Elektrické krby

Elektrické krby predstavujú jednoduchú možnosť, ako si vychutnať pohľad na plápolajúci oheň v krbe. Výhodou elektrického krbu je minimálna údržba aj čistenie. Vďaka tomu sú tieto krby v poslednej dobe veľmi populárne a vidieť ich môžete nielen v bytoch, ale aj mnohých rekreačných oblastí, kde predstavujú jednu z možností, ako si v chladnejších dňoch prikúriť.

Elektrické krby fungujú vďaka elektrickej energii a na trhu ich nájdete v niekoľkých rôznych podobách. Ovládanie krbu je veľmi jednoduché, stačí ich zapojiť do elektrickej siete a ovládať ich pomocou mechanického alebo diaľkového ovládania. Krb si tak môžete zapojiť a sprevádzkovať prakticky ihneď po zakúpení a vybalení. Plamene ohňa vznikajú kombináciou rotujúcich zrkadiel a svetelných zdrojov, alebo sú využívané LED svetlá.

Pri výbere elektrického krbu je potrebné zvážiť niekoľko parametrov. Obstarávaciu cenu ovplyvňuje nielen typ krbu, ale aj realistickosť plameňov ohňa. Drahšie varianty ponúkajú oveľa skutočnejšie plamene, než krby lacnejšie. Elektrické krb miestnosť vykuruje za pomoci vykurovacieho telesa. Aby bol krb schopný miestnosť vykúriť, je nutné zvoliť potrebný výkon s ohľadom na veľkosť miestnosti, v ktorej bude krb umiestnený. S ohľadom na umiestnenie je nutné prihliadnuť aj na hlučnosť krbu. Hluk spôsobujú ventilátory, ktoré sú súčasťou krbu. Jednotlivé modely potom umožňujú využívať niekoľko praktických funkcií.

Porovnať ceny krbov

Typy

Elektrické krby fungujú na inom princípe ako klasický krb na drevo. Napriek tomu aj tento krb môže vzhľadom klasický krb pripomínať. Ďalšou možnosťou je obstaranie krbu závesného. Okrem týchto najbežnejších nájdete aj ďalšie podoby elektrických krbov.

Krbové kachle

Jednou z najžiadanejších variantov sú práve krby s podobou klasických kachlí. Tieto typy sú ideálne na chatu, chalupu aj tradičných domácností. O realistický vzhľad sa postará predovšetkým čierny dizajn kachlí, nechýba ani efekt šľahajúcich plameňov. Výhodou kachlí je flexibilita, mnohé kachle je možné ľubovoľne umiestňovať do rôznych miestností v dome.

Vstavaný krb

Elektrický krb si budete môcť nechať rovnako ako klasický krb zabudovať. Vďaka tomu docielite dokonalý a realistický vzhľad. Nevýhodou je náročná a drahšia inštalácia.

Nástenný krb

V moderných domácnostiach nájdete najčastejšie nástenný elektrický krb. Ten môžete jednoducho namontovať na stenu. Jediné, čo budete musieť vyriešiť je dosah elektrickej zásuvky. Nástenný krb je dokonalým riešením aj pre menšie byty. Niektoré nástenné krby je možné dokonca čiastočne zapustiť do steny.

Elektrické krbové polená

Menej známym a aj oveľa menej rozšíreným variantom sú špeciálne elektrické polená. Tú môžete vložiť do existujúceho krbu, ktorý bežne nevyužívate. Umiestniť ich však môžete aj do železného koša na oheň. Pohľad na tlejúci oheň si potom môžete užiť doma aj vonku. Jednotlivé efekty polien potom aj tu určuje obstarávacia cena.

Televízny krbový stojan

Naraziť môžete aj na špeciálne televízne stojany, ktorých súčasťou je aj elektrický krb. Ani táto varianta však nie je nijako rozšírená a na trhu ju pravdepodobne bežne nezoženiete.

Typ ohrievača

Elektrické krby využívajú rôzne typy ohrievača, najviac sa používajú ohrievače infračervené a nútený ventilátor.

  • Infračervený ohrievač – je súčasťou drahších elektrických krbov. Ich výhodou je rýchly ohrev a možnosť vykúriť väčšie priestory.
  • Ventilátor – nájdete u lacnejších krbov. Ventilátor je vhodný skôr na vykurovanie menších miestností.

Vykurovací výkon

Veľmi dôležitým parametrom je vykurovací výkon krbu. Pred tým, než sa však do výberu pustíte, ujasnite si, čo presne od krbu požadujete. Ak má krb slúžiť iba ako dizajnový prvok a nebudete ho pravidelne používať na vykurovanie, postačí vám aj oveľa lacnejší variant. V opačnom prípade je nutné pri výbere krbu zohľadniť veľkosť miestnosti. Bežne sa vykurovací výkon pohybuje v rozmedzí 1 200 – 2 000 W, ale k dostaniu sú aj výkonnejšie varianty.

Súčasťou elektrických krbov bývajú pomerne štandardne 2 vykurovacie špirály a výkon krbu tak môžete o polovicu znížiť.

  • Do 120 W – najmenej výkonné krby neslúžia ako zdroj tepla, ale iba ako dekoratívny prvok. Pomocou krbu tak vytvoríte iba dokonalú ilúziu ohňa.
  • Od 1 000 – 2 000 W – tieto krby sú už určené na vykurovanie. Elektrické krby sú schopné vykúriť miestnosť s rozlohou do 30 m2. Najmenej výkonné modely vykúria miestnosť o veľkosti cca 12 m2.

Funkcia

Elektrické krby sú praktickou a modernou záležitosťou. Aby bolo ich používanie čo možno najkomfortnejšie, bývajú doplnené o rôzne funkcie.

  • Nastavenie výkonu – podobne ako iné ohrievače, je možné aj pri elektrickom krbe nastaviť intenzitu vykurovania
  • Diaľkové ovládanie – mnohé modely je možné ovládať prostredníctvom diaľkového ovládania.
  • Časovač – praktickou funkciou je časovač, ktorý krb zapne alebo vypne presne podľa vašich potrieb.
  • Zvuk – mnohým krbom nechýbajú ani audio efekty. Upokojiť sa môžete nielen pohľadom na oheň, ale aj zvuky praskajúcich polien.
  • LED displej – vďaka nemu budete mať dokonalý prehľad o všetkom podstatnom.
  • Ochrana proti prehrievaniu – je praktickou bezpečnostnou funkciou, ktorá sa postará o bezpečné vypnutie krbu. Vďaka tomu zabránite možnému skratu aj požiaru.
  • Termostat – pomocou termostatu je možné ľubovoľne nastavovať teplotu.
  • Nastavenie – dokonalú ilúziu ohňa docielite vďaka možnosti nastaviť jeho jas a rýchlosť. Nastaviť môžete dokonca farbu plameňov.

Značka

Elektrické krby ponúka niekoľko výrobcov. Pri výbere by ste sa mali zamerať na tie najspoľahlivejšie. Obľúbené sú aj krby známych výrobcov G21 alebo Klarstein. Kvalitný krb kúpite aj od značky Dimplex, Aflamo, Heidenfeld, Bewello alebo Igotherm.

Cena

Cenové rozpätie elektrických krbov je pomerne veľké. Cenu určuje predovšetkým typ krbu a pochopiteľne aj vykurovací výkon. Za výkonnejší krb si jednoducho budete musieť priplatiť. Napriek tomu je cena pomerne priaznivá, najlacnejšie krby nestojí ani 120 eur. Do 240 eur kúpite prevažne závesné krby, ale naraziť môžete aj na menej výkonné samostatne stojace varianty. Výkon týchto krbov spravidla neprekročí 1 500 W.

Do 400 eur je možné kúpiť výkonnejšie krby v rôznych prevedeniach, ktorým nechýbajú aj nadštandardné funkcie. Ovládať ich tak môžete prostredníctvom diaľkového ovládača a užiť si môžete aj praskajúce drevo. Najviac zaplatíte za zabudované krby, ktorých cena bude od 400 – 790 eur, ale za túto verziu môžete pochopiteľne zaplatiť aj oveľa viac.

Porovnať ceny krbov

Otázky a odpovede

Čo všetko elektrický krb ponúka?

Elektrické krby predstavujú nielen praktický zdroj tepla, ale zároveň poslúžia aj ako štýlová dekorácia. Elektrický krb plní vo svojej podstate funkciu elektrického priamotopu, využiť ho môžete kedykoľvek mimo hlavnej vykurovacej sezóny. Na rozdiel od klasických elektrických priamotopov však nebude jeho vzhľad nijako rušivý a vďaka mnohým jeho podobách ho môžete využiť v klasickej aj modernej domácnosti.

Aké sú najväčšie výhody elektrických krbov?

Za najväčšie prednosti elektrických krbov možno považovať ekologickú prevádzku. Počas prevádzky nebudete spaľovať tuhé palivá a ušetríte si tak starosť nielen s ich zháňaním, ale aj zložitým čistením krbov. Jediné, čo musíte na sprevádzkovanie krbu urobiť, je stlačiť požadovaný gombík.

Aká nákladná je prevádzka krbu?

Elektrické krby nie sú nijako lacnou záležitosťou, čo sa prevádzky týka. Z tohto dôvodu slúži ako klasický priamotop. Nie sú teda vhodné ako hlavný zdroj vykurovania. Napriek tomu je ich prevádzka lacnejšia ako prevádzka moderného bio krbu. S ohľadom na výkon krbu, môžete za hodiny zaplatiť od 2 – 10 Sk.

Záver

Elektrické krby majú mnoho podôb, vďaka rastúcej obľube sú na trhu vo veľkom zastúpení a vybrať ten správny krb si môže skutočne každý. Pred výberom si najskôr ujasnite, kde bude krb umiestnený a čo presne od neho očakávate. Dôležitý je nielen jeho vzhľad, ale najmä vykurovací výkon. Ten výrazným spôsobom ovplyvní aj obstarávaciu cenu. Praktické potom môžu byť aj rôzne nadštandardné funkcie.

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.modernekrby.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo