Šľahače sú súčasťou kuchynského vybavenia už niekoľko rokov. Jednoduché ručné šľahače používali už vaše babičky. Dnešné moderné prístroje sa už v mnohých ohľadoch líšia a plnia často funkciu univerzálnych prístrojov. Napriek tomu však nie je nijako neobvyklé zakúpiť šľahač, ktorý bude svojim vzhľadom či možnosťami veľmi podobný prvým modelom.
Pri výbere šľahača je potrebné zvážiť, na čo všetko prístroj využijete a či oceníte aj ďalšie príslušenstvo a tým aj možnosti, ktoré vám tento pomocník ponúka. Ak budete poznať svojho favorita, prihliadnite aj výrobnému materiálu, výkonu aj značke.
Typy
Šľahač môže byť jednoduchý prístroj určený iba na šľahanie, ale šľahací nástavec je možné pripevniť k multifunkčnému stroju, ktorý využijete mnohými rôznymi spôsobmi. Aký šľahač teda bude pre vás tým pravým?
Ručný šľahač
Ručné šľahače sú prístroje, ktoré ocenia predovšetkým tí, ktorí pravidelne pečú domáce múčniky. Tieto jednoduché šľahače umožňujú výmenu nástavcov, pomôžu vám teda pripraviť kysnuté aj piškótové cesto a vyšľahajú rôzne krémy. Drahšie šľahače potom môžu mať ďalšie nástavce, pomocou šľahača tak môžete drviť aj krájať.
Ručný šľahač je k dostaniu v dvojakom prevedení:
- Manuálna – Určitú fyzickú aktivitu budete musieť vyvinúť pri ručnom šľahaní. Manuálne šľahače sú jednoduché a lacné prístroje, príprava pokrmov je dlhšia a náročnejšia.
- Elektrický – jednoduchšia a rýchlejšia príprava. Na spustenie vyžaduje pripojenie do elektrickej siete, je možné kúpiť šľahač s rôznymi nástavcami
Tyčový mixér
Známy aj ako ponorný mixér je určený predovšetkým na mixovanie polievok, omáčok, detských príkrmov či majonéz. Drahšie mixéry sú však doplnené o ďalšie príslušenstvo, medzi ktorým nechýba práve ani šľahací nadstavec.
Výhodou tyčového mixéra je menší rozmer, nezaberie teda toľko miesta a je aj nenáročný na údržbu. Pri používaní tyčového mixéra je nutné držať spúšťacie tlačidlo, dlhšie používanie tyčového mixéra môže byť pre niekoho namáhavá.
Pri tyčovom mixéri môžete vďaka bohatému príslušenstvu využiť možnosť kosenia, drvenia ľadu alebo miesenia.
Kuchynský robot
Multifunkčný pomocník s najväčším počtom nástavcov aj najväčším množstvom funkcií. Stane sa vašim pomocníkom pri varení aj pečení.
Pomocou rôznych nástavcov môžete šľahať aj hnetať. K štandardnej výbave patria nástavce na krájanie, strúhanie, mixovanie, mletie. Prepracovanejší roboti plnia funkciu odšťavovača alebo lisu na ovocie. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a väčší rozmer prístroja.
Šľahač mlieka
Milovníci kávových nápojov pripravia bohatú penu pomocou šľahača mlieka. Aj tento typ šľahača je zastúpený mnohými výrobkami, ktoré sa delia podľa typu pohonu a tým aj podľa obstarávacej ceny. Najlacnejšie sú ručné šľahače, pripraviť mliečnu penu rýchlejšie, kvalitnejšie a bez námahy môžete za pomoci elektrického šľahača.
Jeho obstarávacia cena je ale vyššia. Tieto šľahače nie sú doplnené o žiadne ďalšie funkcie a neumožňujú ani dokúpenie ďalšieho príslušenstva, poslúži vám teda výhradne na prípravu mliečnej peny.
Výkon
V prípade elektrických šľahačov by vás mal zaujímať aj výkon, ktorý je označený písmenom W.
Najmenej výkonné spotrebiče majú výkon okolo 125 W. S týmito prístrojmi môže byť ťažké vyšľahať krémy do potrebnej konzistencie.
Lepšie výsledky dosiahnete pomocou šľahačov, ktorých výkon sa pohybuje v rozmedzí 250 – 450 W.
V prípade, že šľahač obsahuje nástavce na miesenie cesta, mal by byť jeho výkon vyšší ako 600 W.
Kuchynské roboty patria k výkonnejším, najmenej výkonné spotrebiče majú výkon okolo 500 W. Tieto výrobky, však nie sú nijak kvalitné, za minimálny výkon sa v tomto prípade považuje hranica 1 000 W, najvýkonnejšie modely majú výkon cca 1 500 W.
Pri výbere šľahača mlieka vyberajte medzi prístrojmi s výkonom aspoň 400 W.
Materiál
Výrobný materiál má vplyv na vzhľad šľahača, odolnosť a výšku obstarávacej ceny. Vyberať môžete z dvoch možností:
- Plast – plastové šľahače sú zastúpené väčším počtom, sú všeobecne lacnejšie a menej odolné. Aj tu sa však kvalita plastu líši v závislosti od serióznosti výrobcu aj obstarávacej ceny. Od nákupu podozrivo lacných šľahačov radšej ustúpte a vyberajte modely známejších značiek, ktoré sú vyrobené z odolnejších plastov.
- Nerez – tieto šľahače oceníte nielen v modernej kuchyni. Jedná sa o odolnejší variant, ktorý sa pýši elegantným vzhľadom. Nevýhodou je potom vyššia obstarávacia cena.
Funkcia
Funkciami sú vybavené predovšetkým kuchynské roboty. Oceníte najmä reguláciu rýchlosti a vybavené môžu byť rovnako ako ponorné mixéry pulzným spínačom. Okrem toho sú v mnohých prípadoch roboti doplnení o bezpečnostnú poistku, poistku proti prehriatiu motora a protišmykové nožičky.
Metly
Súčasťou šľahača sú šľahacie metly. Využijete ich pri šľahaní krémov, vaječného snehu aj šľahačky. Metly sa môžu líšiť svojim tvarom a vyrobené by mali byť vždy z nerezovej ocele.
K ďalšiemu príslušenstvu, ktoré nájdete aj u ručných šľahačov, patria hnetacie metly. Tie sú určené na prípravu rôzneho cesta. Tieto metly sú robustnejšie a bývajú súčasťou výkonnejších šľahačov.
Súčasťou šľahačov s hnetacími metlami je často aj praktický stojan a otočná misa. Posledným typom je balónová metla, ktorá sa líši počtom ramien.
Značka
Medzi výrobcov šľahačov, ponorných mixérov a kuchynských robotov patria značky Bosch, Braun či Sencor. Medzi výrobcov šľahačov mlieka patrí značka Bialetti, Krups, Tescoma alebo Clatronic.
Cena
Ručný šľahač v manuálnej podobe zakúpite za necelých 15 eur. Menej výkonné elektrické šľahače vyjdú na necelých 40 eur. Tieto modely spravidla neumožňujú využívať hnetacie metly. Ak máte uplatnenie aj pre toto príslušenstvo, budete musieť investovať od 60 – 120 eur.
Tyčové mixéry stoja od 15 – 160 eur. Rozdiel v cene je daný množstvom rôzneho príslušenstva.
Kuchynský robot stojí v rozmedzí 80 – 400 eur, patrí teda k tomu najdrahšiemu, čo môžete v kuchyni využiť. Za kvalitné je možné považovať modely s cenou od 120 – 280 eur. Tu už kúpite obstojne vybavené a výkonné typy. Drahšie modely potešia predovšetkým náročnejších užívateľov aj profesionálov.
Šľahače mlieka kúpite v rozmedzí 5 – 120 eur. Najlacnejšie sú naozaj jednoduché ručné šľahače, ktoré môžu byť vzhľadom na nízku cenu naozaj nekvalitné. Kvalitné šľahače vás vyjdú na cca 20 eur. Od 35 – 40 eur potom zoženiete aj elektrickú podobu šľahačov, ktoré sa pýšia vysokým výkonom.
Otázky a odpovede
Aké príslušenstvo je možné nájsť u ručného šľahača?
Okrem už spomínaného je to mixovacia noha. Jedná sa o príslušenstvo, pomocou ktorého prerobíte ručný šľahač na ponorný mixér. Používať ho potom môžete obdobne, teda máte možnosť rozmixovať polievku či iné suroviny priamo v hrnci počas varenia. K ďalšiemu vybaveniu patrí aj mixovacia nádoba.
Na čo sa zamerať pri výbere kuchynského robota?
Kuchynský robot sa líši typom pohonu. Novší spôsob predstavuje horný pohon, v tomto prípade sa všetky nástavce a príslušenstvo umiestňuje na výklopné rameno.
Pri šľahaní či miesení je tak možné využiť celý priestor misy a jednoduchšia je aj údržba. U starších robotov sa misa nasadzuje zhora, nevyužijete teda celý jej priestor a čistenie je ťažšie.
Čo zohľadniť pri výbere šľahača mlieka?
Zaujímať by vás mal okrem výkonu aj spôsob napájania či objem nádoby. Nádoba môže mať objem od 0,2 – 1 litra. To, akú veľkú nádobu budete potrebovať, záleží na tom, pre koľko osôb budete mliečnu penu pripravovať. Šľahač môže byť elektrický, ale aj nabíjací. U peničov môžete využiť možnosť LCD displeja či termostatu.
Záver
V nasledujúcom texte sme si v rýchlosti priblížili kuchynských pomocníkov, ktoré sú pre mnoho gazdiniek nenahraditeľnými pomocníkmi. Jednoduché a lacné prístroje plnia iba jednu funkciu.
Drahšie sú potom vďaka veľkému množstvu príslušenstva univerzálne, využijete ich na rad rôznych príprav pokrmov. To, ktorý prístroj bude pre vašu domácnosť tým pravým, záleží aj na veľkosti vašej kuchyne či hlučnosti prístroja. Pokiaľ zvolíte vhodný typ, nebudete musieť kupovať už ďalší podobný prístroj.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?