás bude priebežne informovať o výdrži batérie.

Značka

Medzi najlepšie hodnotené značky patria výrobky od značiek ako Petzl, Ledlenser, Beal, Silverpoint, Sixtol, Fenix a iné. K najobľúbenejším výrobkom patria výrobky značky PETZL.

Táto značka ponúka široký výber čeloviek vo všetkých cenových kategóriách. U užívateľov sú obľúbené tiež čelovky Fenix a Ledlenser.

Cena

Najlacnejšie čelovky kúpite za necelých 10 EUR. Sú vhodné pre občasné domáce použitie alebo stanovanie. Radosť s nimi urobíte i deťom. Ak patríte medzi športovcov, rybárov alebo radi kempujete, vyberajte kvalitnejšie výrobky, ktorých cena začína na cca 35 EUR.

V prípade profesionálnych športovcov alebo trampov je vhodné zamerať sa na vysoko kvalitné výrobky, ktoré kúpite za cca 60 a viac EUR.

Porovnať ceny čeloviek

Údržba

Čo sa týka údržby, je vhodné pokiaľ ide svetlo zložiť z popruhov. Vďaka tomu môžete popruhy prať v práčke. Táto údržba je to jediné, čo môžete s výrobkom robiť. Samozrejmosťou je tiež výmena alebo dobíjanie batérií.

Čelovky s nízkym krytím proti prachu nie je vhodné vystavovať prašnému prostrediu a v prípade, že výrobok disponuje nízkym krytím proti vode, snažte sa o čo najmenší kontakt čelovky s vodou.

V prípade správneho používania vám bude svietidlo slúžiť niekoľko rokov. Na tento výrobok sa vzťahuje záruka, ktorá môže byť až 7 rokov, čo svedčí o jej nízkej poruchovosti.

Otázky a odpovede

Akú čelovku pre deti?

Pre deti je možné zakúpiť lacnejšie modely čeloviek, kvalitné sú k dostaniu už za cca 10 – 15 EUR. Výrobok by mal mať malú hmotnosť a dôležité sú tiež popruhy, ktoré by sa mali dať utiahnuť tak, aby svetlo nepadalo z hlavy.

K dostaniu sú tiež čelovky, ktoré je možné pomocou klipu pripevniť na šilt čiapky a k dostaniu sú aj čiapky alebo čelenky so zabudovanou svietidlom.

Je možné nosiť čelovku inak ako na hlave?

Niektoré čelovky je možné nosiť na krku alebo pomocou klipu pripevnené na šilte. Súčasťou niektorých výrobkov je tiež hrudný pás, na ktorý je možné svietidlo pripevniť. Vďaka tomu zvýšite svoju viditeľnosť pri zlom počasí, alebo ak nebudete chcieť oslňovať ostatné osoby.

Záver

Kvalitná čelovka by mala umožňovať prepínať do viacerých režimov svietenia. Dôležitá je aj dostatočná odolnosť a krytie. Aby malo svietidlo aspoň primeranú výdrž, kúpte model, ktorý disponuje aspoň tužkovými batériami. Väčšiu výdrž vám potom umožnia lítiové batérie alebo akumulátory.

Čelovku vyberajte najmä podľa toho, k čomu vám bude svietiť najčastejšie. Najlacnejšie a najmenej výkonné modely využijete skôr pri stanovaní alebo venčení psa a sú vhodné aj pre deti na detské tábory atď.

Pre beh, bicykel alebo hľadanie kešiek budete potrebovať baterku s vysokou svietivosťou, hodiť sa bude funkcia zoom aj nastavenie osvetľovacej plochy. Pre extrémne športy sa zamerajte okrem iného na vysoký stupeň krytia a jednoduché ovládanie, najlepšie mávnutím ruky.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroje: www.4camping.sk, www.alza.sk, www.top-armyshop.sk, www.mastersport.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo