3D okuliare sú známe predovšetkým návštevníkom kina. Tieto okuliare vám umožnia sledovať filmy v 3D. Tieto okuliare fungujú veľmi jednoducho, jediné, čo musíte urobiť je, že si okuliare nasadíte na oči a spustíte film či čokoľvek iné v 3D.
Pri výrobe 3D okuliarov sa využívajú znalosti kvantovej fyziky. Technológia týchto okuliarov využíva vlastnosti svetla a vlastnosti ľudskej anatómie. Ľudia sú schopní vidieť hĺbku obrazu vďaka tomu, že majú 2 oči. Obraz z ľavého oka je oproti obrazu z pravého oka mierne posunutý. To znamená, že ľudský mozog spracováva 2 rôzne obrazy, ktoré je schopný skombinovať a vďaka tomu sme schopní vidieť hĺbku pozorovaných objektov. Pokiaľ teda chcete sledovať filmy v 3D, je nutné, aby šiel do ľavého oka iný obraz ako do oka pravého. To je možné zaistiť pomocou polarizácie svetla.
Nepolarizované svetlo prúdi všetkými smermi. 3D okuliare nedovolia svetlu prestúpiť, pokiaľ nemá správnu orientáciu. Na 3D okuliaroch je polaroid na pravej časti orientovaný inak ako polaroid na časti ľavej. Vďaka tomu vidí pravé oko iný obraz ako oko ľavé.
Pri výbere 3D okuliarov však tieto znalosti potrebovať nebudete. Stačí iba porozmýšľať nad tým, ako často budete okuliare používať a koľko peňazí ste ochotní za okuliare minúť. Na trhu sú 3D okuliare k dostaniu v 2 hlavných podobách a každý variant sa odlišuje svojimi vlastnosťami aj obstarávacou cenou.
Typy
3D okuliare je možné rozdeliť do dvoch hlavných skupín. Prvým typom sú 3D okuliare aktívne a tým druhým sú 3D pasívne okuliare.
3D pasívne okuliare
Tieto okuliare nemajú žiadnu funkciu a využiť ich môžete na sledovanie 3D filmov na televízii aj počítači. Známe sú 3D okuliare s modrou a červenou šošovkou aj klasické polarizačné plastové okuliare. Súčasťou pasívnych okuliarov je špeciálny filter, ktorý môže pracovať s polarizovanými šošovkami. Jedno oko bude vidieť iba párne a druhé oko iba nepárne riadky.
Ľudský mozog informácie spojí a vytvorí dojem 3D priestoru. Nevýhodou pasívnych 3D okuliarov je, že každé oko vidí iba časť obrazu. Zobrazovanie je menej reálne ako obraz, ktoré vám poskytnú aktívne 3D okuliare.
3D aktívne okuliare
Aktívne 3D okuliare sú schopné komunikovať so zariadením, ku ktorému sú pripojené. Súčasťou aktívnych 3D okuliarov je elektronika a malý akumulátor, ktorý sa stará o ich napájanie. Tieto okuliare totiž fungujú vďaka batériám alebo ich je možné dobíjať cez USB kábel.
Aby ich bolo možné použiť, je nutné okuliare bezdrôtovo synchronizovať so zariadením, s ktorým ich budete chcieť používať. Počas premietania sa v pomerne veľkej rýchlosti zatmieva ľavé a pravé oko, vďaka čomu budete vnímať priestorovo. Pred ich zakúpením si tak overte ich kompatibilitu.
Druhy 3D okuliarov
3D okuliare sú k dostaniu v dvoch prevedeniach.
- Polarizačné 3D okuliare – známejšie a kvalitnejšie sú plastové polarizačné okuliare, ktoré majú sklíčka rovnakej farby. Tieto okuliare sú prepracovanejšie a na ich výrobu sa používa plast. Ich nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a to najmä v prípade aktívnej verzie okuliarov. Na prvý pohľad vyzerajú polarizačné okuliare ako slnečné okuliare.
- Anaglyfové 3D okuliare – druhým typom sú okuliare s modrou a červenou šošovkou. Jedná sa o lacnú základnú variantu. Vyrobené môžu byť z plastu alebo papiera.
Materiál
Z hľadiska materiálu príliš možností výberu nemáte. Drvivá väčšina okuliarov je vyrobená z plastu. Čím je cena okuliarov vyššia, tým kvalitnejší a odolnejší je aj výrobný materiál. Najlacnejšie sú jednorazové okuliare vyrobené z kartónu.
Veľkosť
3D okuliare sú k dostaniu v rôznych veľkostiach. Prakticky od každého výrobcu môžete kúpiť okuliare pre dospelých aj deti. Na trhu prakticky nenájdete okuliare univerzálnej veľkosti a je teda vhodné ich pred nákupom vyskúšať. Jedine takto zistíte, či vám budú okuliare veľkostne vyhovovať.
Technológia
Pasívne okuliare na svoju funkčnosť využívajú rôzne technológie.
- Anaglyfické okuliare – sú 3D okuliare s rôzne farebnými sklami
- Technológia Infitec – filtre okuliarov dokážu farebné spektrum rozdeliť na niekoľko prúdov, ktoré sa premietajú pre obe oči striedavo.
- ChramaDepth – okuliare farebné spektrum rozdeľujú na niekoľko prúdov
- Schutter technológie – využívajú stereoskopický efekt, kedy sa sklíčka okuliarov v rôznom čase zatmievajú a každé oko tak sleduje obraz samostatne. Súčasťou týchto okuliarov sú LCD filtre.
Značka
Na trhu nie sú 3D okuliare príliš rozšírené, o čom vypovedá menšie množstvo výrobcov. Na tieto okuliare však nie sú kladené nijaké veľké nároky a z ponuky si určite vyberie menej aj viac náročný užívateľ. 3D okuliare môžete kúpiť od tých najznámejších výrobcov elektroniky. Vyberať môžete medzi okuliarmi značky Samsung, Prime, LG, Philips, Epson, XtendLan alebo napríklad Sony.
Cena
3D okuliare sú pomerne dostupným výrobkom. Ak chcete okuliare iba vyskúšať, môžete začať s papierovými okuliarmi, ktoré je možné kúpiť za cenu okolo 1euro. Najlacnejšie plastové verzie sú k dostaniu za cca 5 – 7 eur. Kvalitnejšie okuliare vyjdú na 9.1 – 17 eur. Za aktívne 3D okuliare zaplatíte viac ako 26 eur. Tie najdrahšie 3D okuliare potom vyjdú na viac ako 129 eur.
Otázky a odpovede
Sú 3D okuliare vhodné pre každého?
Tieto okuliare môžu používať osoby, ktoré nemajú problémy so zrakom alebo riešia bežné dioptrické chyby ako krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť.
Používanie 3D okuliarov by mali naopak zvážiť všetci, ktorí riešia závažnejšie dioptrické chyby, ku ktorým patrí napríklad zakrivenie rohovky. Ak si nie ste istí, či vám nemôžu 3D okuliare ublížiť, konzultujte ich používanie radšej s vašim očným lekárom.
Aké 3D okuliare sú najlepšie na hranie hier?
Znalci odporúčajú napríklad 3D okuliare eD-wired. Okuliare poskytujú špičkovú kvalitu 3D obrazu. Okuliare je možné pripojiť prakticky ku každej grafickej karte, kompatibilné sú s grafickými kartami NVIDIA, Intel, ATI a Maxtor. Nevýhodou okuliarov je iba vysoká obstarávacia cena.
Na akom princípe fungujú papierové 3D okuliare?
Tieto okuliare fungujú na princípe anaglyfu. Anaglyf je technika, ktorá vám umožní vnímať priestorovo filmy aj fotografie. Stačí iba obraz rozložiť zvlášť pre ľavé a pravé oko.
Záver
3D okuliare vám umožnia oveľa viac precítiť zážitok počas sledovania filmov aj obrázkov. Vďaka týmto okuliarom uvidíte obraz priestorovo a môžete si užívať pocit, že sa k vám filmoví hrdinovia aj niektoré veci viac priblížia. Najviac si tento pocit užijete pri sledovaní akčných filmov. 3D okuliare vás dokážu do filmového deja vtiahnuť a vy tak môžete mať pocit, že sa stávate priamou súčasťou deja.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?