Ako vybrať sušičku bielizne?

Najobľúbenejšie značky sušičiek bielizne

Sušičky bielizne si získavajú stále viac priaznivcov, hoci mnoho ľudí tvrdí, že je to zbytočné vyhadzovanie peňazí. Nie je to pravda, pretože obstaraním správnej sušičky nemusíte strácať drahocenný čas pri vešení bielizne, neutrácate stále za nové sušiaky, ktoré vám potom prekážajú na každom kroku, nie je nutné tŕpnuť hrôzou, či bielizeň zavesená na záhrade nezmokne alebo ho napríklad neznehodnotí prach, podobne.

Ak už nechcete byť otrokom svojej bielizne a využívať čas zmysluplnejšie, kúpte si kvalitnú sušičku bielizne, ktorá bude pracovať za vás. Samozrejme, že je to drahšia investícia ako keď kupujete sušiak či práčovnú šnúru, navyše musíte počítať nielen s obstarávacou cenou, ale aj s platbami za elektrickú energiu, ale vám odpadne povinnosť vešať, dávať dole, rovnať a ešte žehliť.

Sušičky dokážu zbaviť bielizeň nepríjemných žmolkov, chlpov od zvieracích miláčikov, ale aj peľov a rôznych ďalších alergénov. Rozhodli sme sa pripraviť taký jednoduchý manuál, ktorý vám pomôže vybrať tú najvhodnejšiu sušičku pre vašu domácnosť.

Porovnať ceny sušičiek

Vyberáme vhodnú sušičku

Najskôr je dobré si položiť otázku – Prečo vlastne chceme sušičku? Tieto spotrebiče dokážu vysušiť väčšie množstvo bielizne a to vo veľmi krátkom čase. Úspora času, žiadne sušiaky, žiadny neporiadok v byte, nemusíte sa báť vlhkosti, ktorá sa odparuje počas sušenia bielizne vo vnútorných priestoroch.

Bielizeň je po sušení mäkšia, nie je pokrčená, vo väčšine prípadov sa ani nemusí žehliť, navyše vďaka vysokej teplote je bielizeň počas sušiaceho cyklu zbavená aj nepríjemných alergénov a vírusových čiastočiek. V neposlednom rade nedochádza k vyblednutiu farieb. Aké kritériá sú pre výber sušičky zásadné, čomu venovať pozornosť, na čo sa zamerať? Poďme sa na to pozrieť spoločne.

Druhy sušičiek

Z technologického hľadiska sa sušičky delia na kondenzačné a ventilačné. Čo sa týka výsledku sušenia, tam rozdiel príliš nespoznáte, ale odlišnosť je v tom, akým spôsobom je odvádzaný horúci vzduch, rýchlosti sušenia a spotrebe elektrickej energie. Pokiaľ ide o ventilačné sušičky, nie sú u nás nijako zvlášť rozšírené, oproti tomu kondenzačné sú bežné v takmer každej domácnosti. Existujú ešte sušičky, ktoré sú kombinované s práčkou a hodia sa najmä tam, kde nie je veľa voľného priestoru.

Napriek tomu, že kombinácia vyjde lacnejšie a sú ideálnym riešením, keď nemáte kam umiestniť 2 spotrebiče naraz, majú aj svoje negatívne vlastnosti. Nielen, že ich spotreba energie je oveľa vyššia, ale tiež sa líši kapacita na pranie a sušenie. Často totiž dochádza k tomu, že práčka kombinácia práčky so sušičkou hravo vyperie až 9 kg bielizne, ale usušiť dokáže len 7 kg. Vo finále tak musíte prať aj sušiť dvakrát alebo vyprať naraz, časť dať usušiť a zvyšok zavesiť na šnúru.

Ak to priestor dovolí, rozhodne siahnite po voľne stojacej sušičke, najlepšie tej, ktorú je možné inštalovať na práčku, aby nemuseli stáť oba spotrebiče vedľa seba a zaberať dvojaké miesto. Kto má skutočne veľa miesta, nemusí umiestnenie na seba riešiť vôbec.

Kondenzačné sušičky

Pri kondenzačnej sušičke je tá výhoda, že sa nemusí vyvádzať horúci vzduch s parou von, pretože funguje na báze kondenzácie. Vnútri prúdi horúci vzduch, ktorý na seba viaže vodnú paru, ochladí sa a potom sa premieňa na vodu, a buď sa ukladá do kondenzačnej nádoby, odkiaľ ju musíme vylievať, alebo odteká do odpadu, pokiaľ naň sušičku pripojíme. Prúd vzduchu, ktorý bol ochladený a zbavený vody, sa znovu zahrieva, a to buď tepelným čerpadlom alebo vykurovacím telesom, následne sa celý proces opakuje.

Tým, že odpadá nutnosť akéhokoľvek zásahu do steny, je vlastne väčšinou vopred rozhodnuté, pre aký tip sa zákazník rozhodne. Radšej si každý priplatí vyššiu obstarávaciu cenu za kondenzačnú sušičku, než aby si zaobstaral ventilačnú, ktorú bude musieť zabudovať a zaistiť vývod von. Vzhľadom k tomu, že ceny kondenzačných sušičiek idú v poslednej dobe celkom dole, nie je dnes obstaranie taký problém.

Zásadné je dodržať pravidlá vzdialenosti 60 cm od umývadla, sprchy atď., inak bude okolitý vzduch príliš teplý, čo môže znížiť výkon sušičky a tým aj účinnosť sušenia, naopak sa zvýši energetická náročnosť sušenia.

  • Kondenzačná sušička s vykurovacím telesom – na ohrievanie ochladeného vzduchu využíva vykurovacie teleso, ktoré však zvyšuje spotrebu energie a tým aj náklady na prevádzku sušičky. Vyššia spotreba je vyvážená kratšou dobou sušenia.
  • Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom – ohrev pomocou tepelného čerpadla je trendom dnešnej doby, tieto sušičky sú najrozšírenejšie. Zvyškové teplo, ktoré vzniká počas sušiaceho cyklu, sa využije na ohrev studeného vzduchu. Tým, že nie je odvádzané von zo sušičky, sa ušetrí veľa energie. Vďaka tepelnému čerpadlu sú tieto sušičky oveľa šetrnejšie a poradia si aj s jemnou bielizňou. Negatívom je nutnosť pravidelného čistenia filtrov pri modeloch, ktoré nemajú samočistenie.

Ventilačné sušičky

Pokiaľ to vezmeme z veľmi všeobecného hľadiska potom ventilačné sušičky (inak aj odvetrávacie) fungujú tak, že nasajú vzduch, následne ho ohrejú, on potom nasaje vlhkosť a zase vypustí von. Na inštaláciu takejto sušičky potrebujete mať vyvedenú tzv. výfukovú trubicu von z domu. To je dôvod, prečo sa takáto sušička musí umiestniť na miesta, kde sa také úpravy dajú aplikovať.

Ideálne napríklad do väčšej práčovne. Ohrevom vzduchu sa prevádzka sušičky vyplatí oveľa viac, pretože šetrí energiu lepšie ako kondenzačná, vzduch sa totiž ohreje oveľa ľahšie ako je to v prípade vody. Ak máte veľkú kúpeľňu a dá sa v nej zaistiť slušné odvetrávanie, nič vám v obstaraní ventilačnej sušičky nebráni.

Kombinovaná sušička s práčkou

Jej obľuba stále rastie a to vďaka možnosti ušetriť miesto bez nutnosti predávať bielizeň z bubna práčky do sušičky. Táto kombinácia 2 v 1 sa hodí najmä do menej priestranných kúpeľní. Stačí vám iba nastaviť jednotlivé programy a spotrebič sa postará o všetko sám. Vy len vyberiete bielizeň, ktorá bude vypraná a zároveň vysušená.

Problémom môže byť rozdielna kapacita bubna na pranie a sušenie, napríklad 8 kg bielizne vyperie, ale len 7 kg usuší. Kombinované sušičky pracujú na princípe odvodu kondenzátu do zásobníka, nie sú teda potrebné žiadne úpravy, pretože prístroj zapojíte rovnako ako klasickú samostatnú práčku.

Umiestnenie sušičky

Než vôbec nejakú sušičku zakúpite, rozmyslite si, kam ju vlastne chcete alebo môžete umiestniť. Niekto ju chce mať v kúpeľni hneď pri práčke, ďalší v komore a niektorí ju dokonca začlenia do kuchyne ako súčasť linky. Záleží len na vás, kam ju nakoniec postavíte, hlavne si musíte presne zmerať, aký veľký priestor jej môžete vyčleniť, aby rozmery zakúpeného spotrebiča zodpovedali pripravenej „medzere“.

Musíte myslieť aj na to, že väčšinu sušičiek je možné pripojiť na odpad, takže aj to treba premyslieť pri hľadaní vhodného umiestnenia. Dôležité je rozhodnúť aj plnenie sušičky, či chcete s predným či vrchným plnením. Najobľúbenejšie sú sušičky s predným plnením, ktoré na trhu jasne prevažujú. Je to výhoda aj vtedy, ak chcete ušetriť trochu miesta a umiestniť sušičku na práčku, čo je veľmi obľúbený spôsob inštalácie a dá sa povedať, že jeden z najpraktickejších.

Ak má sušička plniť svoju funkciu, je nevyhnutné, aby bola na svojom mieste vyvážená, pretože jedine tak bude merač vody v nádrži fungovať ako má a sušička nebude hlásiť, že je nádržka na kondenzát plná, keď to tak nie je.

Kapacita nádoby na kondenzát a napojenie na odpad

Najčastejšie si kupujeme kondenzačnú sušičku, ktorá disponuje kondenzačnou nádobou, ktorú je nutné pravidelne vylievať, prípadne pripojiť sušičku na odpad. Pri niektorých modeloch je pripojovacia sada súčasťou balenia, pokiaľ nie, môžete si ju dokúpiť a odvádzať kondenzát do odpadu.

Bez ohľadu na to, či sušička bude alebo nebude napojená na odpad, si pri nákupe skontrolujte kapacitu nádoby na kondenzát. Tá sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 4 až 6 litrov. Všeobecne platí, že čím väčšia má nádoba objem, tým menej často musíte vylievať jej obsah.

Chýbať by nemala aj kontrolka upozorňujúca na to, že je nádoba plná. Akonáhle k tomu totiž dôjde, sušička sa automaticky zastaví. Nezabudnite preto nádobu (pokiaľ nie je sušička pripojená k odpadu) vylievať po každom sušiacom cykle.

Energetický štítok

Každý spotrebič musí mať vylepený energetický štítok, na ktorom sú zaznamenané tie najdôležitejšie parametre. Vzhľadom na to, že sú tieto údaje kontrolované, mal by si výrobca dať záležať, aby boli uvedené naozaj presne.

Z energetického štítku zistíte typ sušičky, energetickú triedu, ročnú spotrebu elektrickej energie, dobu trvania bežného cyklu sušenia, triedu účinnosti kondenzácie (odstreďovania) – na škále od A do G, pričom trieda A je najlepší a G najhorší výkon, ďalej hlučnosť sušenia a kapacitu bubna. Energetická trieda a ročná spotreba

Energetická trieda

Na energetickom štítku je jasne vyznačené, do akej triedy vybraný spotrebič patrí. Tie modely, ktoré majú najmenšiu spotrebu energie, patria do energetickej triedy A+++ alebo tiež A++. Ostatné sušičky sú brané skôr ako neekonomické. Dôležitým údajom je aj ročná spotreba energie, čo je hodnota, ktorú na štítku nájdete vyznačenú v kWh/annum, teda počet kilowatthodín za 1 rok.

Účinnosť odstreďovania (kondenzácia)

Na tomto údaji záleží veľa, pretože zistíte, ako bude vaša nová sušička odvádzať svoju prácu. Bude bielizeň vysušená rovnomerne? Je naozaj suché? Zistíte triedu účinnosti kondenzácie A až G. Účinnosť odstreďovania prezradí aj to, ako veľmi sušička prepúšťa vlhkosť. Ak chcete mať istotu, že bielizeň nebude vlhká a nehrozí nežiaduce plesne, potom je ideálne zaobstarať sušičku s účinnosťou kondenzácie triedy A.

Hlučnosť sušenia

Nevyhnutným parametrom sušičky, ktorý by vás mal pri robení zaujímať rovnako ako spotreba energie, je bezpochyby hlučnosť, ktorú sušičku produkuje pri sušení. Čím tichší chod, tým pohodlnejšie používanie v akomkoľvek čase, bez rušenia susedov. To uvítate, najmä keď bývate v panelovom dome. Hlučnosť je udávaná v dB (decibeloch) a najčastejšie sa pohybuje okolo 65 dB.

Kapacita sušičky

Kapacita sušičky je zásadným údajom, ktorý by ste na energetickom štítku rozhodne nemali prehliadnuť. Sušičky mávajú objem od 3 do 8 kilogramov. Kapacita 6 – 7 kg je ideálna pre domácnosť o jednom či dvoch členoch (hoci by pre jedného stačila aj kapacita 3 kg, lepšie je vždy siahnuť po väčšej). Pokiaľ je to štvorčlenná rodina, potom už hovoríme o kapacite od 8 kg a viac.

Trvanie cyklu

Energetický štítok obsahuje aj tento údaj, ktorý sa síce bude líšiť podľa zvoleného programu, ale aj tak je dobré byť informovaný aspoň orientačne a vedieť, akú najkratšiu dobu sušenia spotrebič zvláda.

Funkcie a programy sušičiek

Povedzme si to na rovinu, spotreba energie a ďalšie parametre sú síce dôležité, ale spokojnosť so spotrebičom záleží na tom, aké programy a funkcie bude mať v ponuke. U niektorých sušičiek je potrebné výhodou to, že sa bielizeň po sušení nemusí žehliť alebo sa dá odložiť štart atď. Mrkneme sa na to základné, čo nás zaujíma najviac.

Bezpečnosť

Možno sa vám to nezdá dôležité, pretože sušička je predsa počas cyklu zatvorená a nikto okrem vás s ňou nemanipuluje, ale v domácnostiach s malými deťmi je zásadné, aby mal spotrebič detskú poistku. Tá sa postará o to, že sa dieťa nedostane do bubna sušičky, ani jej samo nespustí.

Množstevná automatika

Výhodou sušičky s touto funkciou spočíva v automatickom vyhodnotení množstva bielizne vloženej do BUBNU. Tá si sama zváži, koľko bielizne je vo vnútri a nastaví sušiaci cyklus, ktorý bude presne na mieru, tzn. optimálnu teplotu aj dĺžku programu. Ušetria sa tým náklady, skráti sa doba sušenia a bielizeň nebude zbytočne vlhká. Táto funkcia býva označená ako Fuzzy Logic, 6. zmysel alebo Easy Logic.

Odložený štart

Základné a najobľúbenejšie funkcie, umožňujúce odložiť štart až o 24 hodín. V praxi to znamená, že dáte bielizeň do sušičky, nastavíte čas a budete sa venovať svojim ďalším povinnostiam, zatiaľ čo sušička sa spustí napríklad, keď budete v práci alebo keď si pôjdete zabehať.

Sensitive Drying

Ide o systém veľmi šetrného sušenia, ktoré sa postará o to, že akékoľvek oblečenie, ktoré do sušičky vložíte, bude vždy jemné a hebké na dotyk.

Jednoduché žehlenie

Tak túto funkciu by mala mať každá sušička, ktorú zvolíte, pretože koho by v dnešnej uponáhľanej dobe bavilo žehliť, keď to nie je vôbec nutné a ušetrí sa tým veľa času, ktorý by ste inak stratili. V podstate ide o to, že sa bubon otáča tak, aby sa jednotlivé kusy oblečenia oddelili od seba a bielizeň sa tak nebude stláčať ani, keď na vás bude nejaký čas čakať v sušičke, kým ho vyberiete.

Ďalšie zaujímavé funkcie a programy

  • BabyProtect – špeciálne vyvinutý program, ktorý zaistí, že bielizeň bude jemnejšia a čistejšia.
  • Senzor sušenia FlexySense – automatický senzor, ktorý nastaví vlhkosť aj optimálnu teplotu sušenia.
  • Program Mix – umožní sušenie rôznych typov tkanín naraz (bavlnu, syntetiku atď.).
  • Program Košele – dokonale vyvinutý program starajúci sa o každú košeľu bez toho, aby došlo k jej zničeniu či vyblednutiu farieb.
  • Program Osvieženie bielizne – skvelá pomôcka eliminujúca nežiaduce pachy pri akejkoľvek bielizni, napríklad keď máte nejaké dlho v skrini a po vybratí je zatuchnutá.

Zaujímavé vychytávky

Zámena dvierok

Túto vychytávku uvítate v menších bytoch či na miestach s menším priestorom. Stačí len dvierka prehodiť a dať otváranie na druhú stranu a už máte po starostiach s nedostatkom miesta.

Osvetlenie bubna
Schválne sme osvetlenie bubna nedali medzi technológie, ale len k vychytávkam pretože to nie je zásadné a dôležité, skôr je to praktické. Všeobecne sa dá povedať, že nie je potrebné bielizeň počas sušiaceho cyklu šmírovať, keď máte všetko potrebné zobrazené na displeji spotrebiča. Je to skôr len rozmaznanosť dnešnej doby, ktorú však veľa gazdiniek víta s otvorenou náručou.

Kompatibilita so smartfónom

Patríte k ľuďom, ktorí sa bez svojho smartfónu nepohnú ani na krok a sú schopní ho brať úplne všade, vrátane WC či kúpeľne? Potom uvítate technologické vylepšenia u niektorých sušičiek, ktoré je možné prepojiť alebo ak chcete spárovať s vašim smartfónom a ovládať tak sušičku cez telefón.

Aké ďalšie funkcie sú vítané?

  • Automatické programy
  • ECO programy s nízkou spotrebou
  • Programy pre jemnú bielizeň, vlnu, džínsy atď.
  • Nočný program a funkcia tichej prevádzky
  • Časovač
  • Prevzdušnenie / parné sušenie FreshCare
  • Sušenie podľa zvyškovej vlhkosti

Doplnky k sušičkám

Napriek tomu, že sú sušičky dokonalé už len vďaka svojim funkciám a zaujímavým programom, môžeme ich ešte o niečo zdokonaliť vhodnými doplnkami. Zrejme najlepším existujúcim doplnkom, ktorý nám používanie sušičky uľahčí je tzv. sušiaci kôš.

Použitie takého koša spočíva v tom, že ho vložíte do bubna a naplníte tým, čo treba. Môžete v ňom sušiť jemné oblečenie, plyšové hračky, vlnené deky alebo napríklad topánky. Výhodou je, že sa tento kôš nepohybuje, takže nehrozí pokrčenie látok či v prípade topánok poškodenie sušičky.

Ak plánujete umiestnenie sušičky na práčku, nesmiete zabudnúť na veľmi dôležitý doplnok a to medzikus, čo je vlastne spojnica medzi práčkou a sušičkou, ktorá vyzerá ako polička a sušička sa na nej jednoducho inštaluje. Vo väčšine prípadov nebýva súčasťou balenia, a preto je nutné ho zakúpiť samostatne. Čo sa týka ceny medzikusu, tá sa pohybuje asi od 22 eur do 240 eur. Záleží samozrejme na samotnom predajcovi.

K ďalším doplnkom patria balóniky do sušičky, ktoré jednoducho vhodíte do bubna a necháte ich urobiť si to svoje. Ich veľkým plusom je schopnosť značne zmäkčiť bielizeň bez toho, aby bolo nutné používať akékoľvek chemikálie, navyše sa vďaka týmto balónikom skracuje doba sušenia zhruba o 25%, ušetríte tiež veľa času a elektrickej energie. Čo poteší je možnosť balóniky použiť opakovane. Sú schopné odolať teplote až 125 °C.

Podobne ako balóniky, sú skvelé aj vonné obrúsky do sušičky, ktoré bielizeň nielen zmäkčia, ale aj úžasné prevonia. Obrúsky zároveň uľahčujú následné žehlenie, pokiaľ ide o kusy, ktoré je naozaj nutné vyžehliť. Vonné obrúsky fungujú antistaticky a hodia sa pre všetky druhy textílií.

Cena sušičiek

Ako už vieme, sušička rozhodne nie je lacnou záležitosťou, ako keď si kupujete fén alebo napríklad rýchlovarnú kanvicu. Musíte zohľadniť nielen obstarávaciu cenu, teda sumu, ktorú zaplatíte pri nákupe, ale aj náklady, ktoré súvisia s prevádzkou sušičky. Čím lacnejšia sušička, tým menej funkcií a vo väčšine prípadov aj nižšia energetická trieda. Pokiaľ ide o tento spotrebič, pri tom jednoznačne platí, že je lepšie investovať viac, aby ste mohli lepšie šetriť počas prevádzky.

Cena do 427 eur

Určite nebudete prekvapení, že do tejto cenovej kategórie patria sušičky, ktoré majú energetickú triedu A+ a nižšiu. Akonáhle si takýto spotrebič kúpite, musíte byť pripravení na to, že bude vyššia spotreba elektrickej energie, než tomu je pri modeloch z lepšej energetickej triedy.

Ak chcete úspornejší model, musíte vybrať iný model a pripraviť si viac peňazí. Pokiaľ ide o programy a funkcie, tie sú u väčšiny sušičiek štandardné a ak si vaša domácnosť na šetrenie energie nepotrpí, nemusíte míňať viac ako je nutné a hravo si vyberiete sušičku bielizne pod 427.

Cena od 427 do 853 uer

Táto kategória je takou zlatou strednou cestou vhodnou pre väčšinu domácnosti. Patria sem sušičky v energetickej triede A++ a niekedy, keď sú potrebné rôzne výpredaje, tak sa dajú v tejto kategórii nájsť aj modely triedy A+++. Najčastejšie tu narazíte na sušičky s kapacitou sušenia 7 až 8 kg bielizne. Programová ponuka je veľmi slušná a funkcia dostačujúca. V mnohých prípadoch nechýbajú ani také perličky ako nočný režim či eko programy.

Cena od 853 do 1 279 eur

Myslíte, že sušička v tejto cenovej relácii je zbytočnosť? Určite nie, pretože kapacita už je v tomto prípade na slušnej úrovni 9 až 10 kilogramov, čo je úplná bomba. Funkčná výbava je dokonalá a užívať si môžete aj množstvo vychytávok, ako napríklad samočistiaci kondenzátor, antibakteriálny povlak nádrže a mnoho ďalších. Ak sa vám podarí ušetriť takú sumičku, nebudete kúpu drahšieho spotrebiča určite ľutovať.

Cena nad 1 279 eur

Milovníci luxusu si prídu v tejto kategórii skutočne na svoje. Ste perfekcionisti a všetko musíte mať dokonalé do poslednej bodky? Potom je táto cenová relácia určená práve vám. Potrpíte si na to najlepšie a neuspokojíte sa s málom? Ste schopní zaplatiť obstarávaciu cenu vyššiu ako 1 279 eur?

Ak znie odpoveď áno, nemôžete zakúpiť lepší spotrebič ako práve sušičky za túto výškovú cenu. Bielizeň bude perfektne suchá, úplne dokonale voňavá a vďaka parným programom, ktoré sa u sušičiek v tejto hodnote vyskytujú, neskutočne vyrovnané, takže sa nemusia vôbec žehliť. Viete si predstaviť niečo dokonalejšie?

Porovnať ceny sušičiek

Ako sa správne o sušičku bielizne starať?

Starostlivosť o sušičku nie je nijako náročná, dá sa povedať, že je oveľa jednoduchšia ako napríklad údržba chladničky. Keď to vezmeme zjednodušene, tak sú najdôležitejšie dve činnosti, ktoré zaručia, že bude sušička pracovať správne a dlho nám vydrží. O čo sa jedná?

Vylievanie nádobky

Ak to umiestnenie sušičky nedovoľuje alebo ste z nejakého iného dôvodu nepripojili sušičku na odpad, aby sa kondenzát z nádoby odvádzal automaticky, potom je nutné pravidelne vylievať nádobku na kondenzát, ideálne po každom sušiacom procese. Pokiaľ to neurobíte a voda bude v nádobke nejakú dobu stáť, začne sa z vašej sušičky ľanúť veľmi nepríjemný zápach, ktorý budete musieť riešiť dôkladným vyčistením nádobky.

Kontrola všetkých filtrov

Bez ohľadu na to, čo sušíte a aký program si vyberiete, vždy je dôležité prezrieť filtre. Najmä ten, ktorý je umiestnený na prednom filtri v otvore dverí. Stačí ho jednoducho zotrieť navlhčenou rukou a zbaviť ho zvyškových vlákien a nežiaduceho prachu, prípadne ho opláchnite vlažnou vodou.

Keby sa stalo, že na filtri zostanú zvyšky saponátu či aviváže, vezmite jemnú mäkkú kefku, filter očistite a vlažnou vodou so saponátom umyte. Nakoniec dôkladne opláchnite a nechajte uschnúť. Nikdy sa vám tak nemôže stať, že by ste bielizeň pri vyberaní utreli o špinavý filter a znečistili ho usadenými nečistotami.

Nemenej dôležité je aj utretie filtra textilných vlákien a raz mesačne aj očista filtra v spodnej časti, ktorý zamedzuje znečisteniu výparníka. Akonáhle by bol totiž zanesený, bude sa zbytočne navyšovať spotreba energie a zníži sa účinnosť sušenia.

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.mall.sk, www.alza.sk, www.datart.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo