Trezory

Trezor ochráni rodinné šperky aj finančnú hotovosť. Často sa kupujú aj na uschovanie cenných dokumentov, alebo zbraní. Na výber máte mnoho typov, zaobstarať môžete voľne stojaci trezor, ale aj model, ktorý je možné zabudovať do steny alebo podlahy. Na uchovávanie zbraní sú ideálne väčšie skriňové trezory.

Pred výberom trezora je najskôr nutné vybrať miesto, kde bude trezor umiestnený. Správne umiestnenie závisí aj od frekvencie užívania. Trezor, ktorý budete používať každý deň, by mal byť umiestnený na dobre prístupnom mieste. V opačnom prípade môže byť trezor na menej prístupnom a viac chránenom mieste.

Trezor je možné na pevno ukotviť do betónu, pevných tehál, vápencových blokov alebo terakotu. Nevhodné je kotvenie do sadrokartónových stien. Na základe správne zvoleného miesta, budete vyberať veľkosť aj typ trezoru. Podľa toho, čo budete v trezore uchovávať, treba riešiť jeho bezpečnosť, poprípade ohňovzdornosť.

Porovnať ceny trezorov

Typy

Trezory je možné deliť do niekoľkých skupín v závislosti od jednotlivých parametrov. Prvým kritériom je ochrana, ktorú trezor poskytuje. K dostaniu sú trezory jednoplášťové aj viac odolné dvojplášťové. Podľa stupňa ochrany je možné trezory rozdeliť do 3 základných skupín.

Základné trezory

Najlacnejšie trezory vám poskytnú nižšiu bezpečnosť. U lacných trezorov dvierka ideálne nedoliehajú a nie je tak ťažké trezor otvoriť. Trezory sú menších rozmerov, vo väčšine prípadov nie sú vybavené poličkami ani podsvietením. K základným trezorom je možné priradiť aj sejfy.

So zvýšenou bezpečnosťou

Tieto trezory vám poskytnú väčšiu bezpečnosť, ich cena je oproti prvému typu vyššia, patrí však k najobľúbenejším typom. Okrem rôznych menších trezorov určených na uchovávanie cenností sú k dostaniu aj trezory väčších rozmerov určené na uskladnenie zbraní.

Protipožiarne trezory

Trezory s protipožiarnou odolnosťou ochránia vaše cennosti cca 30 – 60 minút. Majú robustnú oceľovú konštrukciu, často sú vybavené priehradkami alebo zásuvkami. Vyžadujú kotvenie do zeme.

Inštalácia

Trezory sú k dostaniu v mnohých veľkostiach, väčšina modelov umožňuje kotvenie do podlahy alebo steny. Každý model je vybavený minimálne jedným kotevným otvorom, mnoho výrobcov vám však na prianie vyrobí akýkoľvek počet kotevných otvorov.

Tie môžu byť umiestnené na spodnej aj hornej strane, poprípade na bokoch. Pokiaľ vám to vaše obydlie umožňuje, môžete trezor tiež zamurovať. Do betónu môžete trezor ukotviť pomocou chemickej kotvy, vhodné sú aj kovové hmoždinky. Protipožiarne trezory je potom možné kvôli požiarnej bezpečnosti kotviť iba do zeme.

Prekážkou pre ukotvenie trezora môže byť aj podlahové vykurovanie alebo iné rozvody. S inštaláciou trezora môže byť problém aj v pamiatkovo chránených objektoch, v tomto prípade si budete musieť vybaviť potrebné povolenie.

Podľa svojich potrieb môžete vyberať:

  • Trezory nábytkové – tieto malé trezory môžete umiestniť do skrine, je však možné ich tiež ukotviť k nábytku aj podlahe.
  • Trezory stenové – sú určené na zabudovanie do steny alebo steny
  • Trezory skriňové – predstavujú trezory veľkých rozmerov, aj tieto trezory umožňujú kotvenie k zemi

Zámok

Pri trezore je dôležité zvoliť aj správny spôsob zatvárania. Klasiku tvoria trezory na kľúč, modernejší spôsob predstavuje trezor s kódovým zámkom. Zvoliť však môžete aj kombináciu oboch.

Trezor na kľúč

Jedná sa o najpoužívanejší variant. Vďaka kľúču trezor otvorí kedykoľvek a nemusíte si lámať hlavu s kódovaným číslom. Budete však musieť vyriešiť otázku, kam uskladniť kľúč. V prípade, že sa kľúč stratí, nemusí byť úplne ľahké, trezor otvoriť. Je teda vhodné u predajcu zistiť, aký by bol v tomto krajnom prípade postup na otvorenie trezoru.

Trezor s kódovým zámkom

Trezor sa otvorí po zadaní správnej číselnej kombinácie. Voliť môžete medzi mechanickým aj elektronickým zámkom.

Mechanický zámok

Výhodou tohto riešenia je práve absencia kľúča, číselný kód potom môže poznať aj viacero členov domácnosti. Mechanické trezory bývajú vybavené kódovým kolieskom, podľa stupňa bezpečnosti potom budete zadávať potrebný počet číslic. U domácich trezorov sa najčastejšie stretnete s bezpečnostnou triedou A, vyššia trieda bezpečnosti je potom označená písmenom B.

Na základe vnútornej konštrukcie sú najbežnejšie trojkotúčové zámky, na ich otvorenie je potrebné zadať trojicu dvojčíslia. Pri trezoroch vyššej triedy sa využívajú štvorkotúčové zámky, kedy je pre otvorenie nutné zadať štyri dvojčíslia. Pri špeciálnych zámkoch sa okrem čísel zadávajú aj rôzne symboly.

Elektronický zámok

Zámok má podobu klávesnice, zámky fungujú na 9V batérie. Tieto zámky majú moderný vzhľad a fungujú veľmi spoľahlivo. Elektronické zámky sú rovnako ako trezory certifikované a nájdete vo vyššej bezpečnostnej triede B, norma je označená STN EN 1300.

Trezor sa otvorí po zadaní šiestich čísel. Elektronické zámky ponúkajú aj množstvo funkcií. Okrem nižšie vymenovaných môžete využiť funkcie ako tichý alarm, servisný kľúč, systém štyroch očí, diaľkové ovládanie atď.

  • Výmena batérie – pokiaľ sa znižuje kapacita batérie, budete na jej výmenu dopredu upozornení.
  • Program manažér – predstavuje hlavný kód, manažér má rôzne právomoci, meniť môže počet užívateľov, meniť programy, niektorým osobám môže prístup k trezoru zablokovať.
  • Užívateľská kombinácia – v tomto prípade je možné otvárať trezor vlastnou kombináciou čísel.
  • Zablokovanie zámku – po niekoľkých nesprávne zvolených číselných kombináciách sa zámok zablokuje.
  • Záznam prístupov – trezory vyššej triedy sú schopné zaznamenať, kto a kedy trezor otvoril.
  • Časové oneskorenie – po zadaní správnej kombinácie je nutné počkať zvolenú dobu, ktorú nastavuje manažér. Po jej uplynutí je nutné zadať kód znova, až potom sa trezor otvorí.
  • Časovaný zámok – trezor je možné otvoriť iba vo zvolenom časovom rozpätí v určitých dňoch. Nastaviť môžete viac časových pásiem.
  • Trezor s kombinovaným zámkom – voliť môžete aj trezory, ktoré je možné otvoriť pomocou kľúča aj zadaním správneho číselného kódu. K dostaniu sú v mechanickej aj elektronickej podobe.

Certifikácia

Kúpiť môžete trezory aj bez certifikácie, v prípade, že dôjde ku krádeži, nie je ľahké vymáhať finančnú kompenzáciu v poisťovni. Túto istotu vám poskytnú iba certifikované výrobky. Okrem toho si môžete byť istí, že je trezor naozaj kvalitný. Certifikovaný výrobca vám poskytne aj možný servis.

Certifikované trezory nesú označenie podľa slovenskej normy ČSN 916012, podľa Európskej normy potom EN1143. Certifikované trezory sa bežne poisťujú v závislosti na bezpečnostnej triede. Certifikácia sa týka aj trezorových zámkov, pre ktoré platí norma EN 1300. Zámky sú rozdelené podľa stupňa bezpečnosti do štyroch tried označených písmenami A, B, C, D.

Bezpečnostné triedy

Bezpečnostná trieda patrí medzi hlavný parameter, čím vyššia trieda je, tým lepšie je trezor chránený. Bezpečnostná trieda je uvedená na výrobnom štítku každého výrobku.

Trieda 0

Trieda 0 je uloženie dôverných dokumentov, menších finančných obnosov alebo zbraní. Tieto trezory si vystačia s bezpečnostným zámkom A.

Trieda 1

Je u domácich trezorov najbežnejší, trezory opäť využijete na bezpečné uloženie dokumentov, peňazí alebo zbraní. Aj tu je možné použitie zámku triedy A.

Trieda 2

Trieda vyššej bezpečnosti vhodná do domácností. V trezore je možné okrem už spomínaného uchovávať aj šperky, aj tu je podmienkou bezpečnostný zámok triedy A.

Trieda 3

Tieto trezory sú bežné vo firmách av domácnostiach, kde je uchovávaná väčšia finančná hotovosť v rádoch miliónov. Tu je podmienkou zámok triedy B.

Trezory vhodné na komerčné využitie sú chránené bezpečnostnou triedou 4 a 5.

Značka

Trezory sú k dostaniu od mnohých výrobcov. Pri výbere sa zamerajte na certifikované značky. K tým patria napríklad Rottner, Profikon, Justra, ISS, Charvát trezory, Metalk, Safetronics, T-SAFE, WALDIS alebo Valberg.

Cena

Cena trezora závisí od rozmerov aj prevedenia. Trezory menších veľkostí, ktoré sa uzamykajú pomocou kľúča, môžete kúpiť už za cca 140 eur. Za elektronické zamykanie a kvalitnejšie prevedenie si budete musieť priplatiť. V tomto prípade je možné kúpiť trezor za 200 – 320 eur. Väčšie trezory kúpite do 790 eur.

Cena trezorov vo vyššej bezpečnostnej triede sa pohybuje pri menších rozmeroch okolo 1 180 eur, tie väčšie kúpite za 1 960 a viac tisíc eur.

Porovnať ceny trezorov

Otázky a odpovede

Je možné k trezorom dokúpiť nejaké príslušenstvo?

K trezorom môžete prikúpiť menšiu vnútornú schránku, aj tú je možné uzamknúť. Ďalej sú k dostaniu výškovo nastaviteľné police. V prípade, že budete chcieť trezor zamurovať, môže sa vám hodiť rámik pre jeho lepšie zamurovanie.

K dostaniu sú aj výsuvné police alebo šuplíky, vstavby alebo držiaky na zbrane alebo kľúče. Trezor môžete opatriť aj vnútorným polstrovaním.

Je nutné trezor kotviť?

Podľa normy by mali byť všetky trezory do 1 000 kg ukotvené, kotvenie je tak súčasťou jeho inštalácie. Z tohto dôvodu sú trezory doplnené aspoň o jeden kotevný otvor. Inštaláciu trezoru vám prevedie odborná firma, zvládnete to aj svojpomocne.

V prípade, že dôjde k vykradnutiu alebo krádeži neukotveného trezoru, môže na to poisťovňa zareagovať znížením poistného plnenia.

Aký je rozdiel medzi trezorom a trezorom?

Sejfy nie sú na rozdiel od trezorov certifikované, sú lacnejšie a zaraďujú sa do nižších bezpečnostných tried. Sejfy nie je nutné vždy kotviť, využívať ich môžete aj v automobiloch, lodiach, karavanoch atď. V opačnom prípade je možné trezor ukotviť do steny, zeme alebo ho môžete zabetónovať. Rovnako ako trezory sú k dostaniu v mnohých veľkostiach a rovnaký je aj bezpečnostný zámok.

Záver

Trezor vám poslúži ako bezpečné úložisko financií, rodinných šperkov alebo cenných dokumentov. Majitelia strelných zbraní v nich bezpečne uložia zbrane aj strelivo. Pri výbere trezora uprednostňujte certifikované výrobky, ktoré je možné poistiť. Nepodceňujte ani výber zámku. So samotným výberom aj inštaláciou vám pomôže certifikovaný výrobca.


Zdroje: www.ajprodukty.sk, www.saffort.sk, www.hornbach.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo