Parná práčka patrí medzi drahšie, avšak jedinečné spotrebiče, ktoré na svoju činnosť využívajú výnimočné čistiace účinky pary. Už mnoho rokov sa v domácnostiach s obľubou používajú ručné parné čističe aj mopy, parná práčka je však pomerne novým, menej známym spotrebičom.
Parná práčka bielizeň nielen vyperie, ale aj hĺbkovo vyčistí. Para vaše odevy zbaví baktérií, roztočov aj vírusov a poradí si ľahko aj s odolnými škvrnami, na ktoré by ste museli používať drahé odstraňovače škvŕn. Do parnej práčky môžete bez obáv vkladať akékoľvek textílie, čistenie horúcou parou je obzvlášť vhodné pre funkčné oblečenie.
Medzi ďalšie prednosti týchto práčok patria aj oveľa kratšie pracie cykly. Aj tu hrá hlavnú úlohu vysoko účinná horúca para. Parné pranie je navyše veľmi šetrné, ušetríte nielen za energiu, ale aj za spotrebu vody. Parná práčka funguje na pomerne jednoduchom princípe.
Pomocou parného generátora sa voda mení na paru a to už pri bežných teplotách. Para je schopná textíliu dokonale vyčistiť a zbaviť ich baktérií už pri teplote 40 °C. Vďaka tomu, že je voda ohrievaná priamo v ohrievači, spotrebuje práčka menej vody aj elektrickej energie. Tieto práčky sú tak veľmi úsporné a spadajú väčšinou medzi spotrebiče energetickej triedy A++.
K ďalším výhodám parných práčok patrí tichý chod, čo najviac ocenia majitelia bytových domov. Para vám uľahčí aj žehlenie oblečenia. Bielizeň vytiahnutá z parnej práčky bude oveľa menej pokrčená a často ju postačí iba dobre zavesiť. Para nevyperie iba bielizeň, ale počas pracích cyklov dokonale vyčistí a vydezinfikuje aj samotnú práčku. Ušetríte tak za nákup rôznych čističov a nebudete musieť riešiť ani usadený vodný kameň.
Pri výbere parnej práčky budete postupovať rovnako, ako pri výbere akejkoľvek inej práčky. Pravdepodobne najviac vás bude zaujímať kapacita bubna a spôsob plnenia. Parné práčky sú energeticky úsporné, pri výbere tak môžete prihliadnuť skôr na nadštandardné funkcie, ktoré tieto práčky ponúkajú.
Typy
Parné práčky je možné rozdeliť do skupín podľa spôsobu plnenia. Obľúbenejším typom sú práčky s predným plnením, druhý variant predstavujú práčky s horným plnením.
Práčky s predným plnením
Tento typ práčok je obľúbenejší a na trhu zastúpený väčším počtom modelov. Za prednosť týchto práčok sa považuje priehľadný bubon, ktorý vám umožní priebeh prania kontrolovať. Na práčku s predným plnením navyše môžete umiestniť sušičku bielizne.
Na trhu nájdete malé aj veľké práčky, ktoré splnia nároky malých aj veľkých domácností. Najmenšie práčky s predným plnením majú kapacitu iba 4 kg bielizne, tie najväčšie pojmú až 13 kg bielizne. Okrem veľkosti môžete zvoliť aj farebné prevedenie. Najväčší výber ponúka štandardná biela, ale kúpiť môžete aj čiernu alebo striebornú variantu.
Práčky s horným plnením
Sú jasnou voľbou pre majiteľov malých bytov či garsónok. Vďaka svojej veľkosti nezaberie práčka toľko miesta a umiestniť ju môžete aj do úzkych priestorov. Tieto práčky môžu viac vyhovovať starším alebo menej pohyblivým osobám, ktoré sa nemusia pri vydávaní oblečenia toľko namáhať.
Najväčšou nevýhodou týchto práčok je nemožnosť na spotrebič čokoľvek umiestniť. Práčky s horným plnením sú na trhu zastúpené v oveľa menšom počte, dvojnásobne to platí práve pre parné práčky. Vybrať tú správnu práčku, ktorá by vám vyhovovala kapacitou aj funkciami je teda oveľa náročnejšia.
Kapacita
Kapacita bubna je veľmi dôležitá pri každej práčke. Kapacitu práčky z veľkej časti ovplyvňuje spôsob plnenia. Všeobecne väčšie sú práčky s predným plnením, ktoré môžu pojať až 13 kg bielizne. Práčky s horným plnením majú menší bubon a tým aj nižšiu kapacitu. Tie najväčšie však vyperú až 10 kg bielizne.
Menšie domácnosti s 2 – 3 členmi si vystačia s práčkou, ktorej kapacita bude do 6 – 9 kg bielizne. Bežne veľká rodina potom bude potrebovať práčku s kapacitou 8 a viac kg bielizne. Pri výbere správnej kapacity myslite na to, že vaša bielizeň bude lepšie vypraná v prípade, keď práčku naplníte do cca 80% kapacity bubna.
Funkcia
Parné práčky disponujú rovnako ako bežné práčky množstvom praktických programov. Medzi obľúbené funkcie patria napríklad:
- Dezinfekcia – program dezinfekcie odstráni z oblečenia škodlivé mikroorganizmy.
- Refresh – tento program vaša textília osvieži a zbaví ich všetkých nepríjemných pachov. Parné práčky s touto funkciou sú obzvlášť vhodné pre fajčiarov. Tento program je možné spustiť s pracím procesom aj úplne samostatne.
- Air Bubble – je technológia, ktorá pomocou bubliniek vzduchu ľahšie rozpustí prací prášok.
- Eco Program – v tomto prípade nejde o úsporný ale o šetrný program, ktorého snahou je čo najviac šetriť prírodu. Vďaka tomuto programu bude z práčky vytekať čo možno najmenej kontaminovaná voda.
Okrem týchto špecifických programov nechýbajú bežné funkcie ako odložený štart alebo detská poistka. Ďalšie nadštandardné funkcie ponúkajú parné Smart práčky, ktoré je možné pomocou mobilnej aplikácie ovládať aj na diaľku prostredníctvom mobilného telefónu. Tieto práčky si sami zvolia vhodný program a bežné je aj automatické dávkovanie pracieho prostriedku.
Značka
Kvalitu práčky určuje predovšetkým výrobca. Na trhu sú parné práčky zastúpené zrejme všetkými najvyhľadávanejšími značkami, medzi ktoré patrí Beko, AEG, Whirlpool, Bosch, LG, Samsung, Electrolux alebo Miele. Títo výrobcovia vám umožnia vyberať medzi práčkami s predným aj horným plnením, kúpiť môžete Slim alebo Smart parnú práčku aj parnú práčku v kombinácii so sušičkou.
Cena
V prípade parných práčok jednoznačne prevyšujú výhody. Za jedinú nevýhodu tohto spotrebiča možno považovať iba vyššiu obstarávaciu cenu. Tá je tým jediným, čo vás môže od nákupu parnej práčky odradiť. Cena týchto práčok začína najčastejšie na hranici 427 eur, skôr výnimočne možno naraziť na lacnejšie modely. Za kvalitnejšiu práčku však zaplatíte 637 – 853 eur a pochopiteľne je možné kúpiť aj oveľa drahší variant.
Otázky a odpovede
Aké sú najväčšie prednosti parných práčok?
Za najväčšiu výhodu sa považuje hĺbkové čistenie odevov. Do parnej práčky môžete vložiť aj to najjemnejšie prádlo, teda hodváb a čipku. Para si tiež veľmi dobre poradí s veľmi odolnými škvrnami. Veľké množstvo parných práčok využíva program dezinfekcie, ktorý dokáže odstrániť všetky mikroorganizmy. Parné práčky však majú oveľa viac praktických programov.
Ako sú parné práčky úsporné?
Vďaka modernej technológii sú parné práčky vo všetkých smeroch úsporné. Tieto práčky ušetria nielen náklady za energiu, ale aj vodu. Do parnej práčky navyše nepatrí aviváž, čím predĺžite aj životnosť vašich odevov. Vďaka pare odstránite aj odolné škvrny a to s menším množstvom pracieho prášku.
Ako funguje práčka s funkciou pary?
Drahšie automatické práčky môžu ponúknuť funkciu pary. Tieto práčky perú bielizeň bežne vo vode a funkciu pary spustia až na samotnom konci pracieho programu. Para na záver oblečenia našuchorí a osvieži. Tieto práčky však perú pri bežne dlhých pracích cykloch a funkcia pary nijako neovplyvňuje ani vyššiu spotrebu vody a energie. Parné práčky paru využívajú počas celého cyklu, čo ovplyvní dĺžku cyklu aj nižšiu spotrebu.
Záver
Bez práčky sa v dnešnej dobe nezaobíde žiadna domácnosť. Najobľúbenejšie sú lacnejšie automatické práčky. Drahšie automatické práčky ponúkajú aspoň parnú funkciu. V prípade stredne drahých práčok môžete využívať funkciu pary. Najdrahšie sú potom čisto parné práčky.
Avšak parné práčky majú mnoho výhod, vďaka ktorým sa oplatí do tejto práčky predsa len investovať. Najväčšou prednosťou týchto práčok je úspora vo všetkých smeroch a šetrnosť k bielizni aj iným textíliám.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroj: www.wikipedia.org
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?