Mliečna pena je nevyhnutnou súčasťou kávových nápojov. Našľahať si doma správne mliečnu penu nie je úplne jednoduché, s použitím napeňovača mlieka to však zvládne každý. Ak teda patríte k milovníkom kávových nápojov a nevlastníte drahý kávovar, ktorého súčasťou napeňovač zvyčajne býva, poďte sa dozvedieť o tomto malom pomocníkovi niečo viac.
Vďaka vhodne zvolenému napeňovaču pripravíte bohatú penu a môžete si tak pripraviť lahodné cappuccino, caffe latte a ďalšie nápoje. Najlepšie mliečnu penu vytvoríte z čerstvého plnotučného mlieka, ktoré obsahuje aspoň 3,5% tuku. V prípade, že máte kvalitné mlieko, stačí vám už len vybrať vhodný napeňovač.
Typy
Napeňovače sú k dostaniu v troch prevedeniach. Kúpiť môžete ručný alebo elektrický, každý je vhodný pre trochu iné využitie. Ručný sa oplatí v prípade, že budete penu šľahať príležitostne pre malý počet osôb.
Elektrický je vhodnejší pre častejšiu prípravu malého i väčšieho množstva mliečnej peny. Rôzne napeňovače mlieka sú k dispozícii aj v ďalších podobách.
Manuálne
Tieto typy patria k lacnejším, ale práca s nimi môže byť náročnejšia. Penu však pripravíte do cca 1 minúty, takže to zvládne skutočne každý. Ručný napeňovač môže mať podobu ručného šľahača alebo shakera na šľahanie mlieka.
Ručné napeňovače majú podobu nádobky, vnútri ktorej je umiestnený piest. Penu našľaháte niekoľkými rýchlymi pohybmi piestu. Niektoré napeňovače vyžadujú, aby bolo mlieko pred našľahaním ohriate, v iných je možné penu šľahať zo studeného mlieka. Tieto napeňovače je možné po našľahaní vložiť do mikrovlnnej rúry a penu tak ľahko ohriať.
Shakery dokážu pripraviť mliečnu penu zo studeného mlieka s teplotou 1 – 5 ° C. Sú teda ideálne najmä pre výrobu ľadovej kávy. V prípade, že vám nebude vadiť studená pena na teplej káve, môžete ich využiť aj v týchto prípadoch.
Do nádoby stačí naliať potrebné množstvo mlieka, nasadiť horný diel a cca pol minúty trepať. Vo výsledku vám vznikne hustá pena.
Elektrický
Aj elektrické napeňovače sú k dostaniu v dvoch prevedeniach. Môžete využiť prístroje, ktoré sú napájané zo siete alebo typy, ktoré fungujú pomocou batérií.
V tomto prípade za prístroje zaplatíte vyššiu cenu než v prípade ručných typov. Aj tu je všetko pripravené rýchlo a pri elektrických typov navyše pohodlne.
Elektrické napeňovače majú podobu malých konvičiek a k dispozícii máte aj niekoľko možných funkcií. Sú k dostaniu v niekoľkých objemoch a vo väčšine prípadov umožňujú mlieko zároveň ohriať na potrebnú teplotu. Výhodou teda je menšie množstvo špinavého riadu.
Jednoduché batériové modely majú podobu malých tyčových šľahačov. V tomto prípade je nutné mlieko ohriať v nejakej vhodnej nádobe a potom ich vyšľahať pomocou tohto šľahača. V prípade tohto typu je vhodné zakúpiť aj teplomer, vďaka ktorému môžete určiť správnu teplotu. Tá by mala v tomto prípade byť cca 60 – 65 ° C.
Frapovač
Do skupiny elektrických napeňovačov možno zaradiť tiež frapovače. Ide o prístroje, ktoré sú určené predovšetkým pre prípravu frappé čiže ľadovej kávy, ale využiť ich môžete aj na prípravu mliečnej peny.
Objem
Objem je parameter, ktorý je dôležitý pri elektrických konvičkových napeňovačoch, piestových ručných typoch alebo shakeroch. Pre správne zvolený objem je potrebné počítať s tým, že na jednu osobu budete potrebovať asi 60 ml mlieka.
Čo sa týka Shakera, v tomto prípade nemáte na výber a môžete tak využiť iba typy, do ktorých je možné naliať 70 ml mlieka. Rôzne ostatné výrobky sú potom vyrábané v rozmedzí od 150 – 500 ml. Naraziť môžete aj na napeňovače väčších objemov okolo 1 litra. Tieto typy sú vhodné skôr pre väčší počet osôb.
Materiál
Čo sa týka výrobného materiálu, môžete sa stretnúť s napeňovačmi vyrobenými z nerezu, skla a plastu, alebo v kombinácii týchto materiálov. Ručné piestové napeňovače bývajú často nerezové. V tomto prípade vám umožnia mlieko vnútri nádoby ohrievať na sporáku, niektoré je možné použiť aj na indukčnú platňu.
Ak sú v kombinácii nerezu a skla, túto funkciu umožňovať nemusia a v tomto prípade tak budete musieť mlieko ohriať v náhradnej nádobe a potom ho do kanvičky preliať. Ručné šľahače sú potom vyrobené opäť z nerezu alebo v kombinácii nerezu a plastu.
Príkon
Príkon vás bude opäť zaujímať iba pri elektrických napeňovačoch. V tomto prípade platí, že čím je príkon vyšší, tým skôr bude mlieko ohriate a pena pripravená. Kvalitné modely majú príkon okolo 500 a viac W. Menej výkonné sú k dostaniu s príkonom okolo 350 W.
Funkcie
Elektrické napeňovače vám môžu umožniť mlieko ohriať, alebo použiť ako teplé, tak studené mlieko. V prípade, že kúpite napeňovač vybavený termostatom, nebudete sa musieť starať o teplotu a nebudete riešiť ani prípadné pripálenie mlieka.
K rôznym funkciám patrí ohrev a napenenie, napenenie bez ohrevu, ohrev bez napenenia a ohrev na bezpečnú teplotu. Posledná funkcia je určená najmä pre ohrev mlieka pre deti.
Drahšie typy potom disponujú aj niekoľkými nadstavcami, ktoré sú vhodné pre rôzne druhy nápojov a pripravia vám tak rôznu kvalitu peny. K dispozícii máte aj ovládač, ktorým môžete nastaviť teplotu mlieka v určitom rozmedzí.
Značka
Napeňovače sú k dostaniu od mnohých značiek, ktoré sa zaoberajú výrobou kuchynských spotrebičov. Patrí sem napríklad Orava, Krups, Guzzanti, ECG, Sencor, Xavax, DeLonghi, Tristar, Ruhnson a mnoho ďalších.
Ak vám záleží aj na vzhľade, môžete vyberať aj krásne kúsky od talianskej značky Bialetti, ktorá sa okrem iného špecializuje na výrobky určené na prípravu kávy.
Cena
Najlacnejšie kúpite ručné napeňovače a shakere na šľahanie mlieka. Ich cena sa pohybuje od 10 – 20 EUR. K dostaniu sú však aj krásne dizajnovo výkonné piestové napeňovače, ktoré vás vyjdú aj na cca 35 EUR.
K lacnejším patria elektrické šľahače, v tomto prípade je cena v rozmedzí od 15 – 20 EUR. A k najdrahším patria elektrické napeňovače. Tu sa cena pohybuje okolo 40 EUR u tých najlacnejších a môže šplhať až k 120 EUR.
Údržba
Napeňovače možno vo väčšine prípadov rozobrať na jednotlivé časti, ktoré môžete umývať pod tečúcou vodou. Nerezové typy často umožňujú vloženie do umývačky.
Kvalitné prístroje, ktoré sú vybavené termostatom zabránia možnému pripaľovaniu mlieka, celková údržba je v tomto prípade jednoduchšia. To akú údržbu jednotlivé modely vyžadujú, je popísané v návode od výrobcu.
Otázky a odpovede
Aké je ideálne mlieko na výrobu peny?
Aby bolo možné penu našľahať, je dobré mať po ruke čerstvé plnotučné mlieko, ktoré má aspoň 3,5% tuku. Nemusíte však kupovať žiadne špeciálne mlieko, stačí to, ktoré je bežne k dostaniu v obchode.
Mlieko však musí byť čerstvé, s trvanlivým mliekom kvalitnú penu nenašľaháte. Využiť môžete aj mlieko z automatu na mlieko.
Záver
Napeňovače sú výrobky, ktoré sú vhodné skôr pre skutočných milovníkov kávy. Ak teda patríte k týmto nadšencom, môže sa pre vás tento jednoduchý výrobok stať neoceniteľným pomocníkom.
V tomto prípade je lepšie investovať do kvalitného elektrického napeňovača, ktorý je vybavený reguláciou teploty a funkciami, kedy využijete ako studené tak aj teplé mlieko.
Ak by ste chceli výrobu mliečnej peny skúsiť, ale nie ste si istí, či u jej výroby vydržíte, kúpte si skôr lacnejší typ. V tomto prípade je vhodný niektorý manuálny alebo elektrický šľahač.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?