Projektory

Projektory poznáte predovšetkým z čias školskej dochádzky, štúdií alebo firemných prezentácií. Ide o zariadenia, ktoré umožňujú premietanie obrazu na stenu. Moderné prevedenie týchto výrobkov však stále častejšie nachádza svoje uplatnenie aj v domácnostiach.

Možno ich prepojiť s televíziou alebo počítačom a užiť si pri sledovaní filmov podobnú atmosféru, ktorú poznáte z kina. Kvalitnejšie projektory potom úplne nahradia televíziu. Tieto výrobky majú mnoho parametrov, na ktoré treba brať pri výbere ohľad, všetko dôležité ohľadom projektorov tak teraz preberieme podrobne.

Porovnať ceny projektorov

Typy

Projektory je možné rozdeliť do niekoľkých základných skupín podľa toho, kde ich chcete používať. Jednotlivé typy sa líšia nielen cenou, ale aj možnosťami, ktoré ponúkajú.

Filmové projektory

Jedná sa projektory, ktoré sú vhodné do domácností a sú určené predovšetkým na sledovanie filmov. U filmových projektorov sa kladie dôraz predovšetkým na vyššie rozlíšenie, kvalitu obrazu a taktiež na spracovanie farieb.

Domáce projektory majú niekoľko funkcií určených na ešte väčšie vylepšenie obrazu. Tieto projektory by mali disponovať aspoň FULL HD rozlíšením. Kvalitnejšie projektory majú rozlíšenie 4K. Filmový projektor by mal tiež podporovať rozlíšenie strán 16:9, 21:9.

Kancelárske projektory

Sú prispôsobené na kancelárske využitie, najčastejšie slúžia na premietanie rôznych prezentácií. Vďaka integrovaným batériám, ktoré bývajú súčasťou niektorých typov, je možné projektory prenášať.

Výhodou takýchto modelov je, že na svoj chod nepotrebujú elektrický prúd. U kancelárskych projektorov nie je nutné FULL HD ani 4K rozlíšenie.

Najčastejšie sa tu stretnete s rôznymi podobami FULL HD rozlíšenia, ktoré je upravené pre pomery strán ako 5:4, 16:10 atď. Tieto projektory nekladú dôraz ani na perfektný kontrast a vyznačujú sa vysokou svietivosťou, vďaka ktorej ich môžete používať aj v miestnosti bez nutnosti zatemnenia.

Kancelárske projektory veľmi často umožňujú lichobežníkové zobrazenie, ktoré je určené na vyrovnávanie premietaného obrazu v prípadoch, keď nie je možné projektor umiestniť na miesto, ktoré je presne oproti stene.

Projektory s krátkou projekčnou vzdialenosťou

Tieto typy dokážu ponúknuť plnohodnotný obraz aj na vzdialenosť 1 metra od protiľahlej steny. Sú teda vhodné aj do malých miestností. Kvalita obrazu je u toho typu trochu horšia.

Projektory s krátkou projekčnou vzdialenosťou neumožňujú lichobežníkové zobrazenie a je teda nutné postaviť ich presne oproti stene, na ktorú sa bude obraz premietať.

Miniprojektory

Projektory malých rozmerov, ktoré je možné prenášať. Vďaka malým rozmerom a nízkej hmotnosti sa zmestia do batohu alebo kabelky. Často bývajú vybavené integrovanou batériou. Tieto modely disponujú iba HD zobrazením, majú menej kvalitné farby a tiež horší zvuk.

Svietivosť

Tento parameter sa udáva v ANSI lúmenoch. Svietivosť značí svetlo, ktoré je projektor schopný vyvinúť. Čím väčšou svietivosťou projektor disponuje, tým je obraz jasnejší, kvalitnejší a čitateľnejší.

Pokiaľ je svietivosť pri projektore vysoká, môžete sledovať filmy alebo prezentácie aj za denného svetla bez nutnosti zatemnenia.

Svietivosť je možné rozdeliť do troch kategórií:

  • Do 1 500 LM – tieto projektory sú ideálne iba na nočné premietanie filmov
  • Od 1 500 – 2 500 LM – sú vhodné pre ľahko zatemnené miestnosti.
  • Nad 3 000 LM – môžete využiť aj pri bežnom dennom svetle.

Ruka v ruke so svietivosťou je u projektorov hlučnosť. Ak budete chcieť vyberať najlepší projektor podľa svietivosti, teda model nad 3 000 LM na bežné domáce použitie, môžete byť odradený hlukom, ktorý výrobok vydáva.

Hluk vytvára ventilátor, ktorý je súčasťou projektorov a je potrebný na ochladzovanie tela výrobkov. Ideálna hlučnosť je do 30 DB. Pokiaľ teda vyberáte filmový projektor, je ideálne vyberať svietivosť okolo 1 500 LM. Tieto typy majú prijateľnú hlučnosť. V prípade, že dávate prednosť väčšej svietivosti, overte si aj na hlučnosť výrobkov.

Dôležitá je tiež vzdialenosť projektora od steny. Projektor môže meniť tým, ako ho dávate ďaleko od steny, uhlopriečku premietacej plochy.

Čím viac je od steny vzdialený, tým je uhlopriečka premietacej plochy väčšia. Svetlo však zostáva rovnaké a musí sa iba rozdeliť na väčšiu plochu, čo má za následok horšiu kvalitu obrazu.

  • Projektor umiestnený 2 – 3 metre od steny, ktorý má uhlopriečku 1 – 2,4 metra by mal mať rozlíšenie v HD.
  • Projektor umiestnený 4 – 5 metrov od steny s uhlopriečkou v rozmedzí 2 – 4 metre, potrebuje FULL HD rozlíšenie.

Kontrast

Kontrast je ďalší parameter, ktorý treba zohľadniť najmä pri výbere filmového projektora. Pri sledovaní filmov sú časté tmavé scény alebo scény, ktoré sa odohrávajú v tme a preto sú pri týchto typoch dôležité kontrastné pomery.

Pri výbere kancelárskeho projektora sa týmto parametrom nemusíte zaoberať. Kontrast je pomer medzi najsvetlejším a najtmavším miestom obrazu. Ideálna hodnota kontrastu je 10 000:1. Projektory však môžu mať kontrast aj 15 000:1 alebo 40 000:1 alebo vyšší.

Rozlíšenie

Rozlíšenie má vplyv na kvalitu obrazu. Čím bude teda rozlíšenie väčšie, tým bude obraz kvalitnejší. Filmový projektor by mal teda disponovať aspoň FULL HD rozlíšením. Pokiaľ chcete skutočne vysoko kvalitný obraz, vyberajte medzi modelmi ponúkajúce 4K rozlíšenie. Nevýhodou týchto výrobkov je ale vysoká obstarávacia cena.

Rozlíšenie je možné rozdeliť do nasledujúcich skupín:

  • X GA alebo SXGA – minimálne rozlíšenie, vystačí pre projektory určené na prezentácie alebo prednášky, kedy je k dispozícii predovšetkým väčšie množstvo textu, ktorý je doplnený o obrázky.
  • HD a HD READY – základné rozlíšenie pri pomere strán 16:9. Poskytuje horšiu kvalitu obrazu
  • UXGA – opäť sa jedná o HD rozlíšenie vo väčšom pomere strán, v tomto prípade 16:10
  • FULL HD – štandardné rozlíšenie v pomere strán 16:9. Ponúka vysokú kvalitu obrazu a je ideálny pre domáce projektory.
  • 4K – najvyššie možné rozlíšenie.

Technológia premietania

Pri výbere je vhodné zamerať sa aj na technológiu premietania. Tu sú opäť dve základné skupiny a to DLP a LCD projektory.

DLP projektory majú vynikajúci kontrast a detaily tieňov, majú veľmi sýte farby a sú menej náročné na údržbu. Nevýhodou pri tejto technológii sú tzv. dúhové efekty, ktoré môžu vznikať za rýchlo sa pohybujúcimi objektmi.

Tento efekt je však skôr subjektívny a všimnúť si ho môžu iba niektorí používatelia. Medzi ďalšie nevýhody patrí aj vyššia spotreba a obmedzená životnosť lampy.

  • S halogénovou lampou – oproti LED projektorom majú väčšie rozmery, vyššiu svietivosť aj spotrebu a nevýhodou sú tu dodatočné náklady na nákup novej lampy.
  • S LED diódami – bývajú menšie, majú nižšiu svietivosť aj spotrebu
  • S laserom – ako zdroj svetla používajú modrý laser. Vďaka tomu môžu zobraziť viac farieb ako modely vybavené lampou.

LCD projektory využívajú novšiu technológiu, majú taktiež vysoko kvalitné farby a netrpia na dúhové efekty. Bývajú tichšie, majú horšie zobrazenie čiernej a bývajú jednoduchšie na údržbu. Výhodou tejto technológie je veľká životnosť, nevýhodou je potom menšia svietivosť oproti DLP projektorom.

Kvalitnejšia je potom 3 LCD technológia. Pri tejto technológii prebieha obraz v troch základných farbách, zelená, modrá a červená. Jednotlivé obrazy sú pomocou hranola prekladané cez seba, vďaka čomu je obraz prirodzenejší a kvalitnejší.

Lampa

Súčasťou projektorov s DLP technológiou je lampa. Lampa má obmedzenú životnosť, a ak budete projektor používať často, budete musieť počítať aj s tým, že treba lampu meniť.

Životnosť lampy môže byť v rozmedzí 3 000 – 6 000 hodín, záleží od typu. Niektoré projektory môžu disponovať funkciou EKO režim. V tomto prípade môže lampa vydržať až 10 000 hodín. Nevýhodou EKO režimu je nižšia svietivosť, výhodou potom menšia hlučnosť.

Cena novej lampy závisí predovšetkým od typu a značky projektora a môže sa pohybovať v rozmedzí cca 1 500 – 9 000 Sk. Laserové projektory môžu mať výdrž až 20 000 hodín.

Zvuk

Súčasti projektorov sú malé zabudované reproduktory. Tieto reproduktory vám postačia pri sledovaní nejakých televíznych relácií alebo seriálov.

Pokiaľ chcete sledovať filmové trháky a užiť si ako obrazový tak zvukový zážitok, odporúča sa pripojiť nejaký typ externého reproduktora a to pomocou kábla alebo cez Bluetooth alebo WIFI.

Konektory

Na to, aby bolo možné pripojiť ďalšie zariadenia, či už spomínané reproduktory, XBOX, notebook, externý disk alebo čokoľvek iné, sú projektory vybavené veľkým množstvom konektorov.

K dispozícii tak máte HDMI vstup, DISPLAYPORT, konektory pre audio alebo USB vstup. Staršie typy majú VGA vstup. K dispozícii je WIFI alebo Bluetooth

Niektoré projektory disponujú navyše Android TV. Vďaka rôznym prehliadačom tak môžete nastaviť programy, ktoré máte k dispozícii aj na televízii.

Výhodou Android TV je tak najmä menšie množstvo káblov, ktorými by ste museli projektor prepojiť s počítačom alebo televíziou.

Ďalšie funkcie

Medzi ďalšie užitočné funkcie patrí napríklad ZOOM, ktorý zmení veľkosť obrazu bez nutnosti s projektorom hýbať. PIP funkcie vhodné najmä pre kancelárske projektory. Funkcia PIP umožnuje premietanie dvoch obrazov vedľa seba z dvoch zdrojov.

Značka

Projektory ponúkajú mnoho výrobcov. Veľké množstvo výrobkov je k dostaniu od značky Epson, Optoma, Acer alebo BenQ. K známejším značkám patrí LG, Xiaomi alebo Philips.

Cena

Cena projektorov je pomerne vysoká, najlacnejšie modely začínajú na cca 200 eur, cena najdrahších môže šplhať aj cez 3920 eur a viac. Ak chcete model, ktorý splní vaše očakávania, mali by ste vyberať v cenovom rozmedzí 400 – 1 180 eur.

Kvalitný projektor, ktorý má aj niekoľko funkcií je možné kúpiť za cca 590 eur. Cena modelov vybavených Android TV potom začína na cca 790 eur. Tieto projektory v kombinácii s kvalitným reproduktorom vám nahradia klasickú televíziu. Najväčšou výhodou je však oveľa väčší obraz.

Porovnať ceny projektorov

Príslušenstvo

K projektorom je možné dokúpiť ďalšie príslušenstvo. K dispozícii sú rôzne diaľkové ovládanie a ukazovátka. Súčasťou projektorov je aj diaľkové ovládanie, v prípade poruchy alebo zničenia však môžete zakúpiť ovládanie nové.

Laserové ukazovátka vám potom poslúži najmä pri rôznych prezentáciách. Na ľahšie prenášanie sú potom k dispozícii rôzne typy obalov, kufrov alebo tašiek.

Stabilitu a umiestnenie do správnej pozície vám zaistí kvalitný držiak. Držiaky môžu byť stropné a nástenné. Stropné sú vhodnejšie do väčších miestností. Do menších priestorov je vhodnejší nástenný. Takto umiestnené projektory nebudú nikde prekážať a ochránite ich proti prípadným pádom.

Projektory umožňujú premietanie priamo na stenu, lepší obraz vám poskytne premietacie plátno. Na domáce použitie sú najvhodnejšie plátna pripevnené na pevno. Pokiaľ vám však tento variant nevyhovuje, môžete mať plátno navíjacie.

Po skončení premietania tak plátno jednoducho zájde do kazety a nebude nikde prekážať. A k dostaniu sú aj plátna na stojane. Kúpiť môžete statívové alebo rámové typy.

Odpovede na otázky

Je možné premietať aj v 3D?

Tiež projektory umožňujú premietanie v 3D. Pri tomto premietaní sú potrebné špeciálne 3D okuliare.

Aké sú nevýhody projektorov?

Medzi hlavné nevýhody patria najmä vyššie náklady na prevádzku oproti bežnému televízoru. Veľké náklady budete musieť vynaložiť aj v prípade nákupu novej lampy. Horšia je aj kvalita zvuku, u projektorov je externý reproduktor takmer nutnosťou.

Záver

Vhodne zvolený projektor môže konkurovať alebo aj predbehnúť aj veľmi drahú a vysoko kvalitnú televíziu. Najväčším kladom je tu predovšetkým veľkosť uhlopriečky a malý rozmer projektora. Všetko čo potrebujete pri takýchto výrobkoch je Android TV.

Väčšiu životnosť a menšie dodatočné náklady vám zaistí projektor, ktorého súčasťou nie je lampa. Výhodnejšie sú teda modely s LED diódami. Pri výbere svietivosti sa zamerajte aj na hlučnosť. Aby bol obraz aj zvuk dokonalý je nutné k projektoru kúpiť plátno a kvalitný reproduktor.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.axdata.sk, www.datacomp.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo