Najobľúbenejšie typy tabletov
Tablety sa síce na našom trhu vyskytujú mnoho rokov, ale stále sa tešia veľkej obľube. Dôvodom je to, že v sebe v podstate kombinujú chytrý telefón a počítač, respektíve notebook. Perfektne sa hodí na cestovanie, do práce, školy, ale pokojne si s ním môžete zaliezť do postele a celý víkend nevystrčiť nos.
S tabletom máme neobmedzené možnosti, či už ide o surfovanie na internete, sledovanie obľúbených videí a filmov, zapisovanie poznámok, fotenie atď. Správny tablet je multifunkčný a zvládne aj viac vecí naraz, stačí si len vybrať ten správny.
Na čo sú tablety vhodné?
- Prečítanie webových stránok
- Sledovanie videí online
- Bežné aktivity na sociálnych sieťach
- Práca s emailami (čítanie, odpisovanie atď.)
- Kreslenie po displeji
- Prehrávanie obľúbenej hudby
- Hranie hier
- Na čo sa tablety nehodia?
- Tvorba grafiky
- Práca v tabuľkovom editore
- Písanie dlhších textov
Zo všeobecného hľadiska možno povedať, že sú tablety ideálnym multifunkčným zariadením, ktoré nám dokáže nahradiť bežný počítač, pokiaľ potrebujeme niečo malé, čo si hravo vezmeme kamkoľvek so sebou. Výber tabletu nie je rozhodne nič jednoduché, pretože existuje veľké množstvo výrobcov a jednotlivých modelov je na trhu nespočetné množstvo.
Každý je niečím špecifický, má charakteristické vlastnosti a líši sa podľa veľkosti, operačného systému, výbavy, výkonu, ale aj zameraním. To znamená, či je určený pre dieťa, bežného používateľa alebo profesionála.
Kľúčové vlastnosti, na ktoré sa zamerať pri výbere tabletu
- Kvalita displeja – dôležitá je technológia výroby aj rozlíšenia displeja.
- Účel, pre ktorý je nový tablet určený – do školy, práce, pre zábavu atď. (podľa toho sa potom volí rozlíšenie aj veľkosť uhlopriečky).
- Typ operačného systému – iOS je perfektne vyladený, Android vyniká otvorenosťou a na tabletoch s Windows sa zase skvele pracuje.
- Veľkosť úložiska – zásadné je, aby bolo možné v budúcnosti navýšiť jeho kapacitu prostredníctvom externej microSD karty.
- Typ pripojenia internetu – je len na vás, či budete používať Wifi, Bluetooth alebo radšej 4G či LTE.
- Výdrž batérie – čím dlhšie batéria vydrží, tým menšia je početnosť jej nabíjania.
- Fotoaparát – nie je zásadný, ale ak chcete robiť pekné fotky, mal by byť určite kvalitné.
- Cena tabletu – podľa toho, akú výbavu a funkcia bude mať tablet, sa bude pohybovať aj jeho cena. Vždy si stanovte jasnú hranicu, koľko ste ochotní za neho minúť.
Operačný systém
Pokiaľ ste mysleli, že pri tabletoch je dôležitá len kapacita batérie alebo napríklad rozlíšenie displeja, potom majte na pamäti, že nemenej dôležitý je aj operačný systém. Od neho sa totiž neskôr odvíja všetko ostatné. Na trhu sa teraz vyskytujú tri druhy/typy operačných systémov – Android, iOS a Windows.
Systém Android
Android je systém, ktorý snáď ani nie je nutné príliš podrobne predstavovať, pretože ho poznáme zo smartfónov (chytrých telefónov). Pre tablety sa využívajú tzv. modifikované verzie, ktoré sú najbežnejšie využívaným systémom. To, čo je na ňom najvýhodnejšie, je obrovská škála dostupných aplikácií, ktoré si môžeme hravo stiahnuť a navyše vo väčšine prípadov úplne zadarmo.
Ďalšie, čo na systéme Android užívateľov milujú, je jeho otvorenosť, pretože nie je problém si všetko nastaviť presne podľa svojich potrieb, navyše si bez problémov stiahneme potrebné aplikácie aj z iných zdrojov. K tzv. otvorenosti sa počíta aj fakt, že je možné zaobstarať pamäťové karty a rozšíriť tak pamäť tabletu o ďalšiu kapacitu.
Treba podotknúť, že vo chvíli, keď sa rozhodnete čerpať (sťahovať) aplikácie z alternatívnych zdrojov, vystavujete svoj tablet riziku, že do neho môže vniknúť nežiaduci škodlivý softvér (program). Dá sa povedať, že Android je univerzálny a ľahko dostupný na zariadeniach naprieč jednotlivými cenovými kategóriami. Samozrejme, že má aj svoje negatívne stránky, pretože občas sa stáva, že si tzv. postaví hlavu a prestane komunikovať s hardvérom tak, ako by bolo potrebné, tým sa celý systém spomaľuje a môžete sa aj zasekávať.
Prečo tabliet s Androidom?
- Nepreberné množstvo nastavení.
- Previazanosť so službami Google.
- Nespočet aplikácií v rámci Google play.
- Možnosť akéhokoľvek nastavenia.
- K dispozícii na lacných aj drahých modeloch.
Systém iOS
Operačný systém iOS je perfektne vyladený do toho najmenšieho detailu a je inštalovaný na všetkých zariadeniach od Applu. Všetky tablety s iOS sú nazývané iPad. Jeho výhodou je, že zaisťuje plynulý chod všetkých aplikácií bez zasekávania, intuitívne prostredie a maximálnu spoľahlivosť.
Operačný systém iOS je ideálny pre tých užívateľov, ktorí nevyžadujú neustále nastavovanie akejkoľvek maličkosti či skôr zbytočnosti, ale požadujú stopercentnú funkčnosť. Hodí sa na každodenné použitie, bez ohľadu na to, či sa na tablete s iOS chcete hrať, čítať alebo sa venovať bežnej práci v rámci najobľúbenejších aplikácií.
Jediné, čo niektorých užívateľov od tabletov s týmto operačným systémom odrádza je vyššia obstarávacia cena. Ak už vlastníte akékoľvek iné zariadenie, ktoré pochádza od Applu, ako napríklad iPhone, nie je nič jednoduchšie, než ich prepojiť a synchronizovať spolu s vašim novým tabletom.
Dá sa povedať, že tento operačný systém je určený pre tie najkvalitnejšie a najšpičkovejšie zariadenia, teda nenarazíte na žiadny produkt, ktorý by bol nekvalitný. Tablety disponujúce operačným systémom iOS sú dokonalé a pracujú veľmi rýchlo.
S ohľadom na vyššiu cenu zaobstarávaného zariadenia, je iOS vhodný pre všetkých, ktorí neriešia, koľko tabliet stojí, ale či robí čo má a je skvele zladený s hardvérom. Napriek tomu, že tablety s iOS majú oproti Androidu skromnejšiu ponuku aplikácií, vynahradzujú to ich vysokou kvalitou a dostatočným komfortom počas ich používania.
Prečo tablet s operačným systémom iOS?
- majú vysoko kvalitnú konštrukciu
- batéria má na jedno nabitie veľmi dlhú výdrž
- operačný systém iOS je rýchly a svižný
- OS perfektne ladí s hardvérom
- tablet je možné prepojiť s ostatnými zariadeniami Apple
- aplikácie sú v špičkovej kvalite
Windows
Tablety, na ktorých beží systém Windows, svojim spôsobom pripomínajú klasické stolné počítače či notebooky, pretože na nich bežia v podstate v rovnakej forme. Výhodou je, že sa tak na nich dá spustiť a využívať akákoľvek desktopová aplikácia, navyše sa na ňom dajú vykonávať totožné činnosti ako pri počítači, vďaka čomu ich môžeme naplno využívať v pracovnom procese, napokon to tvrdí aj sám Microsoft.
Nie je problém pripojiť k väčšine týchto tabletov aj myš alebo klávesnicu, takže potom môžu bez problémov fungovať ako zmenšená alternatíva počítača a nahradiť ho na 100%. To môže byť dobré vo chvíli, keď napríklad váš notebook či stolný počítač doslúži a nemáte momentálne finančné prostriedky na obstaranie nového.
Užívatelia považujú za jednu z nevýhod tabletov s Windows ich obstarávaciu cenu, ktorá podobne ako u tých s iOS nie je práve zanedbateľná, ale tiež sa im nepáči rozhranie, ktoré býva dosť neprehľadné. Musíme si uvedomiť, že keď sa tablet spustí, dokáže operačný systém Windows a jeho ďalšie súčasti zabrať veľkú časť internej pamäte, preto je nutné zohľadniť pri výbere tabletu aj túto stránku.
Pamäť by mala mať minimálne 32 GB, inak nebudete mať dostatočnú kapacitu ani na tak bežnú činnosť ako je ukladanie súborov. Nevýhodou pri tabletoch s týmto systémom je aj to, že ovládanie jednotlivých aplikácií je na dotykovom displeji o niečo zložitejšie, než keď pracujete s myšou.
Ak ste na systém Windows zvyknutí a bežne ho používate na počítači, je tablet s týmto systémom ideálnou voľbou. Aplikácie sú plnohodnotné, ale ak sa chcete na svojom tablete pozerať na filmy alebo si na ňom počúvať hudbu, je rozhodne lepšie zvoliť tablet, ktorý používa systém Android.
Prečo tablet so systémom Windows?
- Najznámejší operačný systém
- Bezproblémová práca s desktopovými aplikáciami
- Dokovacia stanica s klávesnicou
- Jednoduché pripojenie externých zariadení ako je umývač alebo klávesnica
- Tabliet s Windows je plnohodnotnou náhradou bežného počítača či notebooku
Displej
Pokiaľ ide o displej, ten je dobré vyberať tak, aby sa nám s ním pracovalo čo najlepšie a dokonca aj v prípade, že ho používame v prostredí, kde nie sú ideálne svetelné podmienky. Ostatne, keď na ňom chceme sledovať nejaký film, určite nám bude záležať, či ho poriadne uvidíme alebo naň budeme brejliť a všetok filmový zážitok bude nulový.
Kvalita filmov závisí od zobrazenia farieb, na čo je dobré pri výbere klásť dôraz. Nezáleží na tom, či máte tablet do práce, na hranie alebo len sledovanie videí, v každom prípade je nutné dbať na čo najlepšie pozorovacie uhly.
Keď sa to vezme zo všeobecného hľadiska, tak sa veľkosť displeja (uvádzané v palcoch) odvíja od veľkosti samotného tabletu. Avšak v súvislosti s displejom je nutné myslieť aj na ďalšie faktory, ktoré priamo súvisia s displejom a sú dôležité pri rozhodovaní, aký tablet kúpiť.
Veľkosť displeja/obrazovky
Pokiaľ ide o veľkosť displeja, tá sa udáva v palcoch (značené „). Jedná sa o tzv. diagonálnu vzdialenosť, ktorá sa meria medzi dvoma rohovými bodmi displeja. Než vôbec zvolíte, aký veľký displej chceme, musíte si rozmyslieť, na aký účel vlastne nový tablet bude slúžiť. Ak ho hodláte používať na štúdium alebo v práci, budete ho mať zrejme veľmi často položený na stole alebo postavený v držiaku.
V takom prípade je vhodnejšie skôr tablet s väčším displejom, ku ktorému ľahko pripojíte aj klávesnicu. Dokonca už dnes zaobstaráte aj puzdro, v ktorom je vstavaná klávesnica, takže sa s tabletom pracuje úplne bez problémov.
Keď viete, že budete tablet veľmi často prenášať, brať si ho so sebou aj na cesty, prípadne do školy, tak je lepší menší displej, pretože sa vám bude lepšie držať, zmestí sa do každej tašky a ešte sa nemusíte báť, že vás z neho rozbolí ruky.
Zo všeobecného hľadiska je ideálna uhlopriečka okolo 9″ a vyššie pri tabletoch určených na použitie v pracovnom procese. Ich nevýhodou je, že sa síce horšie prenášajú, pretože sú veľké, ale zase k nim napojíte klávesnicu, a môžete ich použiť namiesto klasického stolného počítača či notebooku.
Tablety, ktorých uhlopriečka je maximálne do 9“ sa hodí pre tých užívateľov, ktorí hľadajú toto zariadenie čisto pre zábavu, či už v rámci multimediálnej činnosti alebo na pripojenie k internetu, aby mohli byť online napríklad na dovolenke, škole v prírode a podobne. Vďaka ich skladnosti ich môžete zasunúť prakticky kamkoľvek. Pamätajte si, že 1 palec je rovný 2,54 centimetrov.
Tablety s uhlopriečkou nad 9″
Ako som už spomínala, väčší displej tabletu umožňuje pohodlné používanie pri práci alebo v rámci štúdia. Pri týchto činnostiach máte väčšinou tablet niekde položený, takže veľká veľkosť nie je nijako na prekážku.
Pracuje sa na ňom maximálne pohodlne a poskytuje dostatočný komfort pri akejkoľvek činnosti. Samozrejme, že ho môžete využívať aj na zábavu, ostatne sledovanie filmov na veľkej uhlopriečke nie je na škodu a vaše deti, ak ich máte, budú priam nadšené.
Na svoje si s displejom nad 9″ prídu aj fanúšikovia hier, ktorí si na takto modernom tablete, ktorý vo väčšine prípadov disponuje aj silným výkonom môže bez problémov zahrať aj tie najnovšie hry. Pohodlnejšie bude aj používanie bežných aplikácií, ďalej hľadanie v mapách, či sledovanie sociálnych sietí, môžete spustiť aj také programy ako je napríklad Skype atď., v podstate vie to, čo klasický smartfón.
Tablety s uhlopriečkou do 9″
Ak pravidelne vyrážate na pracovné cesty alebo si beriete tablet na cesty, bude sa hodiť menšia uhlopriečka, ktorá nepresiahne spomínaných 9″. Zmestia sa kamkoľvek a dokonca sú vhodné aj pre nenechavé detské ručičky, naopak sa s takýmto tabletom zabavia a vy získate trochu času pre seba.
Tieto tablety sú ľahšie a menšie, ale relatívne na nich môžete robiť to isté, čo na tých veľkých, len sú skladnejšie. Napriek tomu je výhoda v tom, že si ich zabalíte na cestu a ste tak kdekoľvek podľa potreby online a zasurfujete si na internete, prečítate si nejaký zaujímavý e-book, vypočujete hudbu, vytvoríte selfíčko, zachatujete s priateľmi atď. Na hranie hier sa síce až tak veľmi nehodí, ale zase sú perfektnou náhradou za poznámkový blok.
Technológia displejov
Keď už sa raz odhodláme na to, aby sme vybrali ideálny tablet a hlavne vhodný displej, mali by sme myslieť na to, aby sa s ním pracovalo čo najlepšie, a to aj za zhoršených svetelných podmienok. Dôraz je dobré klásť aj na zobrazenie farieb, pozorovacie uhly, ale zo všetkého najviac technológie displeja. Najlepšie podmienky zobrazovania ponúkajú technológie AMOLED, Super AMOLED, TN, IPS LCD a Retina.
Pokiaľ ide o AMOLED aj Super AMOLED, tie vynikajú tým, že ponúkajú perfektné kontrasty a výstižné farby, čo najlepšie spoznáte v podobe čiernej farby, ktorá nie je ani svetlo čierna alebo skoro čierna, ale naozaj na 100% čierna tak, ako má správne byť. Poteší aj rýchla odozva, skvelé pozorovacie uhly a to aj vtedy, keď si chcete čítať na priamom slnku.
Super AMOLED je ešte lepšia ako AMOLED v tom, že má oveľa lepšiu odozvu, vyšší jas, zobrazenie jemnejšími prechodmi a dotykové senzory priamo v displeji. Oproti tomu technológia AMOLED je známa tým, že pri nej farby oveľa rýchlejšie vyhľadávajú.
IPS LCD ponúka vierohodné vykreslenie farieb aj vynikajúce pozorovacie uhly. To umožňuje používanie tabletu z ostrých uhlov alebo na priamom slnku. Táto technológia maximálne šetrí spotrebu energie v batérii a medzi technológiami len svojim spôsobom najlepším pomerom cena/výkon.
No a konečne technológia Retina, čo je v podstate IPS LCD na ktorý narazíte pri zariadení od Applu. Podobá sa mu kvalitou a vyniká vysokým rozlíšením, ale využíva sa len na tabletoch Apple. Nakoniec tu máme technológiu TN, tá má oveľa slabšie vykreslenie farieb, horšie pozorovacie uhly, ale aj kontrast či jas. Niektorí výrobcovia po nej siahajú kvôli jej nízkej cene.
Rozlíšenie displeja
Pri robení tabletu sa nesmie zabudnúť ani na jeho rozlišovaciu schopnosť, na tom totiž závisí ostrosť obrazu. Zo všeobecného hľadiska možno povedať, že čím má displej viac pixelov (zobrazovacích bodov), tým je väčšie rozlíšenie aj lepšia ostrosť obrazu.
Najnižšie rozlíšenie sa pohybuje okolo 480 x 800 bodov, zatiaľ čo horná hranica je niekde na 2560 x 1600 bodov. Dokonca už môžete naraziť aj na tablety s ultravysokým rozlíšením, ktoré má neuveriteľných 2732 x 2048 bodov. To už je poriadne ostrý obraz na sledovanie vašich obľúbených filmov čo poviete?
Čo sa týka rozlíšenia, rozhodne si dajte s výberom záležať av prvom rade myslite na svoje oči, ktoré si chcete určite udržať čo najdlhšie zdravé. Jednoznačne najvhodnejšie je Full HD zobrazenie, ktoré dosiahnete s tým správnym rozlíšením.
S rozlíšením minimálne 1024 x 720 bodov si vystačíte pri malých tabletoch, zatiaľ čo pri väčších displejoch, ktoré majú okolo 9″, by to malo byť najmenej 1920 x 1080 bodov. Zlatá stredná cesta sú tablety s uhlopriečkou cca 8″, kde je odporúčanie zobrazenia (rozlíšenia) minimálne 1280 x 800 bodov.
Procesor
Ak má tablet šliapať bez problémov, musí mať poriadny procesor, čo je vlastne základný kameň celého prístroja. Čím viac má GHz, tým väčší má výkon. Frekvencia procesora je pre správne fungovanie tabletu veľmi dôležitá, podobne ako počet jadier, ktorými procesor disponuje. Zjednodušene povedané, záleží aj na tom, čo na tablete všetko robíte a aké komponenty obsahuje.
Napríklad malý tablet s menším displejom, ktorý využívate na otváranie len základných aplikácií, čo nie sú veľmi náročné, stačí procesor s jedným jadrom, ktorého frekvencia sa pohybuje okolo 1 GHz. Pri tabletoch s väčším displejom, určeným pre bežné pracovné aplikácie, s tým, že si sem tam zahráte aj nejakú tú hru je lepší dvojjadrový procesor s frekvenciou najmenej 2 GHz.
Avšak pri tablete, ktorý má byť plnohodnotnou náhradou počítača, zvoľte procesor, ktorý má aspoň 4 jadrá a frekvencia presahuje 2 GHz. Používajú sa procesory značiek ako Samsung, Intel, Nvidia atď. Lepšie je vždy zvoliť procesory osvedčených značiek, pretože tie lacnejšie varianty od menej známych výrobcov často s veľkou námahou zvládajú aj tie najbežnejšie funkcie a nie sú schopné zaistiť plynulý chod prístroja (tabletu).
Operačná pamäť RAM
Aplikácie aj súbory potrebujú dostatočnú kapacitu pamäte RAM, podobne ako procesor. Mnohí si pletú užívateľskú pamäť, ktorá znamená veľkosť užívateľského úložiska s operačnou pamäťou, tá značí kapacitu, ktorá bude mať tablet k dispozícii, aby mohol bez problémov spúšťať a pracovať s rôznymi aplikáciami aj súbormi.
Pamäť RAM je priamo ovplyvňovaná aj softvérom a hardvérom. To najdôležitejšie čo si musíme uvedomiť je veľkosť displeja, teda hardvéru, ktorý môže ovplyvniť pamäť RAM. Samozrejme, že malý tablet bude fungovať s úplne inou pamäťou, než tablet s displejom treba 10″.
Keď to vezmeme podľa náročnosti tabletu, tak tie najobyčajnejšie si hravo vystačia s minimálnou pamäťou RAM 2 GB, avšak pri tablete, ktorá má fungovať na jedničku a nahradiť vám napríklad pokazené PC už by to chcelo najmenej 4 GB. Samozrejme, že tablet od Apple je taký dokonalý a perfektne vyladený, že sa vám nestane, aby ste si kúpili čo i len jeden jediný model, ktorý by nemal dostatočnú operačnú pamäť.
Pokiaľ ide o typ pamäte, tak z tých najstarších sa najmenším výkonom poznáme typ DDR2, avšak pri nových tabletoch už je to DDR3 alebo DDR4. V podstate všetky zariadenia, ktoré sa predávajú vo vyšších cenových reláciách, by mali mať túto pamäť.
Užívateľská pamäť
Kapacita úložiska, ktorým tablet disponuje je v základe 8 GB, čo nie je zlé, ale úprimne, nie je to žiadna sláva. Uvedomte si, že časť tejto pamäte prehltne inštalácia OS systému a pokiaľ nemá tablet možnosť rozšíriť kapacitu o externé pamäťové karty (microSD), nebudete mať veľa miesta pre svoje súbory a ostatné.
Ak si budete vyberať tablet a zapáči sa vám taký typ, ktorý nemá funkciu rozšírenia prostredníctvom pamäťových kariet, tak by v základe mala užívateľská pamäť byť aspoň 32 GB a pri tabletoch čo majú nahradiť PC je ideálny 64 GB a viac. Čím väčší tým samozrejme lepší. U najnovších zariadení je v základe kapacita úžasných 512 GB, čo je pecka.
Batérie
Kvalitná batéria s dostatočnou kapacitou sa postará o výdrž tabletu, teda o počet hodín, počas ktorých ho môžeme používať. U batérie je kapacita vyjadrená v miliampérhodinách (mAh). Treba podotknúť, že na výdrž má vplyv výkon procesora, spotreba tabletu, veľkosť displeja a mnoho ďalších faktorov.
Výrobca väčšinou výdrž označí iba odhadom, prípadne zadajú také hodnoty, ktoré zodpovedajú výdrži pri minimálnom chode tabletu. Ako už tradične je to Apple, kto udáva takmer 100% údaje, kedy výdrž jednoznačne zodpovedá aj vtedy, keď je tablet v bežnej (štandardnej) záťaži.
Batérie s minimálnym výkonom majú kapacitu okolo 2000 mAh, takže batéria s výdržou do 6 hodín má kapacitu do 3000 mAh, pri strednej triede tabletov sa výdrž pohybuje v rozmedzí 6 – 12 hodín, takže zhruba 4000 – 5000 mAh, akonáhle má ale batéria výdrž viac ako 12 hodín, potom sa kapacita pohybuje na hodnote 5000 mAh.
- Výdrž do 6 hodín – tá je bežná pri tabletoch najnižšej triedy. Lákajú nízkou cenou, ale vzhľadom na to, že nevydržia veľmi dlho, tak rozhodne nie sú vhodné na multimediálne použitie a na cestách vám tiež veľmi platné nebudú.
- Výdrž 6 – 10 hodín – štandardná dĺžka, ktorú majú tablety strednej triedy. Bez problémov je možné vykonávať bežnú činnosť bez toho, aby sme museli byť zapojení do elektrickej siete. Hravo si ich môžeme vziať napríklad do práce, školy a podobne. Ak s nimi ale chceme cestovať, tak pokiaľ nebudeme mať možnosť pravidelného napájania, je to pasé.
- Výdrž nad 10 hodín – táto výdrž je na tom najlepšie. Tieto tablety sú ideálne vtedy, keď sa chystáte na dlhšiu cestu, kde nebudete mať možnosť dobíjať batérie pravidelne. Tie najkvalitnejšie majú často výdrž až 20 hodín.
Fotoaparát/GPS
Dá sa povedať, že tablety nie sú robené preto, aby sme si ich prostredníctvom robili fotky či videá, ale napriek tomu nie je na škodu venovať pozornosť aj fotoaparátu, ktorým tabliet disponuje. Zo všeobecného hľadiska rozhodne nedosahujú takú kvalitu, akú by sme chceli, tiež nečakajte, že by ste mali rovnaký fotoaparát ako vo svojom smartfóne, napriek tomu sa dajú nájsť niektoré modely, pri ktorých sa nájde slušný kúsok.
Zásadné sú samozrejme megapixely, čím viac ich bude, tým lepšie budú výsledné fotografie. Pokiaľ nepotrebujete robiť nijako super snímky, ale hodláte fotiť príležitostne, napríklad v rámci pracovného procesu, stačí, keď bude mať 5 Mpx, ak patríte k náročnejším užívateľom, siahnite radšej po 10 Mpx.
Pozor si dajte aj na objektív a ohniskovú vzdialenosť, ak je menší, objektív je širokouhlejší. Optimálna je ohnisková vzdialenosť 25 mm, ak chcete na tablete fotiť. Chýbať by nemal ani blesk, aby boli snímky čo najkvalitnejšie. Skúste si pokojne na google.cz nájsť fotky, ktoré boli urobené prostredníctvom tabletu, ktoré ste si zvolili.
Konštrukcia
Čo sa týka konštrukcie, tam ide v podstate o tri druhy materiálu, pričom každý má svoje pre a proti. Tou najrozšírenejšou konštrukciou je jednoznačne plastová, napokon patrí zároveň aj k najlacnejším. V súčasnosti sú veľkým hitom kovové konštrukcie, za ktorými sú v tesnom závese tie sklenené. Rozhodne nie je pravda, že tablet s plastovou konštrukciou nemôže byť kvalitný, záleží len na tom, čo sa páči zákazníkovi.
Plastové konštrukcie
Hoci sa to možno nezdá, aj keď majú nízku obstarávaciu cenu, vyznačujú sa veľmi vysokou odolnosťou pri páde. Navyše sú príjemné do ruky a dobre sa držia. Niekomu síce nesedí, že vzhľadovo vyzerajú príliš lacno, takže svojmu majiteľovi nedodajú takú prestíž, akú by chcel. To však zase nie je až také negatívne, ako fakt, že sa plast jednoducho za nejaký čas opotrebuje a tiež začne vŕzgať.
Sklenená konštrukcia
Nie sú síce také rozšírené, ale aj tak je možné zohnať tablet, ktorý má sklenenú konštrukciu. Vyskytujú sa vo väčšine prípadov na drahších modeloch. Mnohí si ich síce chvália, že sú dokonale elegantné, ale zase úprimne, nič také úžasné na nich nie je. Tablet má byť praktický, čo ten so sklenenou konštrukciou nie je. Kdekoľvek sa ho dotknete, tam zostane odtlačok prsta, navyše je taký krehký, že stačí aj jediný pád na zem a môžete si začať zháňať nový tablet, prípadne aspoň najbližšie servisné stredisko.
Kovové konštrukcie
Oproti skleneným konštrukciám sú veľmi pevné a hlavne odolné, aj keď vám spadnú. Čo nepoteší je fakt, že rovnako ako to majú sklenené tablety, aj tu uvidíte každý odtlačok prsta. Navyše, pokiaľ nemá tablet tú správnu úpravu povrchu, bude vám z ruky kĺzať a príjemné nebude ani jeho držanie. Ak chcete tablet s kovovou konštrukciou, potom rozhodne vyberte ten, čo má povrchovú úpravu.
Konštrukcia spĺňajúca normu IP68
Táto konštrukcia si získala mnoho priaznivcov, je totiž vysoko odolná proti vniknutiu nežiaducich telies, najmä vody a prachu, avšak iba za určitých podmienok. Nutné podotknúť, že niečo také určite nenájdete len pri najdrahších tabletoch, naopak ich zoženiete napríklad aj do 214 eur. Vďaka čomu si ich môžu dovoliť aj užívatelia s obmedzeným rozpočtom.
Typ mobilnej siete/Prístup k internetu
Jednou z výhod tabletov, je ich multifunkčnosť, takže sa hodí nielen ako náhrada počítača, ale pokojne ich môžete pripojiť k bežnej mobilnej sieti a použiť ako šikovný telefón. Samozrejme, že najviac sa využíva možnosť pripojenia k internetu, čo môžete urobiť viacerými spôsobmi.
Ostatne, už keď si kupujete tablet, tak je dobré dopredu premyslieť, aký druh pripojenia vám bude najviac vyhovovať a tiež aké je vlastne zo strany tabletu podporované. Vyberať je možné celkom zo 4 rôznych mobilných sietí, aj keď každé zariadenie podporuje len určitý druh siete.
2G
Na začiatok tu máme sieť 2G, tá sa ale na použitie v tabletoch veľmi nehodí. Vo väčšine prípadov totiž skôr potrebujeme sieť v rámci pripojenia k internetu, aby ste mohli na tablete prechádzať emaily, čítať si správy, pozerať videá atď., na telefonovanie využívame tablety len minimálne a vzhľadom na to, že sieť 2G neposkytuje dátové pripojenie k internetu, pretože by bol prenos dát veľmi pomalý, tak je vám vlastne na tablete k ničomu, pretože sa s ním dá len volať alebo posielať SMS.
3G
Oproti tomu 3G už ide pomerne slušne a dokáže hravo zvládnuť vcelku slušnú rýchlosť pri prenose dát a hlavne bez problémov vie zaistiť aj stabilné internetové pripojenie. Rozhodne by ste mali na tablete mať aspoň túto sieť, keď už niečo.
LTE
Rýchle internetové pripojenie so slušným prenosom dát, oveľa rýchlejšom ako má 3G. Ak chcete byť na internete naozaj veľa online, vyberajte tablet, ktorý podporuje LTE pripojenie.
4G
Úplná pecka pre internetových nadšencov, čo túžia po nadupanom tablete s parádne rýchlym dátovým pripojením, aby mohli surfovať bez najmenších problémov, rovnako ako sledovať obľúbené filmy či videá online atď. Jedinou chybou na kráse je, že si musí dať užívateľ pozor, či jeho operátor vôbec ponúka pokrytie v rámci tejto siete.
Cenové kategórie
Nie je nič divné na tom, že sa zaobstaranie tabletu riadi aj jeho cenou. Nie každý si môže dovoliť drahšie modely, pretože na to skrátka nemá vyčlenený taký bohatý rozpočet. Na začiatok si stanovte, koľko finančných prostriedkov ste ochotní investovať, prípadne koľko ste schopní dať dohromady. Od toho sa potom bude odvíjať výber tej správnej cenovej kategórie aj model samotného tabletu. Zo všeobecného pohľadu máme tri cenové kategórie.
Cena do 214 eur
Pokiaľ neočakávate nič prevratné, ale chcete len obyčajný tablet, na ktorom si urobíte to základné, potom je táto kategória presne pre vás. Zvlášť keď nie ste nijako nároční alebo s týmto zariadením ešte len začínate.
O tabletoch v tejto cenovej výške sa hovorí, že zaobstaráte veľa muziky za málo peňazí a tiež majú slušný pomer cena/výkon. Množstvo funkcií je dostatočné a vďaka nízkym obstarávacím nákladom si ho môže dovoliť v podstate ktokoľvek. Často sa stáva, že si hardvér trochu nerozumie s operačným systémom, takže je potom spomalený a padá.
Lacnejšie tablety sa skôr opotrebujú a čo je ešte horšie, koľkokrát stačí, keď vám tablet nechtiac vykĺzne z ruky a je po ňom. Ak vám na vaše účely táto cenová relácia vyhovuje, vyberte si taký, ktorý bude mať minimálne 1 GB operačnej pamäte, procesor 1 GHz a úložisko cca 8 GB.
Cena od 214 do 427 eur
Toto je taká zlatá stredná cesta, ktorá predstavuje vcelku výkonné a dostatočne vybavené tablety, ktoré sú schopné zastať všetko, čo od nich v bežnom užívateľskom režime chceme. Je to ideálna kategória pre všetkých, ktorí od svojho zariadenia chcú čo najlepší pomer cena/výkon. Dobré je zvoliť tablet s procesorom, ktorý bude mať dve a viac jadier a frekvenciou najmenej 2 GHz.
Čo sa týka operačnej pamäte, menšia ako 2 GB nemá v tomto prípade žiadnu cenu. Ak chcete aj fotiť, tak si strážte, aby mal minimálne 5 Mpx. No a nakoniec ešte úložisko, to by malo mať aspoň 16 GB.
Cena nad 427 eur
Chcete to najlepšie a absolútne neriešite, koľko za to miniete? Potom je táto kategória najlepšou voľbou. Tu už nie je svojim spôsobom čo riešiť. Nájdete tu tablety, ktoré môžu na 100% fungovať ako náhrada za počítač. Procesory majú niekoľko jadier, frekvencia sa pohybuje nad 2 GHz a operačná pamäť býva 4 GB a viac.
Fotoaparát už nie je žiadna herka, ale má minimálne 10 Mpx, no a úložisko je úplná báseň, pretože jeho kapacita presahuje 32 GB. Konštrukcie sú vyrábané tak, aby vydržali pád a taktiež odolávali opotrebovaniu. Väčšinou sa na výrobu takýchto konštrukcií používajú drahšie druhy materiálov, ktoré sú odolnejšie.
Funkcia/Technológia/Príslušenstvo
Akonáhle si vyberiete ideálny tablet, je čas začať premýšľať o tom, aké funkcie či technológie môžete potrebovať a ktoré príslušenstvo využijete. Veľa vychytávok vám ešte viac uľahčí používanie tabletu.
Bluetooth
Táto technológia nie je žiadnou novinkou, poznáme ju už z mobilných telefónov. Jej princípom je bezdrôtové prepojenie alebo skôr spárovanie dvoch zariadení. Hoci sa svojho času využívala na prenos (odosielanie/preposielanie) súborov, na tablete sa využíva na jeho prepojenie s rôznym príslušenstvom, ako je bezdrôtová klávesnica a podobne. Pokiaľ ide o verziu, mala by byť minimálne 4.0, čo je štandard.
NFC
V podstate je to podobné ako Bluetooth, len je nutné, aby obe zariadenia boli tesne vedľa seba. Táto technológia totiž umožňuje rýchly a hlavne zabezpečený prenos dát, avšak iba na vzdialenosť do 4 cm.
Pripojenie je automatické a extrémne rýchle. Pre príklad je dobré spomenúť, že NFC si vystačí s menej ako 100 ms, zatiaľ čo napríklad Bluetooth 4 potrebuje na pripojenie oveľa dlhší čas. NFC pracuje na báze krátkych rádiových vĺn, vďaka čomu má minimálnu spotrebu a nezaťažuje batériu.
Wi-Fi
Myslím, že túto technológiu ani nie je nutné predstavovať, pretože tá je základom už takmer pri všetkých súčasných zariadeniach av tablete by tak rozhodne nemala chýbať. Keby sa však objavil nejaký model, ktorý Wi-Fi nepodporuje, z ďaleka sa mu vyhnite.
Je to hojne využívaná bezdrôtová sieť umožňujúca lacné spojenie väčšieho množstva zariadení, či už tabletov, počítačov atď. Výhodou je, že nepotrebuje žiadne káble a dá sa využiť úplne zadarmo, pretože vďaka plošnému pokrytiu používa bezplatné pásma. Na príjem signálu stačí prijímač alebo vysielač a nie je nutné platiť nič ďalšie.
GPS
Nie je to síce bežná technológia na všetkých tabletoch, ale napriek tomu jej množstvo tabletov disponuje, čo môže byť veľmi užitočné, keď sa chystáte niekam na cesty. Tablety už vo väčšine prípadov majú kvalitné reproduktory, čo je spolu s veľkým displejom veľkou výhodou. Hravo tak môžu nahradiť klasickú navigáciu. Čo poteší je, že už stredná cenová kategória (5 000 až 10 000 korún) máva túto technológiu vo výbave, takže si ju môže dovoliť v podstate každý. Budete mať vlastne 2v1, tablet aj navigáciu.
Fólie na tablety
Špeciálne ochranné fólie môžu ochrániť tabliet proti mechanickému poškodeniu. Najmä poškriabanie displeja môže byť veľmi nepríjemnou záležitosťou. Fólie sú priehľadné a bez problémov priepustné, takže obraz nie je nijako skresľovanie a zároveň ovládanie tabletu je úplne bezproblémové.
Kryty a puzdrá na tablety
Puzdrá na tablety sú ideálnou ochranou proti prachu a ďalším nežiaducim nečistotám, rovnako ako chránia pred poškriabaním. To isté platí pri krytoch, ktoré svojim tvarom dokonale kopírujú tvar tabletu a chránia ho proti poškodeniu aj opotrebovaniu.
Klávesnica pre tablety
Bluetooth klávesnice sú perfektným príslušenstvom, ktoré rozšíria možnosti vášho tabletu. Môžete tak pohodlne písať a robiť všetko, čo potrebujete.
Ďalšie príslušenstvo pre tablety
- Držiaky
- Stojančeky
- Powerbanky
- Rukavice pre dotykové displeje tabletov
- Pamäťové karty
- Hama – pero pre dotykové displeje
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.wikipedia.org, www.datacomp.sk, www.datart.sk, www.hej.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?