Bazén sa stal bežnou súčasťou záhrad. Rôzne detské bazéniky sa obstarávajú aj na balkóny. Kúpiť záhradný bazén nemusí znamenať veľký zásah do rodinného rozpočtu a dovoliť si ho môže vďaka obrovskému výberu rôznych modelov prakticky každý. K bazénom je možné dokúpiť mnoho ďalšieho príslušenstva, ktoré má vplyv na kvalitu i teplotu vody.
Pri výbere rodinného bazéna budete musieť vyriešiť, kde bude bazén umiestnený. Vyhradiť mu budete musieť dostatočne slnečné miesto a oceníte aj nejaký priestor v okolí bazéna. Ten bude vyhradený nielen pre miesto odpočinku, ale do blízkosti bazéna budete musieť umiestniť bazénovú filtráciu a o ohrev vody sa postarajú solárne panely.
Typ
Pri výbere bazénu hrá dôležitú úlohu, kde a ako bude bazén umiestnený. Podľa spôsobu inštalácie sa záhradné bazény delia na zapustené, polozapustené a nadzemné.
Nadzemné
Tieto bazény patria jednoznačne k najobľúbenejším a zároveň najlacnejším. Bazén je inštalovaný na rovnom a pevnom podklade. Táto jednoduchá inštalácia sa zaobíde bez nutných stavebných úprav. Nadzemné bazény sú vyrobené z rôznych materiálov. Najviac nadzemných bazénov býva nafukovacích.
Ďalšou možnosťou je PVC plachta v kombinácii so spevňujúcou kovovou konštrukciou alebo bazény vyrobené z galvanickej ocele. Bazény je možné na zimu uskladniť, čo predĺži ich životnosť. Nevýhodou nadzemných bazénov je trochu ťažší vstup do vody, ktorý je riešený mnohokrát nestabilnými schodíkmi.
Polozapustené
Tu už budete musieť vykonať určitú stavebnú úpravu. Bazén je možné zapustiť do rôznej hĺbky a často sa polozapustené bazény umiestňujú vo svahu alebo v inom zložitejšom teréne. Polozapustený bazén zvládnete pomerne ľahko postaviť svojpomocne. Vhodné je dodržať odporúčaný postup výrobcu.
Zapustené
Zapustené bazény patria väčšinou k tým najväčším. Tieto bazény neslúžia len ako miesto na vyvádzanie. Vďaka svojej veľkosti vám ponúknu aj dostatok miesta pre plávanie. Zapustené bazény patria k najdrahším, a ak o tomto bazéne uvažujete, budete pravdepodobne musieť investovať do ďalšieho príslušenstva, ktoré sa postará o teplotu i kvalitu vody.
Tieto bazény majú najjednoduchší vstup do vody, ktorý je riešený stabilnými schodmi, čo bude vyhovovať menej pohyblivým i starším užívateľom.
Konštrukcia
Cenu bazénov určuje typ konštrukcie a výrobný materiál. Jedná sa teda o ten najhlavnejší parameter, ktorý budete musieť zvažovať. Podľa typu konštrukcie je možné bazény rozdeliť na nafukovacie a rámové.
Najlacnejšie kúpite nafukovacie bazény, ktoré sú zastúpené v mnohých veľkostiach. Kúpiť môžete malé detské aj modely vhodné pre celú rodinu. Na zostavenie sú náročnejšie rámové bazény.
Tu je najprv nutné zostaviť kovovú konštrukciu, na ktorú sa potom pripevní bazénová fólia. A k najdrahším patria zapustené laminátové, betónové alebo keramické bazény.
Nafukovacie
Najlacnejšie, ale zároveň aj najmenej odolné sú nafukovacie bazény. Nafukovacie bazény je možné využiť len ako nadzemné bazény. Tieto bazény patria k najmenším, ale určite splnia všetky nároky detí, ochladenie a zábavu poskytnú celej rodine.
Jednoduché malé detské nafukovacie bazény neumožňujú inštaláciu bazénovej filtrácie, ale väčšie a kvalitnejšie modely túto možnosť majú. Nafukovacie rodinné bazény majú spravidla kruhový tvar a ich priemer je v rozmedzí od 2 – 4,5 metra. Menej zastúpené sú i oválne bazény, ktoré môžu mať na dĺžku až 5 metrov a splnia nároky početnejšej rodiny.
Nafukovacie bazény sa delia do dvoch kategórií:
- Celonafukovací – tieto bazény majú skôr menšie rozmery a vyberať môžete z mnohých tvarov. Sú určené predovšetkým deťom a spravidla neumožňujú inštaláciu filtrácie.
- Nafukovací okraj – tu sa nachádzajú predovšetkým kruhové bazény. Nafukovací je iba okraj, strany bazéna sú vyrobené z PVC. Kvalitnejšie bazény majú až 3 vrstvy PVC. Po nafúknutí okrajov môžete začať bazén napúšťať, postaví sa sám vďaka tlaku vody. Bazény je možné pripojiť na filtráciu aj solárny panel.
Bazény s rámovou konštrukciou
Tieto bazény sú už k dostaniu v mnohých rôznych tvaroch a veľkostiach a môžete ich využívať ako nadzemné, polozapustené i zapustené. Bazény sú oproti nafukovacím odolnejšie ale aj drahšie. Kovový rám je spravidla doplnený o PVC fóliu.
Plastové
Plastové bazény sú drahšie a patria do kategórie polozapustených alebo zapustených. Plastové bazény patria k najlacnejším pevným bazénom, neposkytnú vám však neobmedzenú životnosť. Kvalita bazéna sa odvíja predovšetkým od kvality výrobcu.
Kúpiť môžete mnoho tvarov a veľkostí, niektorí výrobcovia vám potom vyrobia bazén presne podľa vašich predstáv. Plastové bazény majú zabudované schody, ktoré by mali mať protišmykovú povrchovú úpravu. Kvalitné schody by mali byť podbetónované, vďaka tomu predídete ich možnej deformácii.
Laminátové
Laminátové bazény sú vyrobené z vysoko kvalitného laminátu, ktorý je v závislosti od výrobcu opatrený ďalšou povrchovou úpravou. Vďaka tomu sú veľmi kvalitné, odolné a ich životnosť môže byť aj 50 rokov.
Kúpiť môžete bazén väčšinou obdĺžnikového tvaru, ktorého dĺžka môže byť až 7 metrov. Tiež laminátové bazény patria do skupiny zapustených a vybrať môžete z niekoľkých farebných prevedení i dekorov.
Nerezové
Výhodou nerezových bazénov je luxusný vzhľad, dlhá životnosť aj ľahšia údržba. Nerezový bazén nie je náchylný na vplyv počasia, neničí ho slnečné svetlo ani chémia určená na čistenie vody.
Bazén môžete kúpiť podľa daných rozmerov. Niektorí výrobcovia vám však vyrobia bazén na mieru. Nevýhodou je vysoká obstarávacia cena, všeobecne patria tieto bazény k najdrahším.
Betónové
Zapustený bazén môže byť aj betónový. V tomto prípade je konštrukcia vyrobená zo železobetónu a vnútro bazéna môže tvoriť vysoko odolná a pevná fólia alebo kachľový obklad.
Výhodou týchto bazénov je okrem dlhej životnosti aj možnosť, vyrobiť si veľkosť a tvar podľa vlastných predstáv. Aj tieto bazény nepatria k najlacnejším a vyžadujú väčšie stavebné úpravy.
Veľkosť
Veľkosť bazéna závisí z veľkej miery na spôsobe jeho používania. Bazén, ktorý je určený výhradne pre deti, nemusí byť nijako hlboký ani veľký, naopak v prípade, že máte dostatočné miesto a túžite po plaveckom bazéne, budú vás zaujímať skôr väčšie zapustené bazény.
Veľkosť však úzko súvisí tiež s objemom a teda spotrebou vody. Voda je v sparných letných dňoch nedostatkovým tovarom a mnohokrát je priamo zakázané napúšťanie bazénov, ak oblasť ohrozuje sucho.
Veľkosť je z veľkej časti daná aj typom bazénov. Okrúhle bazény rôznych konštrukcií majú spravidla priemer v rozmedzí od 3 – 5 metrov, oválne bazény sú zvyčajne väčšie, ich dĺžka môže byť až 6 a viac metrov a sú výborné aj pre plávanie.
Zapustené bazény ponúkajú mnoho veľkostí, poslúžia tak mnohými spôsobmi a mnoho výrobcov vám aj umožní zvoliť si rozmer podľa vašich predstáv. Tieto bazény sú však o niečo drahšie, než sériové výrobky.
Hĺbka sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí od 1, 2 – 1, 5 metra. Kúpiť môžete samozrejme aj detský bazén s hĺbkou do 1 metra a pevné bazény sú k dostaniu aj v podobe, ktorú poznáte z verejných kúpalísk. Jednu stranu tak môžu využiť deti a neplavci vystrájaním, druhú stranu potom plavci a poslúži aj k obľúbeným skokom do vody. Odporúčaná hĺbka vody pre skoky je aspoň 1,5 metra.
Hĺbku bazéna voľte tiež s ohľadom na ohrev vody. Ak neplánujete vodu ohrievať pomocou solárnej alebo elektrickej energie, je vhodnejšie, voliť menšiu hĺbku.
V opačnom prípade zvládnete ohriať vodu aj v hlbšom bazéne. Tí, ktorí budú vodu ohrievať pomocou elektrickej energie, by sa mali zaujímať aj o spotrebu. V tomto prípade môžete vychádzať z nasledujúceho vzorca: 1m3 vody, ktorý sa ohreje za hodinu o 1 ° C má spotrebu 1,16 kWh.
Zastrešenie a ohrev
Zastrešiť môžete všetky typy bazénov, predtým bývalo, že toto príslušenstvo bolo skôr pre zapustené bazény, dnes výrobcovia ponúkajú rôzne zastrešenia pre všetky bazény i vírivky. Vďaka zastrešeniu udržíte vodu dlhšiu dobu teplú, ale zvýšite aj jej čistotu. Zastrešenie môže plniť tiež bezpečnostnú funkciu, ktorá sa postará o bezpečie vašich detí i zvieracích miláčikov.
Pri výbere zastrešenia máte k dispozícii niekoľko možností. Najlacnejšie je nafukovacie zastrešenie, ktoré je riešené pomocou PVC fólie. Častejšie a praktickejšie je fóliové zastrešenie, ktoré je riešené pomocou kovovej konštrukcie a odolnej plachty.
Najväčší komfort vám poskytne polykarbonátové zastrešenie. V tomto prípade je možné kúpať sa priamo v zastrešenom bazéne.
Lacnejší variant predstavuje krycia plachta, ktorá by mala byť súčasťou všetkých nezastrešených bazénov. Vodu chráni pred rôznym znečistením, ktoré môže do bazéna napadať a drahšie plachty plnia aj funkciu ohrevu. Podľa výrobcov môžete vodu pomocou plachty ohriať o 3 – 5 ° C.
Vodu v bazéne môžete ohriať pomocou solárnej alebo elektrickej energie. Najviac sa využívajú práve solárne panely, ktoré sa jednoducho pripoja k bazénovej filtrácii. S pomocou panela ohrejete vodu až o 6 ° C.
Príslušenstvo
Nákup bazéna sa nezaobíde bez nutnosti zaobstarať ďalšie príslušenstvo. K tomu nejhlavnejšiemu patrí bazénová filtrácia, krycia plachta alebo vhodný vysávač. Okrem toho môžete prikúpiť ďalšie praktické doplnky, ktoré sa postarajú o kvalitu vody.
Ochranná podložka sa pokladá pod bazén a postará sa o termoizolačné vlastnosti, zabrániť môže i prepichnutiu bazéna ostrým predmetom. Bazén vo všeobecnosti by mal byť umiestnený na rovnom a pevnom podklade, ideálne je jeho umiestnenie na piesčitý povrch.
Schodíky nie sú vo väčšine prípadov súčasťou bazéna, kúpiť ich teda budete musieť dodatočne. Kvalitnejšie sú nerezové schodíky, ktoré sú stabilnejšie a majú dlhšiu životnosť. Výbornou funkciou je možnosť odstrániť vonkajšiu stranu schodíkov, vďaka tejto jednoduchej a rýchlej demontáži zabránite prístupu do bazéna nedočkavým deťom. Tie tak nebudú môcť do bazéna vliezť bez dohľadu dospelej osoby.
Bazénový vysávač vyčistí väčšie nečistoty z dna i stien bazéna. Vďaka vysávaču nebudete musieť používať zbytočne veľké množstvo chémie.
Čerpadlo sa postará o rýchlejšie napustenie alebo naopak vypustenie bazéna.
Okrem tohto drahšieho príslušenstva je možné zakúpiť sieťku na odstránenie napadaných nečistôt alebo hmyzu. Plavák na tablety je určený k postupnému dávkovaniu chémie a teplotu vody budete pohodlne kontrolovať pomocou teplomera.
Značka
Medzi najznámejších výrobcov záhradných bazénov patrí Intex, Bestway, Marimex, Mountfield alebo Master Pool. Títo výrobcovia ponúkajú najpredávanejšie nafukovacie bazény a tiež bazény s rámovou konštrukciou.
Ostatné typy nie sú zastúpené v takom množstve a kúpiť ich môžete iba v špecializovaných predajniach alebo budete musieť navštíviť internetové stránky jednotlivých výrobcov.
Cena
Najlacnejšie bazény je možné kúpiť do 200 EUR. V tejto cenovej kategórii sú zastúpené menšie nafukovacie bazény i bazény s oceľovou konštrukciou. Väčšie bazény rôznych tvarov kúpite do 400 EUR, súčasťou týchto bazénov už môže byť nejaké príslušenstvo. Najčastejšie sú to bazénové schodíky.
Cena pevných bazénov začína na cca 1180 EUR, záleží pochopiteľne na výrobnom materiáli a veľkosti. Väčší výber vám ponúkne cena od 1960 EUR a vyššie.
Údržba
Bazén vyžaduje pravidelnú údržbu. Starať sa budete predovšetkým o kvalitu vody. S tou vám pomôže bazénová filtrácia, vysávač a samozrejme tiež potrebná bazénová chémia. Chémia zabráni tvoreniu kalu i vodných rias a upraví oxidáciu i Ph vody. Tí z vás, ktorí nepatria medzi nadšencov týchto chemických prostriedkov, môžu na dezinfekciu vody používať solinátor.
Na zimu je možné niektoré bazény demontovať, iné budete musieť zazimovať. V prípade, že budete bazén na zimu odstraňovať, nie je vhodné používať vodu na polievanie záhrady. Vodu z bazénov, ktoré sú napustené celoročne, však môžete pri dodržaní správneho postupu k zalievaniu využiť.
V tomto prípade stačí nechať vodu niekoľko týždňov odstáť, akonáhle sa v nej začnú tvoriť nečistoty, je možné ju k zalievaniu používať, pretože už neobsahuje veľké množstvo chémie. Zvyšok vody je však nutné vypustiť, bazén riadne vymyť a potom napustiť čistú vodu.
Otázky a odpovede
Aký tvar bazénu vybrať?
Pre plávanie sa odporúča zaobstarať klasický obdĺžnikový bazén, ktorý vám umožní využiť celú plochu. Najviac sú však zastúpené kruhové bazény, ktoré nie sú určené na plávanie. Tiež kruhový bazén vám však poskytne príjemné miesto na ochladenie a nadšené z neho budú predovšetkým deti.
Kompromisom môžu byť oválne bazény. Tie sú na trhu zastúpené všetkými materiálmi a ideálna je aj ich dĺžka. Vhodné sú k hre a poskytnú aj dostatočný priestor plavcom. Okrem týchto najčastejších tvarov, môžete vlastniť bazén s tvarom obličky alebo atypický bazén.
Akú filtráciu kúpiť?
Filtrácia je nevyhnutnou súčasťou bazéna, ktorá sa postará o kvalitu vody. Lacnejšie menšie bazény sú dodávané s kartušovou filtráciou, v prípade drahších a väčších bazénov bude potrebné filtráciu zakúpiť dodatočne.
Kartušová filtrácia je lacnejšia, je však vhodná len pre malé nadzemné bazény. Súčasťou je filtračná vložka, ktorú budete musieť pomerne často meniť, čo navyšuje cenu filtrácie. Nevýhodou je aj nemožnosť pripojiť solárny panel alebo používať na čistenie bazénový vysávač. Výkon kartušovej filtrácie je malý a toto príslušenstvo jednoducho neutiahne.
Vhodnejšie je tak voliť pieskovú filtráciu, ktorá vodu čistí pomocou piesku. Ten zachytí aj veľmi malé časti nečistôt. Piesok je nutné počas prevádzky iba prepláchnuť vodou, výmenu budete musieť riešiť cca 1 – 2 krát za rok. Piesková filtrácia je výkonnejšia a zvládne pripojenie panelu aj vysávača.
Aká je alternatíva k bazénom?
V súčasnej dobe vzrastá obľuba kúpacích jazierok. Tie možno prirovnať k zapusteným bazénom. Okrem kúpania je v ňom však možné chovať tiež okrasné ryby. Záhradné jazierko nebude nijako narušovať vzhľad záhrady, naopak je krásnym dekoratívnym prvkom. Veľkou výhodou kúpacích jazierok je absencia bazénovej chémie.
Záver
Bazénov je v ponuke celý rad, vyberie si úplne každý. Ak budete chcieť bazén používať dlhodobo, neoplatí sa nakupovať od menej kvalitných výrobcov. Vždy voľte radšej tých overených, ktorí vám umožnia dokúpiť ďalšie príslušenstvo a poskytnú aj prípadný servis.
Podobné články, čo by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.biano.sk, www.nabbi.sk, www.marimex.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?