Ako vybrať záhradný traktor?

Máte veľkú záhradu a chcete sa pri práci na nej baviť? Kúpte si záhradný traktor. Vašou úlohou bude pohodlne zasadnúť do sedačky a nechať traktor urobiť ťažkú ​​a namáhavú prácu za vás. Obľuba záhradných traktorov neustále rastie, a to aj vzhľadom k jeho dostupnej obstarávacej cene.

Traktor zastane okolo domu veľa práce, využiť ho môžete v prvom rade pri kosení trávy. Traktor zvládne udržiavať trávnik v perfektnej kondícii, ale s jeho pomocou môžete pokosiť aj prerastenú trávu alebo neudržovanú parcelu.

V kombinácii s vlečkou ho využijete pre prepravu rôzneho materiálu. K traktora je možné zakúpiť rôzne príslušenstvo. S tým potom môžete trávnik prevzdušňovať, čistiť, vyhrabovat. Traktor využijete pri sejbe, aplikáciu chemického postreku, rovnanie terénu alebo odpratávanie snehu.

Pri výbere záhradného traktora, ktorý splní všetky vaše požiadavky, budete musieť prihliadnuť k niekoľkým parametrom. V prvom rade je to využitie, veľkosť zberného koša, šírka záberu, typ prevodovky, možnosť dokúpenia ďalšieho vybavenia a samozrejme tiež cena.

Prezrieť traktory

Typy

Záhradných traktorov je niekoľko typov od základných po plne vybavený stroje, ktoré využijete pri mnohých rôznych situáciách.

Záhradný rider

Tento stroj patrí k základnej kategórii. Svoje využitie má najmä na menších pozemkoch. Je vhodný aj na členitejšie pozemky a to vzhľadom k jeho konštrukcii. Motor je u ridera umiestnený pod sedačkou, vďaka tomu budete mať dobrý prehľad.

Záhradné traktory

Jedná sa o stroje, ktoré sú určené na údržbu väčších plôch. Aj v tomto prípade môžete vyberať z niekoľkých typov. Pri výbere je potrebné zvážiť predovšetkým charakter plochy, o ktorú sa budete starať. K dôležitým parametrom patrí motor, ktorý je jednovalcový alebo dvojvalcový.

V prípade záhradného traktora je motor umiestnený pod kapotou. Záhradný traktor je tak oproti ridera robustnejšie a oveľa väčšie. K ďalším parametrom patrí záber kosačky, veľkosť koša.

Motor

Pri výbere treba zohľadniť pohon traktora. Vyberať budete medzi jednovalcom a dvojvalcom a to s ohľadom na veľkosť pozemku a využitie traktora. Nie je nutné robiť výkonnejší stroj na menšie plochy, aj menej výkonné traktory svoju prácu zvládnu dobre, a to s menšou spotrebou paliva.

Na rovný terén je dostačujúci motor s jedným valcom, ktorého výkon je v rozmedzí 9 – 12 koní.

Pre väčšie plochy a tiež pozemky s väčším prevýšením bude vhodnejšie obstaranie výkonnejšieho dvojvalcového motora. V tomto prípade je výkon až 28 koní a lepšie stroje majú pohon 4×4, čo oceníte najmä v prípade nerovného terénu.

Traktory s dvojvalcovým motorom môžete využívať aj v kopcovitom teréne, aby nedošlo k zadretiu motora, sú často vybavené tlakovým mazaním. Ak aj vy patríte medzi majiteľov takých to pozemkov, postrážte si, že je vami zvolený traktor tlakovým mazaním vybavený.

Prevodovka

U záhradného traktora je vhodné venovať pozornosť aj typu prevodovky. Vyberať môžete medzi strojmi s manuálnou a hydrostatickou prevodovkou. Zlatou strednou cestou je potom traktor s variátorom.

Manuálna prevodovka je základ a nájdete ju u lacnejších traktorov. Nevýhodou tejto prevodovky je skutočnosť, že ak budete chcieť preradiť, bude vo väčšine prípadov nutné zastaviť a až potom preradiť. Traktor umožňuje rozjazd aj pri preradení na najvyšší prevodový stupeň. Traktory si po preradení udrží stále rovnakú rýchlosť bez nutnosti šliapať na pedál.

Hydrostatická prevodovka umožňuje jednoduchšie používanie, rýchlosť budete regulovať jednoduchým zošliapnutím pedálu. K dispozícii máte pedále dva, jeden je určený na jazdu dopredu, druhý potom dozadu. Výhodou tohto typu je predovšetkým plynulá jazda. Tieto traktory využijete na rôzne členitých pozemkoch.

Variátor sa ovládajú pomocou páčky, aj traktor s variátorom umožňuje meniť rýchlosť počas jazdy. Zastaviť musíte len u preraďovaní pri cúvaní. Aj tieto traktory sú vhodné skôr na rovný terén. Traktor s variátorom sa nehodí ani pre prevážanie ťažkých vecí.

Žacie ústrojenstvo

Súčasťou záhradného traktora by mala byť plávajúce kosačka opatrená širokými antiskalpovacími kolieskami. Keď budete s takto vybaveným traktorom zatáčať alebo prechádzať nerovnosti, nedôjde k poškodeniu alebo zodrania trávnika.

Pokosená tráva prúdi odvodovým tunelom do koša, ktorý je tiež súčasťou traktora. Tunel by mal byť dostatočne veľký, aby počas sekanie nedochádzalo k jeho upchávaniu. Traktor by si mal poradiť aj s vysokou mokrou trávou.

Šírka záberu

K najväčším výhodám záhradných traktorov patrí veľká šírka záberov nožov. Vďaka tomu bude vaša záhrada pokosená oveľa rýchlejšie ako v prípade bežnej záhradnej kosačky. Aj v prípade tohto parametra hrá dôležitú úlohu veľkosť pozemku.

Šírka záberov býva v rozmedzí 60 – 120 cm. Pri výbere záhradného traktora budete pravdepodobne vyberať na základe dôležitejších parametrov, je však vhodné mať aspoň nejakú predstavu.

Ohľadom tohto parametra môžete prihliadnuť k tomuto delenie:

Pozemkom o rozlezie do 500 m2, sú určené traktory so šírkou záberu cca 60 cm. Pozemok o rozlohe do 3000 m2, môžete udržiavať s traktorom sa šírkou záberu 60 – 90 cm, pre rozlohu okolo 4 000 m2, využijete šírku záberu v rozmedzí 90 – 100 cm, a plochu o veľkosti 5 000 a viac m2, môžete udržiavať stroji sa šírkou záberu 100 – 120 cm.

Počet nožov

So šírkou záberov úzko súvisí aj počet žacích nožov, menšie traktory a ridery majú jeden nôž, väčšie traktory potom nože dva. Traktory s veľkou šírkou záberu a jedným nožom patrí k nekvalitným, aj na tieto stroje však môžete pri výbere naraziť.

Kvalitné traktory by mali umožňovať nastavenie výšky záberu. K dispozícii máte zvyčajne viac stupňov alebo je možné výšku nastaviť plynulo. Dolná hranica býva spravidla v rozmedzí 25 – 30 mm, tá horná potom v rozmedzí 90 – 95 mm.

Zberný kôš

Zberný kôš nebýva súčasťou všetkých traktorov. K dostaniu sú traktor s košom i bez neho. Niektoré traktory umožňujú kôš v prípade záujmu dokúpiť. Pokosenú trávu je možné spracovať tromi rôznymi spôsobmi.

Klasický a najviac preferovaný spôsob je zber trávy do koša. Na plný kôš vás vo väčšine prípadov upozorní svetelná alebo zvuková signalizácia. V niektorých prípadoch máte k dispozícii obe varianty. Ideálny objem zberného koša je cca 200 litrov. To ako veľký kôš budete preferovať, záleží opäť predovšetkým na veľkosti kosenej plochy.

Využiť môžete bočné vyhodenie, ten využijete najmä pri kosení vysokej trávy určenej na následovnému usušenie. Posledný voľbou je potom využitie mulčovače, kedy je tráva porezaná na veľmi malé kúsky, ktoré zostávajú ležať na trávniku.

Tomu následne poslúži ako hnojivo. Kvalitné traktor by vám mal umožniť využiť všetky tieto možnosti. V prípade, že traktor neumožňuje mulčovanie, malo by byť možné mulčovaciu hlavu dokúpiť.

Materiál konštrukcie

Vždy preferujte stroje s kvalitnou a robustnou konštrukciou vyrobenú z ocele alebo rôznych zliatin. Vďaka týmto materiálom bude mať traktor dlhú životnosť. V tomto prípade by vás nemala odradiť ani vyššia nákupná cena.

Naraziť samozrejme môžete na traktory v rôznych cenových reláciách, a to aj v prípade, že budú mať rovnaké parametre. Rozdiel v cene má na svedomí práve kvalitné alebo naopak nekvalitné výrobný materiál.

Funkcia

Tiež pri záhradných traktorov môžete naraziť na niekoľko funkcií. Pri kosení trávy využijete možnosť bočného vyhadzovania. Každý kvalitný traktor by vám mal umožniť pripojiť pomocou hydraulickej prípojky ďalšie zariadenia, či už sa jedná o vlečku, mulčovacej sady, prevzdušňovače, rozmetacie a sypacou vozíky, snehové radlice atď.

Pri drahších traktorov spravidla narazíte na tempomat, ktorý je určený na nastavenie konštantnej rýchlosti. Tú potom bude strážiť, bez toho aby ste museli používať plyn.

Pri práci v náročnejšom teréne využijete posilňovač riadenia. Pomocou elektromagnetického ovládača kosenia budete ovládať žacie ústrojenstvo.

Moderným traktorom nechýba ani palubný informácie, ktorý vám poskytne prehľad o rôznych funkciách a využiť môžete aj možnosť prednastavených programov, týkajúcich sa väčšinou rôznych režimov kosenia trávy.

Značka

Záhradný traktor nie je nijako lacnou záležitosťou. Pri výbere tohto stroja vyberajte len medzi známymi výrobcami, ktorí vám poskytnú kvalitné a odolný stroj, možnosť servisu a nákup ďalšieho príslušenstva. Kvalitu vám zaručí značky AL-KO, Stiga, Riwall, Husqvarna, MTD, Hecht, Honda a ďalšie.

Cena

Najlacnejšie zaobstaráte rider, ktorého cena sa pohybuje okolo 1180 EUR. Prvé kvalitné traktory sú k dostaniu od cca 1770 – 1960 EUR. Väčšie možnosti vám ponúka cena od 1960 – 3920 EUR. V tomto cenovom rozmedzí môžete vyberať medzi veľkým množstvom rôznych variantov.

Náročnejších užívateľov bude zaujímať aj cena prevyšujúce 3920 – 7840 EUR. Využijú je predovšetkým majitelia veľkých parciel, ktorí ocenia všetky ich možnosti a budú ich využívať celoročne v mnohých rôznych situáciách.

Porovnať ceny traktorov

Otázky a odpovede

Ako je treba o traktor starať?

Záhradný traktor vyžaduje každoročné odborný servis. Kvalitný výrobca by mal umožniť nastavenie stroja priamo vo vašom dome, čo iste oceníte vzhľadom na jeho veľkosť. Okrem toho sa nevyhnete klasickej údržbe, ktorá zahŕňa výmenu sviečok, oleja, palivového filtra atď.

Ako záhradný traktor sprevádzkovať?

Mnoho predajcov vám po nákupe traktor privezú priamo do miesta bydliska. Okrem toho traktor kompletne zostaví, nastavia a podrobne vás zoznámi s jeho obsluhou. Aj z tohto hľadiska je vhodné tento stroj vyberať v špecializovaných predajniach, ktoré vám túto službu poskytnú.

Je možné vyjsť so záhradným traktorom na ceste?

Túto možnosť záhradný traktor neumožňuje. Ak budete nútení ceste použiť, je vhodné požiadať si o povolenie na Miestnom úrade.

Záver

Záhradný traktor vám uľahčí prácu pri údržbe veľkých plôch. Pri jeho výbere zvážte svoje finančné možnosti a traktor vyberajte predovšetkým podľa charakteristiky pozemku. Jednotlivé výrobky sa líšia typom prevodovky, väčšie pohodlie vám umožní hydrostatická prevodovka, ktorú využijete najmä v kopcovitých terénoch a u traktorov určených na iné ťažké práce.

Rovnú plochu ale zvládnete pokosiť aj za pomocou manuálnej prevodovky. Rozdiel je aj v spôsobe kosenia, využiť môžete kôš na trávu, bočné vyhadzovanie aj mulčovanie. A v poslednom rade je tu aj množstvo príslušenstva, s ktorého pomocou budete môcť traktor využívať prakticky po celý rok.


Zdroje: www.mountfield.sk, www.boel.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo