Akvária

Akvaristika je obľúbeným koníčkom mnohých dospelých aj detí. Pohľad na pestrofarebné rybky je upokojujúce a akvárium plní aj dekoratívnu funkciu. Akvárium budete vyberať predovšetkým podľa veľkosti. Dôležitú úlohu zohráva aj tvar. Najmä pre začiatočníkov môže byť zložité vybrať príslušenstvo, predovšetkým pre nich sú k dostaniu sety, ktoré obsahujú všetko, čo pre chov rybičiek potrebujete. Nevýhodou chovu rýb je pomerne zložitá údržba.

Do akvária môžete umiestniť slanú aj sladkú vodu. Častejšie sú chované sladkovodné ryby, pretože ich chov je menej finančne náročný a sladkovodné ryby nevyžadujú až takú starostlivosť. V slanej vode potom môžete okrem rybičiek pestovať koraly alebo chovať mušle, morské koníky a klauny.

Porovnať ceny akvárií

Typy

Akvária je možné rozdeliť do skupín podľa materiálu, ktorý je použitý na ich výrobu. Okrem tradičných sklenených typov sú k dostaniu moderné plastové akvária.

  • Sklenené – tieto akvária je možné rozdeliť do niekoľkých skupín v závislosti na prevedení konštrukcie.
  • Celosklenené – jedná sa pravdepodobne o najstaršiu podobu akvária, ktorá má stále svojich priaznivcov. Sú k dostaniu skôr v menších veľkostiach a ich najväčšou prednosťou je odolnosť voči korózii.
  • Rámová – sklenené tabule sa zasadzujú do kovových rámov. V súčasnej dobe popularita tohto typu opadá, pretože akvária sú náchylné ku korózii a postupne stráca aj tesnosť. Tieto akvária umožňujú iba použitie sladkej vody.
  • Lepené – najobľúbenejšie sklenené akvária. Vyberať môžete z mnohých veľkostí, akvária sú veľmi odolné voči prasknutiu aj korózii. Použiť ich môžete v kombinácii so slanou aj sladkou vodou.
  • Plastová – sú na trhu vo väčšom zastúpení, ich veľkou výhodou je nižšia hmotnosť a väčší výber tvarov. Nevýhodou je náchylnosť k poškriabaniu a tlakom vody často dochádza k ich deformácii.

Veľkosť

Výber veľkosti je pomerne jednoduchý a závisí od priestoru, ktorý môžete akváriu vymedziť. Pokiaľ nemáte s priestorom problém a môžete si dovoliť zaobstarať akékoľvek akvárium, mali by ste pri výbere potrebnej veľkosti zvážiť, aké ryby budete chcieť správať.

Vychádzať môžete aj z odporúčaní, že ryba o veľkosti 1 cm, by mala mať k dispozícii priestor, do ktorého sa zmestí cca 1 liter vody. Ako najmenšia vhodná veľkosť je 60 x 35 cm, obľúbenejšie sú však akvária o veľkosti 90 x 120 cm.

Menej práce budete mať s menším akváriu s objemom do 60 litrov, táto veľkosť je ideálna pre tých, ktorí s akvaristikou začínajú. V takto veľkých akváriách môžete chovať aj väčšie rybky. Drobné rybky žijúce v kŕdli si vystačia aj s objemom okolo 30 litrov. Nároční chovatelia však môžu kúpiť aj akvárium s objemom až 200 litrov. Vo väčších akváriách môžete chovať ryby s dĺžkou okolo 10 cm.

K najmenším patria tzv. nano akvária, ktorých objem nie je väčší ako 30 litrov. Využiť ho môžete na chov malých rýb do veľkosti 3 cm, sladkovodných kreviet alebo slimákov. Tento malý priestor však vyhovuje iba niekoľkým druhom rýb, pretože podmienku v akváriu nie sú príliš ideálne. Často sa však do nano akvárií umiestňujú iba rastliny.

Tvar

V dnešnej dobe nemusíte vlastniť iba hranaté alebo okrúhle akvárium, hoci akvária s tvarom kvádra patrí stále k tým najobľúbenejším. Myslieť musíte aj na to, že každý tvar je vhodný pre určitý druh rýb.

  • Kváder – patrí k najžiadanejším, sú k dostaniu v mnohých veľkostiach. Obľúbenou verziou je akvárium so skrinkou, do ktorej schováte všetko príslušenstvo, ktoré budete na chov rýb potrebovať. Ďalšou obľúbenou verziou je vstavané akvárium, a pokiaľ si nevyberiete z ponúkaných veľkostí, môžete si nechať urobiť akvárium na mieru.
  • Okrúhle – hoci aj tento tvar je k dostaniu, neodporúča sa ho využívať na chov rýb. Okrúhly tvar ryby príliš obmedzuje a nevýhodou je aj zložitejšia orientácia.
  • Netypické – vyberať môžete aj medzi akváriu netypických tvarov. Tieto akvária vyzerajú veľmi dobre, avšak ani tento tvar vám neumožní chovať všetky druhy rýb. K netypickým môžeme zaradiť aj rohové akvária, tu sa ryby orientujú lepšie, nevýhodou je však veľmi náročná údržba.

Umiestnenie

Akvárium nie je vhodné umiestniť k oknu, svit slnka má nežiaduci vplyv na rýchlejší rast rias. V tomto prípade je vhodnejšie postaviť akvárium skôr na tienisté miesto, pretože o svetlo sa postará osvetlenie akvária. Chované ryby ocenia aj svoj pokoj, z tohto dôvodu sa neodporúča akvárium umiestniť do centra diania. Pokiaľ bude akvárium stáť v obývacej miestnosti alebo tam, kde je ruch väčší, je vhodné zaobstarať rybkám úkryty, kde budú môcť v pokoji odpočívať.

Akvárium musí stáť na stabilnom podstavci. Veľmi dôležitý je ideálny rovný povrch, ktorý eliminuje možnosť prasknutia. Z dôvodu vyrovnania nerovností je možné zaobstarať špeciálnu podložku.

Dôležitý je aj priestor nad akváriom. Mal by vám umožniť potrebnú starostlivosť o ryby aj o údržbu akvária. A v neposlednom rade je nutné myslieť aj na dostupnosť elektrickej zásuvky. Do nej zapojíte potrebnú akváriovú techniku.

Filtrácia

Pomocou filtra udržíte biologickú rovnováhu, toto príslušenstvo je tak nepostrádateľné najmä pri väčších akváriách. Filtrácia je zastúpená v dvoch typoch:

  • Vnútorné – umiestňuje sa dovnútra akvária pomocou prísaviek. V hornej časti sa nachádza čerpadlo, filtračný materiál sa nachádza v spodnej časti. Vnútorné filtre sú lacnejšie, ich inštalácia je jednoduchá a údržba menej náročná. Počítať však musíte s menším výkonom a menej estetickým vzhľadom.
  • Vonkajšie – patrí k výkonnejším, aj tento filter sa skladá z dvoch častí a to čerpadla a nádoby, do ktorej sa umiestňuje filtračný materiál. Nevýhodou je vyššia cena a náročná údržba.

Osvetlenie

Akvárium sa nezaobíde bez osvetlenia. K dostaniu sú elektrické svietidlá, reflektorové a bodové svietidlá alebo LED pásky. Najbežnejšie sa na osvetlenie používajú podlhovasté žiarivky typu T5 alebo T8. Žiarivka T5 je výkonnejšia a má až o 20% väčšiu svietivosť. T8 žiarivky sú širšie, menej výkonné.

Farebná teplota – je parameter, ktorý sa udáva v Kelvinoch. Pre rastliny je najvhodnejšia teplota farieb v rozmedzí 5 500 K – 6 000 K. Toto svetlo je biele, svetlo s vyššou teplotou je sfarbené do modra, pre svetlo s nižšou teplotou je typické červené sfarbenie.

Vykurovanie

Starať sa budete musieť aj o správnu teplotu vody. To, akú vysokú teplotu ryby vyžadujú, si zistite pri nákupe rýb, pretože každý typ vyžaduje inú teplotu. Na vykurovanie akvária slúžia špeciálne ohrievače:

  • Vnútorné – sa umiestni do vnútorného priestoru akvária. Teplotu nemusíte nijako strážiť, pretože k štandardnému vybaveniu patrí termostat, ktorý vám umožní požadovanú teplotu nastaviť.
  • Vonkajšie – používajú sa v kombinácii s vonkajšou filtráciou. Ani v tomto prípade nechýba termostat, ktorý postráži požadovanú teplotu vody.

Príslušenstvo

Akvaristika je pomerne náročný koníček, okrem už spomínaných doplnkov budete potrebovať aj ďalšie príslušenstvo, ktoré vám pomôže najmä pri údržbe. Neobídete sa bez sieťky, rôznych kief vhodných na čistenie hadíc, pomocou škrabky alebo stierky vyčistíte steny akvária. Praktickým doplnkom je teplomer, a to klasický alebo moderný digitálny. Jednoduchšie kŕmenie umožní krmítko.

Pri výmene vody sa nezaobídete bez odkalovacieho zvonu a hadice, čím väčší priemer hadice zvolíte, tým rýchlejšie všetka voda odtečie. Na umývanie všetkých častí akvária budete potrebovať čisté vedierko, ktoré by nemalo byť používané iným spôsobom. Aby ste mali prehľad o stave vody, môžete používať testy, ktoré merajú pH a množstvo ďalších zložiek vody.

Značka

K najobľúbenejším akváriám patria výrobky značiek Diversa, Aquael, Juwel, Tetra, Invital, Zolux, Blau, Ante, Cat-Gato a mnohí ďalší.

Cena

Cenové rozmedzie je veľké, v začiatkoch sa odporúča zakúpiť skôr menšie akvárium. Cena akvárií s objemom do 60 litrov býva v rozmedzí 40 – 80 eur. Za cenu okolo 80 eur sú k dostaniu aj sety, ktoré sú najmä pre začiatočníkov veľmi obľúbené. Za akvária s objemom do 120 litrov už môžete zaplatiť 200 – 400 eur. Najväčšie akvária so skrinkou môžu stáť aj 1 960 eur.

Porovnať ceny akvárií

Údržba

Údržba je v tomto prípade pomerne náročná, akvárium vyžaduje starostlivosť každý deň. Aby ste eliminovali rast rias, odporúča sa zaobstarať aj živočíchy, ktoré sa riasami živia. Tie sa postarajú najmä o riasy, ktoré by sa inak nachádzali na rôznych dekoráciách.

  • Denné – každý deň by ste mali skontrolovať stav rýb, občas môžete objaviť uhynutú alebo chorobu vykazujúcu rybu. Tá by mala byť umiestnená do špeciálnej nádoby.
  • Týždenný – každý týždeň je vhodné odstrániť rôzne nečistoty usadené na stenách. Skontrolovať treba aj stav rastlín, odstránené by mali byť žltkasté listy, niektoré rýchlo rastúce rastliny je nutné pravidelne pretrhávať. V rozmedzí jedného týždňa až 14 dní je nutné meniť vodu.
  • Mesačný – raz mesačne by ste mali použiť odkalovací zvon, ktorým vyčistíte výkaly a zvyšky potravy.

Otázky a odpovede

Je lepší akvarijný set alebo akvárium?

Akvarijné sety sú vhodné pre začiatočníkov, avšak využiť ich pochopiteľne môže každý. Vďaka setu zaobstaráte všetko, čo budete na chov rýb potrebovať. Výhodou je aj nižšia obstarávacia cena, sety sú zastúpené v mnohých veľkostiach.

Skúsení akvaristi budú chcieť vybrať všetko podľa vlastných predstáv, v tomto prípade teda budú pravdepodobne radšej voliť samostatné akvárium. Akvárium potom doplní výbavou podľa svojich potrieb. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.

Ako založiť akvárium?

So založením vám poradia v špecializovaných predajniach, ale inšpiráciu môžete aj z obľúbených YouTube videí. V kocke môžeme založenie akvária popísať nasledovne: Pred prvým použitím sa odporúča akvárium riadne umyť, na zadnú stranu môžete nalepiť tapetu.

Dno sa vysype vhodným substrátom alebo štrkom, pričom sa odporúča navrstviť vyššiu vrstvu do zadnej časti a menšiu do prednej. Do akvária napustite cca 1/3 vody a začnite sadiť rastliny. Potom sa pustite do inštalácie ohrievača a filtrácie. Dopustite zvyšok vody a nutné ich pridanie baktérií. Samotné ryby je možné vypustiť cca týždeň po napustení.

Aký je rozdiel medzi sladkovodným a morským akváriom?

Pri zaobstarávaní morského akvária musíte počítať s vyššou obstarávacou cenou a zložitejšou údržbou. Na dno sa najčasnejšie umiestňuje koralová drvina av akváriu môžete chovať okrem morských rýb kôrovce, hviezdice, medúzy a ježovky.

Títo živočíchy však vyžadujú špeciálne kŕmenie, ktoré nemusia byť bežne k dostaniu. Prevádzka a obstaranie sladkovodného akvária je lacnejšia, údržba je jednoduchšia. Na dno sa umiestnia bežne dostupné materiály ako piesok, štrk alebo substrát, sladkovodné ryby aj ich kŕmenie kúpite v každom zverimexe.

Záver

Akvaristika je finančne aj časovo náročný koníček, pohľad na pestrofarebný vodný svet však za trochu námahy určite stojí. Pre začiatočníkov predstavuje najlepšiu voľbu obstarania setu, náročnejší užívatelia si akvárium vybavia podľa svojich potrieb. Najlepším tvarom akvária je kváder, k najkvalitnejším patria lepené akvária.


Zdroje: www.invitalshop.sk, www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo